RAKOVINA TLUSTÉHO STŘEVA

Video „kolonoskopie“ vytvořené dr. Juliem Murra-Sacaem. Střed dutiny střeva vyplňuje velký nádor, který vznikl nekontrolovaným růstem buněk střevního polypu. Tento nádor je tenkým výběžkem spojen s dolní vnitřní stranou stěny střeva. Symptomy onemocnění jsou zácpa anebo průjem, krev ve stolici a bolesti břicha. Pokud se včas odhalí, okamžité chirurgické odstranění příslušné části střeva může znamenat záchranu života.

RAKOVINA TLUSTÉHO STŘEVA

Rakovina tlustého střeva1:02

Video „kolonoskopie“ vytvořené dr. Juliem Murra-Sacaem. Střed dutiny střeva vyplňuje velký nádor, který vznikl nekontrolovaným růstem buněk střevního polypu. Tento nádor je tenkým výběžkem spojen s dolní vnitřní stranou stěny střeva. Symptomy onemocnění jsou zácpa anebo průjem, krev ve stolici a bolesti břicha. Pokud se včas odhalí, okamžité chirurgické odstranění příslušné části střeva může znamenat záchranu života.

ODSTRANĚNÍ POLYPU V TLUSTÉM STŘEVĚ

Odstranění polypu v tlustém střevě1:02

Dlouhodobé mechanické dráždění střevní stěny a zanícená ložiska způsobená zácpou zapříčiňují tvorbu střevních polypů. Ty se mohou časem zvrhnout a vyvolat rakovinu tlustého střeva. Proto je jejich včasné odstranění velice důležité. Jeden z těchto houbám podobných výrůstků a jeho odstranění ošetřujícím lékařem během endoskopického vyšetření můžeme pozorovat na tomto videozáznamu.

ČISTĚNÍ DIVERTIKLY

Čistění divertikly1:02

Často se stává, že v některých z výdutí se zachytávají zbytky nestráveného jídla, které začnou zahnívat, a posléze se stávají zdrojem zánětu. Zanícené divertikly se mohou infikovat, ba dokonce prasknout. Na videozáznamu pořízeného během endoskopického vyšetření můžeme pozorovat odstraňování neuvěřitelně velkého množství nestráveného odpadu z jedné z divertikul.

TLUSTÉ STŘEVO S DIVERTIKLY A POLYPEM

Tlusté střevo s divertikly a polypem1:02

Video kolonoskopie odhaluje na levé straně jeden výrůstek podobný houbě, tzv. polyp. Pak dále na pravé straně povrchu stěny střeva můžeme postupně sledovat otvory přecházející do výdutí – divertikul. Některé z nich jsou naplněné odpadem nažloutlé barvy. Mnohočetné divertikly se vytvářejí během nadměrného zvýšení tlaku především v levé části tlustého střeva při vytlačování tuhé stolice, kdy se na oslabeném úseku tlustého střeva sliznice vydouvá ven.

ZDRAVÉ TLUSTÉ STŘEVO

Zdravé tlusté střevo1:02

Video kolonoskopie vytvořené Dr. Julio Murra-Sacaem. Endoskopický pohled do vnitra příčné části tlustého střeva (kolonu). Sliznice střeva je hladká. Trojhranný tvar střeva způsobují svaly uložené v jeho stěně, které kontrakcí vyvíjejí sílu na posouvání strávené potravy podél střeva.

RAKOVINA KONEČNÍKU S HEMOROIDY

Rakovina konečníku s hemoroidy1:02

První záběry endoskopického vyšetření ukazují vnější a následně vnitřní hemoroidy. Posléze můžeme pozorovat endoskopický pohled na rakovinu konečníku, která vznikla nekontrolovaným růstem buněk lemujících vnitřní stranu stěny konečníku.

TASEMNICE V TLUSTÉM STŘEVĚ

Tasemnice v tlustém střevě1:02

Tasemnice jsou parazitičtí červi s plochým tělem, což dokazuje i tento videozáznam vytvořený během endoskopického vyšetření. Dospělá tasemnice je parazitem střevního traktu savců včetně člověka, na jehož sliznici se červ přichytí přední částí těla stěny tenkého střeva skolexem, „hlavičkou“, která má přísavky nebo háčky. Tasemnice nemají ústní otvor, živiny absorbují speciálně přizpůsobeným povrchem těla. Hostitele poškozují drážděním sliznice střeva přísavkami, háčky a vylučováním odpadových látek. Toxické látky, které pocházejí z výkalů parazitů, mohou dráždit centrální nervovou soustavu. Podrážděnost a nervozitu často způsobují cizopasníci, kteří protkají celý organismus. Na konci záznamu vidíme uchycení parazita a jeho vytahování ven ze střeva. Pozor, toto však není řešení, jak se parazita definitivně zbavit. Dospělá tasemnice má totiž článkované tělo, které postupně dozrává (1.000 až 2.000 článků). Každý článek obsahuje kompletní sadu pohlavních orgánů, v nichž se tvoří vajíčka. Stačí, aby se v lidském těle zachoval i jen jediný článek, a růst tasemnice a tvorba vajíček se nepřeruší.

ČERV POHYBUJÍCÍ SE V TLUSTÉM STŘEVĚ

Červ pohybující se v tlustém střevě1:02

Někteří červi jsou díky svému tvaru nebo velikosti schopni fyzicky ucpat střeva, čímž způsobují ztížené a zřídkavé vyprazdňování stolice – zácpu. To hrozí také pacientovi, který podstoupil endoskopické vyšetření. Kolonoskopický záběr demonstruje nepřetržitý pohyb dlouhého parazitujícího červa různými směry ve zdravém tlustém střevě. Na konci záznamu můžeme pozorovat, jak vyšetřující lékař šikovně zachytí konec těla parazita do smyčky a vytahuje ho ze střeva ven.

VÝSKYT PARAZITŮ VE SLEPÉM STŘEVĚ

Výskyt parazitů ve slepém střevě1:02

Dospělí červi tenkohlavce lidského (Trichuris trichiura) vyrostou až do délky 5 cm. Jejich přední část je tenká jako niť a zadní část těla mají zesílenou. Parazitují ve tkáních. Žijí zavrtaní v epitelu tlustého či slepého střeva, přičemž tlustší zadní konec vyčnívá volně do dutiny střeva. Způsobují zdlouhavé onemocnění trávicího traktu, tzv. trichuriázu. Často se uhnízdí ve sliznici slepého střeva. Přesvědčit se o tom můžeme po shlédnutí tohoto videozáznamu vytvořeného v průběhu endoskopického vyšetření tlustého a slepého střeva postiženého pacienta.

PARAZITÉ ŽIJÍCÍ V ŽALUDKU

Parazité žijící v žaludku1:02

Statistické údaje jsou alarmující. Potvrzují, že u každého třetího Američana se vyskytují parazité v žaludku. Jejich přítomnost dosvědčují záběry gastrofibroskopu pořízené během endoskopického vyšetření žaludku pacienta napadeného parazity. Videozáznam umožňuje sledovat vysoký počet pohybujících se červů přichycených na povrchu sliznice žaludku.