Akné | Zlepšení kvality pleti a vlasů
V průběhu dospívání jsou vyrážky a různé formy akné natolik rozšířené, že se jejich výskyt považuje za normální. U osmi z deseti puberťáků je výskyt akné na tváři celkem běžný. Není výjimečné, že se objeví různé formy akné na zádech, jakož i různé vyrážky na ostatních částích těla. Chcete se co nejdříve zbavit akné? Říkáte si – co to je za otázku? Samozřejmě, že ANO! V této souvislosti mám pro vás dobrou správu, jak na to. V první řadě se snažte získat co nejvíce informací, jaké vyrážky rozeznáváme, co je to akné. Hledejte odpovědi na základní otázky, jak vzniká akné, co podmiňuje vznik akné, dále co působí proti akné a jak mu předcházet. Za druhé – správná domácí léčba akné je nesmírně důležitá. Naučte se postupovat tak, aby domácí léčení akné bylo účinné. Blíže se o tom dočtete v tomto článku.
Základním projevem akné jsou komedony (uhry) a zanícené vyrážky. Podle stupně závažnosti rozlišujeme několik forem akné. Víte o tom, že ten, kdo má vážné problémy s akné, většinou je tomu na vině sám? Proč? Dělá totiž jednu velkou chybu. Jakou? Při každém pohledu do zrcadla vyrážky ohmatává, vytláčí, což je ”kamenem úrazu”. Proto si hned na úvod zapamatujte: i když pokušení je obrovské, žádné vyrážky či akné se zbytečně nedotýkejte a nikdy nevytláčejte, protože si tím můžete navodit závažnější poškození pokožky.
V těžkých případech je léčba akné rozhodně nezbytná a vyžaduje si nejen vaši, ale především profesionální lékařskou péči a rozhodně návštěvu u dermatologa.
Co je akné?
Akné je chronické zánětové onemocnění vlasového váčku a mazové žlázy. Je proto přirozené, že akné postihuje kožní oblasti bohaté na mazové žlázy. Není divu, že nacházíme akné na tváři, na hrudníku či akné na zádech, zejména v jeho horní oblasti.
Běžně se množství mazu bez problémů vylučuje otvorem ve vlasovém váčku na povrch pokožky. Při akné se nejenže tvoří nadměrné množství mazu, ale nastává i porucha rohovatění horní části váčku. Tuto poruchu činnosti pokožky většinou dědíme. Buňky, které vystýlají stěny váčku, se v tomto případě velmi rychle odlupují, shlukují a ucpou jeho vývod. Maz – sebum – se tak hromadí pod jakýmsi ”krytem”. Navíc se v ucpaných váčcích vytváří výborné prostředí pro rozmnožení bakterií Propionibacterium acnes, které za normálních okolností žijí v nízkém počtu na naší pokožce. Pokud se však přemnoží, následně způsobují zánět. Tyto bakterie totiž produkují chemické látky a enzymy vyvolávající zánět. Časem už ucpaný vývod váčku neudrží svůj obsah a praskne. Maz, odloupnuté kožní buňky a bakterie se dostanou na povrch pokožky a okolní kůži. Tím se může šířit infekce dále.
Existují dva typy akné
Základním projevem akné jsou komedony (uhry) a zánětové vyrážky. Nejjednodušší formou akné je acne comedonica, která se vyskytuje v období puberty zejména v oblasti nosu, čela a tváří. Nově vytvořené komedony (tj. uzavřený komedon nebo bílý komedon) vypadají jako malé hrbolky bílé barvy na povrchu kůže. Starší komedony se dostanou na povrch kůže a otevřou se. Ty se nazývají komedon otevřený nebo takzvaný černý komedon podle své barvy, zapříčiněné obsahem melaninu v uzávěru ústí váčku. Jde o zoxidovaný maz – sebum. Objeví se červíkovitý útvar s černou hlavičkou – lidově nazývaný uher, odborně komedon. Černé komedony mohou trvat velmi dlouho, protože jejich obsah vytéká na povrch kůže velmi pomalu. Černé ani bílé komedony by se neměly vytláčet nebo vyškrabávat. Může je odstraňovat pouze kosmetička nebo dermatolog ve sterilních podmínkách. Tkáň poraněná vytláčením nebo vyškrabáváním se může infikovat stafylokoky, streptokoky či jinými kožními bakteriemi. Po vytlačení se komedony obnoví už po několika týdnech.
Několik komedonů na pokožce není žádnou tragedií a nepovažuje se za onemocnění. Esteticky působí sice rušivě, ale při správném a pravidelném ošetřování může mladý člověk pubertou projít bez následků na kůži i na sebevědomí.
Protože maz produkovaný mazovou žlázou nemůže volně opustit mazový pór a přitom je živnou půdou pro některé hnisotvorné bakterie, komedon se může i zanítit. Pokud se z ojedinělých nezanícených komedonů stávají početné výsevy a následně zahnisané vyrážky, ošetření už patří do rukou dermatologa. Jinak se komedony – uhry -mohou zvrhnout na akné.
Akné může mít různou formu
- Papuly – vznikají na místě uzavřených a otevřených komedonů, když se poškodí stěna váčku. Tehdy bílé krvinky pospíchají na místo poranění a póry se zanítí. Proto mají papuly červené zbarvení.
- Pustuly – se vytvářejí z papul o několik dní později, když bílé krvinky prorazí svou cestu na povrch pokožky. Toto obvykle nazýváme pupínky. Pokud jsou malé, trvají krátce. Velké trvají více než 7 dní a vstřebávají se velmi dlouho, než úplně vymizí.
- Cysty – tvoří se při těžkých formách akné. Pupínky a kůže okolo nich se v takovém případě zanítí a zánět se šíří i do sousedících váčků.
- Jizvy – těžké zánětlivé procesy se po vyléčení akné hojí kosmeticky rušivými jizvami, které mohou přetrvat a onemocnění připomínat během celého života.
Důležité upozornění: Nevytláčejte pupínky při každém pohledu do zrcadla, i když pokušení je obrovské. Prsty nechte na pokoji nebo je zaměstnejte jinou činností. Při nesprávném úhlu tlaku nebo podráždění kůže nehty může dojít k hlubokým zánětům, které se hojí jizvami.
Pokud byste chtěli číst články související s tímto tématem, klikněte na klíčová slova: Detoxikace | Očista střeva | Paraziti | Únava
„Zmizeli problémy s nadýmáním,zlepšila se mi výrazně pleť.“
Mělník, 04-06-2013
Pokud si chcete přečíst další, (notářem ověřené) reference zákazníků na téma akné, klikněte na následující odkaz:
Akné zkušenosti
Příčiny akné
Klinické testy nepotvrdily, že mastná kůže a akné jsou bezprostředním důsledkem nesprávné výživy (např. konzumace velkého množství čokolády). Na druhé straně je nesporné, že zdravá výživa a zdravý životný styl podporují imunitní systém a snižují tvorbu zánětů v organismu. Potvrzuje to i fakt, že až 75 % populace ve vyspělých zemích trpí na akné, zatímco v rozvojových zemích akné vůbec není známo. Způsobit či podpořit jej mohou různé faktory:
- Zvýšená produkce mazu účinkem androgenních pohlavních hormonů
- Nadměrné rozmnožení bakterií Propionibacterium acnes a kvasinek, které se za normálních okolností v malém počtu nacházejí na povrchu pokožky
- Skryté nebo dřímající zánětlivá ložiska uvnitř organismu – např. zánět zubního kořene nebo mandlí
- Překyselení organismu a jeho následky (případně jiné onemocnění žaludku, jater, ledvin, kvasinkové infekce apod.).
- Dědičnost – výskyt akné se dá očekávat, pokud jím trpěli v období dospívání jeden nebo oba rodiče.
Proč vzniká akné a proč je nejrozšířenější právě v pubertě
Co považujeme za akné? Patří mezi nejčastější kožní nemoci. V pubertě se s rozličnou intenzitou vyskytuje téměř u každého z nás, v rané dospělosti spontánně vymizí. Někdy přetrvává až do 30. roku života, případně i déle. Čím dříve se akné projeví, tím vážnější je jeho rozsah. Postihuje o něco více chlapce a mívá u nich obvykle dramatický průběh. Proč?
Zatímco v dětství funguje pouze minimum pohlavních hormonů, ve věku kolem 11 let vypukne doslova hormonální erupce. ”Probuzené” androgenní hormony (mužské pohlavní hormony):
- způsobují proměnu jemných chloupků na určitých částech těla v delší a drsnější ochlupení,
- aktivují potní, ale zejména mazové žlázy. Maz – sebum – vyprodukovaný mazovými žlázami, promašťuje povrch kůže, chlupy a vlasy a ochraňuje je proti škodlivinám.
V období puberty je u většiny mládeže činnost mazových žláz nadměrná. Projevem je mastná a lesklá pokožka především v obličeji – čelo, nos, brada, skráně a líce, dále na ramenou, hrudníku a v horní části zad, kde jsou mazové žlázy nejvíce soustředěny. Kolem ústí vlasového váčku se vytvoří jakýsi trychtýř, ve kterém se hromadí maz – sebum. Ten neustále dráždí pokožku a povzbuzuje ji k urychlenému rohovatění. Stěny trychtýře postupně zhrubnou, póry se trvale rozšíří a pokožka vzhledem připomíná perforovanou kůru pomeranče. V mírnější formě se zvýšená činnost mazových žláz nazývá seborea (lat. sebum – maz, rhoe – téct). Považuje se pro tento věk za fyziologickou, protože určitými projevy seborey trpí téměř všichni mladiství.
Stres a akné
Existuje mezi nimi souvislost? Odpověď zní ANO. Stres může zhoršit symptomy. Avšak mírný a slabý stres se většinou může překonat bez velkých problémů, pokud se zvolí správná léčba akné. Druhá otázka je, jaký vliv má stres na akné. Vysvětlení je následovné: kůže lidí postižených akné obsahuje ucpané póry, které jsou neviditelné. Stres vyvolá zánětlivou reakci v těle a může zapříčinit poškození stěn těchto pórů. Jakmile toto nastane, tělo reaguje zarudnutím v okolí poškozeného póru a přílivem pupínků. Současně, když prožíváme stres, naše nadledviny zvýší svoji aktivitu. Hladina androgenů (mužských hormonů), které tyto žlázy produkují, vzroste. Tato situace se vyskytuje obzvláště u žen, jejichž organismus produkuje v nadledvinách mnohem vyšší procento androgenů, nežli je tomu u mužů. Tak se vysvětluje, proč má stres při vzniku akné pravděpodobněji větší vliv na ženy než na muže.
Individuální péče o kůži v pubertě
Stres, kouření, nečisté ovzduší, nedostatek tekutin a málo vlákniny ve výživě podporují tvorbu toxinů v organismu. Proto v první řadě změňme stravování. Pokud nás trápí různé vyrážky, anebo máme sklon k akné, tak jsou nutné i pravidelné kúry, které detoxikují střevní a krevní systém a upraví metabolismus. Velkým pomocníkem je Clean Inside Program. Dále užívání výživových doplňků, které obsahují zinek, křemík, vitamín B, mořské řasy nebo sladkovodní zelená řasy chlorella.
Profesionální léčba akné
Léčení akné závisí od stupně závažnosti poškození pokožky. Rozeznáváme tři stupně. U každého z nich se volí jiný postup v boji proti akné:
- Lehký stupeň akné se projevuje bílými tečkami na tváři bez zánětů. Léčba není drastická a nevyžaduje si antibiotika. Stačí kosmetické nebo lékárenské přípravky s obsahem benzoyl peroxidu nebo retinoidu.
- Stupeň se nazývá zánětlivé akné s červenými a hnisajícími puchýřky. Ošetřuje se podobně jako lehké akné, ale v kombinaci s antibiotiky. Ty se nanášejí přímo na postižené místo. Současně se léčba akné podporuje orálním užíváním jiných antibiotik proti akné patřících do skupiny erytromycinů, tetracyklinů, doxycyklinů apod.). Lékaři obvykle kombinují všechny tři způsoby léčby, tedy čištění pleti pomocí kosmetických přípravků, lokální nanášení antibiotik na postižená místa a požívání antibiotik proti akné.
- Nejtěžší stupeň akné, když se na pokožce vytvářejí hnisavé uzlíky a cysty, si vyžaduje speciální péči a jednoznačně patří pouze do rukou lékaře – dermatologa, který musí postupovat velmi opatrně a obezřetně, aby se míra poškození nezvětšila.
Jak můžeme léčení akné uskutečnit sami?
Připomeňme si tři základní příčiny akné. Pak pochopíme, proč domácí léčba akné, jakož i profesionální léčení akné se soustřeďuje na:
- pročištění pórů,
- usmrcení bakterií a
- minimalizaci oleje.
Důležité je dodržet tyto tři zásady péče o kůži, které pomohou v boji proti akné:
- Aktivní hygiena (regulování rohovatění pokožky a mazotoku)
- Aktivní působení proti zánětu a infekci
- Pravidelná péče hydratačními přípravky
Správná léčba akné je velmi důležitá. Uvádím konkrétní návod na postup, jak čistit a následně dezinfikovat pokožku. Pokud dodržíme uvedené rady, zjistíme, že úspěšné léčení akné je možné. Můžeme předcházet komplikacím, a to vše je v našich rukou.
Čištění pokožky:
- Pokud jsou komedony – uhry pouze na povrchu, nezanícené a otevřené, můžeme je večer opatrně odstranit za přísných hygienických podmínek, tj. čistými a krátkými nehty, obalenými ubrouskem. Vymačkáváme je směrem od sebe, aby nevznikly rudé skvrny od nahromaděné krve, nikdy ne k sobě! Nešetrné, drsné čištění a lihové odmašťování pleť ničí, stává se citlivější a její stav se zhoršuje.
- Před čištěním pleť napařme, nebo aspoň na postižená místa na krátkou dobu přiložme tampóny namočené v horkém bylinkovém odvaru. Případně přiložme použité teplé sáčky porcovaného heřmánkového nebo meduňkového čaje.
- Po napaření můžeme čištění doplnit vytlačením nezanícených komedonů do otvorů expresoru. Expresor je speciální kovová lžička s očkem, kterou je možné zakoupit v prodejně zdravotnických potřeb nebo přes internet. Vhodné může být požádat o zaškolení známou kosmetičku, abyste si nesprávným používáním nezpůsobili jizvičky. Méně rizikové, ale i méně účinné, je použití skleněného očního kapátka.
- Ojedinělé povrchově zanícené komedony můžeme po napaření otevřít dezinfikovanou jehlou (postačuje dezinfekce nad plamenem plynového horáku) a tampónem odsát hnis. Jiné svépomocné manipulace nejsou vhodné a vyhýbejme se jim.
- Vyhledejme kosmetičku, případně dermatologa, pokud se na tváři objevují bolestivé pupínky s výraznějšími a hlubšími záněty.
- Po lokálním čištění komedonů pokožku vydezinfikujeme. Trendem jsou pleťové vody s nižším obsahem alkoholu, nežli tomu bylo v minulosti. Účinek se doplňuje dezinfekčními, stahujícími (adstringentními) a uklidňujícími látkami. Osvědčili se extrakty z řepíku lékařského, šalvěje lékařské, čajovníkový olej (TTO), manukový olej, dibenzoyl peroxid, kafr, mentol atd. Po čištění jsou prospěšné stahující a antibakteriální pleťové masti.
- Nezapomeňme dezinfikovat i mobil, který je pro pleť pohromou. Vyskytuje se na něm množství bakterií a jsou zdrojem vyrážky na pleti v zóně, kde si ho přikládáme. Abychom tomu předešli, stačí po večerním čištění pleti očistit i mobil. Stačí ho přetřít tampónem s čisticí vodou nebo antibakteriálním kapesníčkem.
- Přes den využijme pohotovostní dezinfekční tyčinky. Obsahují vysoké koncentrace antibakteriálních látek. Přikládejme je po bodovém dotyku na problémová místa i několikrát denně. Umožňují okamžité ošetření začínajícího zánětlivého procesu a navíc okamžitě zabráníme rozšíření zánětu na pokožce.