Vitamin U ochrání před žaludečními vředy

kapustová šťava

Zachování zdraví trávicího systému je nezbytné pro optimální fungování našeho těla z hlediska celkového dobrého stavu. Špatné trávení však může způsobit mnoho, od sebe na první pohled nezávislých problémů. Vitamin U ochrání před vředy žaludku a dvanácterníku a podporuje také jejich léčbu.

Ve vodě rozpustný vitamin U (S-metylmetionin) získal poprvé velkou pozornost v padesátých letech 20. století, kdy dr. Garnett Cheney, profesor lékařské fakulty Stanfordské Univerzity, různými výzkumy objevil jeho léčivé vlastnosti. Své jméno dostal z anglického výrazu unknown (neznámý), jeho první pojmenování bylo Factor U. Ve skutečnosti nejde o vitamin, ale o derivát aminokyselin, který náš organismus potřebuje k tomu, aby mohl správně fungovat, avšak sám ho produkovat nedokáže. Je nezbytný tehdy, když jsme po antibiotické léčbě nebo pravidelně užíváme léky, protože v těchto případech se může snadno stát, že se poškodí sliznice našeho střevního traktu. Pokud se sliznice nedokáže vhodně regenerovat, mohou vzniknout záněty. Tento vitamin pomáhá při prevenci vzniku těchto zánětů, ale může hrát důležitou roli i při rychlejší a bezjizvé léčbě vnějších a vnitřních vředů. V normálním případě chrání vnitřní stěnu žaludku před kyselinami filmová vrstva. Pokud se však tato ochranná linie poškodí, například kvůli tomu, že se tvoří nadměrné množství kyseliny, sliznice se poškodí a časem se vytvoří vředy. Léčba vředových onemocnění a jejich komplikací je pro lékaře i nadále výzvou. Pokud máme žaludeční vřed, nejstrašidelnější komplikací není bolest. Pokud onemocnění zanedbáme, snadno mohou vzniknout komplikace, kdy se vřed přenese na pankreas. Včas diagnostikovaný nebo nezanedbaný žaludeční vřed se většinou léčí pomocí léků. Cílem je snížení tvorby kyseliny, tedy vázání kyseliny. K tomu se přidávají přípravky, které na sliznici žaludku vytvářejí filmovou vrstvu. V případě, že je léčba léky neúčinná, přijde na řadu chirurgický zákrok, zatímco na bakteriální infekci je naordinována antibiotická léčba. Vitamin U prokazatelně hraje roli při léčbě vředů žaludku a dvanácterníku. Vzhledem k tomu, že se nachází v některých potravinách, zejména v čerstvé zelenině, může být přírodním lékem na zmírnění trávicích poruch způsobených žaludeční kyselinou. Léky totiž vzhledem ke zdraví, zejména v případě srdce, znamenají riziko. Tento vitamin však přirozenou cestou poskytuje ochranný účinek, posiluje imunitní systém, podporuje detoxikační funkce organismu, usnadňuje léčbu zlaté žíly, pomáhá zdolat bakteriální infekce genitálií a snižuje hladinu tuku a cholesterolu v krvi.

Urychluje léčbu

Profesor Cheney léčil čerstvými listy zelí třináct pacientů s peptickými vředy. Podle těchto výzkumů obsahují zelné listy antipeptické složky. Tímto faktorem je právě spomínaný vitamin, který u morčat zabraňuje vzniku peptického vředu způsobeného histaminem. U sedmi pacientů trpících vředem dvanácterníku trvala léčba vředového kráteru průměrně pouze 10,4 dne, zatímco podle popisů z literatury trvala tato léčba standardní terapií u 62 pacientů 37 dnů. U šesti pacientů s žaludečním vředem léčených zelnými listy byla průměrná doba trvání léčby vředového kráteru pouze 7,3 dne, na rozdíl od 6 pacientů léčených klasickou metodou po dobu 42 dnů. Prvotní studie odhalily účinnost zelné šťávy při normalizaci činnosti žaludku a střev. Glutamin a methyl-methionin-sulfonium (MMS), které se nacházejí ve šťávě, mají různé zdokumentované účinky, včetně stimulace tvorby sliznice žaludku a antioxidačních funkcí. Jedna studie dospěla k závěru, že MMS podporuje normální léčebné procesy žaludku po expozici nesteroidním protizánětlivým lékem (NSAID). Vitamin, který byl podán ve formě šťávy z čerstvého zelí 100 pacientům s peptickým vředem, bezpochyby účinně podpořil rychlou léčbu nekomplikovaných peptických vředů. Methyl-methionin-sulfonium příznivě ovlivňuje i cukrovku a zánět pankreatu a zajišťuje ochranu a regeneraci sliznic.

V čem ho nalezneme?

Abychom si doplnili hladinu vitaminu U a posílili imunitní systém a svou střevní flóru, musíme klást velký důraz na své stravování. I některé doplňky výživy obsahují tento vitamin, avšak v přirozené formě ho můžeme najít i v zelí, mrkvi, petrželi a chřestu. Stejně tak se dá využít i šťáva z kysaného zelí, která má probiotický účinek. Při prevenci vzniku a léčbě žaludečního vředu to má význam proto, že probiotické bakterie (probiotika) brání přemnožení bakterie Helicobacter pylori, která způsobuje vznik žaludečního vředu, přičemž zároveň napravují rovnováhu střevní flóry. Dávkování ve vodě rozpustné aminokyseliny není přesně stanoveno, ale obávat se nemusíme: s jejím dávkováním to nelze přehnat, protože organismus není schopen tento vitamin uskladňovat.

Zdroje:
https://www.clinicaleducation.org/resources/reviews/the-use-of-vitamin-u-for-gastric-ulcer-recovery/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1521464/