Jitrocel (Psyllium)
Léčivé účinky
Rostlina se používá jako léčivá bylina. Hlavní složkou jitrocele je glykosid aukubin, ale obsahuje také polyfenoly, neškrobové polysacharidy, vitamín C, látku tanin, oxid křemičitý, draslík a zinek.
Jitrocel je blízkým příbuzným jitrocele většího (Plantago major) a jitrocele prostředního (Plantago media). Ve farmaceutickém průmyslu a lidové medicíně se používají listy všech tří druhů jitrocele. Sběr listů probíhá hlavně v měsících konec dubna až červenec, protože mladé listy mají nejvyšší obsah účinných a využitelných látek.
Jitrocel je vynikajícím „zabijákem” bakterií, omezuje zánětlivost a pomáhá při hojení ran, proto mohou být jeho rozdrcené listy užitečné při štípnutí hmyzem a při menších popáleninách. Kvůli jeho protizánětlivému a antibakteriálnímu účinku působí vynikajícím způsobem při zánětlivých onemocněních dýchacích cest, podporuje ztišení kašle a vykašlávání. Pokryje sliznici hrdla povlakem, čímž zmírňuje zánět a odstraňuje nutkání ke kašli. Jitrocel se hojně využívá také v pediatrii vzhledem k jeho nezávadnosti. Semena jitrocele se používají i jako projímadlo kvůli schopnosti mírně nabobtnat.
V lidovém léčitelství se jitrocel používá při různých poškozeních kůže, na řezné a hnisavé rány, na zdlouhavě se hojící vředy a na zastavení krvácení. Čerstvé listy jitrocele při přiložení na rány: dezinfikují, stahují a uzavírají rány a podporují srážlivost krve. Méně známé jsou jeho účinky na trávicí systém. Může například zvyšovat chuť k jídlu a pomáhá i v případě žaludečních vředů.
Tato bylina se nachází také v našem produktu Clean Inside.