Střevní polypy: důvod na obavy jsou na místě
Střevní polypy mohou být zhoubné nebo nezhoubné, v obou případech je však jejich odstranění opodstatněné, pokud se chceme vyhnout rakovině tlustého střeva. Tento zákrok je naštěstí bezbolestný, dá se bez problémů odstranit v rámci kolonoskopie, která se ve věku nad padesát let doporučuje každému.
I když se střevní polyp nachází v tlustém střevu většiny lidí, nesmíme kolem něj projít bez povšimnutí, protože tyto výrůstky na sliznici tlustého střeva a konečníku jsou přímými předchůdci rakoviny.
Co je způsobuje?
V minulosti byly patogeny považovány za příčinu střevních polypů, ale toto nebylo prokázáno. Kromě genetické predispozice může být v pozadí hlavně poškození sliznice tlustého střeva způsobené životním stylem, co je způsobeno kromě jiného nízkým příjmem vlákniny, konzumací velkého množství červeného masa, různých přídavných látek v potravinách, nadváhou a také životním stylem s nedostatkem pohybu.
Jak si jich všimneme?
Střevní polypy ve vysokém procentu případů nezpůsobují příznaky. Na jejich přítomnost může upozornit střevní obstrukce, nebo když krvácí, krev se objeví i ve stolici. Jinak se dá odhalit pouze v rámci screeningu rakoviny tlustého střeva během kolonoskopie tlustého střeva. Zákrok si nevyžaduje hospitalizaci, je však potřebné vyčištění střevního traktu, co se dosáhne v první řadě projímadly nebo klystýrem. Sonda se do střeva zavede přes anální otvor, když dosáhne tenké střevo, opatrně se vytáhne zpět. V zájmu toho, aby ze sliznice získal vhodný obraz, lékař pomocí vstříknutí oxidu uhličitého vyhladí záhyby na střevech. Samotný přístroj je ohebná rourka dlouhá přibližně jeden a půl metru, její průměr je 1-1,5 cm, je vybavená světlem a kamerou. Je vytvořena tak, aby lékař mohl s její pomocí v případě potřeby snadno a bezpečně odstranit polypy, tehdy udělá biopsii, tedy odebere vzorek tkáně. Vyšetření trvá přibližně půl hodiny, na vyžádání se pacient uspí nebo mu podají sedativa.
Typy střevních polypů
Polypy mohou mít podélny tvar nebo jsou široké, ale kromě tvaru je můžeme rozdělovat i podle toho, v které části střevního traktu se vyskytují, jak vypadají z histologického hlediska nebo zda se musíme obávat jejich překlenutí do zhoubné formy.
Dříve, než se lekneme, musíme konstatovat, že střevní polypy se nemusí změnit na rakovinu: to vyvolávají zejména nahromaděné toxiny způsobené nezdravou stravou, v určitém procentu případů je však rakovina tlustého střeva způsobená genetickou daností. Podle nejnovějších výzkumů může hrát roli při transformaci nezhoubného polypu na rakovinu.
Existují kolonie, které se upínají na povrchu střeva a takzvané visící polypy, které jsou se stěnou střev spojeny pouze tenkou tkání. Možnost toho, že se polyp ve střevu změní na zhoubný nádor, ve značné míře závisí od jeho velikosti. Jak to vypadá vyjádřené čísly? Je malé riziko vzniku rakoviny, když má polyp přibližně jeden a půl centimetru, zatímco polypy velikosti jeden a půl až dva centimetry, riziko zhoubných změn má velkou pravděpodobnost. Pokud se polyp změní na zhoubný nádor, na základě mikroskopických vyšetření je možné pozorovat různé obrazy tkání. Podle nich může být rakovina tlustého střeva z buněk ve tvaru pečetního prstenu – to je nejagresivnější – adenokarcinom, mucinozní adenokarcinom a spinocelulární karcinom.
Měli bychom mít obavy?
Je velmi důležité vědět, že z nezhoubných výrůstků se rakovinný nádor vyvine přibližně za deset let, ten se typicky týká osob nad 50 let. Právě proto se vykonání kolonoskopie tlustého střeva doporučuje před dosažením 50 let, potom v případě negativního výsledku stačí její opakování po deseti letech. V případě, že nastane odstranění několika malých polypů, doporučuje se opakování kolonoskopického vyšetření po pěti letech, v případě odstranění většího množství polypů po třech letech, ale po odstranění velmi velkého množství polypů se musíme vyšetření znovu podrobit po půl až jednom roce. Pokud se v kruhu blízkých rodinných příslušníků už rakovina tlustého střeva objevila, kolonoskopie tlustého střeva se doporučuje už ve věku dvaceti let a je potřebné ji opakovat každé 3-4 roky, případně podle doporučení lékaře. Nejlepší prevencí vzniku rakoviny tlustého střeva je už uvedená kolonoskopie tlustého střeva, protože vyšetřením se dají diagnostikovat zánětlivá onemocnění, případně polypy a výrůstky, které jsou ve většině případů předchůdci rakoviny.
Jak se jim dá předejít?
Toxiny, které se zachytí na sliznici střev, mohou způsobit záněty a výrazně zvyšují riziko vzniku střevních polypů. Prevencí jejich vzniku je změna jídelníčku, zvýšený příjem vlákniny a zanechání nezdravé stravy, zejména rafinovaného bílého cukru, živočišných tuků a potravin bohatých na umělé přídavné látky. To však není rychlý proces, a právě proto se doporučuje odstranění nahromaděných toxických látek detoxikací, díky čemu bude účinnější i změna jídelníčku. Bez vlákniny nemůže fungovat vhodně ani očištění stěn střev. Toxiny neustále dráždí sliznici střev, nečistoty se zase usadí v záhybech střev, co přispívá k vzniku zánětů a rakoviny tlustého střeva.
Zdroje:
https://www.webmd.com/colorectal-cancer/colon-polyps-basics#1
https://journals.lww.com/eurjcancerprev/Abstract/2015/09000/Fusobacterium_nucleatum___an_emerging_bug_in.2.aspx
https://cs.wikipedia.org/wiki/Polyp_(lékařství)