Co je to střevní flóra? | Obnova střevní flóry
Pokud se jedná o přirozenou schopnost prevence nemocí našeho organismu, nebo o jeho obranyschopnost vůči patogenům, okamžitě myslíme na imunitní systém. 80 procent imunitního systému se nachází v tlustém střevě, jeho fungování ve velké míře ovlivňuje v prvé řadě právě stav střevní flóry. Z pohledu zachování si zdraví je proto velmi důležité, abychom si byli vědomi toho, co je to vlastně střevní flóra?
V normálním případě je flóra sliznice tlustého střeva jednotným ekosystémem, který tvoří efektivní obranné pásmo v tlustém střevě. Skládá se z několika stovek bilionů mikroorganismů, hlavně bakterií a hub, jejichž hmotnost může v případě dospělého člověka dosáhnout až 2 kg. Počet jejich genů dosahuje podle výsledků výzkumu zveřejněných v červenci 2014 v článku odborného časopisu Nature Biotechnology až 10 milionů, což je počet až pětsetkrát vyšší než genetický základ člověka. Rovnováha střevní flóry je zajištěna tehdy, když je poměr užitečných mikroorganismů (především probiotických bakterií) alespoň 60-80%. Tento poměr je potřebný k tomu, aby byla střevní flóra schopna efektivně bojovat proti zdraví škodlivým vlivům bakterií a hub, které se dostanou a usadí v zažívacím systému.
Co je to střevní flóra?
Střevní flóra není orgán, vytváří se až po narození. Střevní systém plodu je ještě dokonale sterilní. První bakterie se do střev dostanou z porodního kanálu matky. Střevní flóra se následně vyvíjí do třetího roku života prostřednictvím požívané potravy (velmi důležitá je z tohoto hlediska role mateřského mléka). Buduje se postupně a je z třetinové části stejná u každého člověka. Vědecky je známo více než tisíc kmenů střevních bakterií – vědci institutu Vall d’Hebron Institute of Research (VHIR) nedávno definovaly dalších 500 kmenů, které byly dříve neznámé, přičemž 10 nejčastějších z nich se nachází v každém z nás. Toto zjištění je důležité, nakolik nám poukazuje na skutečnost, že jejich průběžný přísun je nezbytný pro posílení resp. regeneraci střevní flóry.
Zmíněných 10 nejčastějších druhů probiotik obsahuje i Swiss Probiotix®!
Ochranná střevní flóra
Pokud fungování střevní mikroflóry není dostatečné, celý organismus trpí. Střevní mikroflóra totiž hraje důležitou roli v ochraně zdraví: posiluje imunitní systém – 80% imunitního systému se nachází v tlustém střevě – pomáhá předcházet zánětlivým onemocněním a nádorovým vznikem ve střevech. Upravuje trávení, zlepšuje vstřebávání živin, využití kalcia, magnézia a železa, taktéž sacharidů – úpravy cukrů. Z cukrů užitečné mikroby ve střevní mikroflóře promění krátce řetězové mastné kyseliny, které živí buňky tlustého střeva energií. Vitamíny B-7, B-12 mají antioxidační vlastnosti, vitamin K pomáhá předcházení osteoporózy a ve střevní flóře nacházející se prospěšné bakterie pomáhají k těmto proměnám. Cukrovka, mrtvice, chudokrevnost a jednotlivé autoimunitní onemocnění souvisí s nedostatkem vitamínů. Kromě toho, prospěšné střevní mikroorganismy s produkcí kyseliny máselné podporují zdravé fungování střevního systému, kyselina máselná totiž motivuje rozmnožování buněk nacházejících se na vnitřní straně střev, poskytuje ochranu proti škodlivým látkám.
Vitamíny B-7, B-12, K a další, jsou důležité v zájmu fungování zdravého organismu, a ty se nacházejí v produktu Detox Vital®, který patří mezi nejkomplexnější posilovače imunitního systému.
Citlivá rovnováha
Důsledkem nesprávného stravování, přírodních vlivů, nebo užívání antiobitík, vzniká v organismu nárůst škodlivých mikroorganismů. Účinné mechanismy jsou jednoduché: zkoušejí se uchytit na sliznicích žaludku a střev, protože takto si umí nejsnadněji získat živiny. Když se jim to podaří, rychle se rozmnoží a vytlačí prospěšné mikroby, což vede k nerovnováze střevní mikroflóry. Vznikne dysbióza, jejíž nejčastějšími příznaky jsou nedostatečné trávení, poruchy s vyprazdňováním, bolesti břicha, podrážděnost, nevolnost a únava.
Pomáhá zvýšené konzumování probiotik
Nejdůležitější činností, pro obnovu střevní mikroflóry, je doplnění probiotických bakterií. V takovém případě, je cílem, aby se poměr příznivých mikroorganismů převýšil nad 50ti procentní hladinu. V tom pomáhají vhodné probiotika, v nichž se nacházejí nejdůležitější probiotické bakterie.
Podle definice Světové zdravotnické organizace (WHO) a Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) probiotika jsou živé organismy, které svou přítomností v lidském organismu přispívají k urdžaniu zdraví, respektive k jeho rekonstrukci. Z těchto probiotik Bifidobacterium lactis, Enterococcus faecium, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus paracasei, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus salivarius, Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium longum, Streptococcus thermophilus a Lactobacillus lactis se nachází v organismu 99 procenta lidí. Postupujeme správně tehdy, když si vybereme takový produkt – takový výživový doplněk – který obsahuje tyto příznivé bakterie. V jinak mimořádně zdravých probiotických potravinách, jako je například jogurt s živou flórou, je totiž podstatně menší počet základních bakteriálních kmenů.
Zmíněných 10 nejčastějších druhů probiotik obsahuje i Swiss Probiotix®!
Nezapomeňme ani na prebiotika
Aby probiotické bakterie byly schopné přežít, rozmnožovat se a vytisknout škodlivé mikroorganismy ze střevní flóry, potřebují vhodné množství kvalitní potravy.
K tomu jsou zapotřebí prebiotika, zvláštností kterých je, že ani lidský organismus, ani bakterie je nedokážou rozložit, navíc se nepoškodí ani v žaludeční kyselině, pro potřeby příznivých bakterií jsou však životně důležité.
Vysoce kvalitní vláknina Clean Inside® v ideální míře obsahuje i příznivé prebiotika.