Bylinky na játra: které jsou nejlepší?

Lidský organismus je poměrně komplikovaný celek, a pokud se o něj chceme dobře starat, musíme mu a také ostatním částem věnovat mimořádně velkou pozornost. Mnoho lidí na celém světě žije s různými nemocemi, které ovlivňují orgány těla, jako například játra. Mezi zmíněné nemoci patří například cirhóza, ztučnění jater, rakovina jater, selhání jater nebo hepatitida. Hepatoprotektivní léčivé rostliny, lidově známé jako bylinky na játra, mohou pomoci při léčbě, resp. odstranění těchto stavů. Samotné bylinářství má u nás skutečně dlouhou a bohatou tradici a léčivé rostliny dokážou prokazatelně pomoci při mnoha zdravotních problémech, se kterými se běžně setkáváme. V tomto článku se budeme věnovat právě těmto něžným rostlinkám, které disponují obrovskou silou a účinkem, a které jsou mimořádně nápomocné při problémech s játry. Mezi často hledané výrazy na toto téma na internetu patří také: Jak čistit játra recept, Bylinky na ztučnělá játra, Jak odtučnit játra, Bylinky na ledviny, Nejlepší lék na játra, Jaterní dieta, bylinky na slinivku, bylinky na žlučník a játra, bylinky na ztučnělá játra.

Játra jsou velmi důležitou součástí lidského organismu a dokonce se jedná o největší z orgánů, které se nacházejí v naší břišní dutině a při fungování našeho těla hrají zásadní roli. Je proto samozřejmě velmi důležité, aby játra pracovala správně a v našem zájmu je, abychom jim k tomuto stavu v co největší míře napomáhali. Pokud si játra neplní své „povinnosti“, může to mít za následek vážné zdravotní následky. Jmenujme si léčivé bylinky na nemocná játra, které jsou již od nepaměti součástí přírodní lékárny a které se v posledních letech dostávají do popředí zájmu v kruhu zastánců přírodních řešení. Pojďme se podívat jaké druhy bylinek máme.

Bylinky na játra, které podporují funkce našich jater

Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský je populární léčivou rostlinou, která se již více než 2000 let používá k léčbě onemocnění jater. Obsahuje účinnou látku, která má poměrně silné antioxidační a detoxikační vlastnosti. Touto látkou je pro mnoho lidí možná neznámý silymarin.

Je to tzv. směs hodnotných flavonoidů chránících játra, jako například silybin, silydianin a silychristin. Jsou poměrně užitečné k léčbě žlučovodů a onemocnění jater. Rostlina je známá také pod jinými jmény, jako například Kristova koruna nebo bodlák, má regenerační účinky díky tomu, že jde o silný antioxidant. Tyto účinky jsou skvělé nejenom pro samotná játra, ale dokážou pomoci například i při problémech s trávením či jiných potížích.

Celkově můžeme shrnout působení této bylinky tak, že napomáhá k ochraně jater před jejich poškozením, urychluje proces regenerace tohoto orgánu a také zlepšuje odolnost jater, což je z dlouhodobého hlediska pro jejich správné fungování, jako i správné fungování celého organismu velmi důležité.

Jak však ostropestřec užívat? Pokud se rozhodnete, že ho chcete vyzkoušet, existuje řada způsobů. Tím nejčastějším je přímá konzumace semen této bylinky, které jsou však předtím rozdrceny. Nesmíme zapomínat na to, že semínka by neměla přijít do kontaktu s teplotami vyššími než 40 stupňů a ani s kovovými předměty. Přímá konzumace by měla být i nejúčinnější a vy byste tak měli z rostliny získat co největší užitek. Konzumace je však možná i jinými způsoby, například si z něj můžete připravit čaj, tinkturu, ale možná je i konzumace přidáním do jídla. Existuje na trhu i olej, který však nedokáže nabídnout všechny benefity, a to hlavně tehdy, pokud chcete využívat ostropestřec mariánský na zlepšení celkového stavu j jater.

Ženšen

Ženšen (Panax ginseng) je populární bylinný doplněk známý díky svým silným protizánětlivým vlastnostem. Mnoho pokusů na zvířatech prokázalo, že ženšen má antioxidační účinek a pomáhá chránit před poškozením viry, toxickými látkami a alkoholem. Kromě toho zvýšuje regeneraci jaterních buněk po chirurgickém zákroku. [3.] Některé studie na lidech prokázaly, že léčba ženšenem zlepšuje funkci jater a zmírnit únavu a záněty u pacientů s onemocněním jater a dysfunkcí jater. Studie z roku 2020, které se zúčastnilo 51 mužů se zvýšenou alanin transaminázou (ALT), markerem poškození jater, se zjistilo, že u těch, kteří konzumovali 3 gramy ženšenového extraktu denně po dobu 12 týdnů, došlo k významnému snížení hladin ALT ve srovnání se skupinou , která dostávala placebo. Významně se snížil i další marker poškození jater, gama-glutamyltransferáza (GGT). Ačkoli jsou tyto výsledky mimořádně slibné, jsou zapotřebí další výzkumy zaměřené na zkoumání účinků ženšenu na zdraví jater. Je také schopen interagovat s různými léky, co vede k jejich možnému poškození a dalším potenciálně nebezpečným vedlejším účinkům. [4.]

Zelený čaj

I přesto, že není řeč o léčivé rostlině, zelený čaj (Camelia Sinensis) a hlavní polyfenolová sloučenina, epigallocatechin-3-gallát (EGCG), jsou často zahrnuty v přehledech odborné literatury zaměřené na bylinky na onemocnění jater. Obecně se předpokládá, že zelený čaj je prospěšný pro zdraví, ale důkazy naznačují, že může mít zvláštní přínos pro játra. Jedna rozsáhlá japonská studie zjistila, že konzumace 5 až 10 šálků zeleného čaje denně zlepšila krevní markery jater. Jedna studie provedená za účasti 80 osob trpících nealkoholovým ztukovatěním jater (NAFLD) zjistila, že 500 mg extraktu zeleného čaje, dávkovaného během 90 dní, významně snížilo hladiny ALT a aspartataminotransferázy (AST) používané pro detekci poškození jater. [5.] Rovněž se ukázalo, že příjem zeleného čaje prokazatelně poskytuje ochranu před různými onemocněními, včetně rakoviny, virového zánětu jater – hepatitidy, cirhózy, steatózy jater a chronických nemocí jater. [6.] Zatímco je jeho konzumace pro většinu lidí považována za bezpečnou, ve vzácných případech může konzumace extraktu vést k akutnímu poškození jater.

Lékořice

I přesto, pokud zmíníme kořen lékořice (Glycyrrhiza glabra), často nás  napadne nejdříve pochoutka, lidově nazývaná také medvědí cukr, ve skutečnosti je to léčivá rostlina. Kořenu lékořice se v rámci vědeckých studií připisují protizánětlivé, antivirové a hepatoprotektivní účinky. [7.] Jeho hlavní účinnou látkou je saponinová sloučenina zvaná glycyrrhizin, která se často používá v tradiční čínské a japonské medicíně proti mnoha nemocem, včetně nemocí jater. Některé studie prokázaly, že léčba jeho extraktem je prospěšná pro osoby s určitým onemocněním jater. Studie, které se zúčastnilo 66 osob trpících jaterní steatózou zjistila, že léčba 2 gramy extraktu lékořice denně po dobu 2 měsíců významně snížila hodnoty ALT a AST, ve srovnání se skupinou léčenou placebem. V další malé studii 6 zdravých lidí užívalo glycyrrhizin předtím, než 12 dní po sobě pili každý večer vodku a dalších 6 osob pilo pouze vodku. Ve skupině lidí, kteří pili jenom vodku, se markery jejich poškození jater, včetně ALT, AST a GGT, významně zvýšily. Ve druhé skupině nebyly tyto markery významně zvýšeny, co naznačuje, že glycyrizin může pomoci chránit před poškozením jater spojeným s alkoholem. Přesto, žejsou tyto výsledky slibné, je nutný další výzkum. [8.]

Kurkuma

Kurkuma (Curcuma longa, Indický šafrán) a jeho hlavní účinná látka, kurkumin, jsou spojeny s mnoha mimořádně působivými zdravotními výhodami a patří mezi nejúčinnější bylinky na játra. Výzkumy dokumentují, že kurkuma disponuje silnými protizánětlivými, antioxidačními a protirakovinnými vlastnostmi, díky čemu je tato rostlina oblíbenou volbou pro pacienty s játry. [9.] V rámci studie provedené mezi pacienty s NAFLD se dospělo k názoru, že 500 mg kurkuminu denně po dobu 8 týdnů významně snižuje hladinu tuku v játrech a hladiny AST a ALT ve srovnání se skupinou léčenou placebem. Další studie, které se zúčastnilo 70 pacientů postižených stejným onemocněním, dospěla k názoru, že ti, kteří užívali 500 mg kurkuminu a 5 mg piperinu po dobu 3 měsíců, měli ve srovnání se skupinou s placebem snížené hladiny LDL (špatného) cholesterolu a ukazatele spojené se zánětem. [10.] Piperin je sloučenina nacházející se v pepři, která zvyšuje absorpci kurkuminu. Používání doplňků s obsahem kurkumy a kurkuminu se obecně považuje za bezpečné. Byly však hlášeny některé případy akutního poškození jater. Není však jasné, zda jsou byly způsobeny kurkuminem nebo samotnými (kontaminovanými) výrobky.

Česnek

Přesto, že se česnek (Allium sativum) z hlediska botaniky považuje za zeleninu, využívá se i jeho léčivá síla. Je plný silných antioxidačních a protizánětlivých rostlinných sloučenin (alicin, aliin a ajoen) chránících zdraví jater. Ve studii z roku 2020 za účasti 98 osob s NAFLD zaznamenali u těch, kteří užívali 800 mg česnekového prášku denně po dobu 15 týdnů, významné snížení hladin ALT, AST, LDL (špatného) cholesterolu a triglyceridů ve srovnání s placebo skupinou. [11.] A navíc, u více než poloviny účastníků skupiny konzumující česnek se zlepšila akumulace jaterního tuku. Naopak, v kontrolní skupině to bylo pouze u 16 procent. Kromě toho jedna studie spojila konzumaci syrového česneku s nižším rizikem rakoviny jater. Konzumace syrového česneku dvakrát nebo vícekrát týdně snížila riziko rakoviny jater o 23 procent, ve srovnání s konzumací syrového česneku méně než dvakrát týdně. [12.] Přestože se surový česnek obecně považuje za bezpečný, koncentrované česnekové doplňky mohou u některých způsobit poškození jater.

Zázvor

Zázvor ( Zingiber officinale) je populární koření, často používané k léčbě mnoha zdravotních stavů, včetně nemocí jater. 12 týdenní studie u 46 osob s nealkoholovým ztučněním jater ukázala, že doplnění

1 500 mg zázvorového prášku významně snížilo hladinu ALT, celkového a LDL (špatného) cholesterolu a také hladinu C-reaktivního proteinu naznačujícího zánět jater (CRP) ve srovnání s placebo skupinou. [13.] Kořen zázvoru obsahuje silné sloučeniny včetně gingerolů a shogaolů, pomáhající zabraňovat zánětu a ochraňujících před poškozením, čím přispívají ke zdraví jater. Zázvor navíc může pomoci chránit játra před toxickými látkami, jako je například alkohol. Obecně se považuje za bezpečný, dokonce i u pacientů s onemocněním jater.

Astragalus

Astragalus je jedlá léčivá bylina, která se běžně používá v tradiční čínské medicíně. Obsahuje mnohé sloučeniny s léčivými účinky, jako jsou například saponiny, isoflavonoidy a polysacharidy se silnými terapeutickými vlastnostmi. Studie na hlodavcích naznačují, že rostlina může pomoci chránit před fibrózou a ztukovatěním jater, která je způsobena stravou s vysokým obsahem tuků, pokud se aplikuje samostatně nebo v kombinaci s jinými bylinami. [14.] Celkově se považuje za bezpečný a nespojuje se s poškozením jater, ale může interagovat s určitými léky.

Heřmánek

Heřmánekkamilka (Matricaria recutita a Chamaemelum nobile) obsahuje velké množství antioxidantů pomáhajících při detoxikaci jater. Dva vědci z Karazin Kharkiv National University provedli pokus na zvířatech s cílem vyhodnotit hepatoprotektivní účinky flavonoidů německého heřmánku v souvislosti s látkami toxickými pro játra. Konkrétně se uskutečnil pokus o stanovení toho, jak flavonoidy přítomné v heřmánkovým čaji ovlivňují metabolismus sfingolipidu a ceramidu v játrech laboratorních potkanů, co bylo ovlivněno příjmem tetrachlormetanu a / nebo etanolu. Dávkování laboratorních zvířat heřmánkem normalizovalo metabolismus sfingolipidu a ceramidu, co zabraňovalo odumírání jaterních buněk. [15.]

Kopřiva

Možná vás to, že je kopřiva zařazena do tohoto článku překvapí, ale je třeba říci, že kopřiva opravdu není pouze nepříjemnou rostlinou, které se v přírodě všichni snažíme vyhnout. Kromě toho, že nám na kůži dokáže zanechat nepříjemnou krátkodobou památku, má totiž kopřiva poměrně mnoho skvělých a užitečných vlastností, které umíme využít ve prospěch našeho zdraví a konkrétně i fungování jater.
Kopřiva se zvykne využívat hlavně ve formě čaje, který může posloužit k řadě účelů. Je vhodná i tehdy, pokud máte problémy s akné nebo potřebujete pročistit svou krev. Také vám dokáže pomoci i tehdy, pokud máte problémy se žlučníkem nebo ledvinami. Používá se jako doplněk i tehdy, pokud trpíte chronickými bolestmi kloubů, osteoporózou či aterosklerózou.
Kopřiva vám pomáhá i tehdy, pokud si chcete pročistit svá játra. Dokáže totiž skvěle regenerovat buňky v játrech.

U kopřivy je také nutné připomenout, že při užívání kopřivového čaje jako kúry není vhodné v dlouhodobém horizontu. Pokud byste chtěli pomoci svým játrům či jiné části těla užíváním kopřivy, nastavte si kúru maximálně na tři týdny. Po přestávce lze v jejím užívání bez obav pokračovat.

Pampeliška lékařská

Další rostlinou, kterou můžete využít k těmto účelům, je i pampeliška lékařská. Pro mnohé z vás může být její přítomnost v tomto žebříčku poměrně překvapivá, ale žlutý květ má řadu blahodárných účinků, které mohou být pro nás prospěšné.
Většina z nás ji vnímá zřejmě jenom jako pěknou rostlinku, která se vyskytuje na loukách a dodává jim specifický vzhled. To je ale chyba, rostlinu lze využít také při cukrovce, kvůli obsahu látky jménem inulin, díky které ovlivňuje vhodnou hladinu cukru v krvi.
Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale)  patří také mezi vhodné léčivé rostliny, protože má skvělé čisticí účinky. Pomáhá také k vylučování žluči ze žlučníku a také přímo z jater. Kromě toho má i řadu dalších užitečných vlastností, např. dokáže pomoci pacientům s vysokým krevním tlakem, také i těm, kteří trpí potížemi s močovými cestami a dokáže udělat velký kus práce i tehdy, když zápasíte s problémem, kdy vaše tělo zadržuje mnoho tekutin .
Pampeliška lékařská se může užívat v různých formách, jednou z nejoblíbenějších je čaj, který se může připravovat jak z kořene pampelišky, tak z jejích listů nebo můžete tyto věci zkombinovat

Koriandr

Koriandr (Coriandrum sativum) je oblíbené koření, ale je zároveň i vynikající léčivou rostlinou. Při tradičních terapiích se koriandr používal na zmírnění onemocnění žaludku a střevního systému. Obsahuje kyselinu olejovou, kyselinu linolovou, kyselinu stearovou, kyselinu palmitovou a kyselinu askorbovou pomáhající účinně snižovat hladinu cholesterolu. [20.] U hlodavců, kteří byli léčeni hepatotoxickými přípravky, mělo podávání etanolového extraktu z listů koriandru nebo doplnění stravy práškem ze semen koriandru, za následek snížení poškození jater a zvýšení aktivity antioxidačních enzymů ve srovnání s kontrolní skupinou. V jedné z těchto studií byla účinnost etanolového extraktu z koriandru podobná jako u antioxidačního přípravku silymarin. Rostlina je schopna zvýšit hladinu glutathionu a aktivitu mnoha antioxidačních enzymů.

Rozchodnice růžová

Rozchodna růžová (Rhodiola Rosea) je poměrně vzácná a mimořádně hodnotná bylina. Poslední studie odhalily širokou škálu léčivých vlastností a biologických aktivit této rostliny, které v sobě zahrnují i ​​hepatoprotektivní účinky (ochraňují játra). Za jedinečnou farmakologickou aktivitu rozchodnice může být zodpovědných mnoho společně se vyskytujících fytochemických složek v rostlině, které disponují různými antioxidačními, protinádorovými a protizánětlivými vlastnostmi. Protirakovinné účinky extraktu z Rhodiola rosea potvrdilo už několik studií. Extrakt snížil metastázy v játrech a prodloužil dobu přežití krys postižených rakovinou. [21.] Rozchodnice růžová může zvýšit schopnost jater rychle odbourat určité léky. Pokusy ve zkumavce prokázaly, že účinná látka rostliny, salidrosid, zabraňuje růstu rakovinných buněk v játrech. Účinky této rostliny na člověka nejsou známé. Celkově lze říci, že užívání Rhodiola rosea v sobě obnáší mnoho zdravotních výhod a lze ji považovat za bezpečnou. Riziko vedlejších účinků je nízké, pokud se aplikuje v doporučených dávkách.

Důležité vědět!

Některé běžné léčivé rostliny mohou ve skutečnosti způsobit toxické onemocnění jater. Pozor na doplňky stravy, které obsahují aloe vera, ploštičník hroznovitý, ovoce kávy, kostival lékařský, chvojník nebo kava-kavu. Než budete uvažovat o použití léčivých rostlin při léčbě onemocnění jater, nejdříve se poraďte se svým ošetřujícím lékařem o možných výhodách a nevýhodách bylinné terapie.

Dbejte o své zdraví

V tomto článku jsou uvedeny pouze některé bylinky, které je pomohou udržet v dobré kondici. Když chcete zachovat dobrý zdravotní stav celého organismu i jednotlivých orgánů, je velmi důležité, abyste se o zdraví poctivě starali.
Skvělým způsobem, jak to udělat, jsou také léčivé rostlinky nebo jiné možnosti, které vám nabízí příroda, ale také je velmi významné i to, abyste dbali o zdravou výživu a také o to, abyste měli zajištěn pravidelný pohyb, který je pro naše tělo nenahraditelný. Mezi babské rady na játra patří například konzumace kvašeného zelí. Enzymy, které obsahuje, pomáhají regeneraci jater.
Související články na téma žlučník, ledviny, můžete hledat na našich stránkách, kde se dozvíte, jak si pomoci např. proti bolestem, při detoxikaci, které bylinky jsou vhodné.

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/herbs-for-liver
https://healthfully.com/555397-fatty-liver-chamomile-tea.html#review-of-hepatoprotective-herbs
https://www.healthline.com/nutrition/artichoke-benefits#TOC_TITLE_HDR_4
https://www.healthline.com/health/burdock-root
https://journals.lww.com/nutritiontodayonline/Fulltext/2016/05000/Coriander__Overview_of_Potential_Health_Benefits.8.aspx
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK65780/
2. https://www.researchgate.net/publication/326868514
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5628344/
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7217291/
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4763469/
6. https://www.researchgate.net/publication/281342510_The_effect_of_green_tea_intake_on_risk_of_liver_disease_A_meta_analysis
7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7348626/
8. https://dspace2.creighton.edu/xmlui/handle/10504/108917
9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6073929/
10. https://www.nutraingredients-usa.com/Article/2019/11/01/Clinical-trial-finds-curcuminoids-plus-piperine-improve-non-alcoholic-fatty-liver-disease
11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7354004/
12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7354004/
13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6986243/
14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7106914/
15. https://lipidworld.biomedcentral.com/articles/10.1186/1476-511X-7-1#sec4
16. https://link.springer.com/article/10.1007/s11130-015-0503-8
17.  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25243875/
18. https://link.springer.com/article/10.1007/BF02256533
19. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3113355/
20. http://www.jeb.co.in/journal_issues/200801_jan08/paper_08.pdf
21. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6208354/