Amla, tajemství dlouhého života a zdraví
Amla obsahuje velké množství množství látek, včetně vitaminu C a antioxidantů, které zlepšují zdraví. V ajurvédě se používá na podporu dlouhověkosti, ale kromě mnoha dalších pozoruhodných účinků je vhodná i k léčbě a prevenci infekcí. Domnívají se, že je to nejlepší léčivá rostlina proti stárnutí.
V souvislosti s léčivými účinky rostliny amla (Emblica officinalis, amalaki, indický angrešt) existuje mnoho příběhů. Předpokládá se, že jedno starší médium, jistý Cyavana, získal po vypití odvaru z amalaki zpět své mládí téměř okamžitě a navíc, nikdy víc už nebyl nemocný. Ve starověku byly obyvatelé vysloveně povzbuzováni, aby konzumovali amalaki jako každodenní jídlo v zájmu podpory zdravého životního stylu a také ji používali jako afrodiziakum.
Co obsahuje?
Amla (Emblica officinalis, amalaki, angrešt indický) je malý až středně velký listnatý strom, který původem pochází z tropického jihovýchodu Asie. Všechny části indického angreštu se používají v sušené nebo i čerstvé formě a v Indii se konzumuje i jako kyselá nakládaná zelenina. Ovoce tohoto stromu obsahuje vysokou koncentraci kyseliny askorbové, fenolů, včetně kyseliny ellagové a gallové, kvercetinu, flavonoidů, glykosidů a proanthokyanidinů, a kromě toho i vlákniny, minerální látky, bílkoviny a aminokyseliny.
Všestranné využití
Emblica officinalis vykazuje silnou antioxidační aktivitu, disponuje imunomodulačními, protizánětlivými, hepatoprotektivními (ochrana jater) a protinádorovými účinky. I přes skutečnost, že angrešt indický je rozšířen v tradičních zdravotních systémech, byl zaznamenán pouze malý počet kontrolovaných klinických studií. Rostlina se tradičně používala k různým léčebným účelům: revmatické bolesti, kapavka, astma, krvácení, žloutenka, dyspepsie, nevolnost, zácpa, průjem, oční a střevní onemocnění, cukrovka – diabetes mellitus, onemocnění koronárních cév a srdce, dále sem lze zařadit i různé druhy rakoviny. Moderní věda v rámci výzkumů na zvířatech a lidech prokázala, že amla disponuje hypoglykemickými, protizánětlivými, hyperglykemickými, antihyperlipidemickými a antioxidačními vlastnostmi. Díky kombinaci protizánětlivých, antitrombotických, antikoagulačních (zabraňují srážení krve) a protidestičkových (antiagregačních) účinků nabízí atraktivní alternativu v prevenci proti vaskulárním poruchám, místo léků.
Vodní extrakty z amalaki nebo s obsahem alkoholu, prokázaly pozitivní výsledky proti bakteriím, virům a houbám, avšak tento účinek se jeví jako silnější pouze v případě grampozitivních bakterií a v případě hub je pouze omezený. Proti virům druhu herpes simplex je obsah fenolu v rostlině účinný. Emblica je také jednou ze složek rostlinných očních kapek, které byly vyvinuty na infekce a zánětlivá onemocnění očí.
Proč se ještě vyplatí její konzumace?
I když existují pouze omezené důkazy toho, že účinky Emblica officinalis podporují dlouhověkost, předběžné důkazy naznačují silnou antioxidační aktivitu, která může tento účinek vysvětlovat. Vědci dospěli k závěru, že amla pomohla udržet délku telomerů, je však zapotřebí další výzkum k tomu, aby se zjistilo, jak může ovlivnit stárnutí a onemocnění spojené s věkem.
V jedné humánní klinické studii měli zdraví a hypercholesterolemičtí muži ve věku 35 až 55 let, kteří dostávali doplnění amly po dobu 28 dnů, sníženou hladinu cholesterolu v séru. U zdravých dobrovolníků trpících cukrovkou 2. typu, kteří konzumovali 2 – 3 gramy sušeného ovoce ve formě prášku denně, se snížila hladina celkového cholesterolu, lipoproteinu s nízkou hustotou a triglyceridů v krvi. Analgetické a antipyretické (snižující horečku) účinky alkoholových a vodních extraktů z ovoce se testovaly na myších. Výsledky byly podobné jako v případě aspirinu, s výjimkou reakce na bolest vyvolanou teplem.
Studie prokázaly, že amalaki může být prospěšné v případě léčby pálení žáhy. Studie z roku 2018 zaměřila svůj výzkum na 68 osob, které trpěly gastroezofageálním refluxem (GERD). Jedna skupina dostávala 500 miligramů amalaki dvakrát denně po jídle, zatímco druhá skupina dostávala placebo. Po uplynutí čtyř týdnů došlo u pacientů užívajících amalaki k výraznému zmírnění pálení žáhy a zpětného toku žaludečního obsahu do jícnu.
Díky svým antioxidačním a protizánětlivým účinkům se indický angrešt používá také v kosmetických výrobcích, jako jsou například pleťové masky, šampony a mýdla. Domnívají se, že masírování pokožky hlavy olejem z amly posiluje vlasové folikuly a zajišťuje zářivost vlasů, zatímco vitamin C zabraňuje předčasnému šedivění. Pro potvrzení těchto tvrzení existuje však pouze málo vědeckých důkazů.
Zdroje:
https://www.drugs.com/npp/emblica.html
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3250870/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2451865419302625
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2095496418300232?via%3Dihub
M.S. Akhtar, A. Ramzan, A. Ali, M. Ahmad Effect of Amla fruit (Emblica officinalis Gaertn.) on blood glucose and lipid profile of normal subjects and type 2 diabetic patients
Int. J. Food Sci. Nutr., 62 (6) (2011), pp. 609-616
T.P. Rao, T. Okamoto, N. Akita, T. Hayashi, N. Kato-Yasuda, K. Suzuki
Amla (Emblica officinalis Gaertn.) extract inhibits lipopolysaccharide-induced procoagulant and pro-inflammatory factors in cultured vascular endothelial cells
Br. J. Nutr., 110 (12) (2013), pp. 2201-2206