Červi a paraziti | Co se skrývá ve Vašem těle?
Jak se zbavit parazitů a tím i různých chorob a bolestí? Museli bychom do své osobní hygieny pravidelně jednou ročně zařadit užívání antiparazitického výživového doplňku Parasic, který účinně pomáhá odstranit parazity v lidském těle. Je to jedna ze složek Clean Inside Programu pro vnitřní očistu. Obsahuje speciální kombinaci 18 léčivých rostlin, které se už tisíce let s úspěchem používají k ničení a odstraňováníškodlivých parazitů, jejich vajíček a vylíhnutých larev z různých částí organismu. Parasic Junior je svým složením přizpůsobený dětskému organismu a účinně pomáhá při odstraňování parazitů z dětského těla.
Mnozí z nás si vůbec neuvědomují, že lidské tělo je živnou půdou pro různé parazity, od mikroskopických velikostí, jako jsou virusy, bakterie, houby, prvoci, až po několikametrové červy, jako je například tasemnice. V tomto článku pod názvem paraziti v lidském těle máme na mysli různé druhy červů, kteří parazitují v lidském organismu.
Podle nejnovějších epidemiologických studií, které překvapily i odborníky, lze předpokládat, že červi v těle se u dospělé populace vyskytují zhruba z 80%, a to bez rozdílu pohlaví, bez ohledu na hospodářské či geografické hranice. Dvě hlavní skupiny červů způsobují různé lidské nemoci. Rozdělují se podle tvaru těla na:
- Hlístice (Nematoda) – s oblým průřezem těla, jako je například roup lidský (Enterobius vermicularis) anebo škrkavka dětská (Ascaris lumbricoides), způsobující onemocnění zvané nematodózy.
- Tasemnice (Cestoda) – s plochým průřezem těla, jako například několik metrů dlouhá tasemnice bezbranná (Taenia saginata) anebo drobná tasemnice dětská (Hymenolepis nana), které způsobují onemocnění zvané teniázy.
Tito paraziti postihují miliony obyvatel naší planety. Obětí se můžeme stát i my sami, aniž bychom o tom věděli, či alespoň tušili jejich přítomnost v našem těle. Nepodléhejme však dojmu, že existují pouze paraziti ve střevě, jak si to mnohdy představujeme. Mohou se vyskytovat a žít v téměř každé části těla; v plících, játrech, v žaludku, ve dvanácterníku, jícnu, mozku, krvi, kůži, dokonce i v očích! A to i několik různých druhů najednou. Často však paraziti v organismu putují a jsou schopní zahnízdit se i v kloubech a svalech, což se projevuje bolestí, která se mylně přisuzuje například zánětu kloubů (artritidě).
„S Vaším produktem Clean Inside jsem velmi spokojená“
Pokud si chcete přečíst další, (notářem ověřené) reference zákazníků na téma parazité, klikněte na následující odkaz:
Parazité zkušenosti
Co jsou paraziti?
Typická charakteristická vlastnost parazita je, že žije na úkor jiného živého organismu. Cizopasí na hostiteli, kterým může být každý z nás. Aby mohl existovat a rozmnožovat se, žije na náš úkor tím, že z nás odčerpává živiny a energii.
Na toto téma byl v časopise Discover v roce 2000 uveřejněný velmi zajímavý článek, v němž se konstatuje: ”Každý živý organismus má uvnitř sebe nebo na svém povrchu nejméně jednoho parazita, ale ve skutečnosti jich lidé mají mnohem víc… Vědci teprve dnes začínají objevovat, čeho jsou vlastně tito rozšíření paraziti schopní. Výzkumy upozorňují na jednu podstatnou věc: „Paraziti mohou ovládnout svět. To, že představují tak velkou sílu, je velmi zarážející objev.”
Jak to lze odůvodnit a vysvětlit? Velmi jednoduše. Uvědomme si, že se skládáme zhruba ze 70 miliard buněk, které mezi sebou neustále spolupracují. Předpokladem našeho zdraví je jejich optimální kooperace, kterou regulují různé chemické podněty. „Pokud je jeden daný organismus – jako například jeden parazit – schopný řídit tyto podněty, pak je schopný řídit také nás. A právě to je největší hrozbou parazitů.”
”Ve skutečnosti paraziti zabili více lidí, než všechny války v historii,” – tvrdí NationalGeographic v jednom ze svých oceněných dokumentárních filmů s titulem ”Lupiči těl” (The Body Snatchers).
Světová zdravotnická organizace (WHO) zařazuje parazity mezi jednu ze šesti nejnebezpečnějších příčin lidských chorob. Jsou odpovědní za mnohé zažívací a jiné zdravotní problémy, které postihují lidi. Paraziti zapříčiňují dokonce větší počet onemocnění než rakovina, která se považuje za globálně nejzávažnější smrtelnou nemoc.
Pokud stále nevěříte, že se paraziti mohou vyskytovat v tolika lidských tělech, poté si určitě přečtěte celou řadu skutečných příběhů, které se nacházejí na této webové stránce. Brzy si uvědomíte, že jde o mnohem závažnější problém, než by si kdo vůbec mohl myslet.
Střevní paraziti
Červi se v největším počtu vyskytují v zaneseném tlustém střevě. V nashromážděné vrstvě odpadu se nacházejí paraziti různých velikostí. Pokud tlusté střevo včas nezbavíme nánosů, ve kterých paraziti přežívají, tak se naše tělo postupně otráví vytvořenými toxiny. Z výkalů parazitů vznikají rovněž toxické látky, které dráždí centrální nervovou soustavu a způsobují nervozitu nebo podrážděnost. Navíc tím, že červi využívají většinu živin, které se dostávají do našeho trávicího traktu, získávají pro sebe to nejlepší z potravy, zatímco nám často nechávají jenom zbytky.
Střevní paraziti mohou zapříčinit také nadváhu, protože naši potravu ochuzují o potřebné živiny a nám zbývají jen kalorie. Důsledkem toho je, že naše tělo se dožaduje stále většího množství kalorií, protože se tím snaží nahradit a doplnit chybějící živiny a vitamíny.
Určití červi se nacházejí speciálně v horní části tenkého střeva, kde vyvolávají zánět. Důsledkem tohoto zánětu vznikají větry a pocit nadýmání. Pozorujeme to zejména při zvýšené konzumaci některé zeleniny.
Pokud chceme předcházet intoxikaci vlastního organismu, je v první řadě nutné odstranit odpady a parazity z tlustého střeva. V opačném případě namísto vstřebávání živin z ucpaného tlustého střeva budeme bohužel vstřebávat pouze toxiny z toxické masy stolice. V takovéto situaci vše v organismu funguje nesprávně. Zde můžeme najít odpověď, proč až 90% různých onemocnění začíná právě v tlustém střevě. Až na buňkové úrovni to způsobují toxiny a nedostatek živin.
Červi jsou rafinovaní
Prospívají díky své jedinečné schopnosti přizpůsobit svůj životní cyklus tak, aby zajistili zachování svého druhu uvnitř nic netušícího hostitele – našeho těla. To je příčinou, proč je jejich odhalení tak složité. Ukrývají se před námi a zahlazují stopy po svém působení na organismus tím, že napodobují příznaky běžných chorob. Je neuvěřitelné, jak červi, mnohdy i nezanedbatelné velikosti, nepozorovaně vniknou a přežívají v našem organismu. Svým způsobem jsou chytří a lze připustit, že až rozumní. Pokud se při klasické léčbě běžného onemocnění neprojeví zlepšení, odborníci navrhují, aby se přistoupilo k léčbě proti parazitům.
Skutečně jsme však vůči nim tak bezmocní? Pokud jsme nevšímaví a smíříme se se ztrátou energie, kterou mylně považujeme za normální stav, anebo chorobu přijímáme fatálně, pak je určitě neodhalíme. Naopak, pokud jsme schopní dobře porozumět určitým znamením svého těla, měli bychom přítomnost parazitů snadno objevit. V knize „Uhodni, co k nám dnes přišlo na večeři” („GuessWhatCame to Dinner”) autorka Ann Louise Gittlemanová, odbornice v oblasti výživy, uvádí hlavní příznaky.
Tasemnice – nejstarší střevní paraziti
Patří mezi nejstarší střevní parazity lidstva. Faktem je, že některé jejich druhy se natolik přizpůsobily životu v lidských střevech, že na hostiteli (člověku) nejsou viditelné žádné příznaky. Jejich tělo je ploché a článkované. Nákaza se šíří tak, že tasemnice uvolní do stolice články svého těla (ve stolici pozorovatelné i volným okem). V nich se nacházejí vajíčka, které se uvolní rozpadem článků.
- Tasemnice bezbranná (Taenia saginata) může dosahovat délky 3 až 10 metrů. Do našeho těla se dostává konzumací nedostatečně tepelně upraveného hovězího masa. Způsobuje příležitostné mírné gastrointestinální problémy. Jako všechny tasemnice nemá totiž ústní otvor. Živiny přijímá speciálně upraveným povrchem těla. Hostitele poškozuje drážděním sliznice přísavkami, háčky a vylučováním metabolitů.
- Tasemnice dětská (Hymenolepis nana) dorůstá jen do délky 7 až 80 milimetrů. Zdrojem nákazy jsou vajíčka, která se vyskytují ve stolici. Rezervoárem nákazy jsou potkani a myši. Infekčním stádiem této tasemnice jsou přímo vajíčka – cysticerkus se zahnízdí ve stěně střeva, kde se mění na dospělou tasemnici. Děti se nakazí při nedodržování hygieny, a to zejména děti ze sociálně zanedbaných vrstev. Mezi hlavní příznaky patří nechutenství, hubnutí nebo stagnace váhy, bolesti břicha, ale také záchvaty hladu.
Hlístice – rozšíření střevní paraziti
Jsou to červi, kteří na rozdíl od tasemnice mají oblé, nečlánkované tělo. Mají oddělené pohlaví a parazitují v lidech ve stádiu larvy i dospělosti. Samička klade vajíčka nebo přímo rodí larvy. Hlístice jako závažní paraziti člověka se vyskytují především v tropech a v subtropických oblastech. Avšak některé druhy jsou rozšířené na celém světě a jsou běžné i u nás. Nejčastěji napadají děti, bývá to například roup lidský, roup dětský či škrkavka dětská.
Roup lidský (Enterobius vermicularis) je malý tenký bílý červasi 1 cm dlouhý, který velmi často parazituje v tenkém nebo slepém střevě člověka, a to zejména u dětí. Samička se dostává do tlustého střeva a vajíčka klade v oblasti análního otvoru, což probíhá hlavně v noci a v teple. Z vajíček se vyvine larva.
- Pramenem nákazy je člověk a je i jediným hostitelem tohoto parazita. Přenáší se hlavně v kolektivních zařízeních (školy, školky, rodiny). Pokud nedodržujeme hygienu, při dotyku s oblastí konečníku se vajíčka dostávají na prsty, za nehty, a tak se mohou zanést opět do úst. Dále se mohou šířit přes povlečení, podlahu, odtud na okolní předměty či potraviny. Často se vajíčka nacházejí také v rozvířeném vzduchu, odkud se mohou vdechnutím nebo polknutím dostat do těla dalších členů rodiny. Proto je nutné, pokud se nakazí jeden člen rodiny, aby se přeléčila celá rodina. Nejčastějším příznakem je svědění v okolí konečníku, a to hlavně večer.
- Když přilnou na stěnu tenkého střeva, mohou vznikat malé vředy, které se často druhotně infikují bakteriemi.
- U děvčat mohou samičky pronikat do pochvy, čehož následkem je výtok. Pokud se roup lidský zavčasu neodstraní z těla, může se dostat až do dělohy. Jejich přítomnost se projevízánětem děložní sliznice a zánětem vejcovodů.
- Dalšími příznakyjsou nechutenství, ztráta hmotnosti,bolesti břicha, nevolnost, zvracení anebo noční pomočování (zejména u děvčat). Děti jsou neklidné, trpí nespavostí, dokonce se mohou vyskytovat i dětské neurózy.
Jak zjistíme, že máme červy v těle
Vyšetření stolice je nejběžnější metodou, jakou lze červy v těle odhalit. Není však stoprocentně spolehlivá. Červi ve stolici se totiž dají stanovit pouze za přítomnosti jejich vajíček, které je při vyšetření stolice možné vidět pod mikroskopem. Protože dospělí červi jsou pevně přichycení na sliznici v různých částech trávicího traktu, lze je odhalit jedině ve stádiu uvolňování vajíček. Jinak jejich přítomnost nedokážeme. Proto nám lékař při prohlídce doporučuje odebírat vzorky ze stolice postupně ve třech různých časových odstupech. Dospělé střevní parazity může lékař pozorovat přímo při kolonoskopickém vyšetření.
Někdy se u infikovaného člověka nemusí projevit žádné příznaky. Existují však i různé příznaky, které když na sobě zaznamenáme, mohou nám pomoci zjistit, zda se v nás „udomácnili” červi. Typickým znakembývají častonapříklad větry nebo křeče v břichu. Způsobují to určití paraziti, kteří se nacházejí speciálně v horní části tenkého střeva, kde vyvolávají zánět. Důsledkem tohoto zánětu vznikají větry a pocit nadýmání. Dále uvádím seznam příznaků podle Ann Louise Gittlemanové, které jsou mimořádně pestré a mohou nám pomoci při orientaci v dané situaci. Jsou to například:
- Alergie na různé druhy jídla
- Anémie (chudokrevnost)
- Nadýmání/nadmuté břicho
- Krvavá stolice
- Častý průjem nebo naopak zácpa
- Příznaky podobné chřipce – kašel, problémy s dýcháním/chrapot a horečka
- Zapáchající stolice, přičemž zápach se zhoršuje odpoledne a večer
- Plyny a křeče
- Svědění v okolí análního otvoru, hlavně přes noc
- Nevolnost
- Zvracení
- Ztráta váhy nebo nezřízená chuť k jídlu
- Bolesti kloubů a svalů
- Poruchy spánku
- Chronická únava
- Syndrom dráždivého tračníku (IBS)
- Porucha imunitního systému
Infekce parazity se může projevovat i dalšími příznaky jako: hořkost v ústech, zrychlený tep, bolest u pupku, zamlžené vidění, svědění nosu nebo ucha, slinění během spánku, a také nemocí: astma, cukrovka, epilepsie, různé vyrážky, migrény, onemocnění srdce a rakovina.
Jak se zbavit parazitů?
Aby se paraziti v lidském těle odstranili, je důležité v první řadě pročistit celý trávicí systém. Čisté, vlhké střevo s dobře vyvinutým svalstvem totiž není vhodným místem pro střevní parazity a neláká je, aby se tam usídlili. Na otázku, jak se zbavit parazitů, je odpověď zde. Parazity nejlépe zvládneme, pokud při jejich odstraňování budeme pracovat na několika úrovních:
- krok: Očista střeva bylinami je nezbytná, protože většina zdrojů vody je v blízkosti lidských osídlení, a tak je vysoká pravděpodobnost, že jsou infikované parazity.
- krok: Zvýšený příjem vlákniny umožní urychlit čas přechodu nestrávených zbytků potravy, čímž se zabrání jejich ukládání, a tak se pro parazity nevytvoří vhodné podmínky.
- krok: Překonání nedostatku vitamínů. Dostatečným příjmem vitamínů, minerálů a živin bojujeme proti jejich nedostatku v důsledku parazitické nákazy.
- krok: Zjištění zdroje nákazy a prevence reinfekce
- Pokud jsme náchylní na nákazy, předcházejme styku se známými zdroji infekce, jakými jsou fekálie hlodavců, kočičí výkaly a nevhodný kontakt se psy.
- Buďme opatrní při pití vody a/nebo při koupání ve vodě, kterou neznáme.
- Pokud jsme vystavení styku s hmyzem, který saje krev, oblečme si ochranný oděv.
- Před jídlem umývejme veškeré ovoce i zeleninu v čisté vodě, abychom předešli nákazám.
- K zavlažování zeleniny nepoužívejme vodu ze septických nádrží ani jiných potenciálně kontaminovaných zdrojů.
Děti jsou speciálně náchylné na parazity a mnohokrát se stane, že červi se u nich vyskytují ve velkém množství. Jak se zbavit parazitů? Naučme je správné hygieně, jako je mytí rukou (i použití kartáčku na nehty) po použití záchodu, po hře venku nebo před jídlem.
Proč doporučujeme užívat výživové doplňky NaturalSwiss?
Odpověď najdete, pokud si prohlédnete naši nabídku přírodních produktů.