Meduňka lékařská | Tajemství dlouhověkosti a optimálního trávení

Medovka lekárska

Trvalka dorůstající výšky 70–150 cm s bohatým rozvětvením a jemnými chloupky. Aromatické listy voní po citrónu. Květy jsou drobné a bílé, kvete od června do srpna.

Stanoviště: Vyhovují jí chráněné a slunné polohy nebo polostín, s propustnou, humózní, písčitohlinitou půdou, bohatou na živiny, a blízkost levandule lékařské. V chladnějších podmínkách je náchylná k vymrzání, proto ji na zimu přikrýváme například chvojím. Pokud ji pěstujeme v nádobách, je důležité vědět, že její kořeny dosahují hloubky 20–30 cm, proto volíme dostatečně hlubokou nádobu.

Areál rozšíření: Původní oblastí rozšíření je východní Středozemí a Malá Asie. Ve střední Evropě se pěstuje na polích a zahradách, občas zplaňuje.

Rozmnožování: Množíme ji přímým výsevem do půdy v dubnu nebo předpěstováním sazenic, které vyséváme v březnu do teplého pařeniště. Další možností je dělení trsů dvou až tříletých rostlin.

Použití: Meduňkový čaj z listů snižuje stres, uklidňuje, uvolňuje, zpříjemňuje spánek a zajišťuje dobré zažívání. Nově se uznávají protivirové účinky, zvláště u herpesvirů (opary). Z listů se rovněž připravuje meduňkový likér. Nať se používá v lidovém lékařství jako hypnotikum a sedativum. Čerstvě pomnuté listy lze přikládat na místa po bodnutí hmyzem. Používá se také jako koření. V kuchyni se pro svou citrusovou vůni za čerstva přidává do míchaných nápojů a ovocných salátů. Je vhodná do bylinkových omáček, polévek, rybích a houbových jídel, majonéz, jogurtů, mléčných nápojů i limonád. K dochucení se hodí i na grilovaná masa, drůbež a vařenou rýži. Používá se také při výrobě likérů, například „Benediktýnka“.

Sběr a sušení: Sbírá se list nebo celá nať – zásadně před květem. Je třeba ji sušit rychle, ne však na slunci; vhodné jsou nízké teploty. Tradičně se používá vnitřně jako výluh, samostatně nebo ve směsi, hlavně s kozlíkem lékařským a chmelovými šišticemi.

Účinné látky: Meduňka obsahuje asi 0,1% silic (citral, citronelal, citronelol, geraniol, linalol), asi 4% tříslovin, kyseliny hydroxytriterpenové (např. kyselina ursolová), trochu hořčin, sliz, flavonoidy a minerální látky.

Léčivé účinky: Tato bylina s výraznou citrónovou vůní má silnou protivirovou a antibakteriální aktivitu, která napomáhá při léčbě oparů (herpes). Vnitřní užívání pomáhá při nervových problémech, podrážděnosti, úzkostech a bušení srdce – působí sedativně a uvolňuje nervovou soustavu. Z meduňkových lihových výtažků se vyrábí žádané léky proti bolestem hlavy, nespavosti, melancholii a depresím. Působí proti nadýmání, zlepšuje trávení a inhalace silice napomáhá při odkašlávání. Odvar z meduňky je skvělý jako relaxační koupel.

Celkový vliv: Meduňka lékařská je léčivá rostlina, která celkově příznivě působí na organismus. Povzbuzuje mysl, posiluje tělo i duši, ať už potřebujete soustředit na práci, nebo si dopřát chvíle odpočinku.

Bibliografie:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Meduňka_lékařská

Tuto bylinku naleznete také v našem produktu Slim Tea.