Paraziti – všechno, co je důležité a co musíme vědět

Jste unavení, podráždění, máte zažívací potíže, často vás bolí hlava a máte špatný krevní obraz? Je možné, že vás infikoval střevní parazit. Abychom mohli parazity s jistotou vyloučit, posbírali jsme nejčastější typy a jimi způsobené symptomy, a kromě toho vám dáme i několik užitečných rad k odstranění.

Při vzpomenutí střevních parazitů většinu lidí chytí panika a i samotná představa, že v našem těle je přítomen „cizinec“, a přiznejme se, odporný tvor, je hrozná. Přitom je jejich přítomnost mnohem častějším jevem, než bychom si mohli myslet, jelikož mohou napadnout kohokoliv. Pokud se objeví podezření na střevní parazity, nejdůležitější je, abychom se nestyděli, protože paraziti nejsou následkem nedostatečné osobní hygieny. Co nejdříve udělejme potřebné kroky, protože sami od sebe naše tělo určitě neopustí. Na přítomnost parazitů nás může upozornit i stav naší pleti (akné, ekzémy apod.). Zdraví nám naznačuje mnoho. Péče je důležitá.

Je velmi těžké smířit se s myšlenkou, ale je to fakt:

existuje několik set příživníků, kteří jsou nezávisle od věku, pohlaví a společenského postavení schopny se uhnízdit v trávicím systému člověka. Dle výzkumů trpí téměř 30 procent obyvatel Země parazitárním onemocněním. Ale odkud přicházejí? Odpověď je poměrně znepokojivá: téměř odkudkoliv! Bez úplnosti seznamu mohou být nositeli pro člověka nebezpečných parazitů pitná voda, špatně umyté ovoce a zelenina, neúplně uvařené nebo propečené potraviny živočišného původu a také domácí zvířata. Podle statistik je velmi častým tenkohlavec, kterým by mohla být infikována až miliarda lidí, zatímco tasemnice se nachází v organismu téměř 800 milionů lidí.

Test na parazity

Prokázání parazitů se může vykonat sérologickým vyšetřením (například z krve), mikroskopickým vyšetřením vajíček parazitů, které se vylučují stolicí a také makroskopickým vyšetřením samostatně se vyprazdňujících parazitů. Existuje i domácí test na parazity, přesněji rychlotest stolice, ten je však vhodný pouze na potvrzení Giardia Lamblia.

Druhy parazitů

Paraziti, jak to naznačuje název, se rozmnožují v střevním traktu hostitelského těla, v závislosti od druhu mají v oblibě jeho jiné části. Většinou způsobují symptomy, které se dají pomýlit s mnoha jinými trávicími problémy. Na jejich přítomnost bychom si měli vzpomenout tehdy, pokud se tyto problémy stanou trvalými, chronickými a jinak se nedají vysvětlit. Mohou napadnout také játra.

Cizopasníci žijící v lidech lze rozdělit na tři hlavní skupiny: Jsou to ploštěnci, motolice a tasemnice. Jako u většiny příživníků, jejich cílem není likvidace hostitelského těla, jelikož se živí v lidském těle přijatou potravou. I tak mohou způsobovat vážné symptomy. Nejvážnějším z příznaků je vznik různých onemocnění, následkem stavu nedostatku a tento stav, hlavně pokud přetrvává delší dobu, vede k dalším komplikacím. Nesmíme zapomínat ani to, že mohou člověku způsobovat i vznik infekcí, jelikož výrazně oslabí imunitní systém a naruší rovnováhu střevní flórymohou přispět k vzniku infekcí a proto je třeba proti parazitům vždy něco udělat.

Typy střevních parazitů:

Roup lidský (Enterobius vermicularis), který se často nazývá i jako „roup dětský“. Důvodem je, že se nejčastěji vyskytuje u dětí. Samozřejmě, nakazí se ním i ostatní, kteří žijí v okolí: podle průzkumu Center of Disease Control je 11,4% populace infikovaná roupem lidským. Dospělí jedinci tohoto parazita jsou viditelné i volným okem. Když se podíváme na naši stolici, lze v ní pozorovat bílé parazity podobné kouskům nití. Stejně jako další cizopasníci, ani tento není vybíravý. Jeho vajíčka se dostanou do organismu přes ústa, kde se hlavně na začátku infekce rozmnožují bez příznaků. Děti jsou infekci vystaveny o něco více, protože často – ve školce, škole – nedodržují povinné hygienické návyky, tedy si nemyjí ruce důkladně, několikrát denně a častěji si je dávají do úst než dospělí. Vajíčka jsou na pokožce životaschopná jen několik hodin, nicméně pokud se dostanou na předměty na vlhkých místech (plachta, ručník), mohou zůstat naživu až tři týdny.

Příznaky roupu lidského: téměř neustálé svědění konečníku nebo jeho okolí, vážné poruchy spánku, koncentrace, bolesti břicha, mdloby, únava z důvodu nedostatku spánku, podrážděnost.

Tenkohlavec lidský (Trichuris trichiura), který má ve vyvinutém stadiu velikost 3 – 5 cm. Infikování probíhá přes ústní dutinu, které mohou způsobit nejenom infikované potraviny nebo nápoje, ale i kousky zeminy, která obsahuje vylíhnuté larvy. „Specialitou“ tohoto střevního parazita je, že samičkou nakladená vajíčka se vylíhnou v tenkém střevě, a pak se z organismu hostitelského těla vyloučí.

Příznaky výskytu tenkohlavce: bolest břicha a hlavy, krvavá vodnatá stolice, nauzea, zvracení, náhlá ztráta na hmotnosti.

Z dlouhodobého hlediska může vzniknout i chudokrevnost, protože parazit má drobný „drápovitý náustek”, který může propíchnout sliznici tlustého střeva a živit se přímo krví. U malých pacientů častokrát způsobuje přítomnost tenkohlavce zpomalení normálního vývoje. Za jeho přítomnost je zodpovědná nedostatečná hygiena a objevuje se především v rozvojových zemích

Škrkavka dětská (Ascaris lumbricoides) je příživníkem, kterým se mohou nakazit nejenom lidé. Často jím trpí i různá domácí a hospodářská zvířata. Šíří se hlavně konzumací nedostatečně očištěného ovoce a zeleniny nebo kontaktem s kontaminovanou zeminou. Ve vyvinutém stádiu dosahuje délku až 25 cm. Vajíčka, která vniknou do organismu, se vylíhnou v tenkém střevě, odkud se larvy po provrtání stěny střev dostanou přímo do krevního oběhu. Když se dostanou do pravé srdeční komory, její pulzování je vytlačí rovnou do plic.

Příznaky přítomnosti škrkavky: silný kašel, kýchání, nauzea, horečka.

Vzácně, ale mnohé z parazitů se mohou dostat i do žlučovodu, kde zabraňují správnému proudění žlučové tekutiny, čím poškozují činnost jater. I výskyt tohoto parazita je charakteristický zejména pro tropické země, při vhodných podmínkách, vlhká, vzdušná půda, nedostatek slunce, je dlouho schopna infekce. Je velmi citlivý na teplotu, a proto se doporučuje ovoce a zeleninu důkladně převařit – propéct, pitnou vodu zase převařit.

Tasemnice (Taenia saginata, Taenia solium), jejím hlavním charakteristickým znakem jsou čtyři drobné přísavky v oblasti hlavy (Taenia solium má i drobné háčky). Nazývají se i osamělí, kvůli jedinečnému způsobu rozmnožování. Jelikož je tento červ oboupohlavní, v hostitelském organismu žije zpravidla jen jeden parazit. Zvláštností je i to, že nemají vlastní zažívací orgán, a konzumují část potravy, kterou už organismus strávil.

Příznaky přítomnosti: rychlé hubnutí, různé nedostatkové stavy, silné křeče v podbřišku, trávicí poruchy, obstrukce střeva, bolest hlavy. Když se neléčí včas, larvy mohou napadnout mozek, co může být doprovázeno poruchami řeči, poruchami vidění, ve vážnějších případech epileptickými záchvaty. Odstranění je proto nezbytné. Účinné a spolehlivé jsou protiparazitární přípravky.

Střevní cizopasníky dělíme do dvou hlavních skupin, na jednobuněčné a mnohobuněčné. Jednobuněčné mají mikroskopickou velikost, zatímco mnohobuněční se mohou vyskytnout od několika milimetrů až do několika metrů, mohou se objevit v jakékoliv velikosti. Nejčastějšími zástupci jsou strunovci (válcovití červi, hlísti) a ploštěnci. Mezi těmi druhými se vyskytuje jeden s názvem cestoda, který má tvar proužku a je segmentovaný a také druh trematodes s hladkým, rovnoměrným povrchem.

Výskyt parazitů je způsoben zejména kvůli Giardia lamblia, Entamoeba histolytica, Dientamoeba fragilis, Isospora bell, Cryptosporidium sp., resp. Balantidium coli. Mezi jednobuněčnými je důležité uvést typy roupu lidského, Ascaris lumbricoides, Trichuris trichiura, Ancylostoma duodenaliste, Necator americanust a Strongyloides stercoralis.

Jak se dostanou do našeho organismu?

Nejčastěji do těla vniknou přes ústa, potravou nebo infikovanou tekutinou. Vajíčka nebo larvy příživníků se snadno „ukryjí” v různých druzích masa – především v hovězím a vepřovém mase, a z tohoto důvodu je důležité, abychom ho umyli a zkonzumovali až po důkladném převaření, propečení. Zdroj nebezpečí představuje i neumyté ovoce a zelenina, nebo když jsou čištěné kontaminovanou vodou.

Parazitární onemocnění je infekční. Nositeli parazitů mohou být různá domácí zvířata. Onemocnění se často projevuje u koček a psů, hlavně u těch, které chodí ven z bytu. Mějme je stále pod kontrolou, po krmení, hlazení nebo společné hře si pokaždé důkladně umyjme ruce, před umytím rukou se nedotýkejme svých úst a také svým domácím mazlíčkům nedovolme, aby nás olizovali.

Jaké těžkosti paraziti způsobují?

Celosvětově uznávaná kanadská lékařka Hulda Regehr Clark, která zemřela v roce 2009, prováděla v souvislosti s parazity přiživujícími se v lidském těle a škodami, které způsobují, velké množství výzkumů. Jelikož se téměř 80 procent imunitního systému nachází v trávicím systému, přesněji v střevní flóře, vlivem patogenů se může snížit obranyschopnost organismu: budeme náchylnější k tomu, abychom „chytili“ onemocnění, a navíc vzroste i doba léčby. Ale je i horší zpráva: většina vyvinutých exemplářů produkuje takzvaný  orto-fosfo-tirozin. Tato chemická látka přispívá k vzniku nádorových onemocnění.

Mnozí si ani neuvědomují, jak vypadají symptomy parazitární infekce. Většina parazitů, kteří se ukrývají v lidském těle nezpůsobují symptomy, které by mohly konkrétně naznačit jejich výskyt, a právě proto myslíme na tuto infekci až úplně nakonec. Když máme následující příznaky, je dost možné, že za nimi stojí parazitární infekce.

Mezi symptomy parazitární infekce patří bolest v podbřišku nebo křeče. To bývá způsobeno někdy i příjmem nevhodné stravy nebo onemocněním, které nevhodná strava způsobuje, mnoho parazitů produkuje symptomy podobné nadměrné tvorbě plynů. Stává se, že se objevují jen občas a ženy to obvykle připisují menstruačnímu nebo předmenstruačnímu období, a proto je ani nenapadne, že by to mohlo být způsobeno i infekcí parazity. Křeče způsobuje zpravidla delší typ (např. tasemnice), které se živí přímo ze stěn střev. To dráždí sliznici střev a způsobuje i silnou bolest. Mezi další časté příznaky patří poruchy trávení, zácpa, svědění kůže a dokonce i intolerance laktózy.

Pomalý vývoj. Nejvýrazněji se projevuje zejména u malých dětí a mladistvých. Děti infikované parazity jsou zpravidla menší a hubenější, než jejich vrstevníci. Důvodem je, že spotřebují velkou část minerálních látek, stopových prvků a vitamínů, které jsou nezbytné pro normální růst.

Únava a ospalost. Kvůli infekci se naše tělo nedostane k dostatečnému množství energie, tak proto jsme unavení. Pokud tyto a další symptomy přetrvávají dlouho, určitě se obraťme na lékaře, protože tento stav vede k různým stavům nedostatku a také výrazně oslabuje obranyschopnost imunitního systému a poškozuje střevní flóru.

Suchý kašel. Existuje několik střevních parazitů, které většinu životního cyklu tráví v střevním traktu, a přesto se mohou dostat i směrem k plicím a jícnu, hlavně jako larvy. Tím je způsobeno podráždění nebo záněty, co je zpravidla doprovázeno suchým kašlem a někdy i silnou bolestí.

Nechutenství. Může se zdát, že je to v rozporu, jelikož většina parazitů se k potravě dostane prostřednictvím organismu, přesto však je jejich výskyt často doprovázen nechutenstvím. Jelikož neustále stimulují stěny střev, mozku to vytváří neustálý pocit nasycení.

Chronický průjem bývá způsoben většími parazity, hlavně pokud se v našem těle přemnoží. Někteří jsou viditelní i volným okem, jako například hlístice, ty jsou vidět po vyprázdnění na povrchu.

Dalšími podezřelými symptomy jsou nevolnost, nauzea, nadýmání, závratě nebo časté zvracení, polámané vlasy a nehty, pokožka, kůže náchylná na loupání, ztenčení a zarudnutí. I z tohoto můžeme často vinit střevní parazity, protože způsobují silný nedostatek vitamínů. Ve vážnějších případech bývá infekce doprovázena zimnicí, teplotou a dehydratací.

Co můžeme udělat proti parazitům?

Vyhoštění parazitů je možné různými způsoby. Naštěstí existují i protiparazitární přípravky bez lékařského předpisu.

Dnes je už dostupné velké množství doplňků stravy (výživy) proti parazitům, ze kterých si však vyberme pouze ty, které obsahují jen přírodní složky. Lidské tělo je složitý systém tak i jeho péče je důležitá. Základem protiparazitární kúry je čištění tlustého střeva od usazených nestrávených zbytků potravy a také střevních parazitů, které se v těchto usazeninách ukrývají. Kúra na očistu střeva tak pomáhá udržet čistotu střeva, čisté tlusté střevo zase zabraňuje tomu, aby se v střevním systému člověka rozmnožily škodlivé bakterie a parazité. Na zničení příživníků a také vajíček a larev z organismu slouží antiparazitární doplňky výživy dostupné pro každého, obsahující směsi různých léčivých rostlin, které nám pomohou zabránit jejich množení a působení na naše zdraví. Abychom se jim vyhnuli, je třeba dobře tepelně upravovat potraviny, hlavně maso.

Odstranění parazitů doma se dá vyřešit i užíváním odvarů na vyhnání parazitů, ale ať už se rozhodneme pro kterýkoliv způsob, nejdříve si vždy dejme udělat vyšetření stolice, které jednoznačně potvrdí výskyt parazitů. Z doplňků stravy můžete vyzkoušet ty, které pomáhají detoxikaci. Naše produkty jsou výlučně rostlinného původu a váš organismus i střevní systém vám bude za ně vděčný.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4423887/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2851163
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2754014