Smil písečný, nejlepší přírodní lék

Slamiha piesočná

Existuje jenom málo účinnějších léčivých rostlin k detoxikaci jater, než je smil písečný. V Evropě se často používá v rámci etnomedicíny a rostlinu objevil pro své účely už i kosmetický průmysl.

Smil písečný (Helichrysum Arenarium) je vytrvalá rostlina patřící do čeledi hvězdnicovitých, původem pocházející z Evropy, Střední Asie a Číny. Rostlina je známá svou exotickou, kořenitou vůní, a proto ji používá mnoho výrobců parfémů. Tato léčivá rostlina má žlučopudné, diuretické, detoxikační a mírně spasmolytické (protikřečové) vlastnosti, stimuluje tvorbu žluči, chrání játra a má dlouholetou tradici v lidovém léčitelství, kde bylo její terapeutické využití poprvé zavedeno, ale figuruje i v ruské knize o léčivech.

Proč je tak specifická?

Květy smilu písečného jsou bohaté na fenolové sloučeniny včetně flavonoidů, chalkonů, fenolových kyselin, kumarinů a pyronů. Kromě polyfenolů byly z rostliny také izolovány další sloučeniny, jako jsou steroly, lignany a glykosidy aromatických sloučenin. Jeho květenství obsahuje trimetoxyflavon, který má fungicidní účinek. Vědci začínají hodnotit tvrzení o helichryseu vědeckými testy. Většina autorů studií v souvislosti s rostlinou potvrzuje, že nejdůležitější skupinou sloučenin zodpovědných za biologickou aktivitu jsou antioxidační flavonoidy.

Jaké má zdravotní výhody?

Vědci zjistili, že z rostliny získaný extrakt a esenciální olej má antimikrobiální, antibakteriální, protizánětlivé a játra detoxikující vlastnosti. Různé studie prokázaly, že helichrysum je účinné proti bakteriím Staphylococcus aureus, Candida albicans, resp. i Streptococcus mutans. V jedné studii na menších zvířatech byl zkoumán účinek extraktu helichrysum na krysy s nadváhou a rezistentní na inzulín. Ukázalo se, že krysy, kterým byl podáván rostlinný extrakt, měly menší přírůstek na hmotnosti, měly nižší hladinu inzulínu a v organismu jim klesly hladiny zánětlivých markerů. Esenciální olej ze smilu písečného dohromady s mátou a bazalkou mohou pomoci zmírnit celkový stav vyhoření a vyčerpání. Může být vhodný k léčbě ušních infekcí, zánětů ledvin a ran (včetně popálenin). Poslední tvrzení však zatím nejsou vědecky podložena.

V Rusku se květenství H. arenarium aplikuje ve formě infuzí na stimulaci sekrece žaludku, k léčbě poruch žlučníku, cystitidy, léčbu revmatismu, artritidy a dny. Rostliny s vysokým obsahem taninu (tříslovin), například vrcholák myrobalanový, se osvědčily při léčbě parazitů.

Žluté slaměné květy zaujaly i zástupce farmaceutického průmyslu. I přesto, že jsou výsledky výzkumu slibné, v zájmu přesvědčivých důkazů jsou zapotřebí další výzkumy.

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324934#overview
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324934#benefits
https://link.springer.com/content/pdf/10.1007/BF03190038.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6017730/
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S037887411300799X?via%3Dihub
https://www.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/acm.2012.0089
https://www.americanherbalistsguild.com/sites/default/files/sample-articles-pdfs/petersen_immortelle_eo_and_extract_jahg_spring_2015_0.pdf
https://www.medsci.org/v07p0s16.htm
Pljevljakušić, D., Bigović, D., Janković, T., Jelačić, S., Šavikin, K.: Sandy everlasting (Helichrysum arenarium (L.) Moench): botanical, chemical and biological properties. Front. Plant Sci. 9, 1123 (2018)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Smil_p%C3%ADse%C4%8Dn%C3%BD