Zelený čaj
Čajovník (Camellia sinensis) je trvale zelená rostlina, která dorůstá až do výšky stromu. Aby bylo možné sbírat jeho listy pohodlněji, upravuje se do výšky přibližně jednoho metru. Do rodu Camelia sinensis patří 81 druhů rostlin, z nichž se jen tři rody pěstují v průmyslových podmínkách. Z hlediska zpracování a konečného produktu rozlišujeme čtyři základní druhy. Černý čaj se zpracovává sušením a fermentováním, bílý výhradně sušením, oolong sušením a částečným fermentováním a zelený čaj sušením, přičemž po tepelné úpravě1 dosáhne svého konečného aroma, vůně a barvy.
Použití: Vlastnosti zeleného čaje zalitého vařící vodou ovlivňuje délka luhování: když čajové listy luhujeme maximálně dvě minuty, čaj bude slabý, silné aroma získáme až po 10minutovém luhování. Obsah kofeinu se v čaji uvolňuje rychle, zatímco antioxidanty se uvolní až po delším luhování2. Zelený čaj má silné antibakteriální vlastnosti, zabíjí bakterie Streptococcus mutans3, které se nacházejí v ústech, poškozují zubní sklovinu a způsobují vznik zubních kazů. Jeho pravidelná konzumace stabilizuje krevní tlak, vyrovnává hladinu cukru v krvi, snižuje hladinu škodlivého cholesterolu4, podporuje hubnutí5.
Výsledky výzkumů: Některé výsledky výzkumů dokazují, že zelený čaj díky svým protizánětlivým a antivirovým vlastnostem výrazně snižuje počet úmrtí způsobených zánětem plic6. Zelený čaj chrání před škodlivým UV zářením7, zabraňuje vzniku melanomů (rakovina pokožky) a zpomaluje stárnutí pokožky. Vysloveně se doporučuje lidem, kteří si přejí zhubnout, protože pomáhá spalovat tuky8. Účinek snižování hladiny LDL (zlého) cholesterolu9 zeleného čaje je prokazatelný10, dosahuje se toho už za pár týdnů konzumace, čímž přispívá k prevenci srdcově-cévních onemocnění. Obsah polyfenolů a flavonoidů v zeleném čaji má silné antioxidantní účinky, váže volné radikály11, čímž snižuje riziko vzniku rakoviny, obzvlášť rakoviny kůže, prsu, plic, tlustého střeva, hltanu a močového měchýře12. Účinky projevuje i při prevenci Alzheimerovy choroby13 – je to účinný detoxikant14, dále pomáhá při prevenci diabetes15 zapříčiněného nadváhou.
Bibliografie:
1. http://www.vitalitas-magazin.cz/bylinky/zeleny-caj
2. http://www.vitalitas-magazin.cz/bylinky/zeleny-caj
3. http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf00031a017
4. Journal of Biological Chemistry
5. Maki K. Et al.; 2009
6. Tohoku University Graduate School of Medicine
7. Pharmaceutical Development and Technology Journal
8. Dr. Joshua Lambert, Penn State University
9. http://www.med.nyu.edu/content?ChunkIID=21771
10. Journal of the American College of Nutrition (Tinahones et al., 2008
11. http://www.cancer.gov/cancertopics/factsheet/prevention/tea
12. http://www.health.harvard.edu/press_releases/benefit_of_drinking_green_tea
13. http://www.nhs.uk/news/2011/01January/Pages/green-tea-and-alzheimers.aspx
14. http://www.eurekalert.org/pub_releases/2007-08/aafc-gtb081007.php
15. http://www.eurekalert.org/pub_releases/2013-04/s-wgt042913.php