Inzulínová rezistence – příčina není zatím zcela známá
Inzulín je produkován tzv. beta buňkami na Langerhansových ostrůvcích slinivky a mimo jiné je jeho úkolem pomáhat glukóze proniknout do buněk z krve, čím se pro ně zabezpečí přísun energie. Zároveň ale reguluje hladinu glukózy v krvi, jinak řečeno hladinu cukru v krvi.
CO JE INZULÍNOVÁ REZISTENCE?
Pod pojmem inzulínová rezistence (IR) se rozumí patologický stav, při kterém je účinek produkovaného inzulínu oslabený, citlivost cílových buněk na inzulín se zhoršuje („stávají se rezistentními“).
Výsledkem toho je, že k tomu, aby buňky absorbovaly a využily správné množství glukózy pro své fungování a aby mohla být udržena správná hladina cukru v krvi, je třeba podstatně větší množství inzulínu.
Výrazně zvýšená produkce / tvorba inzulínu může časem vést k vyčerpání beta buněk, hromadění glukózy v krvi, čím může docházet k poruchám metabolismu sacharidů a vzniku cukrovky.
VÝSKYT
Inzulínová rezistence a PCOS
IR je mimořádně častá, je takříkajíc důležitým skoro lidovým onemocněním naší doby a často se stává, že je pozorována až pozdě. V zásadě postihuje častěji ženy než muže. Je typické, že IR se diagnostikuje v období formování, zakládání rodiny, kdy se při zjišťování příčiny neplodnosti provádí rozsáhlejší a laboratorní vyšetření. Je často spojena se syndromem polycystických vaječníků (PCOS).
Stav je nedostatečně diagnostikován, protože v mnoha případech – při nedostatku charakteristických příznaků – se hladiny inzulínu v krvi rutinně nesledují a neprovádějí se ani zátěžové glukózové testy. O tématu inzulín a jeho funkce budeme psát v dalším článku.
PŘÍČINY VZNIKU, RIZIKOVÉ FAKTORY
Přesná příčina vzniku tohoto onemocnění není známá. Při jejím vzniku hrají roli dědičné, genetické faktory a rovněž získané „vnější“ účinky.
Mezi rizikové faktory lze zařadit:
- Genetická predispozice: pravděpodobnost vzniku inzulínové rezistence zvyšuje, pokud se v rodinné anamnéze vyskytuje cukrovka 2. typu;
- Získané faktory související s životním stylem: obezita (zejména břišní, tzv. centrální typ), životní styl s minimálním pohybem, strava s vysokým obsahem uhlohydrátů (sacharidů) a vysokým obsahem kalorií, nedostatek vitamínu D, kouření;
- Farmakotika (léky): např. steroidy, některé přípravky obsahující hormony, antipsychotika, léky proti HIV … atd.;
- Hormonální onemocnění: hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy), Cushingův syndrom, akromegalie, syndrom polycystických vaječníků (PCOS) … atd .;
- Těhotenství: i přesto, že IR se může projevit i během tohoto období, výraz „inzulínová rezistence a těhotenství“ se v poslední době skloňuje i v souvislosti s neplodností;
- Poruchy metabolismu tuků (dyslipidemie, hyperlipidemie);
- Spánková apnoe;
- Přítomnost chronického zánětu v organismu.
PŘÍZNAKY
Na inzulínovou rezistenci se často myslí a je na ni podezření, z důvodu podezření na jiné onemocnění nebo stavy. Příznaky tohoto stavu jsou často různorodé a nespecifické.
Mezi příznaky inzulínové rezistence lze zařadit:
- u žen menstruační poruchy, neplodnost,
- u mužů poruchy erekce,
- nadváha, obezita, neúspěšná dieta, zvýšený pocit hladu,
- silný růst ochlupení, u žen výskyt vzhledově „mužského“ ochlupení,
- výskyt akné, mastná pokožka, vyrážky,
- tmavé zbarvení určitých částí pokožky (acanthosis nigricans),
- zvýšené pocení,
- deprese, chronická únava, poruchy spánku,
- častá bolest hlavy,
- vypadávání vlasů.
DIAGNOSTIKA
Jak zjistit inzulínovou rezistenci
V případě podezření lze diagnózu inzulínové rezistence snadno stanovit vyšetřením hladiny glukózy a inzulínu nalačno a provedením tzv. zátěžového glukózového testu (OGTT).
Inzulínová rezistence vyšetření
Inzulínová rezistence je charakterizována normální hladinou cukru v krvi, je však doprovázena vysokou hladinou inzulínu. Pokud je samotná hladina glukózy v krvi nalačno vyšší (nad 6,0 mmol / l), je to náznak existující poruchy metabolismu uhlohydrátů a vhodná léčba by měla být co nejdříve zahájena.
- Odběr vzorků krve nalačno, HOMA index: HOMA index je násobek hladiny cukru v krvi nalačno a hladiny inzulínu nalačno, vydělený 22,5.
Pokud je výsledná hodnota vyšší než 2, můžeme hovořit o tendenci k inzulínové rezistenci, ale pokud je vyšší než 4, s největší pravděpodobností můžeme hovořit o inzulínové rezistenci. - Zátěžový glukózový test (OGTT): měří se výchozí hodnota, hladina cukru v krvi nalačno a hladina inzulínu, následně pacient zkonzumuje 75 gramů glukózy rozpuštěné ve vodě a potom se určuje také hladina cukru v krvi a hladina inzulínu (obvykle v 60 a v 120 minutě), ale existuje také „vícebodový“ test, při kterém se krev odebírá několikrát). Tento test ukazuje reakci organismu na cukr, poměr uvolňování inzulínu.
Diagnostika aktuálního stavu vyžaduje provedení obou výše uvedených testů, přičemž pouze jeden obvykle nestačí. Je možné, že index HOMA je v normálním rozmezí, ale patologická inzulínová odpověď se potvrdí během zátěžového glukózového testu, takže inzulínová rezistence je přece jenom přítomna.
V případě diagnostikované inzulínové rezistence mohou být potřebná další vyšetření, jako například interní, gynekologické a endokrinologické.
Metabolický syndrom a inzulínová rezistence jsou onemocnění, která bývají spojená s obezitou a nedostatkem pohybu a vysokým tlakem, co mívá za následek vážné poškození orgánů. Inzulínovou senzitivitu může zlepšit pravidelný spánek, snížení hmotnosti, snížení stresu a pravidelné cvičení.
LÉČBA
Dá se vyléčit inzulínová rezistence? V jejím případě jde o přetrvávající chronický stav, který může bez léčby časem vyústit do diabetu 2. typu. Cílem léčby je normalizace hladiny inzulínu, se kterou souvisí i ústup mnoha přidružených příznaků.
Základním pilířem komplexní léčby je změna životního stylu, ale v některých případech může být nutná další farmakoterapie.
Inzulínová rezistence strava
- Strava / dieta: její podstatou je snížit příjem sacharidů a tuků, resp. jejich rovnoměrné rozdělení během dne. V průměru se doporučené množství uhlohydrátů pohybuje v rozmezí 140 a 180 gramů denně, v závislosti na pohlaví, hmotnosti a závažnosti inzulínové rezistence. Vyplatí se konzumovat pomalu vstřebávající se uhlohydráty s nízkým glykemickým indexem, které nevedou k rychlému uvolnění inzulínu. Je také doporučeno dodržovat středomořskou stravu. Vyhýbat se mimo jiné konzumaci rafinovaných cukrů, medu a bílé mouky je základ. V každém případě se doporučuje konzultovat s dietologem a společně vypracovat jídelníček, který se bude dlouhodobě dodržovat. Recepty při inzulínové rezistenci jsou v dnešní době relativně přístupné na mnoha stránkách. Mezi často hledané výrazy na toto téma patří také: Inzulinová rezistence hubnutí, Inzulinová rezistence jídelníček, Inzulinová rezistence dieta, Zvýšená hladina inzulinu, inzulínová rezistence dieta, inzulínová rezistence obezita,
- Pohyb: pokud je to možné, doporučuje se nejméně 3-4 krát týdně pohyb, sport po dobu alespoň 30 minut, který kromě toho, že pomáhá při redukci a snížení hmotnosti, zlepšuje i inzulínovou citlivost tkání.
- Léková terapie: v některých případech může být léková terapie nutná. Účinná látka zvaná „metformin“, která patří do skupiny „antidiabetik“, má příznivý účinek na citlivost na inzulín a hladinu cukru v krvi. I při užívání léků je nezbytná správná výživa a pravidelný pohyb.
- Doplňky výživy: vitamín D a inositol mohou být prospěšné.
V zásadě lze říci, že se nejedná o nějaké nové onemocnění, ale naopak, s tím rozdílem, že dnes už máme k dispozici mnohonásobně více informací, a tedy pokud hledáme poznatky na téma „inzulínová rezistence léčba“, máme si z čeho vybírat.
INZULÍNOVÁ REZISTENCE – PROGNÓZA
Inzulínová rezistence je v zásadě relativně dobře léčitelný stav, ale dlouhodobá terapie vyžaduje hodně trpělivosti. Doporučuje se celková změna životního stylu, která má pacienta trpícího tímto stavem provázet po celý život. Mimořádně důležitá je i pravidelná lékařská péče a spolupráce s odborníky v této oblasti.
V případě chybějící léčby vede neustále zvýšená produkce inzulínu k vyčerpání beta buněk, glukóza se nahromadí v krvi, což má za následek poruchu metabolismu uhlohydrátů a časem i vznik diabetes (cukrovky). Vlastně se právě proto inzulínová rezistence také hovorově označuje jako „předsíň cukrovky“.
Avšak v případě správné terapie je možné normalizovat hladinu inzulínu a obnovit rovnováhu, kterou je možné zabránit rozvoji cukrovky 2. typu a s ní souvisejícím komplikacím.
Zdroj obrázků:
https://dietasetrend.hu/inzulinrezisztencia-tunetei/
https://www.wikiskripta.eu/w/Ovari%C3%A1ln%C3%AD_cysty
https://www.shape.com/healthy-eating/diet-tips/should-you-see-dietitian