Jak vzniká průjem? Jaké jsou příčiny průjmu?
Je nejčastějším onemocněním dětí a často se vyskytuje i u dospělých. Nepochybně lze říct, že zkušenosti s průjmem má téměř každý člověk, a to buď vyvolaný následkem infekce, anebo zapříčiněný otravou z jídla. Příčinou může být také stres, způsob stravování nebo nemoc střeva, např. divertikulóza, syndrom dráždivého střeva, zánět střeva, rakovina střeva, apod. Průjem nás ohrožuje také při cestování do exotických zemí. Tam se setkáme s konzumací neznámých nebo infikovaných potravin či vody. Tak se do našich střev dostanou cizí, našemu tělu neznámé bakterie. Během léčby antibiotiky se poruší rovnováha střevních bakterií, což může často způsobit průjem. Uvedené případy většinou zapříčiňují krátkodobá a lehčí onemocnění. Výjimkou je průjem u starých lidí a dětí, kde hrozí dehydratace v důsledku ztráty většího množství tekutin.
Jak vzniká průjem?
Doposud jsou známé čtyři mechanismy, které vedou ke vzniku průjmu. Mohou se vyskytovat jednotlivě, nebo se navzájem překrývají. Průjem vzniká, pokud se:
- naruší pohyb střev, ať už jde o zpomalení střevních pohybů (přispívá k množení patogenních bakterií) nebo jejich zrychlení (není čas na dostatečné trávení a vstřebání živin a vody)
- nahromadí látky, které vážou vodu ve střevě. Jejich působením dochází k prosakování tekutin z organismu přes střevní stěnu. Následkem toho je, že v tlustém střevě nemůže nastat zahuštění stolice, protože voda se navázala na látky vázající vodu.
- nadměrně vylučují soli a voda přes buňky střevní sliznice anebo při neschopnosti těchto buněk vstřebávat vodu ze střevního obsahu.
- zanítí střevní sliznice, což se druhotně objevuje při mnohých onemocněních.
Bakteriální anebo virové infekce či infekce prvoky mohou nastartovat kterýkoliv z výše uvedených mechanismů. Příčinou mohou být i některé léky, jako např. projímadla, antibiotika, antacidy (proti pálení žáhy), diuretika (léky na odvodnění) a některé léky proti dně. Mezi další spouštěče patří: nadměrný příjem alkoholu a potravinové alergie, jakož i diabetes mellitus (cukrovka), hypertyreóza (zvýšená činnost štítné žlázy) a některé druhy rakoviny.
“ Vřele doporučuji každému, kdo má problémy s trávením a vylučováním”
Kateřina Lišková, 08-12-2010
Pokud si chcete přečíst další, (notářem ověřené) reference zákazníků na téma průjem, klikněte na následující odkaz:
Průjem zkušenosti
Průjem může být i užitečný
Mezi nejúčinnější obranné mechanismy organismu patří silný průjem. Tímto způsobem se tělo zbavuje škodlivých látek, které zapříčinily zánět sliznic žaludku a střev. Průjem v tomto případě má vlastně očistnou úlohu. Proto se nedoporučuje ihned začít s užíváním tablet na zastavení průjmu. Lepší je tyhle sice nepříjemné, ale obvykle krátkodobé potíže vydržet. Nezapomeňme však pít dostatek tekutin, abychom předešli odvodnění a pomohli tělu před nežádoucím úbytkem vody a minerálů.
Kdy jít k lékaři?
Rozhodně v případech, kdy průjem trvá déle než dva dny a provází ho teplota či silné břišní křeče. Mezi znepokojující příznaky dále patří vyrážka či žloutenka (pokožka a oční bělma zežloutnou), trvalé oslabení organismu a výskyt hnisu, slizu nebo krve ve stolici.
Co dělat, pokud se objeví příznaky?
Pokud byste chtěli číst články související s tímto tématem, klikněte na klíčová slova: Detoxikace | Očista střeva | Paraziti | Únava
- Přijímat zvýšené množství tekutin
Podáváním nápojů obsahujících sůl a cukr doplníme úbytek glukózy a minerálních solí. Tuto roli nejvhodněji plní tzv. sportovní a rehydratační nápoje.
Rehydratační nápoj si připravíme i sami, když rozpustíme kávovou lžičku mořské soli s 8 lžičkami medu nebo cukru v jednom litru převařené vody. Každé dvě hodiny vypijme litr této směsi, tj. přibližně asi 150 ml každých 15 minut. Je to jednoduchý roztok, který rychleji než voda doplňuje zásoby tělesných tekutin. Po objevení jeho účinků v roce 1974 tento roztok zachránil milióny životů a v lékařském časopise Lancet byl ohodnocen jako „největší lékařský průlom 20. století”.
Pro doplnění úbytku tělesných tekutin mohou sloužit rovněž i bylinkové odvary. Některé z nich mají na trávicí ústrojí utišující účinky. Denně můžeme vypít dva šálky malinového čaje (s výjimkou počátečních měsíců těhotenství) anebo během dne malé porce (až do množství tří šálků) zázvorového čaje. Rovněž můžeme do bylinkového čaje, a to z Třezalky tečkované, resp. Heřmánku pravého přidat (5 kapek na 2,5 dl) rakytníkového oleje a užívat vnitřně.
Naproti tomu však soda či kola či další sycené nápoje neprospívají, neboť obsahují oxid uhličitý. - Jen čiré tekutiny
Odpověď na otázku, co konzumovat při průjmovém stavu, je jednoduchá. Měly by to být čiré tekutiny, jako jsou kuřecí vývar, rosoly apod. Ztracené tekutiny, soli a minerály nám nahradí právě tyto vývary a bujóny. Nedoporučuje se vývar z hovězího masa pro kojence a menší děti, stejně jako i pro osoby, které trpí alergií na jisté druhy potravin. - Vyhýbejme se některým potravinám
Především takovým, které mají vysoký obsah těžce stravitelných složených sacharidů. Mezi ně patří celozrnný chléb, těstoviny a jiné celozrnné produkty z pšeničné mouky. Dále ovesné vločky a kukuřičné lupínky, jablka, broskve, švestky a hrušky, ale i brambory a otruby. Tyto všechny mohou průjem jenom zesilňovat. Je důležité, abychom nekonzumovali syrové ovoce, mastná jídla, a rovněž nepijme ovocné šťávy, dokud se zcela neupraví pohyb střev. Nezatěžujme tedy trávicí ústrojí nevhodnou potravou, pokud průjem úplně nepomine. Jezme malé dávky, pouze pro potlačení pocitu hladu.
Fazole, zelí a růžičková kapusta jsou v podstatě zdravé potraviny, ale v případě průjmu je nekonzumujme vůbec. Platí to i pro mléčné výrobky, tyto mohou organismu pacienta postiženého průjmem uškodit, bez ohledu na to, zda je příčinou potíží nesnášenlivost laktózy, bakteriální nebo virová nákaza. Pokud pociťujeme nepříjemné reakce po vypití mléka, například plynatost, bolesti břicha, průjem, je potřebné vyloučit pokrmy s obsahem laktózy. Bývají to obvykle všechny mléčné výrobky. Výjimkou jsou bílé jogurty a některé zrající sýry, např. cottage sýr. Problémy se střevy může způsobit i zmrzlina. Navíc bychom se měli vyhýbat alkoholu a kofeinu, zhruba 48 hodin, než příznaky pominou. Účinkují totiž dehydratačně, protože povzbuzují ledviny ke zvýšenému močení. - Jezme lehce stravitelná jídla
Když už průjem pomine, postupně začněme konzumovat nedráždivou stravu. Nejvhodnější jsou banány, rýže, sušenky, vařené kuřecí maso, bramborová kaše a jablkový džus. Když se nám opět vrátí chuť k jídlu, ne však dříve než 24 hodin po skončení průjmu, konzumujme jen banány, vařenou rýži, jablka a toasty z bílého chleba. Zásobu draslíku, který je nezbytný pro regulaci rovnováhy tělesných tekutin, doplní banány. Toasty z bílého chleba a vařená rýže nám doplní zásoby sacharidů. V každém případě se však vyhýbejme vláknině, neboť ta by podporovala zvýšený pohyb střev a zbytečně je dráždila. Podle přírodních léčitelů očista střeva nastává konzumací jablek. Po malých porcích můžeme postupně jíst uvedené potraviny a asi po 48 hodinách už k nim můžeme přidávat vařené brambory a dušenou zeleninu.
Po čase, když pomalu ustoupí příznaky, můžeme zkusit vrátit se k normální stravě. Mléko a mléčné výrobky, jakož i vajíčka a maso zařaďme do jídelníčku až nakonec. - Oblíbené domácí prostředky
Mezi nejoblíbenější patří pektin, kapsle s probiotickými bakteriemi rodů Lactobacillus a Bifidobacterium. Dále svatojánský chléb v prášku, ječná kaše nebo banány. Nepříjemné příznaky průjmu se však nepokoušejme odstranit okamžitě, protože by se zastavil nadměrný pohyb střev. Mohli bychom tak prodloužit nežádoucí přítomnost škodlivých látek nebo parazitů ve střevě.
Clean Inside program a očista střeva
Clean Inside program je to ideální preventivní prostředek, který nás chrání před vypuknutím různých onemocnění. Je jedním z nejúčinnějších a nejbezpečnějších přirozených řešení zácpy vůbec. Clean Inside složky (Clean Inside vláknina, Parasic a SlimTea) mají ideální složení. Clean Inside vláknina se skládá z vysoce kvalitní rozpustné i nerozpustné vlákniny. Ta má blahodárný účinek a udržuje zdravé tlusté střevo.
Díky jeho dalším složkám se dosáhne očista střeva:
- pročistí se tlusté střevo od shluků, usazenin, nánosů a parazitů
- šetrným způsobem podporuje přirozený proces vyprazdňování
- chrání sliznici střev před nežádoucím drážděním toxickými a karcinogenními látkami
- snižuje riziko vzniku karcinomu tlustého střeva a konečníku
- chrání před vypuknutím různých onemocnění (snižuje možnost vzniku: střevních výdutí, zánětu střeva, apod.)
Prosíme, přečtěte si reference zákazníků, které dokazují, že zdravé stravovací návyky dodržované během detoxikace a následně i po ní příznivě ovlivňují efektivnost kúry.