Onemocnění jater: příčiny, příznaky, léčba

Játra jsou největším vnitřním orgánem, váží přibližně 1,5 kg. Problémy s játry mohou být způsobeny mnohými, pro orgány škodlivými faktory, jako jsou například viry, konzumace alkoholu a obezita. Onemocnění jater mohou být také dědičná. Mnohé z nich jsou chronická, co znamená, že přetrvávají několik let a nikdy nezmizí. Ale i chronické změny (léze) se dají léčit, co však vyžaduje především změnu životního stylu.

Hlavní funkce jater

Jelikož se játra podílí na metabolismu, lze je zařadit k trávicímu systému. Jde o žlázu s vnitřní sekrecí, která v organismu splňuje hned několik funkcí.

  • Metabolická: metabolizuje cukry, tuky a bílkoviny

  • Skladovací: vytváří zásoby látek důležitých pro organismus (vitaminy, minerální látky)

  • Detoxikační: eliminuje a zneškodňuje toxické látky

Onemocnění jater se mohou projevit z různých důvodů, avšak mnohé z nich mohou poškodit játra a ovlivnit jejich funkci. Nejčastěji jsou způsobeny obezitou, nediagnostikovanou hepatitidou (infekční hepatitida) a konzumací alkoholu. A právě ta je velmi častým důvodem.

Jaké příznaky se mohou objevit?

Jaké jsou příznaky onemocnění jater? Ty se mění v závislosti od příčiny onemocnění. Projevy onemocnění jater jsou tedy různé. Zde je několik příznaků, že játra nejsou v pořádku:

  • Změny na kůži – nažloutlé zbarvení kůže a očí

  • Bolesti v oblasti břicha, teplota

  • Otok dolních končetin

  • Citlivá a svědivá pokožka

  • Tmavá moč

  • Změny ve vylučování – stolice odhalí skutečný stav

  • Chronická únava

  • Nevolnost, zvracení


Onemocnění jater
 mohou také vyvolat další možné potíže. Mezi ně můžeme zařadit následující: nechutenství, přetrvávající únava, svědění pokožky, případně modřiny a pohmožděniny. Jak se projevují bolesti jater? Bolesti jater jsou citelné v pravé horní části břicha, těsně pod žebry. Obvykle jde o tupou bolest neidentifikovaného původu, ačkoli někdy může být relativně silná a může způsobit bolesti zad. Bolest může také vyzařovat do pravého ramene. (Vyhl.Onemocnění jater — WikiSkripta, onemocnění jater u dětí, Sekundární onemocnění jater, autoimunitní onemocnění jater, Jak poznat bolest jater

Čtyři stádia onemocnění jater:

Rozlišujeme různá stádia, v závislosti na tom, jak jsou játra postižena. Která jsou čtyři stádia onemocnění jater? Zde si je můžete přečíst:

1. stadium: Prvním příznakem poškození jater je zánět.

2. stadium: Fibrózy jsou začátkem zjizvení jater.

3. stádium: Vážnější zjizvení může vést k cirhóze jater (smrštění jater).

4. stadium: Nedostatečná funkce jater.

Je možné onemocnění jater vyléčit? Cirhózu nelze vyléčit úplně, ale správně nasazenou léčbou lze dosáhnout jisté výsledky. Lékaři mají v tomto případě dva cíle: jedním je zastavit další poškození jater, druhým je prevence možných následků. (Vyhl.onemocnění jater projevy na kůži, dieta při onemocnění jater, Metabolické poruchy jater, Alkoholické onemocnění jater, Autoimunitní onemocnění jater, zánět jater, nemocná játra, nemoci jater

Které jsou nejčastěji potíže?

Najčastejšie problémy pečeneKterá jsou nejčastější onemocnění jater? Existuje mnoho typů onemocnění jater: virová onemocnění, jako je hepatitida A, B a C, léky, jed nebo nemoci způsobené příliš velkým množstvím alkoholu, jako jsou ztukovatělá játra a cirhóza. Rakovina jater, dědičná onemocnění, jako je hemochromatóza a Wilsonova choroba.

Druhy onemocnění jater

Zánět jater

Hepatitida je virová infekce orgánu. Způsobuje zánět a poškození orgánu, co podstatně ztěžuje činnost jater.

Každá virová hepatitida je infekční, ale riziko hepatitidy A a B můžeme snížit očkováním nebo jinými preventivními opatřeními, včetně praktikování bezpečného sexu a nesdílení použitých jehel.

Známe 5 druhů hepatitidy:

  • Hepatitida A se obvykle šíří kontaminovanými potravinami nebo vodou. Příznaky mohou zmizet i bez léčby, ale zotavení může trvat několik týdnů, inkubační doba může být dlouhá až 90 dnů.

  • Hepatitida B může být akutní (krátkodobá) nebo chronická (dlouhodobá), inkubační doba může být dlouhá až 180 dnů. Šíří se pomocí tělesných tekutin, jako je krev a spermie, může se přenést při porodu z matky na dítě. Přestože je hepatitida typu B léčitelná, je nevyléčitelná. V zájmu předcházení případným možným komplikacím je včasná léčba mimořádně důležitá, takže v případě rizika je pravidelný screening nejlepším řešením.

  • Hepatitida C může být také akutní nebo chronická. Nejčastěji se šíří kontaktem s krví osoby infikované hepatitidou C. V počátečním stádiu je často bez symptomů, ale v pozdějších stádiích způsobuje trvalé poškození jater. Léčba může trvat až 48 týdnů. V současné době neexistuje očkovací látka.

  • Hepatitida D je závažná forma hepatitidy, která se vyskytuje pouze u pacientů s hepatitidou B. Virus D lze totiž množit pouze pomocí viru B. Tento druh hepatitidy může být akutní nebo chronický.

  • Hepatitida E, která způsobuje akutní zánět orgánu, je obvykle způsobena pitím vody kontaminované stolicí. Obecně se stav postižené osoby zlepšuje během několika týdnů bez trvalých komplikací.

Léčba jater

Pokud se zánět neléčí, může způsobit zjizvení jater. Zjizvená tkáň nahrazuje normální jaterní tkáň a tím se snižuje funkce jater. Celý tento proces se nazývá fibróza. Pokud funkce jater klesá, toxické látky a tuky se v ní hromadí ještě více. Zjizvení může případně blokovat průtok krve v orgánu. V této fázi je ještě stále možnost záchrany jater prostřednictvím medikamentózní terapie a změnou životního stylu, protože játra mají úžasnou schopnost regenerace (obnovy). Cirhóza je už závažné zjizvení jater a v tomto okamžiku už není schopná léčby. Formování tohoto onemocnění trvá dlouho, někdy 20-30 let. Pokud už propukne, příznaky jsou zřejmé. Některé z příznaků a komplikací jsou následující: únava, slabost; svědění, nechutenství, hromadění břišní tekutiny, otoky nohou, kotníků, tzv. pavoučí krevní cévy (angiomy), žloutenka. Cirhóza může vést k mnoha komplikacím včetně rakoviny jater. Cílem léčby je zabránění progresi jizev, jako i léčba komplikací a příznaků. Pokud orgán ztratil celkovou schopnost fungovat a není schopen obnovy, mluvíme o selhání jater. Co se však stane, když přestanou fungovat játra? V tomto případě je nejideálnějším řešením transplantace jater, v souvislosti s níž poskytuje více informací odborný lékař. (vyhl.onemocnění jater příznaky, Zánět jater příznaky, onemocnění jater léčba

Ztukovatělá játra – steatóza

Hromadění tuku v játrech může vést k ztukovatělým játrům (steatóza jater)

Známé jsou dvě formy:

Alkoholická ztukovatělá játra způsobena nadměrnou konzumací alkoholu.

Nealkoholická ztukovatělá játra způsobena faktory, jako jsou nadváha, cukrovka, poruchy vstřebávání, resp. vysoká hladina tuku v krvi.

Bez léčby mohou obě formy způsobit poškození jater, vést k cirhóze, resp. selhání jater. Změnou stravovacích návyků a celkového životního stylu je možné často zmírnit příznaky a snížit riziko případných komplikací. V této souvislosti se vyplatí vyhledat lékařskou pomoc a požádat o radu.

Autoimunitní stavy, autoimunitní záněty jater

V případě autoimunitních onemocnění imunitní systém mylně útočí na zdravé buňky v organismu. Imunitní systém ovlivňuje několik autoimunitních stavů:

  • Autoimunitní hepatitida, která vyvolává zánět. Bez léčby může vést k cirhóze, resp. selhání jater. Příčinou není virová infekce, ale porucha imunity.

  • Primární biliární cirhóza (PBC). Je způsobena poškozením žlučovodů v játrech, co způsobuje hromadění žluči. Postihuje zejména ženy středního věku.

  • Primární sklerozující cholangitida. Tento zánětlivý stav postupně poškozuje žlučovod, který se nakonec zablokuje a žluč se hromadí v játrech. Výsledkem je cirhóza nebo selhání jater. Je častější u mužů než u žen a existuje zvýšené riziko rakoviny žlučových cest.

Genetický původ

Rodiče dědí a posouvají dále různá onemocnění, včetně těch, které mohou negativně ovlivnit játra:

  • V důsledku hemochromatózy organismus ukládá víc železa, než potřebuje. Toto železo se hromadí v různých orgánech, včetně jater. Tento stav je z dlouhodobého hlediska škodlivý, pokud se neléčí.

  • Wilsonova choroba je onemocnění metabolismu mědi, při kterém játra nejsou schopna odstranit přebytečnou měď žlučí a ta se v ní hromadí. Pokud se měď dostane do krevního oběhu, poškozuje zbylou část těla včetně mozku.

  • Gilbertova choroba není maligním, ale chronickým stavem, jde o poruchu odbourání bilirubinu.

  • Dědičná deficience (nedostatek) alfa-1 antitrypsinu (AT) se vyskytne tehdy, pokud orgán není schopen produkovat dostatek alfa-1 antitrypsinu, bílkoviny, která pomáhá zabraňovat činnosti jiných enzymů odbourávajících bílkoviny. Tento stav vyvolává onemocnění plic a jater. Neexistuje žádný lék, ale většinou je dobře léčitelný.

Rakovina

Pokud se rakovina jater nejprve vyvine v játrech, nazýváme ji primární rakovinou jater. Pokud se rakovina projeví v jiných částech těla, ale později se přenese na játra, nazýváme ji sekundární rakovinou jater. Nejběžnějším typem je hepatocelulární karcinom. Komplikace jiných patogenních změn jater, zejména těch, které se neléčí, mohou přispět ke vzniku rakoviny jater.

Cirhóza

Cirhóza poukazuje na zjizvení, které je způsobeno různými onemocněními jater a dalšími faktory poškozujícími játra, jako je například konzumace alkoholu (vyhl. alkoholické onemocnění jater,). Cystická fibróza a syfilis mohou také vést k poškození jater a případně k cirhóze jater. I když je cirhóza v podstatě nevyléčitelná, v počátečních stádiích se může poměrně často léčit, ale pokud se neléčí, může vést ke komplikacím a může ohrozit život. Na začátku léčby je důležitá zejména dieta a úprava životosprávy.

Selhání jater

Chronické selhání jater se projevuje zejména tehdy, pokud je značná část orgánu poškozena a nemůže správně fungovat. Většinou se selhání jater související s cirhózou vyvíjí pomalu. Je možné, že zpočátku se neohlásí žádné příznaky, ale postupem času lze mezi nejběžnější zařadit následující:

  • žloutenka

  • průjem

  • zmatek

  • únava a slabost

  • nevolnost

Na druhé straně k akutnímu selhání jater dochází náhle, často následkem předávkování nebo intoxikace. Jak dlouho může žít člověk, pokud mu selhala játra? Vyléčení závisí na tom, jak jsou játra smrštěna (poškozena, zjizvená) a zda konzumace alkoholu ustane. Pouze 50 procent osob s těžkou alkoholickou cirhózou přežije první dva roky a pouze 35 procent z nich přežije prvních 5 let. Míra zotavení se zhoršuje po vzniku komplikací (např. gastrointestinální krvácení, mozková encefalitida).

Onemocnění jater léčba

Lékař v zájmu diagnostiky nařídí fyzikální a laboratorní vyšetření. To první zahrnuje ultrazvuk, CT a MRI vyšetření. Biopsie jater je považována za nejideálnější způsob diagnostiky onemocnění souvisejících s játry.

Jak můžeme opět zajistit zdraví jater? Léčba jater doma

Mnohé zajímá otázka, od čeho a jak se vlastně játra regenerují resp. jak rychle se regenerují játra. Zde je 13 způsobů, jak jednat v zájmu jater:

  • Udržujme normální tělesnou hmotnost.

  • Stravujme se vyváženě.

  • Dopřejme si pravidelný pohyb.

  • Vyhýbejme se toxickým látkám.

  • Konzumujme alkohol zodpovědně.

  • Vyhněme se užívání nelegálních omamných látek.

  • Vyhýbejme se kontaminovaným jehlám.

  • Nesdílejme své osobní věci (břitva, zubní kartáček atd.)

  • Praktikujme bezpečný sex.

  • Pravidelně si myjme ruce.

  • Dodržujme pokyny uvedené na lécích.

  • Nechme se očkovat.

Pamatujte, že místo dodatečného „hašení požáru“, je prevence tou nejúčinnější zbraní proti všem onemocněním. A samozřejmě nejdůležitější věcí je správný životní styl. Nejdůležitější roli hraje výživa, ale předcházet problémům může pomoci také detoxikace jater. V případě vážnějších případů je však nutná lékařská pomoc. Úkolem lékařů je určení správné terapie.

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/liver-diseases
https://liverfoundation.org/13-ways-to-a-healthy-liver/
https://www.thejakartapost.com/life/2016/08/28/what-happens-in-the-4-stages-of-liver-disease.html
https://www.wikiskripta.eu/w/Neinfek%C4%8Dn%C3%AD_chronick%C3%A1_jatern%C3%AD_onemocn%C4%9Bn%C3%AD