Stolice kromě jiného odhalí stav trávicí soustavy

Stolice prozradí mnoho z hlediska našeho zdraví. Věděli jste, že z její barvy, zápachu a struktury můžete sami odhalit, jestli je vaše zažívací soustava v pořádku a že prozradí hodně i o vašem zdravotním stavu? Proto, když chcete předcházet různým onemocněním, denně kontrolujte její kvalitu. Neděláte to? Nezajímá vás to a je vám to dokonce odporné? Když je to tak, udělejte v tomto směru nápravu co nejdříve, protože takto můžete předejít různým vážným zdravotním komplikacím.

Když není ta vaše ideální, tj. nemá zbarvení starého zlata, tvar zralého banánu, konzistenci podobnou zubní pastě, neplave na hladině vody, a navíc nepříjemně zapáchá, v tom případě čtěte pozorně dále.

Od čeho závisí její konzistence?

Ve všeobecnosti stolice a její konzistence může záviset i od toho, co jsme předcházející den snědli. Konzistence nemusí znamenat nic špatného, zejména když se jedná o změnu krátkodobou, jednou za čas, od jednoho vyprázdnění k druhému. Když však změna barvy a struktury přetrvává delší dobu, může to být následkem méně vážných, až vážných zdravotních problémů. Naznačuje varování, které nesmíme nechat bez povšimnutí a je třeba navštívit lékaře, aby se zjistila základní příčina. Například, když je barva stolice světlá, šedá nebo nazelenalá, může signalizovat ucpané žlučovody nebo případné onemocnění jater.

K rannímu vyprázdnění si můžeme pomoci tak, že ráno na lačno vypijeme 2 dcl vlažné vody.

Specifické příčiny a typy:

Žlutá stolice, nepříjemně zapáchající: špatné vstřebávání (malabsorpce) tuků následkem nedostatečné činnosti pankreatu (slinivky břišní), která se projevuje při pankreatitidě, rakovině pankreatu, cystické fibróze či celiakii.

Černá stolice, nepříjemně zapáchající: krvácení v žaludku nebo ve vrchní části tenkého střeva následkem přítomnosti vředů nebo nádoru. Černá barva však nemusí znamenat nic špatného, když užíváme výživové doplňky s obsahem železa. V tom případě však nezapáchá, změní se pouze barva.

Krvavá stolicekrev ve stolici, kaštanová barva: krvácení vředů nebo nádoru, nacházející se ve střední části tenkého střeva nebo v první části tlustého střeva, Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida (vředový zánět tlustého střeva).

Tvrdá stolice, ve vodě rychle klesá ke dnu: může naznačovat, že dotyčná osoba nekonzumuje dostatek stravy bohaté na vlákninu, jako je například zelenina, ovoce, celozrnné výrobky nebo nepije dostatečné množství vody. Tvrdá bývá i tmavá, protože zůstává ve střevě déle, než je potřebné a užitečné a způsobuje zácpu. Její vytlačování vede ke vzniku hemoroidů.

Úzká stolice nebo rozdělená na několik částí, může být předzvěstí onemocnění tlustého střeva.

Jaký je rozdíl, když se objeví krev ve stolici nebo po ní?

Jestliže obsahuje krev (krvavá stolice), je to následek krvácení v horní nebo dolní části trávicího traktu. Podle barvy krve se dá zjistit, zda nastává v žaludku nebo v horní části tenkého střeva, resp. v dolní části tenkého nebo tlustého střeva. Když je krev tmavá, může se jednat o prasklý žaludeční vřed nebo dvanáctník, následkem čeho má černou barvu. Naopak světlejší prozrazuje, že krvácení nastalo ve druhé polovině trávicího systému. Krvavou stolici může způsobit kromě jiného rakovina žaludku nebo střeva, zanícení výdutí (divertiklů) – divertikulitida, ulcerózní kolitida. Avšak ne vždy je přítomnost krve viditelná. V tomto případě se nazývá „okultní” krev – tj.  skrytá. Když zpozorujeme jakékoliv změny, rozhodně je důležité co nejdříve navštívit doktora a nechat si udělat tzv. fekální okultní krevní test zkr. FOBT), který odhalí skrytou krev ve stolici. Je důležité si uvědomit, že může mít přechodně červené zbarvení i po konzumaci červené řepy. Toto zbarvení je neškodné.

Když se objeví krev po vyprázdnění, signalizuje, že jde o těžkosti se zanícenými vnitřními anebo vnějšími hemoroidy, které začnou krvácet následkem vytlačení. Krev po stolici lze pozorovat i po mechanickém poškození sliznice análního otvoru. V tomto případě je světle červená a opět je důležité co nejdříve jít k lékaři.

Zelená stolice a její původ

Játra neustále produkují žluč. Tuto světle zelenou tekutinu vylučují přímo do tenkého střeva nebo ukládají ve žlučníku. Žluč je potřebná v případě absorpce tuků a vitaminů rozpustných v tuku. Zároveň pomáhá, aby byla stolice měkká a odpovídá za hnědou barvu. Jak je možné, že má žluč zelené zbarvení? Zde je vysvětlení: jak žluč postupuje přes střevo, postupně se mění barva ze zelené přes žlutou až hnědou a to účinkem bakterií v tlustém střevě, které žluč změní na žlučové soli. Zelená barva naznačuje, že potrava prošla střevem rychleji (to se nazývá zkrácená doba tranzitu, viz. zažívací potíže), dřív, než se mohla změnit ze zelené na hnědou. Průjem urychlí transit potravy střevem. Tedy jakýkoliv faktor, který vyvolá průjem, může způsobit, že jeho konečným důsledkem je takáto barva.

Onemocnění:

Nazelenalá stolice se může tvořit i při konzumaci zvýšeného množství stravy obsahující chlorofyl – přírodní zelené barvivo nacházející se zejména ve špenátu, v listové zelenině (hlávkový salát, ledový salát a pod.), v brukvovité zelenině (kapusta, zelí, brokolice). Potom to, jakou má zelenina barvu, v některých případech ovlivňuje stolici. Stejně i užíváním výživových doplňků obsahujících bismut. Když vzniká tmavá stolice do zelena nebo zelené barvy po konzumaci výše uvedených potravin a výživových doplňků, nemusíme mít obavy. Tento stav bývá i následkem používání projímadel nebo antibiotik. Ovšem zelená barva může být i znakem různých závažných onemocnění, když jsme nekonzumovali žádné potraviny, které by ji mohly zapříčinit. Obecně platí, že když nezmizí po dvou, maximálně po třech dnech, dále nečekejme a rozhodně navštivme doktora, protože může signalizovat otravu jídlem, vedlejší účinky léků, ale i vážná onemocnění, např. onemocnění střevního systému (ulcerózní kolitida, IBS doprovázený bolestmi v dolní části břicha, Crohnova nemoc, celiakie, citlivost na lepek, rakovina apod.), poruchu ve vstřebávání (malabsorpce), cestovatelský průjem, stejně může zapříčinit infekční průjem – zvlášť salmonela a giardia, resp. zvýšený počet nežádoucích bakterií v tenkém střevě. Některé z uvedených příčin můžeme i sami řešit a úspěšně odstranit. Jak? Například odstraněním nežádoucího nárůstu bakterií v tenkém střevě.

Co způsobuje rozmnožování bakterií?

Rozmnožování je relativně všeobecný stav, který může být v organismu přítomný několik let aniž bychom si to všimli. Může se to stát proto, že mnohokrát užíváme antibiotika, antacida a jiné léky. Ty odstraní nejenom nežádoucí choroboplodné, ale současně i prospěšné bakterie – probiotika ze střeva. Tenké střevo za normálních okolností obsahuje relativně malý počet bakterií. Avšak uvedené faktory mohou zapříčinit přebytečný nárůst bakterií v tenkém střevě. Tyto potom v procesu nazývaném dekonjugace žluče způsobují nedostatečnou absorbci tuků (malabsorpci tuků) a blokují i vstřebávání sacharidů (cukrů). Místo, abychom je zužitkovali, zůstávají sacharidy uvnitř tenkého střeva, kde nastává jejich nežádoucí kvašení. To má za následek tvorbu plynů, bolestivé nadýmání, zapáchající plyny, tvorbu hlenu ve stolici (hlenovitá stolice) a může vzniknout řídká zapáchající stolice i průjem. Sladké a škrob obsahující potraviny způsobují nejhorší symptomy. Toxické metabolické produkty nežádoucích bakterií poškozují střevní buňky a tím se zamezí tomu, aby se vstřebávaly živiny. Kromě snížené schopnosti absorpce živin může vzniknout potravinová alergie, resp. intolerance. Nepříjemný zápach stolice může signalizovat i infekci. Pro zdraví našich střev je velmi důležité, aby naše strava byla pestrá, obsahovala vitaminy a vlákninu. Vláknina se nachází v celozrnném pečivu, ovoci a zelenině a také v některých doplňcích stravy.

Konkrétní příčiny

Snížená pohyblivost  zapříčiněná nadbytkem cukru v potravě, chronický stres a zdravotní potíže, např. diabetes, snížená funkce štítné žlázy (hypotyroidismus) a sklerodermie.
Ze statistických údajů vyplývá, že ve Spojených státech více než 40 % osob trpících cukrovkou a současně i chronickým průjmem, vyvolaný problém souvisí s nárůstem počtu bakterií v jejich tenkém střevě.

Snížená tvorba kyseliny solné (hypochlorhydrie) v žaludku se mnohokrát projevuje v průběhu procesu stárnutí. Protože je žaludeční kyselina kyselá, je nápomocná při zabíjení bakterií. Když je kyseliny méně, je více pravděpodobné, že se budou rozmnožovat. Další příčinou nedostatečné produkce žaludeční kyseliny je zvýšené užívání antacid.

Strukturální abnormality v tenkém střevě – operace, divertikly, slepý prstenec  v tenkém střevě, střevní obstrukce a fistuly u Crohnovy nemoci. Tento uvedený seznam není kompletní a uvádí pouze některé strukturální příčiny způsobující zvýšený počet bakterií.

K dalším příčinám je možné zařadit i následující: stres, snížená imunita, některé druhy léků, např. steroidy, antibiotika a antikoncepční tabletky, nedostatek vlákniny v potravě a nedostatek pankreatických enzymů.

Příznaky nadměrného množení bakterií v tenkém střevě

  • Nafouklé břicho a tvorba plynů po jídle
  • Zácpa
  • Chronická řídká stolice anebo průjem – studie prokázaly, že u 48 až 67 % osob s chronickým průjmem byl současně i zvýšený nárůst bakterií v tenkém střevě
  • Deprese
  • Únava – způsobená megaloblastickou anémií; následek nedostatku vitaminu B12 a kyseliny listové vede k megaloblastické anémii, v jejímž případě produkuje kostní dřeň velké červené krvinky patogenního tvaru (megaloblasty)
  • Nedostatek živin i přes užívání doplňků výživy
  • Ztráta hmotnosti
  • Bolesti břicha


Přírodní prostředky proti přemnožení bakterií

Tvorba plynů zhoršující se následkem konzumace vláknin a cukrů.

Přesné testování a léčba nárůstu bakterií je celkem složité. Konvenční léčba všeobecně používá antibakteriální léky, které však zahubí i užitečné bakterie – probiotika. Existují čtyři způsoby, jak zvládnout a léčit přírodními prostředky nežádoucí nárůst v organismu člověka:

Hlen ve stolici

Nejčastěji je projevem nespecifického zánětu střevní sliznice,  co samo o sobě není nebezpečné. Hlen ve stolici se může vyskytovat při zácpě, ale i tehdy, když má někdo průjem. Horší jsou případy, kdy ho doprovází i krev z konečníku. Může být i následkem syndromu dráždivého střeva (IBS), který je doprovázen zácpou. Jejich diagnostika a léčba už rozhodně patří do rukou odborníka – gastroenterologa.

Podle alternativní medicíny hlen ve stolici častěji zapříčiňuje zvýšený výskyt bakterií tenkého střeva nebo potravinové alergie a citlivost. Tyto potíže lze častokrát snadno vyřešit pomocí diety a užíváním výživových doplňků. V případě nadměrného množství bakterií se plynatost a nadýmání výrazně zhoršují po konzumaci cukru v jakékoliv formě, ať už je to bílý cukr, chléb, těstoviny, rýže a mléko (které obsahuje mléčný cukr nazývaný laktóza). U osob, u nichž se vyskytuje hlen ve stolici následkem potravinové alergie, by bylo dobré vyloučit ze stravy potraviny způsobující alergii.

Další příčiny způsobující hlen ve stolici, jsou:

  • divertikulitida\
  • celiakie
  • Crohnova nemoc
  • ulcerózní kolitida

Když je jazyk pokrytý silným bílým povlakem se stopami po zubech na okrajích, znamená to, že hlen vzniká důsledkem konzumace mastných jídel, mléčných produktů a pšenice. Tyto potraviny se často doporučuje vynechat za stravy do té doby, dokud se stav nezlepší.

Příčinou hlenu mohou být i bakterie a parazité, resp. infekce, které způsobují. Často je doprovází náhlý průjem, bolesti v dolní části břicha a krvavá stolice.

Co dělat, když je ve stolici hlen?

Když nejde o závažná onemocnění, hlen ve stolici, resp. plynatost, zácpa, lze často vyřešit jednoduchým zvýšením příjmu vody, užíváním léčivých rostlin či potravinových odhleňovačů vytvářejících hladký povlak na sliznici střeva. K nim patří např. lněná semínka, která před použitím necháme namočená na noc ve vodě. Účinnou pomocí při řešení těchto problémů je také Clean Inside Program.

Žlutá stolice

Podobně jako stolice zelené barvy, jejíž zbarvení může způsobit zvýšený příjem zelených potravin, stejně i ta žluté barvy může být zbarvená do žluta zvýšeným příjmem potravin obsahující žluté až oranžové pigmenty jako jsou např. karoteny. Ty se nacházejí např. v mrkvi, karotce, meruňkách apod. a způsobují, že vzniká oranžové nebo okrově žluté barvy. Tento jev je samozřejmě neškodný a krátkodobý, ale v jiných případech nelze žlutou stolici pokládat za normální. (Mezi často hledané výrazy na internetu patří i:  Častá kašovitá -, zelená – u kojence, – kojence, častá -, – novorozence,)

 Stolice žluté barvy může signalizovat:

  • rychlý přechod potravy trávicím systémem. Často se vyskytuje u osob s GERD (gastroezofagální reflux)
  • nedostatečné vylučování žluči
  • bakteriální infekci ve střevech, která se obvykle objeví náhle
  • genetické onemocnění – celiakii, kdy tělo není schopno správně trávit lepek
  • zánět žlučovodů zapříčiněný bakteriální infekcí anebo žlučovými kameny
  • zánět žlučníku – způsobený ztvrdnutím žluči a tvorbou krystalů. Ty se mohou tvořit následkem cirhózy anebo onemocnění krve
  • infekci giardií – parazitem, který žije na povrchu střeva. Zdrojem je kontaminovaná voda a šíří se zejména mezi dětmi a jejich pečovateli. Do organismu se dostává ústy.  Při jejich odstranění poskytne velkou pomoc antiparazitární doplněk výživy Parasic.
  • zánět jater (hepatitida) – virové onemocnění jater. Existují tři hlavní formy (A, B, C) a celá řada ne tak známých forem.
  • žloutenku – kdy se následkem zvýšené hladiny bilirubinu kůže zbarví na oranžovou nebo žlutou. Současně ji může doprovázet stolice žluté barvy. Je to onemocnění vyskytující se u osob s problémy s játry, resp. mají některou formu hepatitidy.
  • malabsorpční syndrom – porucha absorpce živin

Světlá stolice

Může ji zapříčinit nedostatečná činnost ledvin. Stolice světlé barvy se vyskytuje při zdravotních problémech, např. zánět žlučníku, přítomnost žlučových kamenů, infekce, kterou způsobily parazité (giardie), cirhóza jater, chronická pankreatitida a zanícení jater. Když je zbarvená do hněda, je to výsledek působení žlučových solí jater. Když je snížená jejich produkce, barva bude světlá. Další příčinou může být užívání léků obsahující hydroxid hliníku. Stolice může přechodně vyblednout po vyšetření, při kterém se používá bariový test, může být lesklá nebo šedá, může plavat na hladině vody a může nepříjemně zapáchat následkem přítomnosti tuku ve stolici.

Tvrdá a řídká stolice

Tvrdá stolice vzniká při pomalém transportu potravy zažívacím systémem, co je typické při zácpě. Může to být následek nedostatečného příjmu vlákniny a nedodržení pitného režimu.

Řídká stolice je naopak důsledkem rychlého přechodu potravy střevem, co je charakteristické při průjmu. Někdy se může objevit i vodnatá stolice.

Existují i další druhy a tvary, o kterých se dozvíte v některém z našich dalších článků:

  • přerušovaná,
  • kouskovitá,
  • kašovitá,
  • jílovitá,
  • stužkovitá,
  • stojatá,
  • acholická,
  • tuhá,
  • mazlavá

Všechno o stolici ve zkratce

Proč stolice smrdí?    
Stolice většinou nemá příjemnou vůni, která závisí i od zkonzumovaného jídla a bakterií nacházejících se v tlustém střevu. Vysloveně nepříjemná vůně může poukazovat i na vážné zdravotní problémy.

Jak vypadá stolice, pokud má někdo rakovinu tlustého střeva? 
Znaky a příznaky rakoviny tlustého střeva mohou být následující: změna vylučovacích návyků, včetně průjmu nebo zácpy, resp. časté vyprazdňování. Krvácení v oblasti konečníku, krev ve stolici, neustálá bolest v oblasti břicha, střevní křeče, nadýmání.

Jaké je množství stolice, pokud piju pouze tekutiny?
Stolice se tvoří i tehdy, pokud někdo nejí, protože sekreční žlázy produkují výměšky. Ty se promíchají a vzniká tak tekutá stolice.

Jaké procento přijaté potravy se stane stolicí?
Stolice je složena přibližně z 30 procent z odumřelých bakterií, z 30% nestravitelné stravy, jako například celulóza. 10-20 procent tvoří cholesterol a jiné tuky, zatímco zbývajících 10-20 procent tvoří anorganické látky, jako například kalcium fosfát. 2-3 procenta tvoří bílkoviny.

Jak častá stolice je normální?
Těžko říci, co lze nazvat normálním. Vyprazdňování je na jedné straně u každého jiné, na druhé straně je ovlivněno i životním stylem. Normálním lze nazvat vyprazdňování třikrát denně, ale i třikrát týdně.