Co naznačuje krev ve stolici? Máme důvod k obavám?

Mnozí to nedělají, ale přitom se doporučuje, abychom si před spláchnutím prohlédli svou stolici. Normální  stolice má hnědou barvu, může se však stát, že vlivem některých potravin nebo léků se její barva změní. Krvavá stolice může být v každém případě varovným signálem nějakého onemocnění a měli bychom to brát vážně.

Nemůžeme tento stav nechávat bez povšimnutí, ale ne vždy, pokud si všimneme krev ve stolici, musíme hned podléhat panice. Krev ve stolici se objeví následkem krvácení v horní nebo dolní části trávicího traktu a na základě barvy krve je možné dedukovat, jestli krvácení vzniklo v žaludku, v horní nebo dolní části tenkého střeva nebo v tlustém střevě. Je možné, že nám krvácí pouze zlatá žíla, ale může se stát i to, že krvácení upozorňuje na vážnější onemocnění.

Příčiny krve ve stolici

Mnozí nevědí ani to, jaká je normální stolice. I když se to ve škole neučí, každý by měl vědět, jak vypadá stolice. Naše stolice je v pořádku, pokud je hnědé barvy, má tvar klobásy nebo hada, a povrch je místy hladký nebo popraskaný. V žádném případě není akceptovatelné, pokud je krev ve stolici. Mnozí ani netuší, jak poznat krev ve stolici. Níže následuje přehled nejčastějších příčin krvavé stolice:

– Pokud se krev objeví po vyprázdnění, může to znamenat, že máme problém s vnějšími nebo vnitřními hemoroidy, které začnou krvácet následkem tlaku při vyprazdňování. Hemoroidy a krev ve stolici často souvisejí a mají své příznaky (jako např. svědění a bolest konečníku a krev ve stolici).

– Krev ve stolici se může objevit po vyprazdňování i v případě mechanického poškození sliznice konečníku (např. při bodných poraněních), v tomto případě má odcházející krev jasně červenou barvu.

– Tmavá krev ve stolici může být, když se natrhne žaludeční nebo dvanáctníkový vřed. Tehdy vzniká černá stolice s krví. Na rozdíl od světlé krve může prozrazovat, že krvácení vzniklo v druhé polovině trávicího traktu. Může se objevit i jasně červená krev ve stolici.

– Může být způsobena nádorovým onemocněním žaludku nebo střeva a také  zánětlivým onemocněním, jako je colitis ulcerosa, Crohnova choroba nebo syndrom dráždivého střeva.

– Drobné výčnělky, takzvané divertikly, které se objevují na stěně tlustého střeva, jsou častým důvodem krvácení trávicího traktu. Divertikulitida může poškodit cévy a způsobit krvácení, malé zanícené výčnělky mohou i prasknout, čím způsobí životu nebezpečný zánět břišní sliznice.

– Stolice může být slizká a krvavá i z důvodu průjmu způsobeného bakteriemi a viry. Krev ve stolici při průjmu je běžný jev.

– Může se objevit při zánětu žaludku, rakoviny tlustého střeva, polypů tlustého střeva.

– V případě infekce vlasovci se může ve vážných případech objevit akutní, krvavý průjem.

– Může se objevit při přecitlivělosti na některé potraviny (potravinová alergie).

– Krev může produkovat i poškození jícnu, případně dokonce ruptury žíly jícnu.

– V pozadí tohoto jevu může být i endometrióza.

– Stolice může být přechodně červená nebo načervenalá po konzumaci červené řepy, ale stolici mohou zbarvit i borůvky, višně a rajčata. V těchto případech jde o neškodný jev. Nezřídka se objevuje krev ve stolici po antibiotikách.

Příčin může být skutečně velké množství. Mnozí vyhledávají odpovědi na své otázky, zadávají do vyhledávačů mnoho různých výrazů (jako např. krev ve stolici zkušenosti,krev ve stolici po antibiotikach, krev ve stolici dítě, krev ve stolici po operaci střev, čerstvá krev ve stolici, světlá krev ve stolici a jiné), studují různé diskuse v naději, že dostanou odpovědi, které je uklidní.

Co může způsobit krev ve stolici u dětí?

Většina rodičů, když spatří ve stolici svého dítěte krev, z pochopitelných důvodů se ihned lekne na smrt. Krev ve stolici miminka se však objevuje pouze zřídka. Může mít však banální důvod, ale může upozorňovat i na vážné změny. Jak v případě dospělých, i u dětí je třeba se co nejdříve podívat na to, co je v pozadí krvácení. Některá miminka při kojení koušou bradavky své matky, které mohou krvácet. Krev matky se po průchodu trávicím traktem dítěte stráví a objeví se krev ve stolici kojence. Krvácení u miminek, která jsou krmena mateřským mlékem nebo náhradou mléka, může nejčastěji naznačovat alergický zánět střev způsobený mléčnou bílkovinou. Krev ve stolici u kojence někdy pochází z natržení konečníku. Důvodem je zadržování stolice, z ní vyplývající zácpa, ale i vyprazdňování tvrdé stolice. Na první pohled to zní možná neuvěřitelně, ale i děti, zejména obézní a trpící nedostatkem pohybu, mohou mít zlatou žílu. Při vyprazdňování se mohou hrbolky zlaté žíly natrhnout, co následně způsobuje krvácení. V pozadí krvavé stolice připomínající malinové želé může být střevní výčnělek. Různá zánětlivá onemocnění doprovázená krvácením nejsou vzácná ani u dětí.

Chudokrevnost a krev ve stolici. Je důležité vědět, že krev není vždy vidět! Tehdy hovoříme o „okultním“, tedy skrytém krvácení. Vředy v mnoha případech krvácejí téměř nepozorovaně a způsobují již zmíněné, pouhým okem neviditelné, okultní krvácení, které způsobuje neustálou chudokrevnost. Pokud existuje takové podezření, přítomnost krve se nejčastěji potvrdí v laboratorních podmínkách. Provádí se test na krev ve stolici.

Při vzniku krve ve stolici je vždy třeba dělat rozdíl mezi strávenou a nestrávenou krví, protože v obou případech pochází krev z jiné části trávicího traktu. Pokud vidíme strávenou krev, potom je předpoklad, že krev prošla velkou částí trávicího traktu, tedy pochází z jeho vyšších částí, taková krev zbarví stolici do černa. Nestrávená krev může pocházet ze spodnějších částí trávicího traktu, tehdy má jasně červenou barvu. V těchto případech je vhodné všimnout si i to, zda se krev smíchala se stolicí nebo zda se nachází pouze na povrchu stolice. Pokud se smíchala, potom většinou pochází ze střeva, zatímco v případě krvácení ze zlaté žíly se krev nachází na povrchu stolice.

Krev ve stolici ze stresu

Zlatou žílu – která se může objevit i u dětí – můžeme nazvat i civilizačním onemocněním. Trpí jí téměř jedna třetina obyvatelstva. Při jejím vzniku hraje roli nedostatek pohybu, nezdravá strava, zácpa, nadváha, těhotenství, ale třeba i menopauza a stres. Zlatá žíla se může objevit v jakémkoliv věku, třeba i u dětí, u nichž je v pozadí také trvalá zácpa. Různé krémy a čípky dostupné bez lékařského předpisu sice potíže zmírní, ale hlavní příčinu vzniku zlaté žíly neřeší. Pomoci může zejména zdravá strava, konzumace vlákniny nebo pohyb.

Jiná neobvyklá stolice

Existuje i zelená stolice. Ta může naznačovat, že potrava se přes střevní trakt dostane rychleji (například v případě průjmu), tedy ještě před tím, než se žluč potřebná k vstřebání tuků a v tucích rozpustných vitaminů změní ze zelené na hnědou. (Tekutinu žlučníku změní bakterie nacházející se ve střevech na sůl žlučové kyseliny, a proto se mění na hnědou.)

Tvrdá stolice vzniká tehdy, pokud potrava prochází trávicím traktem pomalu, co způsobuje zácpu. Může to být zapříčiněno nedostatečným příjmem vlákniny a příjmem nedostatečného množství tekutin, co vede ke zpomalení pohybů střev.

Hlen a krev ve stolici

Slizovitá stolice se může objevit kvůli zánětu sliznice střeva, ale může se objevit i u zácpy a průjmu. Hlen vzniká ve stolici kvůli konzumaci mastných jídel, mléčných výrobků nebo pšenice.

Zdroje:
https://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/krev-ve-stolici-muze-znamenat-banalni-chorobu-ale-i-vazne-onemocneni-4981.html