Zácpa: příčiny a její léčba
Neradi o ní hovoříme nebo se tomuto tématu úmyslně vyhýbáme, jako kdyby bylo třeba stydět se za svá střeva a za věci, které s nimi souvisí. Zácpa k nám patří stejně tak, jako naše končetiny, přičemž o tom posledním například v souvislosti s bolestmi kloubů komunikujeme bez jakýchkoliv problémů. Stěžujeme si, když máme bolest, potíže, avšak o tom, že máme problémy se zácpou, hovoříme jen málokdy. Přitom se tento problém týká každého třetího dospělého člověka, a proto je nejvyšší čas odložit stranou červenání kvůli problémům s vyprazdňováním a začít o zácpě hovořit.
O problémech defekačního reflexu a jeho poruchách mlčíme. Nemáme odvahu zeptat se a raději trpíme, když „se nám nedaří”. Kdybychom to chtěli nazvat jinak: kvůli něčemu okolo toho děláme zbytečný povyk.
Přitom jenom my sami jsme zodpovědní za to, že jsme se dostali do této nepříjemné situace. Nemáme pravidelný pohyb, nekonzumujeme dostatek vlákniny a nedáváme pozor na své zažívání – jedním z následků je zácpa. Ta totiž může vzniknout i z mnoha dalších důvodů, uvedené patří mezi nejčastější. V souvislosti s tímto problémem ještě stále zapomínáme na prevenci, nejdříve řešíme „hašení ohně“: užíváme projímadla, abychom se jí zbavili. Existuje několik druhů, které lze použít, od projímavých čajů, tablet, kapky a čípky. Občas je to přijatelné, avšak z dlouhodobého hlediska je nejhorším možným řešením brát různé tabletky a kapky. Nejsou zdravé.
Co je to zácpa?
Odpověď na tuto otázku je obtížná. Nejsme stejní, a proto nejsou stejné ani naše zažívací procesy. Ne každý je schopen se každý den vyprázdnit, to se však ještě nepovažuje za chronické.
Na co poukazuje zácpa? Ačkoliv má zácpa příznaky, ona sama je příznak, nikoliv onemocnění a může ji způsobit cokoliv. Nejčastěji se jedná o nezdravou stravu a nedostatek pohybu. Mezi ostatní příčiny patří syndrom dráždivého tračníku, těhotenství, nekontrolované užívání projímadel, cestování, dlouhé cesty dopravními prostředky, různá onemocnění, hormonální poruchy a poškození nervů. Může ji doprovázet pocit nadýmání, či bolest břicha.
Všeobecně se však dá říct, že kdo nemá stolici alespoň každé tři dny, trpí zácpou. Musíme uvést i to, že ženy bývají k zácpě náchylnější, avšak často se objevuje i u starých osob. U žen se může projevit i během jejich dní.
Pokud za ní nestojí nemoc nebo poškození nějakého orgánu, pak můžeme bez obav prohlásit, že na vině je konzumace nevhodné stravy. Právě proto se k odstranění zácpy doporučuje zaměřit se (i) na to, co konzumujeme.
Konzumujeme dostatek vlákniny? Pijeme dost tekutin? Vyhýbáme se jídelníčku obsahujícímu cukry, bílou mouku a tuky nebo jim raději dáváme přednost? Většina ano, a přitom právě tyto uvedené potraviny zpomalují trávicí procesy. Ale až tak nespěchejme!
Zácpa – jaké druhy existují?
Co nazýváme chronickou zácpou? Některé osoby mají stolici i třikrát denně, jiné jeden nebo dvakrát týdně. Pokud se stolice neohlásí po třech nebo i několika dnech, považuje se to už za příliš dlouhou dobu. Po třech dnech se stolice stává tvrdší a dochází k problémům s vyprazdňováním. Může vzniknout útlumem defekačního reflexu. Přesnou definici chronické zácpy určuje takzvané Roma III. O chronické zácpě hovoříme tehdy, pokud z níže uvedených příznaků byly za uplynulé tři měsíce zpozorovány a trvající více než dva:
- minimálně 25 procent případů vyprazdňování je tvrdá kouskovitá stolice
- minimálně 25 procent případů vyprazdňování je problémové,
- po minimálně 25 procentech případů vyprazdňování pocit nutkání na stolici nezmizí, tedy máme pocit, že vyprázdnění bylo nedostatečné,
- při minimálně 25 procentech případů máme pocit, že vyloučení něco ztěžuje,
- při minimálně 25 procentech případů vyprazdňování se dokáže vyloučit jenom vnější pomocí,
- počet vyprázdnění za týden je méně než tři.
V těchto případech se nedoporučuje trvalejší užívání projímadel, protože více škodí, než aby byla užitečná. Co je správné místo tabletek? Obraťme se na odborníka, který nařídí důkladnější vyšetření, protože je důležité, aby se vyloučilo poškození orgánů a onemocnění. Brzy budeme hovořit i o tom, které nemoci mohou za vznik opakované zácpy.
Akutní zácpa. Každý si určitě dokáže vzpomenout na důležitou událost, kvůli které prožíval pocit úzkosti. Nové zaměstnání, cesta do zahraničí, spaní na cizím místě. Pocit úzkosti, který tyto události doprovází, často způsobuje zácpu. To vše může mít vliv i na náš životní styl. Mohou ji způsobovat i různé léky nebo potraviny. Které mezi ně patří? Maso, pečivo, sušenky, čokoláda, tučné potraviny nebo jídla z rychlého občerstvení, která vyžadují delší dobu trávení. Tento seznam by však mohl pokračovat dále. Na předních místech v příčinách zácpy je také alkohol a kofein, protože oba dva z těla odebírají vodu.
Může být nebezpečná? Nejzávažnější a bohužel i nejčastější komplikací opakované nebo dlouhotrvající zácpy je poškození střeva. Zapéct se znamená to, že v colonu stolice ztuhne, ztvrdne a její konzistence bude tak tvrdá nebo rozměrná, že ji tělo nedokáže vyprázdnit. To může mít za následek neprůchodnost, ucpání colonu nebo natržení konečníku. Další komplikací je, že škodlivé odpady se hromadí a vrací zpět do krve, kterou se potom dostanou k vnitřním orgánům, které mohou poškodit (například slinivka, srdce, játra, ledviny).
Zácpa – jaké jsou příčiny nepříjemné zácpy
V předcházejících dvou odstavcích jsme už některé uvedli, nyní se podívejme i na ostatní.
Vznik závisí od mnoha faktorů. Ovlivňuje ji náš věk, pohlaví, zdravotní stav (včetně duševního zdraví) a také naše zvyky. Hlavně k ní dochází konzumací nezdravé stravy. Mohli bychom si vybírat mezi jídly, my však raději zůstaneme u svých dobře známých. Pravděpodobně je snadnější nakoupit polotovary, než v kuchyni „zabíjet čas“ vařením nebo jít do obchodu rychlého občerstvení. Tyto potraviny nejsou pro naše zdraví dobré. Je v nich málo vlákniny, avšak o to víc bílé mouky a cukru. Někteří nevědí ani to, co s našim organismem udělá strava neobsahující vlákninu. Jejím nedostatkem se totiž zpomalí peristaltika střev. Pokud se v colonu vstřebává víc vody než je třeba nebo pokud jsou peristaltické pohyby nedostačující, průchod nestrávených zbytků jídla se zpomalí. Pokud se tento stav stane stálým, stolice vyschne a ztvrdne a to vede k zácpě.
V souvislosti s tímto problémem je nutné uvést i různé chemické složky. Myslíme tím přídavné složky v potravinách a na druhé straně léky. Máme k dispozici kvantum přípravků, které vedou k vzniku zácpy. Mezi ně patří: diuretika, projímadla, léky na spaní, sedativa, antidepresiva, spasmolytika, antacida, léky proti bolesti a léky na regulaci krevního tlaku.
Jestliže vás tedy trápí zácpa a s ní spojené bolesti břicha, sledujme faktory, které ji mohou způsobit. Mezi ně patří například stres, špatný jídelníček, nové prostředí, ale také změna režimu (nové zaměstnání), cestování (nepříjemné pocity, které vyvolává hygiena v hotelech), může být způsobena i nedostatkem příjmu vlákniny. Při léčbě zácpy je důležité také dodržování pitného režimu, každý den bychom měli vypít alespoň 2,5 litru tekutin, ráno je vhodné vypít nalačno sklenici vody. Pomoci mohou i doplňky stravy, které je možné koupit volně v lékárnách (jedná se např. o čaje, kapky). Správnou činnost střev podpoří i dostatek pohybu, který navíc pomáhá zbavit i několika kilogramů. Tento problém postihuje dospělé i malé děti. Vaše zdraví je důležité, nebojte se hovořit o tomto problému. Články na internetu vám mohou přinést více informací na toto téma.
Nesmíme zapomenout i na jiná onemocnění, nejen trávicího traktu. Zácpou může být doprovázena i Crohnova choroba, syndrom dráždivého střeva (IBS), divertikulitida, hemoroidy, změny a záněty na colonu a konečníku. Může být na vině nedostatečná činnost štítné žlázy, lupus, nemoci ledvin, cukrovka, mrtvice, onemocnění nervového systému (sclerosis multiplex, Parkinsonova nemoc), ale i poranění páteře a chronický stres.
Kvůli pomalým střevům se stolice zastaví v dolní části zažívacího traktu, co je následkem i uzavření konečníku, takzvané diskezie, kdy se svírací svaly konečníku nemohou uvolnit.
Zvláštní pozornost a péče by měla být věnována i věkovým skupinám. Velmi častá je zácpa ve stáří. Důvodem je, že starší lidé nevěnují dostatečnou pozornost zdravému stravování, hlavně ti, kteří žijí sami. Mezi nimi je zácpa a nadýmání častější a vzhledem k jejich věku bývají pohyby střev pomalejší, břišní svalstvo slabší, produkují méně trávicích enzymů a méně se pohybují. Může se objevit i několikrát v roku. Důsledkem zvýšeného tlaku při stolici se mohou zvětšit i hemoroidy.
Často se objevuje i zácpa u dětí. U batolat se objevuje hlavně při výživě umělým mlékem, zácpa u kojenců (miminek) a novorozence (kojence, miminka) se objevuje méně často. Důvodem je, že mateřské mléko obsahuje mnoho prebiotických oligosacharidů sloužících jako potrava pro střevní bakterie, zatímco mléčný tuk vytváří měkčí stolici. Zácpa u dítěte může vzniknout i tehdy, kdy děti přecházejí z tekuté stravy na kašovitou a jejich střeva se pomalu přizpůsobují tuhé potravě, následkem čeho se může jejich trávení zpomalit. Není to neobvyklé ani při odplenkování, kdy děti přechází na nočník. Malé děti raději stolici zadržují, ještě tak necítí nutkání na ni a na močení. Mnoho malých dětí u těchto stavů začne cítit úzkost, co problém zhorší. Větším dětem zácpu způsobuje i přivykání na školku a školu, potíže s učením a všechny situace doprovázené stavem úzkosti. Stejně tak je poměrně častá zácpa u žen v těhotenství a zácpa po porodu. Pomoci může i bylinkový čaj proti zácpě.
Zácpa – jaké následky se mohou projevit?
Pravděpodobně každý ví, že, dlouhotrvající tvrdá stolice způsobuje bolest a hemoroidy. To však není jediný následek zácpy. Když se nedokáže vyloučit, místo toho, aby se vstřebaly živiny, v střevním traktu uvíznou toxické škodliviny. Kvůli namáhání při stolici se může konečník natrhnout a krvácet, zatímco v colonu se vlivem tlaku vytvoří na sliznici colonu malé výčnělky podobné váčkům. Je to takzvaná divertikulitida. V těchto malých výčnělcích se může zaseknout stolice, co způsobuje bolest, záněty a infekce. Ti, kteří na toaletě neustále bojují, mohou mít zvýšený krevní tlak a větší šanci na křečové žíly.
Nesmíme zapomenout na ještě jednu důležitou věc. Následky má i to, když se toxické látky usadí v střevním traktu: potíže se vstřebáváním živin, nedostatek živin, kožní obtíže, alergie, neustálá malátnost, časté bolesti hlavy a také riziko toho, že se v našem organismu objeví parazité, kteří se v usazených nestrávených zbytcích jídla cítí velmi dobře. Je často doprovázena nadýmáním, co je stále víc vzdálené od vytouženého plochého břicha.
Zácpa – jaká je léčba
Jaká je podle vás nejběžnější léčba a okamžitá pomoc? Co je to, s čím si většina lidí spojuje odstranění zácpy? Devět z deseti si myslí, že projímadla. Je to v podstatě v pořádku, protože při trávicích poruchách mezi nimi i při zácpě, doporučují reklamy jako léčbu, abychom si kupovali tabletky nebo kapsle z lékárny na ústní použití bez lékařského předpisu nebo online a uvolnění přijde okamžitě. Jedná se pouze o léčbu symptomů, projímadla nevyřeší základní problém. Dokonce si jejich pravidelným užíváním jenom uškodíme. Je důležité, abychom si přečetli příbalový leták a vyhnuli se nežádoucím účinkům, jako je například průjem. Tyto léky z lékárny nabízející rychlé řešení zvyšují riziko dehydratace, přispívají k narušení rovnováhy střevní flóry, vedou k poruchám vstřebávání živin a jejich používáním svaly colonu zleniví, co způsobí rozšíření jeho stěny. Nezní to dobře, že?
Udělejme raději něco proti zácpě přirozeně, jednou z možností je přijímat více vlákniny. Pomáhá také úprava životosprávy a důležitá je i spánková hygiena. A ještě další tři věci: příjem dostatku tekutin (například čaj z černého bezu, odvar z pampelišky), probiotik a pomáhá i dostatek pravidelného pohybu. Hned si vysvětlíme i podrobněji, proč a jak pomáhají a v jaké formě se doporučuje domácí léčba. Pokud se ve stolici objeví krev, cítíme bolest nebo dochází ke zvracení a průjmu, je nutné vyhledat lékaře, který stanoví léčbu.
Co musíme udělat, aby se problém odstranil nebo zmírnil?
Zvýšený příjem vlákniny. Její konzumace a potravin bohatých na vlákninu má z hlediska zdraví několik výhod. Jestliže to chceme formulovat stručně a výstižně, mohli bychom říct, že bez ní nemůže být nikdo zdravý. Kromě toho, že zvyšuje střevní pohyb, správná výživa, vláknina a minerály se zúčastňují i na mnoha jiných fyziologických procesech, včetně zvýšení počtu dobrých bakterií. Podporují průchod potravy přes střeva, snižují možnost vstřebávání toxických látek, čistí střevní stěny, zvětšují střevní obsah, který je jedním z nejlepších léků proti tomuto problému. Následkem nedostatku se zvyšuje riziko onemocnění srdeční koronární tepny, srdce, mrtvice, vysokého krevního tlaku, cukrovky, obezity a některých onemocnění žaludku a colonu. Může se zastavit hubnutí a často vzniká chronická zažívací porucha, bolest. Svůj jídelníček si můžete obohatit o potraviny bohaté na vlákninu. Téměř ke každému jídlu se dá naservírovat chutná vláknina, vitamíny a minerály. Vláknina se musí zapít, jinak hrozí zácpa. Od ovoce a zeleniny, až po celozrnné obiloviny, každý si najde něco podle vlastní chuti. Vysloveně je doporučováno a pomáhá psyllium, 5,1 gramu dvakrát za den výrazně zvýší objem vody stolice a její hmotnost a také zvýšil pohyby střev 170 pacientů trpících chronickou zácpou – píše medicalnewstoday.
Příjem tekutin. Hovoří se, abychom si připomínali potřebu pití vody, třeba i tak, že si před sebe na psací stůl postavíme větší, 1,5-2 litrovou láhev minerální vody a dbáme na to, aby byla na konci dne prázdná. Z našeho organismu totiž odebírá vodu dýchání, pocení a ztrácíme ji i při procesech látkové výměny, proto, když nebudeme mít dostatečný pitný režim, může to mít mnoho negativních následků, kromě jiného i její vznik. Tekutina totiž uvolňuje usazené zbytky jídla, aby se mohly z těla snadněji vyloučit.
Pro průměrného dospělého člověka je potřebný denní příjem tekutin 2-3 litry. Dostaneme se k němu i prostřednictvím potravy (zelenina, ovoce, polévky, omáčky, koktejly, atd.)
Užívání probiotik. Užívání dobrých, jinak nazývaných probiotických bakterií, je při opakované zácpě obzvláště doporučováno! Tyto kmeny dobrých bakterií bývají základní stavební složkou střevní flóry, přispívají ke správné látkové výměně, k produkci trávicích enzymů a tímto způsobem přispívají k prevenci vzniku zácpy. Jejich užíváním můžeme napravit rovnováhu střevní flóry, snížit tvorbu plynů a podporovat správné pohyby. Budeme se cítit mnohem lépe.
Čaje proti zácpě. U zácpy a nachlazení si můžeme vybrat z různých druhů léčivých rostlin s laxativním účinkem, odstraňujících křeče a uvolňujících stolici. Připravme se na to, že co se u jiných osvědčilo, nemusí pomoci i vám. Doporučujeme, abychom se v první řadě rozhodli pro mírná rostlinná projímadla, jakými je pampeliška, akátový květ, řepík lékařský nebo máta, zatímco mnohem silnější je šťáva Aloe vera, olšová kůra a listy senny. Na uvolnění jsou výborná semínka jitrocele, semena pískavice řecké seno, lněné semínko (rozdrcená nechte několik hodin louhovat) a často zmiňované sušené švestky. Bazalka, heřmánek a řebříček obecný odstraňují křeče cév, ale k tomuto účelu existuje mnohem více léčivých rostlin a tablet či doplňky stravy, které jsou volně k dostání. Před jejich nákupem bychom měli sledovat novinky, zeptat se na názor svého lékaře, přírodního léčitele nebo lékárníka a uvést naše nemoci a potíže, jenž by mohly léčivé rostliny negativně ovlivnit.
Je při zácpě vhodný jogurt? Probiotika bývají často nazývaná také „dobré“ bakterie. Mohou přispívat k napravení zdraví colonu a k změkčení stolice. Vědci zjistili, že vhodná je konzumace 180 ml jogurtu k snídani, po dobu dvou týdnů, ten zkrátí čas přechodu stolice přes střeva u osob trpících chronickou zácpou.
Očista střeva. V případě trvalé zácpy se v každém případě doporučuje udělat si kratší nebo delší kúru na očistu střeva. Účinkem očisty střeva se střevní stěny osvobodí od usazených zbytků potravy a zažívací systém si doslova „vydychne”. Další výhodou čistých střev navíc je, že se zlepší vstřebávání živin, trávení bude účinnější, vlasy, pokožka a pleť budou krásnější a napraví se rovnováha střevní flóry, co má příznivý vliv i na imunitní systém. Protože se v tlustém střevě nachází 70% imunitních buněk, stav střevní flóry přímo ovlivňuje obranyschopnost organismu. Vyrovnaná střevní flóra pomůže předejít vzniku zánětů spojených s trávením, nádoru tlustého střeva a zachová zdraví sliznice. Imunita je přece důležitá.
Pomáhá i masáž břicha. Jak správně masírovat břicho v případě zácpy?
Začněme v pravé dolní části břicha. Provádějme pomalé krouživé pohyby ve směru hodinových ručiček a vyvíjejme mírný tlak rukou na břicho. Následně použitím druhé ruky přejděme na vnitřní stranu pánevní kosti. Masírujme na pravé straně pod žebry a stejně tak i na levé straně.
Parafinový olej proti zácpě. Často slýcháváme, že parafinový olej je účinnou pomocí na tvrdou stolici. Tyto oleje je možné dostat bez lékařského předpisu. Je to ropný derivát, který působí dráždivě na sliznici střeva a má také špatný vliv na vstřebávání některých vitamínů rozpustných v tucích, a když se dostane do dýchacích cest, mohl by vyvolat silný zánět.
Jestliže vás trápí zvracení, alergie, padají vám vlasy, máte potíže při trávení, můžete si přečíst některé z našich článků, kde naleznete speciální i domácí rady na vaše problémy týkající se této oblasti.
Mnohé toto téma zajímá a na internetu si vyhledávají obsáhlejší informace a články. Mezi často hledané výrazy můžeme zařadit například: jak se zbavit zácpy okamžitá pomoc, zácpa potraviny, zácpa léčba, zácpa léky, lněné semínko zácpa, zácpa u miminek, stres a další. Věříme, že vám náš článek dal odpověď na mnoho otázek, jenž jinak nemáme odvahu vyslovit nahlas.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4291444/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3206558/
https://sciencebasedmedicine.org/constipation-myths-and-facts/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/318707.php