Očista střeva: vše o zachování čistoty střev.

ocista-streva

Většina z nás si dává záležet na svém zevnějšku, ale zanedbává čistotu našeho nitra. Přitom, pokud si neuděláme pořádek uvnitř, po nějaké době to bude litovat naše pleť a pokožka a problém nevyřeší ani drahé kosmetické přípravky. Ale pokud si jednou za čas neuděláme očistu střeva, neuškodí to pouze naší kráse, ale mohou z toho vzniknout i mnohé zdravotní problémy. Očista střeva není žádná věda ani žádný komplikovaný nebo bolestivý proces a může si ji klidně každý udělat i doma.

Vzpomeňte si, co všechno děláte pro upravený zevnějšek. Nestačí, že se denně umýváte, chodíte ke kadeřníkovi a kosmetičce, zkoušíte různé přípravky pro péči o pleť a chodíte i do sauny, aby se vaše pokožka očistila. Přesto trávicí trakt neudržujete v pořádku, i když je to velmi důležité pro ochranu zdraví. Program má přesně tento účel a nyní vám ukážeme, jak probíhá a jak ji lze provést.

CO NAZÝVÁME OČISTOU STŘEV?

Očistou střeva nazýváme proces, během kterého očistíme zažívací systém od usazenin, nánosů a parazitů, a zároveň se postaráme i o regeneraci naší střevní flóry. V lidovém léčitelství je to většinou součástí očistné kúry spojené se změnou ročních období, avšak při dnešním nezdravém, zrychleném způsobu života se dá úspěšně aplikovat i samostatně při mnoha příznacích, které znepříjemňují náš život, například při trvalé zácpě.

Při očistě provedené přírodními metodami podporujeme pozitivní procesy podporující látkovou výměnu: odstraněním parazitů se zbavíme případných rozmnožených červů a patogenů, dieta bohatá na vlákninu uvolní stolici, léčivé rostliny s mírným laxativním účinkem podpoří slabé pohyby střev, zatímco neodmyslitelný příjem velkého množství tekutin zase urychlí látkovou výměnu. A výsledek? Budeme mít více energie, nebudeme hodiny trpět na toaletě, a možná se zbavíme i několika kilogramů. .Pravidelné vyprazdňování a očista tlustého střeva je nejlepší prevencí vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku.

KDY JE POTŘEBNÁ OČISTA STŘEVA?

Mnoho věcí nás upozorňuje na to, že s našimi střevy není něco v pořádku. Někdy se stává, že se objeví několik příznaků najednou. Vždy to závisí od toho, v jakém stavu je náš zažívací systém. Jarní pročištění – k boji s jarní únavou jsou samozřejmě potřebné vitamíny, především vitamín C a vitamín A nacházející se v mrkvi, rajčatech a mléčných výrobcích.

Trvalá zácpa. Zdravý život s nedostatkem pohybu, strava chudobná na vlákninu, slabé pohyby střev, to všechno je přímá cesta k zácpě.
O trvalé zácpě hovoříme tehdy, pokud je naše stolice tvrdá, hrudkovitá a průběh vyprazdňování je pomalý, bolestivý a dojde k němu méně než třikrát za týden. Vzniká i z jiných příčin, včetně akutních onemocnění, ale čištění střev ji většinou dokáže odstranit, avšak pro trvalý výsledek bude možná potřebná delší kúra.

Zpomalený metabolismus. Pokud máme naše střeva plná nestrávených zbytků potravy, nefunguje správně náš metabolismus a zhorší se vstřebávání. V podstatě to znamená, že můžeme jíst jakékoliv množství, stále máme hlad. Organismus takto signalizuje, že se nedostal k potřebnému množství živin.
Ostatně právě zácpa je nejvýraznějším příznakem zpomaleného metabolismu, ale varovným signálem je i tvrdá, hrudkovitá stolice, rovněž i únava, skleslost, kožní problémy a přibývající tukové polštářky. Kdo má zpomalený metabolismus, očistou může tyto procesy urychlit, je však mimořádně důležité pravidelné dodržování diety bohaté na vlákninu, fyzická aktivita a zvýšený pitný režim.

ocista-streva 2

Neúspěšná dieta – hubnutíVětšina diet je založena na absenci některé ze základních živin. Ať už je to dieta, která neobsahuje sacharidy a  tuk, našemu zažívání a i našim “pneumatikám” neprospívá vůbec. Výsledkem jednostranné diety je mnohokrát to, že rychle shodíme pár kilogramů, a pak nic, ručička na váze jakoby zamrzla a vzdáleným snem zůstane i ploché břicho.
Příčinou je většinou zpomalený metabolismus nebo poškozená střevní flóra, jelikož jednostranný příjem živin naznačuje i to, že část probiotických bakterií tvořících naši střevní flóru je nucen hladovět společně s námi. Potravinová vláknina přijatá během očisty pro nás sice ne, avšak pro probiotické bakterie obsahuje hodnotné polysacharidy, které během hubnutí zajišťují rovnováhu střevní flóry. Pokud toxické látky poškodí tyto prospěšné bakterie, které produkují i vitamíny a trávicí enzymy, počet se sníží a kvalita metabolismu se viditelně zhorší, což také přispívá k přibírání.
Vědci Tufts University na základě dostupných výzkumů dospěli k závěru, že dodržením doporučeného denního příjmu (u dospělých průměrně 25-30 gramů), se dá výrazně snížit hmotnost obézních lidí –  dočteme se ve studii uveřejněné v US National Library of Medicine National Institutes of Health.
Nezapomínejme ani na to, že kúra je schopna urychlit látkovou výměnu i bez termogenních složek na spalování tuků s obsahem kofeinu.

Nevyvážená stravaKdyž se řekne nevyvážená strava, pochopitelně všichni hned myslí na rychlé občerstvení a různé pochoutky, avšak hodně diet kvůli jednotvárnosti způsobí i u osob, které vedou zdravý život takové příznaky, jako u těch, kteří neustále sedí před obrazovkou televizoru a něco pojídají. Klasická dieta kuře – rýže sice růstu svalové hmoty pomůže, považuje se však za vysloveně chudobnou na vlákninu, co trávení škodí. Konzumace sacharidů (uhlohydrátů )je důležitá nejenom pro správné fungování mozku, ale za určitých podmínek dokáže zajistit i vhodnou konzistenci stolice. Ať je příčnou cokoliv, potravinové vlákniny pomohou napravit trávení, vyživují střevní flóru, a rychlejší metabolismus dokonce podporuje i průběh hubnutí.

Způsob života s nedostatkem pohybuRáno se vzbudíme, do práce jedeme autem, sedneme si k psacímu stolu, a potom večer, když jsme unavení, zase jedeme domů autem, navečeříme se, díváme se na televizi, a potom začarovaný kruh další den začne znovu. Je vám to povědomé? Průvodním jevem způsobu života s nedostatkem pohybu je zpomalený metabolismus a z toho vyplývající zažívací potíže. I když se snažíme zdravě stravovat, nedostatečný pohyb může ovlivnit naše zažívání. Může sice pomáhat zdvihání nohou, resp. používání opěrky na nohy, při tomto způsobu života však bude i tak třeba občas „pohnout“ i zažívacím traktem. Slabé pohyby střev budou opět svěží a dynamické a možná dostaneme chuť i na sportování, jelikož po absolvování důkladné očisty budeme určitě energičtější.

Akutní onemocnění doprovázená zácpouExistuje hodně změn zažívacího traktu doprovázených zácpou. Mezi ně patří IBS (syndrom dráždivého střeva), divertikulitida (zánět ve střevě), ale způsobuje ji i nesprávné fungování štítné žlázy. U nemocí způsobujících zácpu, jestliže nebývají doprovázena zánětem, příznaky může zmírnit čištění střev vykonané kúrou. Může pomoci pacientům s cukrovkou a s nízkým příjmem sacharidů, protože přísná dieta také způsobuje potíže s vyprazdňováním. U onemocnění doprovázených zánětem (například Crohnova choroba, colitis ulcerosa) se nedoporučuje zvýšená konzumace potravinových vláknin, jelikož může podráždit už i tak citlivou, poškozenou sliznici střev. Jestliže trpíte akutním onemocněním, před začátkem kúry určitě požádejte o radu svého lékaře!

Detoxikační kúra. Během detoxikace se snažíme odstranit z celého těla škodlivé látky, především z orgánů podstatných při zpracování toxických látek a vylučování, tedy játra, ledviny, lymfatický systém a samozřejmě zažívací systém. Ať už ji uděláme celkovou změnou životosprávy případně použitím přípravků s obsahem přírodních složek, detoxikační kúra je stovky let neměnná: díky detoxikaci urychlíme procesy látkové přeměny, zvýšeným příjmem tekutin podporujeme vyloučení škodlivých látek a v této době dbáme více na zdravou životosprávu, o vhodnou stravu a fyzickou aktivitu. Ne náhodou se váže k změně ročních období, jelikož v této době si organismus následkem změn přírody sám žádá očištění. Důležitou součástí podpory procesů těla je přirozenost, seznámení se s příčinami a snaha o vnější i vnitřní harmonii.

ParazitéNikdo o nich nehovoří rád, a přitom v mnohých z nás parazité přebývají. Prvotní skrýší těchto příživníků bývají nahromaděné usazeniny ve střevech. Parazité ve střevech z nás vysávají nezbytné živiny, a mimo toho produkují jedy, čím přispívají ke vzniku různých nemocí. Když je někdo často unavený, podrážděný, trápí ho i zažívací těžkosti, bolí ho hlava a má špatný krevní obraz, měl by se zamyslet nad očistou, protože i tyto příznaky upozorňují na přítomnost parazitů ve střevech.

JAK DLOUHO TRVÁ TATO KÚRA?

Většinou je to podle druhu: drastická kolon – hydroterapie (střevní sprcha) je pouze jednorázová léčba, zatímco změna stylu života může trvat několik měsíců i let. Trvání kúry  závisí i od stavu našeho organismu, protože ti, kteří se stravují pestře a zdravě a pravidelně sportují, mají rychlý metabolismus, málokdy potřebují dlouhou kúru. Požadovaný výsledek mohou dosáhnout třeba už za týden. U těch, kteří nemají to štěstí, případně jim způsob života nedovoluje fyzickou aktivitu ani vhodné stravování a mají i pomalý metabolismus, trvá tento proces pochopitelně déle. Hodně kúr využívající přírodní složení, trvá jeden až tři měsíce a vždy se vyplatí je vykonat až do konce. Ať už jsme s výsledkem spokojeni nebo ne, mezi dvěma kúrami dopřejme organismu chvíli na regeneraci. Konzumací potravin s vlákninou a užíváním doplňků výživy s vysokým obsahem potravinové vlákniny můžeme i mezi dvěma kúrami zachovat zdraví trávení.

METODY OČISTY STŘEVA

Je mnoho způsobů pro očistu střeva. A to nemáme na mysli domácí klystýr. Tomuto se mnozí právem vyhýbají, je těžké ho vykonat, je bolestivý a nepříjemný. Pokud se i přesto rozhodneme pro klystýr, obraťme se na odborníka, který už uvedenou kolon – hydroterapii provede.
Očista střev se provádí i pomocí vlákniny, doma pomocí doplňků stravy a důkladně naplánovaným programem na očistu střeva, snad to poslední je nejúčinnější a nejefektivnější. Často používanou kúrou je očista léčivými rostlinami a existují tací, podle nichž se dají střeva očistit i pomocí lněných semínek.
Vláknina očistí tlusté střevo, zbaví stěny střev usazených nečistot a je pravda, že také lněná semínka obsahují velké množství vlákniny. Ať si někdo nemyslí, že od lněných semínek přidaných do kefíru se jejich zažívací trakt zcela zbaví usazenin.
Chia semínka, která se v žaludku vlivem vody přemění na gelovou hmotu, i když ne stejně jako program na očistu střeva, ale „pracují“ důkladně: usazeniny a toxiny se na ně nalepí a následně se pak stolicí s lehkostí vyloučí z organismu. Navíc látka gelové konzistence, podobně jako jiná vláknina na čištění střev, chrání citlivá střeva a odstraní zácpu.
V lékárně dostupný síran hořečnatý (Epsomská sůl) může být skutečnou pomocí u problémů se střevy a zácpy, protože díky své schopnosti vázat vodu uvolňuje stolici, čím usnadní vyprazdňování usazenin. Její použití na očistu nedoporučujeme, protože by mohlo způsobit silný průjem a z organismu by se mohly vyloučit i potřebné minerální látky. Tím by se mohlo oslabit zdraví našeho střevního traktu i imunitní systém. Nestojí to za to, že?

ČIŠTĚNÍ STŘEV LÉČIVÝMI ROSTLINAMI

ocista-streva 3

Léčivé rostliny jsou skutečně užitečné a mohou pomoci především formou čaje na očistu střeva, vylouhované nebo formou meliva/prášku. Mnohé  z nich podporují činnost ledvin a jater a některé jsou bohaté na antioxidanty či jiné zdravé živiny. Otázkou je, kterou léčivou rostlinu si vybrat? Neexistuje taková, která by vyhovovala každému, ve skutečnosti je třeba vyzkoušet účinky různých léčivých rostlin. Výbornou léčivou rostlinou na očistu je fenykl, ibišek, heřmánek, pampeliška, Pau d’arco, ostropestřec mariánský, šťovík a oman pravý. Čaj na očistu střeva si můžeme připravit ze zázvoru, petržele, máty, lotosu, kardamomu, pepře a hřebíčku –  píše se v článku healthfully.com. V souvislosti  s mátou vědci zjistili, že zmírňuje bolesti v trávicím traktu způsobené zánětem. Z tohoto důvodu tato rostlina výrazně zmírňuje bolesti doprovázející syndrom dráždivého střeva a přispívá k jeho léčbě –  dočteme se na stránce University of Adelaide.

Jedním z nejúčinnějších čističů střev je slupka ze semen jitrocele, jiným názvem psyllium. Proč? Díky vysokému obsahu vlákniny vyčistí zažívací trakt jako přírodní „kartáček” a zároveň do sebe vsákne i toxiny. Můžeme si ho přidat do svého jídla, jeho nestravitelné rostlinné vlákniny vlivem vody nabobtnají a jejich objem se několikanásobně zvětší.

K očistě střev existují i další léčivé rostliny, např. ostropestřec mariánský. Vyplatí se důkladně prostudovat dostupné informace případně požádat o radu přírodního léčitele nebo lékárníka.

JAK OČISTIT STŘEVO DOMA NEBO KTERÝ JE NEJLEPŠÍ ČISTIČ STŘEV?

Dříve, než se rozhodneme pro nejvhodnější způsob, uvažujme. Mysleme na to, že dobrý očistný proces musí vyhovět několika podmínkám. Nestačí, že obsahuje pouze vlákninu, musí obsahovat i složky ničící parazity, podporující detoxikaci organismu a jsou vhodné i na doplnění chybějících vitamínů, minerálních látek a stopových prvků. Pokud budou tyto složky chybět, očista nebude úplná.
Doplňky výživy obsahují nejúčinnější přírodní složky na očistu v koncentrovaném množství a nacházejí se v nich i významné živiny potřebné pro naše tělo. Při jejich užívání není potřebné měnit svůj každodenní způsob života, s jejich pomocí se dá tato očista snadno vykonat i doma.
Pro částečnou očistu se doporučuje  10 denní intenzivní kúra, trvání komplexní kúry je však 1-3 měsíce. Tolik času potřebujeme k tomu, aby zažívací potíže a těžkosti s vyprazdňováním ustaly.

NA CO MUSÍME DOHLÍŽET BĚHEM OČISTY STŘEVA?

ocista-streva 4

Vysoký příjem vlákninyAť už chceme požadovaný účinek dosáhnout změnou jídelníčku nebo výživovými doplňky, tato očista je podpora přirozeného procesu, jehož výsledkem je stolice vhodného množství a kvality, k čemu je potřebná vláknina. Vláknina poskytuje živiny pro probiotické bakterie střevní flóry, čím podporuje zdravou činnost trávicího traktu. Tělo ji může získat z různých druhů ovoce a zeleniny, například z různých druhů kapusty a citrusového ovoce, užitečné je i ovoce s vysokým obsahem pektinu, například hrušky, jablka nebo angrešt.
Už jsme naznačovali, že vláknina je potravou pro probiotické bakterie. Kdo by však myslel, že nedostatek prospěšných bakterií by mohl mít vliv i naše duševní zdraví? Na toto našli důkazy vědci z Irské University College of Cork ve své studii, publikované v časopisu Proceedings National Academy of Sciences informovali o tom, jak úzká spojitost je mezi probiotiky a neurochemickou činností mozku. Ze studie je jednoznačné, že konzumací potravin s obsahem probiotických bakterií či výživových doplňků s jejich obsahem je možná léčba deprese, zmírní se stres, úzkost, bolesti hlavy, a proto vlákninu konzumujme ve velkém množství. Očista tlustého střeva se nedoporučuje provádět během těhotenství.

Příjem tekutinNesmíme zapomenout také na příjem tekutin. Během kúry bychom měli denně vypít alespoň 3 – 4 litry tekutin. Nejlepší je nesycená voda, avšak klidně můžeme pít i čerstvou ovocnou šťávu a léčivé čaje. Alkoholickým a syceným nápojům se však v této době vyhýbejme, rovněž tak i slazeným nápojům.
Nezapomeňme: pouze přírodně!

Pohyb: Pokud nám to okolnosti dovolí, úspěšnost ve značné míře podporuje pravidelná tělesná aktivita. Dopřejme si celý den na čerstvém vzduchu. I když tím podpoříme peristaltiku střev, živější krevní oběh prospěje celému tělu, zvyšuje vylučování usazenin, zatímco kyslík příznivě působí na buňky. Pokud nám způsob života a pracovní zařazení jinak neumožňuje, vydejme se pěšky ven, půlhodinová procházka udělá velmi mnoho. Místo auta a prostředků hromadné dopravy se můžete raději projít, místo výtahu zvolme schody a organizujme programy zahrnující i fyzickou aktivitu.

Doplnění vitamínů a minerálních látekNásledkem zvýšeného příjmu tekutin se z našeho těla vyloučí elektrolyty a jako následek čištění střev se kromě usazenin vyloučí i důležité mikročástice, vitamíny a minerály, a proto je jejich doplnění životně důležité. Během kúry i po ní je nutné doplnění nezbytných stopových prvků! Pokud jste si vybrali kvalitní doplněk výživy, ujistěte se, že tyto prvky obsahuje a tablety vždy užívejte podle návodu. Pro zdravá játra a střeva můžete tedy hodně udělat i tím, že konzumujete zdravé ovocné a zeleninové šťávy, vitamíny a minerály. Důležitý je i klidný spánek.

Zdravá výživaPokud očista funguje i bez toho, abychom změnili svůj způsob života, využijme ji k malé změně způsobu života. Dopřejme si dostatek zdravé stravy, konzumujme také bio ovoce a zeleninu a z nich vyrobené šťávy, vyhýbejme se syceným, slazeným nápojům, alkoholu, těžkým, mastným, slazeným polotovarům plných přídavných látek a zapomeňme na jídlo z rychlého občerstvení. Naše tělo se za tuto péči odvděčí a nejenom naše kúra bude úspěšnější, ale po dvou týdnech se zlepší i celkový zdravotní stav. Nemusíme hladovět, stačí pouze trochu uvědomělosti za stolem. Zdraví je přece důležité. Přečtěte si i naše další články, kde se dozvíte všechny zajímavosti týkající se detoxikace a očisty.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11396693
https://healthfully.com/189167-herbal-tea-for-colon-cleansing.html
https://www.adelaide.edu.au/news/news44321.html
https://www.pnas.org/content/108/38/16050
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323746.php