Trávicí enzymy proti poruchám trávení | Intolerance laktózy | Lepek
Trávicí enzymy produkované žlázami trávicí soustavy jsou biologické katalyzátory, které hrají významnou roli v chemickém procesu trávení potravy.
Trávicí enzymy rozkládají velké molekuly potravy (bílkoviny, tuky, sacharidy) na malé jednotky (aminokyseliny, mastné kyseliny, glukózu), které pak již organismus dokáže bez problémů vstřebat. Trávicí enzymy dělíme na základě štěpení molekul: proteolytické a lipolytické.
Proteolytické enzymy štěpí bílkoviny potravy na aminokyseliny a zajišťují jejich vstřebání a využití v organismu. Pokud máme nedostatek proteolytických enzymů, tak nerozložené bílkoviny přecházejí do tlustého střeva, kde podléhají procesem hnití a způsobí zažívací potíže (nadýmání, plynatost, průjmy).
Pankreatin je enzym získaný z pankreasu prasat. Pankreatin obsahuje všechny tři druhy pankreatických enzymů (amylázu, lipázu a proteázu). Pankreatin účinně pomáhá při rozpouštění tuků a odstraňování zbytkových látek, které vznikají při neúplném trávení, ukládají se v organismu a tím napomáhá očišťovat organismus.
Papain je rostlinný enzym získaný z tropické rostliny papája, který štěpí bílkoviny na oligopeptidy a aminokyseliny. Papain se aplikuje při celiakii a chronickém průjmu. Zklidňuje žaludeční sliznici, proto dobře prospívá při onemocněních postihujících trávicí soustavu jako např. žaludeční vředy, při léčbě edémů, zánětlivých procesů. Papain má podobné vlastnosti, jako enzymy pepsin a chymotrypsin, avšak se optimálně štěpí při neutrální reakci.
„Moje problémy zmizely!“
Už půl roku mě trápily trávicí problémy, které způsobovaly alergické příznaky (výtok z nosu, kýchání), s čím potom souvisely i poruchy spánku a neustálá únava. Když jsem objevila tento produkt, v popise jsem si našla své příznaky, a proto jsem ho vyzkoušela. Už po několika dnech užívání jsem se cítila mnohem lépe a konečně jsem se v noci nebudila a ráno jsem vstávala odpočinutá. Mezi tím mi diagnostikovali i problém s houbou candida, a proto jsem se začala stravovat bez cukru, bílé mouky a droždí a také jsem začala konzumovat výtažek z grapefruitových jadérek. Po prvním měsíci, kdy bylo třeba užívání tabletek a čaje Parasic na 5 dnů přerušit, příznaky se opět objevily, ale po dvou měsících, kdy bylo zase třeba vynechat 5 dnů, už ne. Během tříměsíční kúry jsem zhubla 6 kg, moje trávicí problémy a alergické příznaky zmizely úplně, moje neustálá únava skončila, a tedy díky kúře se cítím mnohem lépe.
Růžena Kančárová, 28-04-2015
Pokud si chcete přečíst další, (notářem ověřené) reference zákazníků na téma trávicí enzymy, klikněte na následující odkaz: Trávicí enzymy zkušenosti
Trypsin je proteolytický trávicí enzym, který zodpovídá za štěpení a vstřebávání bílkovin z tenkého střeva. V absorbované formě působí protizánětlivě a protinádorově. Je schopen rozpouštět proteinovou vrstvu nacházející se na povrchu poškozených buněk organismu, které se po ztrátě bílkovinné vrstvy stanou přístupnější pro buňky imunitního systému, které je zneškodní. Trypsin – vzniká ve střevě z výměšků buněk pankreasu. Do aktivní formy se provádí v tenkém střevě. Optimálně se štěpí při mírně alkalickém (zásaditém) prostředí.
Chymotrypsin je proteolytický enzym. Má podobné vlastnosti jako trypsin. Liší se jen podle místa štěpení bílkoviny. Chymotrypsin štěpí peptidovou vazbu v místě výskytu aminokyseliny fenylalanin, tryptofan nebo tyrosin. Trypsin štěpí peptidové vazby vycházející z karboxylové skupiny aminokyselin argininu a lysinu. CHYMOTRIPSIN – tvoří se podobně jako trypsin v pankreatu. Ke své aktivitě potřebuje trypsin.
Bromelain je proteolitický enzym získávaný z ananasu. Štěpí bílkoviny, čímž pomáhá při trávicích potížích, jako je pálení žáhy, plynatost, zácpa, průjem, zvracení a při snižování hmotnosti. Zabraňuje nadměrnému shlukování krevních destiček, čímž je důležitý v prevenci a léčbě trombózy a tromboflebitidy; uvolňuje sevření srdečních tepen a zmírňuje bolesti spojené s anginou pectoris. Bromelain zmírňuje průběh zánětlivé reakce a je účinný při léčbě revmatických zánětů kloubů, poranění svalů a tkání. Zabraňuje produkci látek vyvolávajících otoky a bolesti kloubů vyvolaných artritidou a dnou. Zabraňuje výskytu zánětu v místě poranění, štípnutí nebo bodnutí hmyzem urychluje hojení ran.
Lipáza je lipolytický enzym, který rozkládá tuky na glycerol a mastné kyseliny, které se přes střevní stěnu dostanou do krve a jater, kde se následně odbourají. Pankreatická lipáza, kterou produkuje slinivka břišní, je nejdůležitějším lipolytickým enzymem lidského organismu. Lipáza řídí množství tuků v organismu. Lipázy, amylázy a proteázy přispívají k lepšímu trávení přijaté potravy a doplňují působení trávicích enzymů.
Celuláza je enzym, který štěpí rostlinná vlákna při pH 3-7 na glukózu.
Legumáza je enzym, který zabezpečuje štěpení luskovin.
Laktáza je enzym, který štěpí mléčný cukr při pH 4-8 (laktózu) na jednoduchý cukr glukózu a galaktózu.
Enzymy se nemohou navzájem zastupovat, neboť každý enzym působí na určitý druh potravy. Enzymy jsou citlivé na teplo, proto se teplem ničí a znehodnocují se nevhodným pH prostředím. Každý enzym je účinný pouze při určitém rozmezí pH, pro většinu enzymů je ta hodnota od 6,0 do 8,00.