Správná a účinná detoxikace provedená doma, jak nám změní život?

VŠE O DŮLEŽITÉ DETOXIKACI NA JEDNOM MÍSTĚ

Co je to detoxikace? Jednoduše řečeno, jedná se o proces přírodního léčitelství a alternativní terapie, kterým zbavíme organismus toxinů. Je nutné zdůraznit, že to není zázrak. Neexistuje proces a žádný přípravek, který by dokázal mávnutím kouzelného proutku odstranit z našeho těla škodlivé látky. Na co je pak dobrá? Chceme li pochopit průběh, musíme se do ní ponořit trochu hlouběji. Odbourání a odstranění škodlivých látek, toxinů a volných radikálů je úkolem organismu, který v první řadě vykonávají játra. Podílí se na ní i orgány vylučovací soustavy, tedy trávicí soustava, ledviny a močová soustava. V tomto procesu však hraje důležitou roli i oběhová soustava a lymfatický systém. Během očisty těla, jako procesu lidového léčitelství, podporujeme tento proces, tedy činnost těchto orgánů, dietou u této procedury snižujeme příjem toxických látek, zvýšeným příjmem tekutin podporujeme vyloučení toxických látek a aplikujeme léčivé rostliny, jenž jsou samy o sobě schopny vázat toxiny a podporují obnovení buněk.

Během detoxikace je důležitá vhodná strava a zvýšený příjem tekutin.

EXISTUJE MNOHO DRUHŮ OČISTY, JAKÁ JE VŠAK NEJÚČINNĚJŠÍ?

Může se to zdát divné, nejúčinnější detoxikací je změna celkového životního stylu. Kdo je dokonale zdravý, neužívá žádné léky a žije na místě, kde je čerstvý a zdravý vzduch, zdravě se stravuje, nekonzumuje několikanásobně zpracované konzervované potraviny, nekouří, nepije alkohol, má pravidelný fyzický pohyb, ve svém zaměstnání nepřichází do styku s toxickými látkami a žije život bez stresu, pravděpodobně nikdy nebude potřebovat detoxikaci. Čím méně je splněných těchto podmínek, je pravděpodobnější, že dříve či později bude muset udělat částečnou, anebo úplnou detoxikaci. A pokud je potřebná, pak je nutné vybrat metodu, kterou můžeme v tomto procesu podporovat co nejvíce orgánů, tedy mimo očisty jater i lymfatický (lymfa) a zažívací systém, oběhovou soustavu a ledviny. Nezapomínejme na to, že při neustálém nezdravém životním stylu občasná detoxikace nedokáže z dlouhodobého hlediska náš organismus odbřemenit, je potřebné pravidelné opakování kúry.

JAK VYKONAT DETOXIKACI SNADNO, SPRÁVNĚ A ÚČINNĚ

Měli bychom si pamatovat, že ji vykonávají naše orgány. Nejsnadnější metodou očisty organizmu je to, pokud tyto orgány odbřemeníme. Konzumujme méně alkoholu, nekuřme tolik, dodržujme pitný režim, podle možnosti pijme čistou, nesycenou vodu. Zvýšený příjem tekutin napomáhá vyloučení toxických látek. Zanechání alkoholu a kouření už samo o sobě pomáhá zlepšit činnost jater, zlepší se příjem kyslíku do plic a zlepší se krevní oběh. Konzumujme méně rafinovaných sacharidů (cukr, bílá mouka), z jídelníčku vynechejme jídla ze stánků rychlého občerstvení a konzervy, vyhýbejme se mastným jídlům, smaženým jídlům, konzumujme více zeleniny, jídel bohatých na vlákninu, ovoce a ryb. Zdravá strava bohatá na vlákninu, přírodní vlákninu a vitamíny podporují zdravé trávení a antioxidanty nacházející se v zelenině a ovoci zlepší celkový zdravotní stav a skutečně nás naplní životem a energií. Vykonávejme pravidelný intenzivní fyzický pohyb. Mimo to, že se zlepší náš celkový duševní stav, výdrž, nálada a sníží se stres, zlepší se i naše trávení, krevní oběh a stav našich orgánů.

Naše tělo v případě nemocí doslova žádá o pročištění organismu, kdy začínáme přemýšlet, jaké doplňky stravy jsou pro nás nejvhodnější. Potřebujeme posílit imunitu, pročistit močové cesty a udělat kompletní očistu. V této uspěchané době stále častěji vyhledáváme bezlepkové potraviny, jelikož máme potíže zažívacího traktu. Pro podporu tohoto procesu jak pro ženy, tak i pro muže jsou pro naše tělo nejlepší zelené potraviny, například mladý ječmen, zelený ječmen, chlorella bio, aloe vera. Podporují očistu organismu a obnovu buněk. Pro zvýšení imunity je vhodná i červená řepa, v níž je bohatě zastoupena kyselina listová potřebná pro okysličování buněk a obnovu buněk.

KDY JE POTŘEBNÁ DETOXIKACE ORGANISMU, ABYCHOM DOSÁHLI POŽADOVANÝ EFEKT?

Není divu, že lidé žijící v blízkosti přírody, poznají čas celkové očisty: většinou se váže k nějakému náboženskému vyznání, k nějaké fázi osobního rozvoje. V přísném pojetí je jakýkoliv půst detoxikací, v náboženském smyslu v této době očistíme tělo i duši. Jedním ze způsobů jak to dosáhnout je zdravý životní styl, tedy vyvážená strava a úplné nebo částečné omezení masa a sladkostí. Znáte to, že? Doporučují to i dietologové jako vhodnou formu stravování. Možná i tomuto vděčíme za to, že se očista organismu vykonává zpravidla při změně ročního období, hlavně na jaře a na podzim. Zatímco jarní detoxikace organismu uzavírá zimní období plné kalorických a těžkých jídel a nedostatku pohybu a naplní vyprázdněné vitamínové zásoby organismu, podzimní je zase dobrá na posílení imunity před chladnými, zimními měsíci. V životě moderního člověka mají tyto rituály mnohem méně významný úkol, jelikož se stále víc ztrácí i cyklickost určovaná změnou ročních období. Současně žijeme mnohem méně aktivní život, kdykoliv máme možnost se dostat ke kterékoliv potravině, a právě proto je méně charakteristické i sezónní ovoce a zelenina. Přesto bude očista organismu pořád důležitější, ne kvůli náboženským předpisům, nýbrž kvůli varovným signálům těla. Pokud netrpíte onemocněním, jenž by mohlo být důvodem vašich příznaků, je dobré si dát pozor na nevysvětlitelnou únavu, skleslost, nepříjemný zápach z úst, neustálý nedostatek energie, plynatost, zažívací poruchy, zpomalenou látkovou výměnu doprovázenou přibíráním i častou bolest hlavy, která není odůvodněna fyzickými změnami, anebo na neléčitelné kožní problémy naznačující, že nastal čas vykonat detoxikaci organismu. I užíváním silných  léků (např. chemoterapie, antivirální léčba, steroidová kúra) se dá urychlit regenerace našeho těla pomocí vhodně aplikovaného neinvazivního procesu.

PŘÍZNAKY A DŮSLEDKY NEVHODNĚ PROVEDENÉ DETOXIKACE ORGANISMU

Existuje několik metod, od citronu přes různé tekutinové kúry až po aplikaci různých solí. Nemáme v kompetenci je hodnotit, avšak nesmíme zapomenout také na to, že doma vykonaná detoxikace má za cíl zlepšení celkového stavu, zmírnění nebo eliminaci tělesných příznaků, jenž nelze vysvětlit onemocněním či fyzickými změnami, anebo všechny příznaky v rozporu s těmito a jsou výsledkem nevhodně zvolené a vykonané očisty. Nejčastěji jsou tu uváděny problémy trávicí soustavy, mezi nimiž jsou nejcharakterističtější křeče v břiše. Je dobré si vybrat přípravek poskytující přesný popis složení. Pokud se v souvislosti s kteroukoliv složkou prokáže, že jsme na ni citliví, ihned ho přestaňme užívat. Vážnější obtíže by mohly způsobit drastické metody s množstvím minerálů, ostřejších semínek, jelikož by mohly poškodit sliznici střev. U osob náchylných na vznik zánětlivých nemocí střeva (Crohnova nemoc, IBS, kolitida) mohou zánět zesílit. K přehnaným kúrám patří také používání přípravků s vysokým množstvím oxalátů zvyšující riziko vzniku ledvinových kamenů. Našim cílem je podpora organismu a vylučovacích orgánů při očistě a ne zatížení. Varovným signálem je, pokud se nezlepší hladina energie a budeme se cítit ještě slabší: tehdy je dobré vybrat přípravek zajišťující vhodné doplnění vitamínů a minerálních látek potřebných k zrychlené látkové výměně a obsahující probiotické bakterie nezbytné k napravení rovnováhy střevní flóry. Pokud je narušená, dokáže produkovat velké množství příznaků od kožních problémů přes bolesti kloubů až po zácpu anebo průjem. Měli bychom se vyhýbat i přehnaným dietám: nebývá našim cílem oslabení organismu, avšak nevyvážená strava, tedy vyhýbání se kterémukoliv makronutrientu k tomu vede. K zdravému fungování potřebujeme sacharidy, bílkoviny i tuky, ty bychom ze své stravy neměli vyloučit, avšak nahradit je kvalitním složením stravy.

HUBNUTÍ DETOXIKACÍ – ÚBYTEK KILOGRAMŮ VLIVEM PROČIŠTĚNÍ ORGANISMU

Všeobecnou zkušeností je, že v rámci detoxikace těla zhubneme, ať je to našim cílem nebo ne. Proč je to tak? Základem většiny metod na hubnutí je snížené přijímání kalorií. Sice to cílem není, avšak doporučená vyvážená dieta zpravidla obsahuje méně kalorií, než většina obvyklých jídel. To je výchozím bodem k pochopení, proč hubneme. Druhým důvodem, na kterém je založena většina výživových doplňků na hubnutí, je urychlení látkové výměny. Většina těchto přípravků obsahuje takzvané termogenní přísady, nejčastěji kofein či jinou stimulační látku, které zvýšením tepové frekvence zvyšují spotřebu kalorií, čím urychlují i látkovou výměnu. Jiní používají projímadla k stimulaci pohybu střevZvýšeným pitným režimem při detoxikaci a podpořením funkce jater také urychlíme látkovou výměnu. Na rozdíl od přípravků na hubnutí vyvolávají okamžitý účinek. Proces je schopen vyvolat delší a trvalejší účinek. Zpomalený metabolismus je těžko léčitelný problém vznikající dlouhodobě. Je charakteristický tím, že člověk má pocit, že přibírá od všeho. Vyzkouší různé diety na hubnutí, jenž se po počátečním úspěchu po několika týdnech ukážou být neúčinné a hubnutí se jednoduše zastaví. Zbytečné jsou tréninky, vyhýbání se sacharidům a tukům, ručička na váze se dál nepohne. Pokud máme i jiné trávicí potíže, měli bychom myslet na zpomalenou látkovou výměnu: častá zácpa, tvrdá stolice, nadýmání, zvýšená citlivost na různé potraviny. V průběhu detoxikace léčíme přesně tyto problémy, protože jedna čisticí kúra trvá zpravidla tři měsíce. Trvalejší bude i výsledek. Z jedné strany organismus naplníme vitamíny a minerálními látkami, stimulujeme pohyby střev a zároveň i účinnost trávení, protože k detoxikaci jater patří i zvýšení činnosti žlučníku. Když je vykonaná správně, jak je uvedeno, doplníme potřebná probiotika, která potřebujeme k správné činnosti trávení a většinou celého organismu, napravením střevní flóry se zase může odstranit i naše citlivost na potraviny. Optimálně fungující vylučovací a zažívací systém je zase podmínkou pro vhodnou látkovou výměnu. Když tedy chceme zhubnout, proces nám nabízí veškeré možnosti k dosažení svého cíle.

Důvodem neúspěšné diety je často pomalý metabolismus, tehdy může pomoci detoxikace

OČISTA JATER DETOXIKACÍ – DŮLEŽITÉ RADY

Jelikož jsme už několikrát uvedli její důležitost, chvíli se zastavme, abychom popsali i toto téma. Játra jsou naší vlastní, malou, vnitřní chemickou továrnou, jednou z funkcí je detoxikace. Z jakého důvodu je potom potřebné myslet na detoxikaci? Odvoláme se na výše uvedené: u detoxikace podporujeme a stimulujeme zejména funkce orgánů vykonávající detoxikaci organismu. V případě jater zvýšíme tvorbu žluče přípravky s vysokým obsahem antioxidantů, které jsou schopny přímo se navázat na volné radikály nacházející se v těle a můžeme zmírnit zatížení, čím podpoříme průběh samoléčby. Jsou našim hlavním orgánem, jenž se dokáže regenerovat. K tomu je zapotřebí, aby neustále nepřijímala varovné signály (stres), že se musí zabývat očistou nebo zmírněním zánětlivých procesů. Z tohoto důvodu je mimořádně významné, abychom se vyhýbali konzumaci alkoholických nápojů, jelikož ty začnou játra okamžitě neutralizovat. Z tohoto důvodu je v tomto období praktické vyhýbat se i kouření nebo ho omezit. Úkolem jater je i přesouvání tuků, avšak hlavně kvůli zvýšenému zatížení (například pravidelná konzumace alkoholických nápojů nebo virové infekce) se může tuk usadit v játrech, čím se sníží účinnost jejich funkce. V krajním případě by mohla vzniknout steatóza. Během čištění organismu se musíme vyhýbat těžkým, mastným jídlům, a proto naše játra dostanou malou podporu i takto. Přípravek s vhodným složením napomáhá i funkci organismu odbourávat tuky – a přepravní funkci, čím čistí játra. Nezbytnou podmínkou detoxikace tohoto orgánu je v neposlední řadě podpora regeneračních procesů. Mnoho léčivých bylin a účinných látek napomáhá tvorbě buněk, avšak v tomto procesu hrají důležitou roli i vitamíny, tedy vhodný přípravek obsahuje i takové složky.

DETOXIKACE ORGANISMU A OČISTA STŘEVA – INFORMACE PRO ZACHOVÁNÍ ZDRAVÍ

Tyto pojmy se často mýlí, mnozí nevědí, jaký je rozdíl mezi očistou a detoxikací. Rozdíl je jednoduchý: jedná se o komplexní proces týkající se našich orgánů, jedním z nich je zažívací systém. Očista střev je tak jednou z částí detoxikačního procesu, a proto se s ním nedá zaměnit, je to jen podproces. Proč ji tedy mnozí dělají samostatně? Zejména kvůli tomu, že kúru na očistu střeva začnou nejčastěji kvůli problémům zažívací soustavy, tedy jedná se o eliminaci plynatosti, trvalého průjmu, zácpy, pocitu nepohodlí v oblasti břicha nebo všeobecně slabých pohybech střev. Přípravky s vysokým obsahem vlákniny uvolní stolici a případné usazeniny, pohyby střev zvyšují přípravky s mírným projímavým účinkem, zatímco parazitů rozmnožujících se ve střevním traktu se zbavíme protiparazitárními přípravky. Účinek se objeví rychle a nepříjemné příznaky zmizí. Trvanlivost účinku lze dosáhnout holistickým přístupem: složkami zvyšujícími tvorbu trávicích tekutin, avšak nezapomínejme i na napravení rovnováhy flóry střev. Oba postupy jsou spojeny se zvýšeným příjmem tekutin, následkem čeho je třeba i doplnit vitamíny a minerály, protože se mohou dohromady s tekutinou z organismu vyplavit. Podstatné je uvést i to, že očista organismu neprováděná léčivými bylinkami, například slaná voda (ve skutečnosti roztok horké soli) anebo kolon-hydroterapie drasticky zkracuje dobu očisty, avšak mnohem méně závisí na vlastních procesech těla. V souvislosti s nimi si vždy vyžádejte názor svého lékaře. Po těchto kúrách je důležité napravit rovnováhu střevní flóry.

Při detoxikaci může pomoci mnoho léčivých rostlin, každá z nich většinou podporuje činnost některého orgánu, který se podílí na detoxikaci.

DETOXIKACE LÉČIVÝMI ROSTLINAMI A BYLINKAMI, KTERÉ MAJÍ VELKOU ÚČINNOST

Jak jsme už několikrát naznačili, jedná se o složitý proces týkající se celého našeho organismu, takže neexistuje jediná zázračná bylina, která má stejný účinek na všechny naše orgány. U léčivých bylin je dobré brát ohled i na formu použití: z nich připravené čaje zpravidla neobsahují stabilní koncentraci účinných látek, protože ta se dokáže přeměnit v závislosti od místa výskytu, druhu a také od počasí. Tinktury, standardizované extrakty, jsou však spolehlivým a stabilním zdrojem účinných látek. Bez úplnosti seznamu máme několik všeobecně známých čisticích léčivých bylin:

Očista – které bylinky nám mohou pomoci

Ostropestřec mariánský (Sylibum Marianum). K léčivým rostlinám s vlivem na játra patří nejznámější a nejrozšířenější ostropestřec mariánský. Účinnou látkou je silymarin, pocházející ze semen. Silymarin je antioxidant, je schopen vázat volné radikály nacházející se v našem organismu. Podporuje funkce jater a urychluje vyloučení toxických látek a obnovení buněk.

Kurkuma (Curcuma longa). Nejdůležitější účinnou látkou je kurkumin. Na organismus má mnoho pozitivních účinků, jelikož aktivací enzymů je schopna stimulovat obranyschopnost buněk vůči oxidačnímu stresu. V pokusech se ukázal být účinný i u  poškození ledvin vlivem cukrovky i proti alkoholovým tukovým játrům, avšak dá se úspěšně aplikovat i v léčbě a prevenci zánětlivých procesů.

Pro očistu je skvělá i aloe vera, která zároveň podpoří i imunitu.

Artyčoky (Cynara cardunculus). Rostlina rozšířená v Severní Africe a jižních oblastech Evropy, která přežije i u nás. Účinnou látkou je cynarin ochraňující játra a obsahuje i velké množství flavonoidů, inulin a minerální látky. Pomáhá podporovat tvorbu žluče, proto může přidání do našeho jídelníčku přinést úlevu po konzumaci mastných jídel. Spolehlivě snižuje i obsah cukru v krvi a tvorbu plynů.

Čištění krve, tedy oběhové soustavy

Medvědí česnek (Allium ursinum). Tato jarní pochoutka je skutečnou vitamínovou bombou, svou chutí v posledních letech opět vítězně dobyla všechny kuchyně. Jako léčivá bylinka se používají hlavně listy mladé rostliny. Snižuje krevní tlak a zabraňuje usazování tuku (cholesterolu) v cévách. Stejně jako ostatní druhy cibule má i mírný účinek proti krevnímu srážení, avšak oblíbený je i pro své schopnosti dezinfikovat a podporovat trávení.

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica). Ze seznamu detoxikačních rostlin bychom neměli zapomenout také na kopřivu, protože kvůli schopnosti čistit krev a z hlediska krevní tvorby výhodného složení (obsahuje velké množství železa) patří k nejčastěji používaným léčivým rostlinám. Užívá se zejména ve formě čisticí kúry trvající zpravidla 6 týdnů, hlavně na jaře a na podzim. Stimuluje činnost ledvin a čaj z kořene působí blahodárně u těžkostí  s prostatou. Protože snižuje množství kyseliny močové v krvi, dá se úspěšně aplikovat i u nemocí DNA a u bolestí kloubů.

Očista ledvin je velká pomoc

Přeslička rolní (Equisetum arvense). Prastará rostlina bohatá na minerální látky, mezi nimi na křemík – co se nedá říci o mnoha dalších léčivých rostlinách. Jestliže chceme mít krásné vlasy a nehty, nejlepší volbou je přeslička. Mimo jiné je nezbytnou pomocí u těžkostí s ledvinami a močovým měchýřem. Můžeme ji použít zevně (sedací koupel) i vnitřně (čaj). Má protizánětlivý účinek, zastavuje krvácení, podporuje činnost ledvin a podobně jako vlákna kukuřice má mimořádně silný močopudný účinek. U ledvinových kamenů a písku – samozřejmě s dostatečným příjmem tekutin a následně s doplněním minerálních látek –  bývá i poslední přírodní pomocí.

Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale). Tato naše zanedbaná léčivá rostlina, podobně jako kopřiva, má mnoho čisticích a detoxikačních účinků: podporuje tvorbu žluče, chrání játra a známá je i schopnost čištění krve. Snižuje obsah cholesterolu a cukru v krvi a účinná je i u revmatických těžkostí. Má silný močopudný účinek, protože stimuluje činnost ledvin. Nemůže se však používat pravidelně, je dobré ji užívat ve formě kúry; na detoxikaci je nejvhodnější odvar z listů, zatímco na žaludeční těžkosti a u cukrovky použijme odvar z kořene.

Očista lymfatického systému – skrytá pomoc s účinným výsledkem

Svízel povázka (Galium mollugo). Má přibližně stejný účinek jako ostatní druhy svízele (svízel přítula a svízel syřišťový), nejvíce se aplikuje při  problémech se štítnou žlázou. Mimo jiné, podobně jako ostatní detoxikační léčivé rostliny je schopen čistit krev, ale má příznivý vliv i při problémech s ledvinami a prostatou. Ve vysoké koncentraci obsahuje flavonoidy s antioxidačním účinkem a také galiosin, asperulosid a taniny. Díky blahodárnému účinku na hormonální systém se doporučuje i v případě  kožních problémů.

Měsíček lékařský (Calendula officinalis). Je druhou a mimořádně všestrannou léčivou rostlinou, která se do světla reflektorů dostala hlavně v případě kožních problémů díky svému exfoliačnímu, dezinfekčnímu a uklidňujícímu účinku. Dnes už ho můžeme zařadit k méně známým rostlinám, ale jeho čaj se používal už od středověku na různé příznaky trávicího systému, jelikož mimo uklidňujícího účinku zmírňuje křeče, čistí krev, příznivě ovlivňuje funkce jater, úspěšně se dá použít i při žaludečních vředech a dokonce se skvěle uplatní i jeho protizánětlivý a dezinfekční účinek.

Očista střeva

Jitrocel vejčitý (Plantago ovata). Na očistu použijte slupku semen jitrocele. Je příbuzným druhem jitrocele egyptského a indického, nacházející se i v Evropě. Vlivem vlhkosti vytváří nabobtnalá slupka semínka silně gelovité prostředí a šetrně uvolní nahromaděné usazeniny. Díky své schopnosti zlepšit peristaltiku usnadní vyprázdnění. Má velmi vysoký přirozený obsah vlákniny, kterou lidský zažívací systém nedokáže zpracovat, je však výborným zdrojem vlákniny pro bakterie střevní flóry. To je důvodem snižování hladiny cholesterolu a cukru v krvi.

Andělika lékařská (Angelica archangelica). Tato andělská léčivá rostlina byla věčnou stálicí už i v zahradách klášterů. Díky své schopnosti podporovat trávení a zmírňovat křeče a větry se už dlouho používá při problémech zažívacího traktu. Rostlina patřící k celerovitým se proslavila i tím, že se kvůli své příjemné vůni a nasládlé chuti používá i jako přísada do likérů. V první řadě používáme kořen, mimo výše uvedeného se úspěšně používá i proti nechutenství, na zklidnění a na močopudné účely.

Z dalších bylinek můžeme uvést i zázvor, z kterého si můžete připravit zázvorovou vodu. Na pročištění jsou vynikající zeleninové a ovocné šťávy, bylinkové jaterní čaje a kapky, které budou pro váš organismus přínosem. Tyto zdravé nápoje budete určitě milovat. K detoxikaci je vhodná i sladkovodní řasa chlorella, která obsahuje prospěšné látky a důležité minerály. Tělu musíme dodat vyvážený příjem živin. Potřeba živin závisí od toho, jaký máme zdravotní stav. Na ten nás mohou upozornit i naše vlasy. Nezapomínejme na pitný režim. Pitím kvalitní vody ulevíte ledvinám, vhodná je i ovocná a zeleninová šťáva. Důležité je také prostředí, ve kterém detoxikaci provádíme. Pokud jste se rozhodli pro detoxikaci, rady a tipy můžete najít v článcích na naší stránce. Jakkoliv se rozhodnete, po přečtení tohoto článku můžete pro péči o sebe udělat mnoho. Stačí, když budete dodržovat stanovený režim a rady, chuť na škodlivá jídla a nápoje je třeba každý den překonat. Je to jen na vás, jde o vaše rozhodnutí. Díky detoxu budou zdravá střeva i celé tělo. Novinky z této oblasti se objevují téměř každý den, funkci vašeho těla můžete ovlivnit správným přístupem. Pokud vás dlouhodobě trápí jakékoliv zdravotní problémy, vyhledejte odborníka. Nezapomínejme, že už i správnou životosprávou lze náš zdravotní stav zlepšit, k tomu přispívá i kvalitní spánek a zdravá výživa.