Imunitu podporující a prebiotický beta-glukan

Beta glukán

Konzumace beta-glukanů nejenže pomáhá napravit a udržovat rovnováhu střevní flóry, ale upravuje i účinnost imunitního systému. Kromě toho mají beta-glukany ještě mnoho fyziologických účinků, mezi jinými i protinádorový.

Beta-glukany, patřící mezi polysacharidy, najdeme v rostlinných zdrojích, jako například obiloviny a některé druhy léčivých hub, ale extrahované z kvasnic jsou mnohem účinnější. Tyto vlákniny vedle toho, že mají prebiotické vlastnosti, podporují imunitní systém a úspěšně bojují s rakovinotvornými buňkami.

Vyživují prospěšné bakterie

Během toho, jak beta-glukany procházejí trávicím traktem, rozpustí se a změní svou konzistenci na gelovou, podstatnou část z nich fermentují bakterie střevní flóry v tlustém střevě, čili jejich zužitkují. Takže, beta-glukany jsou prebiotika, což znamená, že jsou živinou pro probiotické (prospěšné) bakterie, zároveň zabraňují rozmnožování škodlivých mikroorganismů v tlustém střevě. Takto pomáhají napravovat a udržovat rovnováhu střevní flóry, ovlivňující fungování imunitního systému.

Pozitivně ovlivňují metabolismus

Jelikož jde o složené uhlohydráty, beta-glukany mají pozitivní vliv na metabolismus uhlohydrátů, po stravování se méně zvýší hladina glukózy a inzulínová reakce. Po rozpuštění ve vodě dodají pocit nasycení, zanikne pocit hladu, takže přispívají k úspěchům během diety. Znásobují schopnost bakterií tvořit vitaminy (vitamin K, B7-, B12-), upravují pohyb střev, čímž napomáhají při vyprazdňování. Snižují krevní tlak, riziko kardiovaskulárních chorob, jakož i rakoviny tlustého střeva a vstřebávání cholesterolu.

Chrání imunitní systém

Vyšetření in vitro dokázali, že beta-glukany podporují činnost makrofágů, jejichž prvořadým úkolem je pohlcování a eliminace choroboplodných zárodků. V případě nádorových buněk, konzumace beta-glukanů aktivuje ty přirozené imunobunky, které v základě neslouží k identifikaci rakovinotvorných buněk. Beta-glukan je schopen aktivovat komplementární receptory neutrofilních granulocytů, účastnících se na obraně organismu proti choroboplodným zárodkům, čímž tyto budou schopny rozpoznat a zničit i nádorové buňky. Nakolik je beta-glukan silný imunostimulant, jeho konzumace pomáhá při léčení alergie, avšak značné úspěchy byly dosaženy i při některých chronických zánětech kůže, jako například ekzém.

Kde je najdeme?

Beta-glukan se přirozeně vyskytuje v různých potravinových zdrojích. Nejvyšší koncentraci betaglukanu obsahují obiloviny, jako je ječmen a oves. Nachází se také v žitu, kukuřici, pšenici, rýži, houbách či mořských řasách. Současná obliba medicinálních hub je z velké části způsobena právě jejich obsahem beta-D-glukanu, který je spojen s mnoha příznivými účinky na zdraví.

Mezi medicinální houby bohaté na beta-glukany patří: