Tipy na ochlazení: 10 praktik proti horku!

Letní horka velmi často testují, co ještě vydržíme, navíc, pokud si právě nemočíme nohy v chladivé vodě přímo na pláži, přemýšlíme nad tím, co by nám v konečném důsledku pomohlo přetrpět horký vzduch a sucho. Častokrát nás trápí odpovědi na otázku, jak se v létě ochladit, jak se ochladit v noci? V následujících řádcích si můžete přečíst vynikající tipy jak se v létě ochladit, díky kterým se vám podaří ochladit téměř tak, jakoby náš obličej hladily mořské vlny.

Bohužel, jsou chvíle, kdy máme pocit, že už nepomáhá nic jiného, než nastavit termostat na co nejnižší teplotu. Je však také důležité myslet přitom na naše životní prostředí a také na účet za elektřinu. Pokud je to možné, vyhýbejme se používání klimatizace, nebo se alespoň pokusme zapnout ji pouze v odůvodněných případech, kdy už jiná metoda nepřináší úlevu.

Podívejme se tedy na to, co můžeme udělat bez použití klimatizace a blízkosti pláže, abychom se v těchto dusných letních dnech ochladili.

Jednoduché tipy na ochlazení v létě, které nám mohou pomoci

CHVILKOVÉ OCHLAZENÍ

Skutečně okamžitou pomoc může poskytnout sprcha, ale tato možnost nám pravděpodobně na pracovišti nebo někde ve městě na procházce není umožněna. Skvělým trikem je však použití domácího ochlazujícího spreje. K jeho výrobě nepotřebujeme mnoho, zcela postačí láhev s rozprašovačem, kterou lze sehnat v mnoha online prodejnách, v lékárnách, ale postačí i dobře vyčištěná prázdná láhev od nějakého nezávadného produktu, kterou máme doma. Tu následně naplňte vodou, kterou můžete kombinovat s různými esenciálními oleji nebo trochou mentolového extraktu, v zájmu dalšího ochlazení. Láhev vložte do chladničky aby se její obsah řádně vychladil a aby nám poskytl rychlou úlevu v největší horku.

Stejně tak vynikající a rychlou úlevu může poskytnout i to, když si krk, končetiny nebo obličej opláchneme studenou vodou, avšak s pomocí vlhkého hadříku může chvilkové osvěžení trvat o něco déle.

BOLEST NOHOU, POCIT TĚŽKÝCH NOHOU

V letních vedrech můžeme často cítit nepříjemné bolesti nohou, otoky nohou, i tehdy, pokud nás nějak speciálně netrápí křečové žíly nebo metličkové žilky, nebo nějaké jiné problémy cévního systému. V tomto případě můžeme zabránit otoku nohou léčivými čaji s diuretickými účinky. Vyberte si například listy kopřivy, které jsou vynikajícím diuretikem a čistí krev, dokonce jsou vhodné na stimulaci metabolismu. Skvělou volbou jsou také listy břízy, které pomáhají nejenom při otocích nohou, ale i při infekcích močových cest nebo močového měchýře a také v případě ledvinových kamenů. Kromě toho je stejně dobrým řešením zlatobýl, protože jako silné diuretikum podporuje vylučování (eliminaci) toxických látek a také vyloučení ledvinového písku nebo ledvinových kamenů. Je bohatý na rutin – mimořádně účinný antioxidant, jehož zdravotní výhody zahrnují posílení krevních cév, podporu zdravého oběhu a prevenci vzniku krevních sraženin.

Kromě bylinkových čajů můžeme příznakům pomáhat i zvenku použitím různých krémů. Účinné látky, které obsahují, můžeme užívat i vnitřně, ve formě doplňků výživy. Tím je například i jírovec koňský, jehož využívání a aplikace sahá až k lidovému léčitelství, protože už tehdy se vědělo o jeho příznivých účincích na křečové žíly a problémy s krevním oběhem. Kromě toho i resveratrol je mimořádně významnou účinnou látkou, která se může používat zevně i zevnitř. Disponuje silnými antioxidačními, protizánětlivými účinky a dokonce podporuje činnost oběhového systému.

OSVĚŽUJÍCÍ NÁPOJE

Osvěžující limonáda pomáhá udržet důležitý pitný režim

Není žádnou novinkou, že konzumace chlazené lahodné limonády v létě poskytne příjemné osvěžení kdykoliv během horkých letních dnů. Nejlepší na tom je, že si ji můžeme připravit i sami doma a k její přípravě potřebujeme pouze několik ingrediencí. Přidejme do ní extra porci ovoce nebo bylinky a výsledkem bude nejenom osvěžující, ale i zdravý nápoj.

Ananas
Ananas disponuje protizánětlivými a protiedémovými účinky a pomáhá také na oteklé nohy. Kromě toho může také pomoci předcházet kardiovaskulárním onemocněním. Stejně tak i jeho vlastnosti podporující trávení jsou v teplých a dusných letních dnech obzvlášť potěšující.

Meduňka lékařská
Jde také o vynikající rostlinu na podporu trávení, mimo jiné má příznivý účinek i na nervy a pomáhá při usínání. Tato vlastnost meduňky lékařské je obzvláště výhodná v horkém letním počasí, protože při vysokých teplotách může být obtížné v noci usnout.

Pomeranč
Pomeranč je plný antioxidantů: karotenu a flavonů. Limonen, který obsahuje, je obzvláště účinný v boji proti rakovině prsu a plic. Velmi dobře působí na zlepšení chuti, posiluje žaludek, stimuluje trávení, zlepšuje chuť k jídlu a čistí krev.

+1 tip: máta peprná
Máta peprná zvyšuje kyselost žaludku, a tím podporuje trávení. Může se použít v případě léčby průjmu, zkaženého žaludku, syndromu dráždivého střeva, nevolnosti, nechuti k jídlu a křečí. Je všeobecně známo, že má protizánětlivé účinky, může se použít proti vředům a mikrobům a je bezpečným stimulantem. V neposlední řadě dokonale ochlazuje a dodává připravenému nápoji skvělé aroma.

Výsledky výzkumů: Mnohé experimenty prokázaly léčivou hodnotu máty peprné. V randomizované, placebem kontrolované studii dostávali pacienti trpící trávicími obtížemi, bez přítomnosti vředů, rostlinný přípravek obsahující mátu a kmínový olej. V případě primární i sekundární analýzy byla prokázána zřetelná účinnost směsi máty peprné a kmínového oleje

LEDOVÉ OBČERSTVENÍ

Nápoje s kostkami ledu s bylinkami nejenom osvěží, ale jsou i zdravé

Do limonády můžeme přidat kostku ledu, do které můžeme také ukrýt kousky ovoce, případně různé bylinky. Například ty výše uvedené jsou ideální i k tomuto účelu. Zatímco kostky ledu tají, náš nápoj bude příjemně chladivý a když led roztaje, objeví se malé kousky ovoce, které zvýrazní chuťový zážitek, a navíc, tyto kostky ledu jsou také velmi dekorativní!

MÍSTO KLIMATIZACE

Pokud vás trápí otázky typu ochlazovač vzduchu, jak ochladit místnost, jak udělat chlad v místnosti, jak ochladit tělo, jak ochladit podkroví nebo větrák s ledem, nezoufejte! Kostky ledu skvěle poslouží nejenom jako přísada do nápojů, ale pokud je umístíme před ventilátor, účinek bude vynikající. Pokud zrovna nemáte klimatizaci, využijte tento způsob v zájmu čerstvého, chladivého vánku! Mnozí odborníci se shodují: přírodní klimatizace je obecně považována za nejzdravější.

HORKÝ ČAJ PROTI HORKU

Je to sice překvapivé, v případě tipů na ochlazení se na předním místě uvádí konzumace horkého čaje

I když to může být skutečně překvapivé, v případě tipů na ochlazení se na předním místě uvádí konzumace horkého čaje. Konzumujte léčivý čaj z bylinek, takže kromě ochrany před teplem můžete pocítit i jeho prospěšné účinky. Detoxikace doma: vyberte si čaj s obsahem účinných látek, který pomáhá trávení, protože to je obzvláště důležité v letních, teplých dnech. Mezi účinné složky lze zařadit například listy senny, květy heřmánku (lidově nazývaný kamilka), fenyklová semena (fenykl), listy máty peprné nebo šípky.

KOFEINOVÝ A ALKOHOLOVÝ PŮST

Vyhýbejte se konzumaci nápojů s obsahem kofeinu a alkoholu, protože ovlivňují oběh a průtok krve, následkem čeho budete cítit teplo ještě intenzivněji. Dopřejte si raději z výše uvedených čajů, limonád nebo čisté vody.

VOLNÉ OBLEČENÍ SVĚTLÉ BARVY

V zájmu toho, abychom se během letních dnů cítili co nejkomfortněji a svěže, můžeme hodně udělat i správným výběrem oblečení. Vyberme si oblečení světlé barvy, které neobepíná tělo a není těsné. Spíše naopak, mělo by být podle možnosti volné a vzdušné. Je důležité preferovat i vhodný materiál oblečení, nejlepší volbou je 100% bavlna, protože tento typ látky doslova „dýchá“. Stejně důležitý je i správný výběr spodního prádla, protože i tímto způsobem můžeme udělat mnoho v případné prevenci proti různým pohlavním nemocem. I zde se doporučuje v první řadě bavlna, která je mimořádně vzdušná, a právě tuto vlastnost dámy upřednostňují, navíc, jsou v dnešní době k dispozici skutečně krásné variace, takže možnosti výběru jsou opravdu velké.

POHYB: RÁNO I VEČER!

Pravidelný pohyb osvěží organismus i v letních měsících

Sportovních aktivit a pravidelného pohybu se příchodem teplých letních dnů není nutné vzdát Nejlepším časem k provádění této činnosti jsou časné ranní a pozdní večerní hodiny, kdy horko není tak intenzivní. Ranní sport má dokonce stimulující charakter, je to vynikající start do pracovního dne a pohled na vycházející slunce pouze třešničkou na dortu.

LEHKÁ JÍDLA, MENŠÍ ZDROJ TEPLA

Pokud je to možné, vyhýbejte se jídlům, jejichž příprava vyžaduje několikahodinové pečení a vaření v největším teple. Dlouhodobé používání kuchyňských spotřebičů zaručuje v domácnosti zvýšení teploty minimálně o 5 stupňů! Snažte se stejným způsobem zacházet se světelnými zdroji, protože mohou také ohřívat vzduch.

Těžká jídla beztak nejsou nejlepší volbou v dusné horku, proto občas zařaďte do jídelníčku několik lehčích pokrmů. Ať už je to ovocná polévka, saláty, jogurty, kefír, nebo třeba i jednoduchý sendvič s celozrnným pečivem, i organismus vám za to poděkuje!

PŘEJEME PŘÍJEMNÉ OSVĚŽENÍ!

Zdroje:

PDR For Herbal Medicines, 3rd edition, Thompson PDR, ©2004, pg. 629.
https://www.wdgpublichealth.ca/blog/11-ways-keep-cool-summer-heat
https://www.princegeorgescountymd.gov/3182/Stay-Cool—Tips-to-Stay-Safe-in-the-Hea