Vitamíny pro zdravá játra: co se doporučuje užívat?

Užívání určitých vitamínů může podpořit zdraví jater

Játra zajišťují mnoho základních funkcí, včetně čištění krve, syntézy bílkovin, produkce hormonů, podpory trávení a jsou hlavním orgánem detoxikace organismu. Aby mohla tyto úkoly plnit bez problémů, občas potřebují trochu podpory. V tomto mohou pomoci i vitamíny vhodné pro játra, a to hned několik, ale i pro organismus vzácné sloučeniny, jako je například cholin.

Zdraví jater je životně důležité pro celkový dobrý zdravotní stav. Poruchy činnosti jater mohou vést k onemocnění jater, poruchám látkové výměny, a dokonce i ke vzniku cukrovky 2. typu. Přesto, že je téměř nemožné vyloučit všechny rizikové faktory, užívání některých vitamínů může podpořit nerušenou činnost našeho největšího detoxikačního orgánu, na který mají chemikálie, léky a alkohol mimořádně škodlivý vliv. Játra jsou díky našemu životnímu stylu často přetěžována, a proto jim nezaškodí jednou za čas regenerace – detoxikace jater, kterou je vhodné provádět na jaře nebo na podzim. Naštěstí máme k dispozici i několik druhů vitamínů na játra.

Podle některých studií vitamín E pomáhá při tukových onemocněních jater. Jiné výzkumy ukázaly zlepšení stavu ztučnělých jater při užívání vitamínu E, vitamínu C a léků na snížení hladiny cholesterolu. Účinnou látkou ostropestřce mariánského je silymarin, který je složen z mnoha přírodních rostlinných sloučenin. Laboratorní testy naznačují, že silymarin působí jako antioxidant, čím pomáhá při regeneraci jater, zmírňuje zánět a chrání buňky jater před poškozením. Z léčivé rostliny je možné připravit i čaj na ochranu jater.

Doplněk stravy na játra – bylinky

Mezi doplňky stravy a bylinky patří ostropestřec mariánský, který je účinný antioxidant, kurkuma, která podporuje normální činnost jater, dále potom fenykl, měsíček, řepík a pampeliška.

CO JÍST A PROČ?

V zájmu podpory účinné činnosti jater se přesvědčme o tom, že jsou v našem jídelníčku nebo během jaterní diety přítomny všechny základní živiny. Existuje mnoho takzvaných hepatoprotektivních živin, mezi kterými v hojném množství najdeme i vitamíny na játra, které pomáhají zlepšit i funkce jater.  Níže vám představíme ty nejužitečnější.

Tvaroh a játra – tvaroh patří mezi bílkoviny a je mimořádně vhodný při regeneraci jater.

Vitamíny skupiny B

Onemocnění jater může způsobit nedostatek vitamínů skupiny B, co se nejčastěji vyskytuje u alkoholiků z důvodu nesprávné životosprávy a také jako následek nedostatečného vstřebávání způsobeného konzumací alkoholu. Může se stát, že v organismu chybí vitamín B12. A to i tehdy, pokud ho náš jídelníček obsahuje, protože pokud někdo trpí cirhózou nebo onemocněním jater 3. a 4. stupně, ten se ve střevech nevstřebává dobře. Podle článku e-SPEN Journal z roku 2014 špatná činnost jater snižuje množství vitamínu B12 a účinnost látkové výměny. U alkoholiků trpících poškozením jater vzniká nedostatek vitamínu B12, protože ho nekonzumují dostatečné množství nebo se ve střevech řádně nevstřebává. Alkohol narušuje i vstřebávání vitamínu B9 (kyselina listová). Vitamín B6 (pyridoxin) podporuje syntézu enzymu transamináza v játrech. Tento enzym umožňuje zpracování aminokyselin a urychluje vstřebávání bílkovin a tuků. V případě jeho nedostatku nastoupí trávicí potíže a naruší se proces vylučování žluči. Pyridoxin syntetizuje střevní flóra a je velmi důležitý pro buňky jaterních tkání. K vitamínům skupiny B se můžeme dostat konzumací celozrnných obilovin, červeného masa, drůbeže, ryb, vajec a mléčných výrobků, luštěnin, semínek, listové zeleniny, artyčoků, citrusového ovoce, avokáda a banánu.

Nedostatek kyseliny listové podporuje progresi onemocnění jater

Vědci tvrdí, že až dva klíčové vitamíny mohou být také spojeny s progresí nealkoholového tukového onemocnění jater (NAFLD). Nízká hladina kyseliny listové a sérové hladiny vitamínu B12 souvisí se stupněm fibrózy jater opačně. Různé studie ukázaly, že obézní lidé mají nižší hladinu kyseliny listové na rozdíl od osob s normální tělesnou hmotností, obezita je zase dobře známým rizikovým faktorem NAFLD. Nedostatek kyseliny listové přispívá k progresi jaterních onemocnění přes mechanismy, které zahrnují účinky methioninu na metabolismus. To má následky v syntéze DNA a také při epigenetické regulaci genové exprese zapojené do poškození jater. Krátkodobá randomizovaná, kontrolovaná studie z roku 2011 zjistila, že v kombinaci s medikamentózní léčbou, byl denní příjem 0,8 miligramů kyseliny listové účinný při snížení hladiny ALT séra.

Vitamín C

Vitamín C pomáhá neutralizovat volné radikály

Nedostatečný příjem vitamínu C (kyselina askorbová) se považuje za jeden z hlavních rizikových faktorů vzniku onemocnění jater, jeho nedostatek může úzce souviset se vznikem zánětlivých onemocnění. U pacientů trpících chronickou, aktivní hepatitidou informovali i o výrazném snížení plazmatických hladin vitamínu C. Výzkumy prokázaly, že zabraňuje hepatoxicitě způsobené léky, těžkými kovy, organickými fosfátovými insekticidy a některými chemickými přípravky. Kyselina askorbová zvyšuje hladinu antioxidačního glutathionu, který je mimořádně účinný při eliminaci volných radikálů, zejména v játrech. Jeho doplnění vitamínem E zmírňuje zánětlivé stavy při zánětu žaludku a zlepšuje fibrózu jater u pacientů trpících nealkoholovou steatohepatitidou. Zvyšuje aktivitu superoxiddimutázy a katalázy glutathionperoxidázy, které odstraňují škodlivé množství volných radikálů, čím zabraňují vzniku fibrózy jater, odumření jater a zánětu jater. Některé kovy a těžké kovy, například měď, olovo, chrom a kadmium způsobují poškození jater u lidí i u zvířat. Vědci prokázali, že zklidňuje poškození jater způsobené uvedenými těžkými kovy a informovali o jeho schopnosti ochrany jater vůči lékům. Většinou ho obsahuje veškerá zelenina a ovoce, a proto je jeho doplňování jednoduché.

Vitamín E

Vitamín E je antioxidant rozpustný ve vodě, o kterém se nedávno zjistilo, že je účinný pro pacienty s NAFLD, mechanismus jeho účinku však není jednoznačný. Při jedné kontrolované klinické studii bylo prokázáno, že léčba vitamínem E výrazně snižuje zatížení jater tukem – tuk na játrech, co naznačuje, že při tom kromě snížení oxidačního stresu hrají roli i jiné mechanismy. Vitamín E se zúčastňuje na regulaci zánětlivé reakce, při genové expresi, a také při regulaci enzymů spojených s membránou, při modulaci buněčné signalizace a v buněčné proliferaci. NAFLD patří mezi nejčastější poruchy jater v západním světě a je stále častějším důvodem nemocnosti a úmrtnosti v souvislosti s játry. Vitamín E má významný potenciál při zlepšení těchto ukazatelů zejména tehdy, pokud se aplikuje společně s jinými terapiemi, například se změnou životního stylu a farmakoterapií. Ve velkém množství je přítomen v nerafinovaných rostlinných olejích, celozrnných obilovinách, mořských rybách a vejcích.

Vitamín D

Nízká hladina vitamínu D výrazně oslabuje imunitní systém

Vitamín D je hormonem, který má kromě homeostázy kostí velké množství jiných blahodárných účinků. O aktivním vitamínu D bylo prokázáno, že moduluje imunitní systém a má protizánětlivý a antifibrogenní účinek. Podle vědců Univerzity Tennessee v Memphisu u více než 90 procent pacientů trpících chronickým onemocněním jater je jistá míra nedostatku vitamínu D. Vědci se shodují v tom, že vážný nedostatek vitamínu D je nejčastější u pacientů trpících cirhózou jater, jejíž pokročilé stadium může vést k rakovině jater. Journal of hepatologie nedávno zveřejnil prohlášení, v němž hovoří o souvislosti mezi nízkou hladinou vitamínu D a vážnou fibrózou u pacientů s hepatitidou C genotypu 1 (HCV). Existuje mnoho možných mechanismů, přes které může vitamín D ovlivnit hladinu zánětu jater a / nebo progresi fibrózy. V první řadě funguje jako imunomodulátor, ovlivňuje vrozenou i získanou imunitu a za druhé inhibuje replikaci HCV v závislosti na dávce. Příjem vitamínu D můžeme vyřešit konzumací mořských ryb, mléka, vajec, jater a hovězího masa.

Selen

Selen funguje jako takzvaný kofaktor pro selenoproteiny při různých enzymech těla a je nezbytný k tomu, aby vyvinuly svůj účinek. Z selenoproteinů je třeba zmínit skupinu enzymů glutathionperoxidázy, na jejichž využití je selen nezbytný. Glutathion zmírňuje oxidační stres, který je hlavní příčinou degenerativních onemocnění a předčasného stárnutí. Tento stopový prvek je potřebný i pro zdravá játra. Zvyšuje antioxidační účinek vitamínu E a zinku. Nachází se v mnoha potravinách, například v mořských plodech, mase, drůbežím mase, vejcích, obilovinách, fazolích, ořeších a mléčných výrobcích. Významné množství selenu obsahuje česnek, jeho přidání do jídelníčku může pomoci při stimulaci jater. Studie z roku 2016 zveřejněná v časopise Advanced Biomedical Research zjistila, že konzumace česneku snižuje tělesnou hmotnost pacientů trpících NAFLD a množství tuku uskladněného v jejich těle. Jiná studie zkoumala spojitost mezi plazmatickou hladinou selenu a rakovinou jater (hepatocellulární karcinom) u chronických nosičů viru hepatitidy B a / nebo C ve vzorku 7 342 mužů. Tento výzkum trvající 5,3 roku ukázal, že u adeptů s nízkou hladinou selenu v krvi je o 47 procent vyšší riziko vzniku primární rakoviny jater než u těch, u nichž je tato hladina vyšší. Co bychom měli jíst, abychom se dostali k dostatečnému množství selenu? Brokolici, zelí, chřest a houby. Banán, hrozny, kiwi, citron, pomeranče a různé druhy ořechů.

Zinek

Chronické onemocnění jater může vést k nedostatku zinku. Podle studie z roku 2012 může příjem zinku pomoci ochránit játra před oxidačním stresem způsobeným infekcí hepatitidou typu C. Nedostatek zinku a změněná látková výměna jsou pozorovány u mnoha onemocnění jater včetně virových a alkoholových onemocnění jater (ALD). Podle některých výzkumů se po doplnění zinku zlepší činnost jater, ale i stav (ALD). Množství zinku k léčbě onemocnění jater je většinou dávka 50 mg během jídla, v zájmu zmírnění možných vedlejších účinků nevolnosti. Jsou však zapotřebí další výzkumy ohledně toho, jak se dá zinek v této oblasti uplatnit. Ve výrazném množství ho obsahuje skopové, hovězí, vepřové maso, ústřice, obiloviny, houby, olejnatá semínka, mléko a vaječný žloutek.

PROČ JSOU UŽITEČNÉ CHOLIN, KYSELINA ALFA – LIPOVÁ A GLUTATHION?

Brokolice obsahuje významné množství vitamínů B

Cholin: Tato organická, ve vodě rozpustná sloučenina je jednou ze skupiny vitamínů B – komplexu. Ve vodě rozpustné molekuly cholinu se dostanou do jater, kde jejich organismus promění na druh tuku s názvem lecitin. Má vliv na činnost a funkce jater, zdravý vývoj mozku, pohyby svalů, nervový systém a látkovou výměnu. V jednom malém výzkumu provedeném na 57 dospělých, bylo u 77 procent mužů, 80 procent žen v postmenopauze a 44 procent žen v premenopauze registrováno poškození jater a / nebo svalů v případě jídelníčku s nedostatkem cholinu. Tyto příznaky však po příjmu dostatečného množství cholinu zmizely. Zkoumalo se velké množství různých možných mechanismů účinku, u kterých způsobuje nízká hladina cholinu a methioninu v jídelníčku hepatocarcinogenézi. Nejbohatšími zdroji cholinu jsou hovězí játra, kuřecí játra, vejce, čerstvá treska, losos, květák, brokolice, sójový olej, různé druhy ořechů a semínek. Sójový lecitin je širokospektrálně využívaná přídavná látka s obsahem cholinu, kterou je možné koupit i ve formě doplňku výživy.

Kyselina alfa – lipová: Kyselina alfa – lipová (ALA) je silným antioxidantem, který na rozdíl od většiny svých druhů se stejně rozpouští ve vodě i v tucích, čím je prakticky aktivní ve všech buňkách těla. Kromě eliminace škodlivých volných radikálů kyselina lipová zvyšuje hladinu vitamínu C, vitamínu E, koenzymu Q10 a glutathionu. Je schopná neutralizovat toxiny, z organismu vyloučí těžké kovy, zároveň chrání i před poškozením DNA. Těchto několik funkcí dělá kyselinu lipovou vzácným spojencem v boji proti různým poruchám, mezi nimi i v boji proti onemocnění jater. Kromě toho je osvědčenou terapií při léčbě komplikací rakoviny a cukrovky. Je životně důležitou živinou pro játra, protože hraje klíčovou roli při odstraňování toxických látek a vedlejších produktů metabolismu tuků a zároveň působí proti toxickým účinkům alkoholu. V kombinaci se selenem může být ALA ještě účinnější.

Glutathion: Glutathion je antioxidant, který se tvoří v buňkách. Skládá se převážně ze tří aminokyselin: glutaminu, glycinu a cysteinu. Snížení hladiny glutathionu může v organismu snížit víc faktorů, včetně nesprávné životosprávy, toxinů z okolního prostředí až po stres. Jeho hladina se snižuje i s rostoucím věkem. Podle studie zveřejněné v časopise Journal of Cancer Science and Therapy může vést nedostatek glutathionu ke zvýšené hladině oxidačního stresu, a tím i ke vzniku rakoviny. Konstatovali i to, že zvýšená hladina glutathionu zvýšila v nádorových buňkách množství antioxidantů a odolnost vůči oxidačnímu stresu. Jiná malá studie zase zjistila, že perorálně podávaný glutathion po proaktivní změně životního stylu pozitivně působil na pacienty s nealkoholovým tukovým onemocněním jater. V této studii podávali glutathion ve formě doplňku, v dávce 300 miligramů denně po dobu čtyř měsíců. Odumírání buněk jater může způsobovat nedostatek antioxidantů, mezi nimi glutathionu. Nachází se v první řadě v potravinách s obsahem bílkovin.

METHIONIN MŮŽE POMOCI CHRÁNIT POŠKOZENÉ TKÁNĚ

Vejce jsou nejlepším zdrojem cholinu

Ochrana jater

Methionin je aminokyselina. Je stavební jednotkou aminokyselin, které náš organismus používá při tvorbě bílkovin. Má dva typy – L- (který se vyskytuje přirozeně) a D-methionin. Oba dva mají stejné chemické složení, ale molekuly jsou navzájem zrcadlovým obrazem. Směs těchto dvou nazýváme DL-methionin. Nachází se v mase, rybách a mléčných výrobcích. Většinou se aplikuje perorálně k léčbě onemocnění jater a virových infekcí společně s mnoha dalšími způsoby použití. Při otravě acetaminofenem methionin zabraňuje tomu, aby produkty rozkladu acetaminofenu poškodily játra. Může fungovat také jako antioxidant a může přispět k ochraně poškozených tkání. Jeho dalším účinkem v játrech je zabránit tvorbě nadměrného množství tuku (jako lipotropní prostředek – který usnadňuje odbourávání tuků) a také snížení hladiny cholesterolu zvýšením tvorby lecitinu v játrech.

Ve zprávě American Society of Nutrition se můžeme dočíst, že metabolismus této aminokyseliny může ovlivnit alkoholové onemocnění jater. Výzkumy poukazují na to, že v kombinaci s folátem a vitamíny B6 a B12 může přispět k léčbě účinků onemocnění jater. Obsahují ho brazilské ořechy, libové hovězí a skopové maso, parmazán, krůtí a kuřecí maso, vepřové maso (roštěná), tuňák, pražená sója, vařená vejce, obyčejný jogurt a bílé fazole.

Pozor! Pokud jsou užívány v doporučeném množství, vitamíny nezpůsobují poškození jater způsobené léky. I při aplikaci v nadměrném množství, většina vitamínů má jenom málo škodlivých účinků.

Zdroje:

https://www.thejakartapost.com/life/2016/11/25/five-vitamins-you-need-to-support-your-liver.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5622775/
https://www.webmd.com/hepatitis/qa/can-vitamins-help-with-fatty-liver-disease
https://www.healthline.com/nutrition/what-is-choline
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323915
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0210570512001100
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17490963/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3729018/
https://www.omicsonline.org/references/role-of-glutathione-in-cancer-progression-and-chemoresistance-359310.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2950664/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0168827812004096
https://www.nutraingredients.com/Article/2018/04/10/Low-folate-and-B12-linked-to-severity-of-fatty-liver-disease
https://www.mdpi.com/2072-6643/10/4/440/htm
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6027651/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3869444/
https://file.scirp.org/Html/12-2500213_27508.htm