Pálení žáhy: co vynechat ze stravy, aby to neovlivnilo kvalitu života?
Pálení žáhy je důsledkem nadměrné tvorby žaludeční kyseliny. Jak se zbavit pálení žáhy? Tento problém se týká mnohých, ale máme pro vás jednu pozitivní zprávu. Ve většině případů se ho lze zbavit snadno: vyloučením nesprávné výživy a nezdravého životního stylu.
Pravděpodobně už většina z nás cítila pálení žáhy doprovázené bolestmi. K tomu zcela postačí konzumace jídla a nápojů, které zvyšují tvorbu žaludeční kyseliny nebo jsou obecně kyselé.
Příčiny pálení žáhy
Co způsobuje pálení žáhy? Žaludeční kyselina je potřebná a má všestrannou funkci: chrání střevní systém před různými bakteriemi a viry, aktivuje tzv. šťávy produkované v žaludku, které doslova stráví bílkoviny, a navíc absorpce některých minerálních látek a stopových prvků by bez ní nemohla probíhat. Jediným problémem je nadměrná tvorba kyseliny.
Příležitostní pálení žáhy je v podstatě úplně normální a zřídka poskytuje důvod k obavám. Pokud z nějakého důvodu produkuje žaludek víc žaludeční kyseliny, než například v případě přejídání, často můžeme cítit pálivý pocit. Příliš velké množství žaludeční kyseliny může dráždit sliznici žaludku. Pokud tento stav přetrvává delší dobu, může být přímou cestou k vytvoření nepříjemného žaludečního vředu.
Stav, během kterého nastává návrat žaludeční šťávy z žaludku do jícnu, se nazývá reflux. Pokud se tento stav neléčí, kyselina, která vstupuje do jícnu a ústní dutiny, může způsobit nepříjemné a bolestivé poleptání, poškodit zubní sklovinu a způsobit také trvalý chrapot. Na jeho konto však lze připsat i chronickou faryngitidu (zánět nosohltanu) a opakující se záchvaty kašle.
Brániční hernie (kýla) může být také jednou z příčin vzniku příznaků pálení žáhy. K tomuto stavu dochází tehdy, pokud část žaludku přečnívá (protlačuje se) do hrudní dutiny přes sval, který odděluje břišní a hrudní dutinu.
Pálení žáhy však může být vyvoláno i dalšími faktory, včetně následujících:
- kouření,
- obezita,
- nadváha, těhotenství, následkem úzkého oblečení se zvyšuje tlak na břišní dutinu,
- konzumace kofeinu, čokolády nebo alkoholu (pálení žáhy po alkoholu je mimořádně nepříjemné),
- kořeněná jídla,
- užívání některých léků, jako například aspirin nebo ibuprofen,
- některé druhy léků na uklidnění a lepší spánek – anestetika a analgetika, které uvolňují svěrač.
Následkem změněné funkce hormonů v době těhotenství se sval nacházející na hranici jícnu a žaludku dostane do uvolněného stavu. To má za následek stav, kdy kyselý obsah žaludku vtéká zpět do jícnu. Pálení žáhy v těhotenství je v podstatě běžný jev. Pálení žáhy se často vyskytuje u jiných gastrointestinálních poruch, jako je například i žaludeční vřed.
Na pálení žáhy v noci přinese úlevu vyšší podložení hlavy, které pomůže zabránit zpětnému toku žaludeční šťávy do jícnu.
Jaké má příznaky?
Co cítíme při pálení žáhy? Jednou za čas mnoho lidí cítí pálení žáhy, resp. pálivý pocit ve střední části hrudníku, přesněji za hrudní kostí. Tento pocit může být doprovázen hořkou chutí v ústech, zápachem z úst, bolestí v oblasti jícnu, pocitem nepohodlí, kyselým refluxem a zvýšenou tvorbou slin. Pálivý pocit v oblasti hrudníku může trvat několik minut až několik hodin. Pokud však kdokoliv cítí pálení žáhy doprovázené silnou bolestí případně i dvakrát týdně, je třeba se obrátit na svého lékaře, protože to může být příznakem vážnějšího onemocnění.
Kdy vyhledat lékaře v případě pálení žáhy a refluxu?
Pokud zpozorujeme následující příznaky, vyhledejme lékaře:
- Příznaky pálení žáhy jsou závažnější nebo se objevují častěji
- Problémy s polykáním nebo bolestivé polykání
- Pálení žáhy způsobuje nevolnost nebo zvracení (zvláště pokud zvracíme krev)
- Zpozorujeme drastické nebo nevysvětlitelné hubnutí
- Trápí nás chronický kašel nebo pocit dušení
- I přes užívání antacid na předpis nebo léků na snížení žaludeční kyseliny, po dobu dvou týdnů, příznaky přetrvávají
- Zpozorujeme chronický chrapot nebo zhoršující se astma
- Příznaky brání provádění každodenních činností
- Další potíže jsou doprovázeny bolestmi v oblasti hrudníku, dušností, slabostí, nepravidelným pulsem srdce nebo pocením
- V případě extrémní bolesti břicha
- Objeví se průjem, černá stolice nebo krev ve stolici
Pálení žáhy nedoprovází srdeční infarkt. Mnoho postižených tímto problémem se však domnívá, že má infarkt, protože příznaky mohou být velmi podobné.
Může být pálení žáhy příznakem vážnějšího problému?
Mnoho lidí na to ani nemyslí. Užijí své antacidum a pokračují v denních činnostech. Časté pálení žáhy však může vést k závažnějším zdravotním stavům, jako je například onemocnění reflux (GERD). Občasné pálení žáhy obvykle neznamená problém. Pokud se však vyskytuje často, může způsobit vážné zdravotní problémy, které vyžadují léčbu. V případě nedostatečné léčby může mít za následek například ezofagitidu (zánětlivé onemocnění jícnu) nebo vznik tzv.
Barrettova jícnu, resp. rakoviny jícnu. V případě Barrettova jícnu dochází ke změnám v důsledku změny sliznice, které mohou zvyšovat riziko vzniku rakoviny jícnu. Z dlouhodobého hlediska může pálení žáhy ovlivnit kvalitu života a ztěžovat provádění každodenních aktivit.
Je pálení žáhy znakem problémů se srdcem? Samotné pálení může doprovázet další příznaky infarktu. Mezi obvyklé příznaky srdečního infarktu lze zařadit tlak v oblasti hrudníku, stlačující bolest, bolest v hrudníku a pažích, která se může šířit směrem ke krku a čelisti. Může být doprovázena nevolností, trávicími poruchami nebo bolestmi břicha.
Zkoumání příčin
Časté pálení žáhy. Jak vyléčit pálení žáhy? Pokud četnost výskytu a nepřetržité pálení žáhy neklesne, je třeba navštívit lékaře, který prostuduje anamnézu pacienta, zeptá se na příznaky a následně může v zájmu objasnění základní příčiny problému nařídit další potřebná vyšetření. Vyšetření mohou zahrnovat rentgenové vyšetření břicha, endoskopické vyšetření nebo test pH na stanovení množství kyseliny v jícnu.
Toto téma zajímá stále větší okruh osob a odpovědi na své otázky hledají zejména na internetu. Ve vyhledávačích se objevují mimo jiné následující výrazy: co na paleni zahy, paleni zahy v tehotenstvi, pálení žáhy coca cola, pálení žáhy citron, pálení žáhy psychosomatika, pálení žáhy od páteře, paleni zahy, Nepřetržitě pálení žáhy, Trvale pálení žáhy, Co na pálení žáhy v těhotenství, pálení žáhy – diskuze, pálení žáhy pomoc.
Jak léčit pálení žáhy?
Pokud příznaky pálení žáhy pozorujeme pouze zřídka, změnou životního stylu je můžeme zmírnit.
Čemu se vyhýbat:
- Lehnout si hned po jídle,
- kouření,
- čokoláda,
- alkohol,
- nápoje s obsahem kofeinu,
- sycené nápoje,
- citrusové plody,
- rajčata,
- máta,
- kořeněná jídla připravovaná a pečená na horkém oleji.
Může být užitečné, a je dokonce důrazně doporučováno, eliminovat nadváhu. Nadměrný tuk totiž vytváří tlak na žaludek, žaludek se může otevřít a kyselina potom stéká zpět. Snažme se vyhýbat konzumaci jídla v pozdních večerních hodinách, poslední jídlo by mělo být nejméně čtyři hodiny před spaním. Místo dvou nebo tří velkých porcí hlavních jídel si raději dopřejme více menších porcí, aby se nezatěžoval žaludek. Ohledně nejlepších antacidních přípravků se informujme u svého lékárníka.
Co jíst proti pálení žáhy?
Čo na pálenie záhy konzumovať? Potraviny znižujúce množstvo žalúdočnej kyseliny absorbujú spomínanú kyselinu do seba. Takými sú napríklad ryža a rôzne obilné vločky, prípadne sušienky. Predpokladá sa, že petržlen spolu so zázvorom upokojuje žalúdok, ale aj konzumácia dusenej zeleniny, varených vajec,
Co na pálení žáhy? Potraviny snižující množství žaludeční kyseliny absorbují zmíněnou kyselinu do sebe. Takovými jsou například rýže a různé obilné vločky, případně sušenky. Předpokládá se, že petržel společně se zázvorem zklidňuje žaludek, ale i konzumace dušené zeleniny, vařených vajec, vařených brambor, aloe vera nebo banánů může být stejně užitečná. Je velmi důležité zmínit i zelnou šťávu, která díky tomu, že obsahuje vitamin U v hojném množství, je schopna regenerovat poškozenou sliznici a bylo prokázáno, že je nejlepším přírodním lékem na peptické vředy. Rovněž se postará o hojení vředů bez jizev a zároveň je také schopna normalizovat funkci žaludku a střev. Konzumace malého množství jogurtu a mléka před jídlem se vysloveně doporučuje. Rovněž je dobré, pokud se jídla bohatá na bílkoviny budou na našem talíři objevovat častěji.
Vyvolává pití čisté vody pálení žáhy? Pravidelná konzumace pitné vody může poskytnout částečnou úlevu, ředí také žaludeční kyselinu a očistí jícen od zbytků kyseliny. Mnozí například užívají na pálení žáhy acidko, ale účinek je nejistý, pouze dočasný. Zmírnění mohou poskytnout i některé zaručené bylinky na pálení žáhy.
Jak si pomoci od pálení žáhy? Co pomáhá na pálení žáhy?
Existují potraviny, které nám pomohou zklidnit podrážděný žaludek:
- Citronová šťáva: sklenka vody s čerstvou šťávou z poloviny citronu působí jako účinná zásada.
- Jablečný ocet: 2 lžičky rozmíchané ve sklenici vlažné vody přinesou rychlou úlevu.
- Šťáva z brambor: šťáva připravená v odšťavňovači z očištěných brambor.
- Med: rozmíchat 1-2 lžičky ve skleničce teplé vody a popíjet mezi jídly. Zklidňuje bolest.
- Zázvorový čaj: mírní bolest a působí antibakteriálně.
- Česnek: V případě potíží rozžvýkejte jeden stroužek česneku.
- Mandle: urychlují trávení, při akutních těžkostech stačí sníst několik kousků.
Terapie pomocí léků
V závislosti na diagnóze může lékař navrhnout různé možnosti léčby ke zmírnění nebo odstranění příznaků. Pomáhají léky na neutralizaci kyseliny, antagonisté H2-receptorů, resp. inhibitory protonové pumpy, předepsané na potlačování tvorby žaludeční kyseliny. I přesto, že tyto léky mohou být užitečné, disponují i vedlejšími účinky. Přípravky a léky na neutralizaci žaludeční kyseliny (tzv. antacida) mohou mimo jiné způsobit zácpu nebo průjem.
Zdroje:
https://www.healthline.com/symptom/heartburn
https://www.medicalnewstoday.com/articles/9151.php#1