Průjem není vždy chorobný, ale berme ho vážně!

Jedná se o nejběžnější onemocnění u dětí (běžný je například průjem u kojence), vyskytuje se však i u dospělých. Je nesporným faktem, že průjmu se nevyhne téměř nikdo. Vyvolávající příčinou může být infekce nebo otrava jídlem. Podobně jako i stres, konzumované jídlo nebo celá řada střevních onemocnění. Proto bychom ho měli brát vážně a co nejdříve zjistit jeho příčiny.

Nepříjemný průjem nemusí být nevyhnutně špatný, protože pomáhá organismu zbavit se škodlivých látek. Může však být symptomem různých onemocnění, takže pokud trvá delší dobu, je důležité zjistit, co za ním je.

Jak vzniká průjem?

Dosud jsou známé čtyři mechanismy vzniku průjmu. Mohou se vyskytovat samostatně nebo v kombinaci. Vzniká zejména tehdy, když:

  • nesprávný nebo zpomalený pohyb střev (peristaltika), co vede k množení škodlivých bakterií) nebo zrychlený pohyb střev (nedostatečný čas na správné trávení a absorpci vody a živin).
  • ve střevech se hromadí látky, které v nich vážou tekutiny. Jejich účinkem se voda vstřebává přes střevní stěny do organismu. Následkem toho je, že výkaly v tlustém střevě nedokážou zhoustnout.
  • Nadměrné uvolňování soli a vody přes střevní sliznici, anebo střevní buňky nejsou schopny absorbovat vodu ze střevního obsahu.
  • Zánět střevní sliznice, který může být sekundárním příznakem různých onemocnění

Co způsobuje průjem?

Bakteriální a virové infekce mohou spustit kterýkoli z výše uvedených mechanismů. Může to být také způsobeno léky, jako jsou projímadla, antibiotika, léky na pálení žáhy, diuretika a některé léky používané k léčbě artritidy způsobené dnou. Mezi další příčiny vzniku patří nadměrná konzumace alkoholu (průjem po alkoholu), alergie na potraviny, cukrovka, hypertrofie štítné žlázy a určité formy rakoviny.

Může ho způsobit potravinová intolerance, jako je například intolerance laktózy nebo některé léky. Mohou ho vyvolat i virové infekce, bakteriální infekce, střevní onemocnění, parazitární infekce, žlučník nebo operace žaludku. Z onemocnění střeva se vyplatí zmínit ulcerózní kolitidu, Chrohnovu nemoc a syndrom dráždivého střeva. Není vzácný ani průjem na začátku těhotenství, resp. průjem před porodem.

Jedním z důvodů může být také konzumace neznámého nebo kontaminovaného jídla nebo vody v exotických zemích, které do našeho těla přinášejí nové, neznámé bakterie. Během léčby antibiotiky je narušena rovnováha střevní flóry, což v mnoha případech může vést k řídké stolici. V takových případech jde obvykle o mírné a krátkodobé onemocnění. Výjimkou je průjem u starších lidí a průjem u dětí, u kterých je riziko dehydratace v důsledku zvýšené ztráty tekutin. Mnohé trápí také častý průjem po jídle.

Na co poukazuje žlutý průjem? Věřte tomu nebo ne, spouštěčem žluté stolice mohou být také stres a úzkost. Vysoká hladina stresu má ve všeobecnosti tendenci urychlovat trávení, což znamená, že potrava prochází střevním systémem příliš rychle. I kombinace bilirubinu a nestráveného tuku může mít za následek žluté zbarvení stolice. Mnozí hledají odpovědi na velké množství otázek, a ve vyhledávačích se často objevují následující termíny: rum na průjem, chronický průjem, žlutý vodnatý průjem, akutní průjem, dlouhodobý průjem u dětí, průjem v těhotenství, průjem dieta, zelený průjem, jak zastavit prujem, případně žlutý vodnatý průjem, průjem léčba, co na prujem, co na průjem u dětí, zvracení a průjem,  chronický průjem, rum na průjem.

Na co poukazuje vodnatý průjem? Průjem je častý problém. Pokud trvá několik týdnů nebo déle, může poukazovat na poruchy, jako je syndrom dráždivého střeva, zánětlivá onemocnění střev, resp. infekce.

Může být i užitečný

Jedním z nejúčinnějších obranných mechanismů organismu je právě průjem. Tělo se tímto způsobem zbavuje toxických látek, které způsobují zánět žaludeční sliznice a střev. Průjmu přísluší v tomto případě ve skutečnosti čisticí úkol. Z tohoto důvodu se nedoporučuje okamžitě sáhnout na léky na průjem. Co pomáhá na průjem? Spíš byste měli toto krátké, i když nepříjemné období přečkat. Nezapomeňte však na potřebný přísun dostatečného množství vody a minerálních látek, abyste předešli nadměrné ztrátě tekutin.

Jak dlouho trvá průjem?

Forma akutního průjmu je nejčastěji způsobena virovými infekcemi a trvá tři až pět dnů. Pokud tento problém trvá déle než čtyři až šest týdnů, obvykle je to následek nějakého skrytého onemocnění trávicího traktu. Nejčastěji je způsoben onemocněním, které způsobuje zánět střeva a poruchy vstřebávání.

Po jaké době je třeba vyhledat lékaře v případě dlouhotrvajícího průjmu?

Pokud průjem trvá déle než dva dny a je doprovázen vysokými teplotami a břišními křečemi, v každém případě vyhledejme lékaře. Dlouhodobý průjem může být nebezpečný. Kombinace průjem a křeče v břiše jsou běžnými příznaky nějakého problému. Dalšími zneklidňujícími příznaky jsou vyrážky a žloutenka (zažloutnutí kůže a očí), přetrvávající celková slabost organismu a přítomnost hnisu, hlenu nebo krve ve stolici.

Jak zastavit průjem?

Ve většině případů může být léčený doma a zmizí v průběhu několika dnů, v tomto případě může pomoci dieta proti průjmu. Je důležité pít dostatečné množství tekutin a dodržovat tzv. Dietu BRAT (banán, rýže, jablečná omáčka a toust) na zmírnění příznaků. Ujistěte se, aby kojenci a malé děti netrpěli nedostatkem tekutin od průjmu. K tomu mohou být užitečné roztoky elektrolytů.

Co na průjem? Konzumací soli a sladkých nápojů můžeme doplnit glukózu a minerální soli. V takovém případě jsou nejúčinnější tzv. sportovní nápoje a rehydratační nápoje. Můžeme si připravit vlastní rehydratační nápoj smícháním lžičky mořské soli a osmi kávových lžiček medu do jednoho litru převařené vody. Vypijte jeden litr každé dvě hodiny, takže přibližně 150 ml každých 15 minut. Toto je jednoduchý roztok, který rychleji nahradí chybějící množství tělesné tekutiny. Od svého objevení v roce 1974 zachránil tento roztok miliony životů a lékařský časopis Lancet ho nazval největším průlomem 20. století.

Jak na průjem? Konzumujme čiré tekutiny, jako např. čistý kuřecí vývar atd. Toto skvěle nahrazuje chybějící minerální látky, stejně jako vývar. Hovězí vývar se nedoporučuje pro kojence a malé děti, zároveň se nedoporučuje ani pro osoby trpící různými potravinovými alergiemi.

Stejný účinek mají i bylinné roztoky, některé z nich mají příznivý vliv na trávicí potíže. Během dne můžeme bez obav vypít dva šálky malinového čaje (nedoporučuje se během prvních měsíců těhotenství) nebo zázvorový čaj po doušcích během dne (třeba i tři šálky). Můžete také přidat trochu oleje z rakytníku řešetlákového do heřmánkového čaje nebo čaje z třezalky tečkované (5 kapek na 2,5 dl) pro vnitřní použití. Naopak soda nebo cola se nedoporučuje, protože obsahují oxid uhličitý.

Průjem co jíst, co můžeme konzumovat?

Vyhněte se některým potravinám, zejména těm, které obsahují velké množství těžko stravitelných cukrů. Sem můžeme zařadit chléb a další výrobky z celozrnné mouky a těstoviny z pšeničné mouky. Vyhýbejte se také ovesným vločkám, kukuřičným vločkám, jablkům, broskvím, švestkám, hruškám, ale také bramborám a otrubám. Je důležité, abyste nekonzumovali syrové ovoce, mastné pokrmy, ovocné šťávy, dokud se zcela neupraví pohyby střev. To znamená, že nezatěžujte svůj trávicí systém jídlem do té doby, dokud není průjem úplně odstraněn. Dopřejte si jídlo, ale v malých dávkách, jen abyste potlačili pocit hladu.

Jezte lehce stravitelná jídla. Když problém pomine, je vhodné i nadále konzumovat jídla, která trávicí systém nedráždí. Nejvhodnější je banán, rýže, sušenky, vařené kuřecí maso a bramborová kaše a jako nápoje se doporučuje jablečná šťáva. Po překonání průjmu, když se vrátí chuť k jídlu (pokud možno až po 24 hodinách), se doporučuje konzumovat pouze banány, vařenou rýži, jablka a opečený bílý chléb. Banán doplňuje potřebu draslíku, který je nezbytný pro regulaci tělesných tekutin. Toustový bílý chléb a vařená rýže pomáhají nahradit chybějící cukry. V každém případě se nezapomeňte vyhnout příjmu vlákniny, protože vláknina zvyšuje peristaltiku střev a zbytečně dráždí střevní trakt. Podle přírodních léčitelů je možné dosáhnout očistu střeva i konzumací jablek. Zmíněné potraviny konzumujte v malých dávkách, následně po 48 hodinách můžete přidat brambory a dušenou zeleninu.

Po určité době, když příznaky zmizí, se můžete vrátit k běžně konzumovanému jídlu. Mléko, mléčné výrobky, vejce a maso zařaďte opět do stravy jako poslední.

Co nekonzumovat?

Fazole, zelí a růžičková kapusta se v podstatě považují za zdravé potraviny, ale v tomto případě je vůbec nekonzumujte. Totéž platí pro mléčné výrobky, které mohou škodit organismu v případě průjmu, bez ohledu na to, jestli je příčinou průjmu citlivost na laktózu, bakteriální (bakteriální průjem) nebo virová infekce. Pokud konzumace mléka vyvolá nepříjemný účinek, např. nadýmání, bolesti břicha, řídká stolice, doporučuje se vyhýbat jídlům obsahujícím laktózu. Obecně všechny mléčné výrobky patří do této skupiny. Výjimkou je bílý jogurt a některé druhy zrajících sýrů, jako např. cottage sýr. Zmrzlina může být důvodem, kdy vznikají střevní problémy. Piškoty na průjem také nejsou vhodné, protože mohou u některých osob, které mají zvýšenou citlivost, vyvolat zhoršení stavu. Kromě toho bychom se měli zdržet konzumace alkoholu a kofeinu nejméně 48 hodin, dokud příznaky nezmizí. Ty způsobují také dehydrataci, protože stimulují ledviny, aby produkovaly více moči.

Oblíbené domácí účinné látky

Nejvhodnější jsou pektin a další probiotické kapsle obsahující bakteriální kmen Lactobacillus a Bifidobacterium. Práškové svatojánský chléb, ječmen nebo banány jsou také dobré. Nechceme však okamžitě odstranit nepříjemné příznaky průjmu nebo zvýšeného pohybu střev, protože to může prodloužit přítomnost škodlivých látek nebo parazitů ve střevním systému.

CLEAN INSIDE® PROGRAM a očista střeva

Ideální prevencí, která chrání před vznikem různých onemocnění, je jedním z nejúčinnějších přírodních léků v případě, že nás trápí zácpaClean Inside program má ideální složení (Clean Inside® vláknina, Parasic® a Slim Tea®). Clean Inside® vláknina je složena z ve vodě rozpustné a nerozpustné vlákniny vynikající kvality, která příznivě ovlivňuje zachování zdraví tlustého střeva.

Díky ostatním složkám je možné dosáhnout úplnou očistu střeva:

  • očistí tlusté střevo od různých usazenin a patogenů
  • výrazně zmírňuje nebo dokonce zcela odstraňuje příznaky zácpy
  • přináší úlevu při potížích se zlatou žilou
  • šetrným způsobem podporuje přirozený proces vyprazdňování
  • chrání sliznici střev před dráždivým vlivem toxických a rakovinotvorných látek
  • snižuje riziko vzniku rakoviny konečníku
  • chrání před vznikem různých onemocnění (snižuje riziko vzniku zánětu střeva a divertikulitidy atd.)

 

Clean Inside® Program už pomohl mnoha lidem v případě různých střevních problémů. Přečtěte si reference a můžete se i Vy přesvědčit o účinnosti našich produktů.

Průjem během cestování

Většina lidí si důkladně naplánuje všechny momenty své cesty, ale hlavně to, jak bude dobré odpočinout si a vypnout od všedních dnů. Během cestování ani jeden z nás nemyslí rád na to, že nezvaný host, průjem, může naši dovolenou pokazit. Přitom uděláme dobře, pokud budeme myslet i na něj – protože tehdy se mu můžeme třeba i vyhnout.

Ale co vlastně „cestovatelský průjem“ (traveller ‚s diarrhea) je? Je to onemocnění, které během dovolené napadne většinu lidí. Podle statistických údajů se týká tří čtvrtin cestovatelů, tedy 20-50% návštěvníků ciziny, co ročně znamená přibližně 10 milionů osob. Vzácně se objeví z důvodu nervozity, ale příznaky se častěji objeví následkem „zkaženého žaludku“. Protože v neobvyklém prostředí vyzkoušíme nové, pro náš organismus neobvyklé pokrmy, jejichž základní suroviny a koření jsou pro nás neznámé nebo obsahují bakterie, proti nimž je náš organismus bezbranný. Pojmenování „zkažený žaludek“ naznačuje, že se škodlivé bakterie rozmnoží, a proto se naruší rovnováha střevní flóry.

Infekční průjem: Nejčastější příčina průjmu je bakterie E. Coli, ale mohou to být i jiné bakterie (například Salmonella a Listeria), viry a parazité, které způsobují tyto obtíže. Hlavním zdrojem infekcí je stolicí kontaminované jídlo / nápoje – zdrojem znečištění je zase nečištěná voda, která se do jídla / nápojů dostane během jejich přípravy. Většina z nich zmizí během dovolené nebo několik dnů po ní, 90% do týdne, a to aniž by byla nutná léčba léky. Ve velmi vážných případech se léčí v nemocnici, ale to je pouze 1% případů.

Jak můžeme předejít cestovatelskému průjmu?

V zájmu prevence vzniku průjmu musíme jednat před i během dovolené. Před cestováním musíme připravit žaludek na výzvy, během dovolené zase musíme dbát na hygienickou obezřetnost. Prvním a nejdůležitějším krokem je to, abychom důkladně zmapovali svůj cestovatelský cíl. Není důležité vědět pouze to, jaké pozoruhodnosti a kulturní akce na nás čekají, ale musíme si uvědomit i to, jaké infekce přicházejí na daném místě v úvahu (je třeba postarat se o vhodné očkování a léky!), A také jaká je kvalita vody, protože ta je často základní příčinou problému. Musíme vědět i to, jestli je vhodný náš zdravotní stav – u některých chronických onemocnění je riziko infekce, tedy i průjmy, v některých zemích zvýšené.

Probiotika jako lék na průjem

Druhé nejdůležitější je zase to, abychom i své břicho připravili na setkání s cizí kulturou. To můžeme udělat tak, že týden před cestou začneme svému organismu dávkovat probiotika, dobré bakterie. Ale co jsou to probiotika? Pojmenování má řecký původ a už i samotný význam slova – pro život, na život – prozrazuje, jak důležitá je přítomnost dobrých bakterií pro náš organismus. Většinou jsou to bakterie mléčného kvašení, z nichž se větší část po vstupu do našeho organismu dostane přes trávicí trakt, přičemž odolají kyselému prostředí žaludku a také enzymům tenkého střeva. Takto dokážou ve střevech vyvinout svůj blahodárný účinek: osídlením střevního traktu dokážou napravit rovnováhu střevní flóry tak, že zabraňují množení škodlivých bakterií. Jejich schopnost posilovat imunitní systém potvrdily nedávno zahájené výzkumy. Probiotika může náš organismus získat nejenom z mléčných výrobků, ale jsou dostupné také ve formě doplňků výživy. Nejvíce doporučeným je Swiss Probiotix, ve kterém se nachází 8 druhů probiotických bakterií, je vhodný i pro vegetariány a každá kapsle obsahuje minimálně 4 miliardy buněk. Pokud jsme na dovolené s dětmi, musíme na ně dávat samozřejmě ještě větší pozor, protože jejich imunitní systém ještě není tak silný, jak imunitní systém dospělých. I jejich probiotická léčba je v rámci prevence nezbytná: užívání doplňku výživy Swiss Probiotix® se doporučuje už dětem od 4 let.

Pokud jsme už ve své cílové destinaci, je velmi důležité, abychom dbali na to, kdy a co jíme a pijeme, ale i na to, abychom měli vždy čisté ruce, díky čemu se můžeme průjmu snadno vyhnout. Nikdy nekonzumujme neumyté ovoce a zeleninu, raději je oloupejme. Vyhýbejme se předem nakrájeným salátům z pouličního prodeje, ochutnávání jiných jídel, konzumujme pouze dobře propečená masitá jídla. Nepijme vodu z vodovodu, odmítněme do svého nápoje kostky ledu, podle možnosti nepijme z lahve a neumývejme si ani zuby vodou z kohoutku. Pokud už je problém přece jenom na světě a objeví se příznaky, pomoci mohou i zde probiotika – v zájmu navrácení rovnováhy naší střevní flóry ani v tomto případě není pozdě aplikovat probiotickou kúru. V souvislosti s dobrými bakteriemi nejsou žádné kontraindikace, svému organismu s nimi nemůžeme nijak uškodit, můžeme si jenom pomoci! Kúru musíme začít týden před cestováním, pokračujme v ní i během dovolené, abychom se vyhnuli prvním příznakům. Po příchodu domů nepřestávejte s kúrou ještě další 1-2 týdny.

Zdroj:
https://www.healthline.com/health/what-to-eat-when-you-have-diarrhea
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2184847?dopt=Abstract
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pr%C5%AFjem