Syndrom dráždivého střeva: co ho způsobuje a co se proti němu dá udělat?
Syndrom dráždivého střeva (IBS) je snad nejčastější porucha činnosti střevního traktu a jeho vznik nesouvisí s onemocněním orgánů. Jeho léčba léky není možná, ale na zmírnění jeho příznaků máme k dispozici několik přírodních metod.
Syndrom dráždivého střeva produkuje několik příznaků, s kterými je velmi těžké žít, a proto ten, kdo trpí tímto problémem, je onemocněním poznačený i psychicky. Jednou za čas ho doprovází silná bolest v podbřišku, léčba je složitá. Pokud je to možné, neužívejme léky.
Co je to IBS?
Příčina syndromu není zatím známá. Předpokládá se, že je následkem nedostatku komunikace mezi centrální nervovou soustavou a střevním systémem. Výraz „dráždivý“ naznačuje, že v pozadí příznaků je změněná a narušená činnost střevního traktu. Tehdy se objeví žaludeční potíže a pocit diskomfortu v břiše, které jsou doprovázeny nadýmáním a křečemi. Kromě toho se může vyskytnout také bolest v oblasti žaludku nebo břicha, která je dokonce někdy velmi silná. Ve skutečnosti jde o dlouhodobou poruchu vyprazdňování tlustého střeva, která se ve většině případů objevuje v mládí a dospívání. Podle statistických údajů má problémy IBS přibližně jedna desetina obyvatel Evropy. Syndrom se u žen objevuje dvakrát častěji než u mužů. Častou příčinou je stres, napětí, potravinové alergie, infekce. Nebo nesprávné stravovací návyky, hormonální změny, případně dlouhodobé užívání antibiotik nebo jiných léků.
Onemocnění může vzniknout v každém věku, ale první příznaky se většinou objeví ve věku 20-30 let. Syndrom dráždivého tračníku u dětí může vyvolat opakované bolesti břicha. Příznaky se u většiny pacientů časem mění. U někoho se může stav zlepšit, u jiného zase zhoršit.
Může IBS propuknout náhle? IBS syndrom se může rozvinout v jakémkoliv věku, ale první příznaky se obvykle projevují ve věku 20 až 30 let. Příznaky většiny lidí se v průběhu času mění. U někoho se mohou zlepšovat a u někoho zhoršovat.
Jaké jsou hlavní příčiny IBS? Příčina syndromu dráždivého střeva zatím není známá. Předpokládá se, že je následkem nedostatku komunikace mezi centrální nervovou soustavou a střevním systémem.
„IBS zkušenosti“
Milý NaturalSwiss, touto cestou bych Vám chtěl poděkovat, protože můj život se stal mnohem jednodušším. Už několik let bojuji s příznaky, které vyvolaly IBS, reflux a helikobacter. Podle mého lékaře, mohou být tyto příznaky tiché a pravidelně se vracející, pokud nebudu dávat pozor na své stravovací návyky a nezměním je. Zároveň jsem hledal v každém případě přírodní řešení, protože nevěřím soustavné medikamentózní léčbě. Tehdy jsem na radu svého kamaráda objevil Váš produkt. Od té doby mohu s hrdostí prohlásit, že se mi změnil život. Nadýmání a břišní problémy zmizely. Zvykl jsem si na chuť vlákniny, bez které už můj den ani nemůže začít. V každém případě vykonám 1-2 krát za rok jednu kúru a nechám svůj organismus pročistit a vyplavit z něj jedovaté látky, čím se střeva a žaludek odlehčí.
Děkuji tomu, kdo stvořil tento program!
Pokud si chcete přečíst další, (notářem ověřené) reference zákazníků na téma Syndrom dráždivého střeva (IBS), klikněte na následující odkaz:
Syndrom dráždivého střeva (IBS) zkušenosti
Jaké jsou příznaky?
Při IBS se střeva stanou citlivými, změní se konzistence a četnost stolice a osoby trpící onemocněním často trápí několik dnů trvající průjem nebo zácpa. Příznaky mohou být střevní nebo žaludeční křeče, nevolnost, zatímco na stolici se v mnoha případech objevuje povlak. Pokud dojde k zanedbání, příznaky se mohou zhoršit. Stolice se změní na krvavou, křeče se stanou pravidelnými a může se objevit zánět trávicího traktu.
Může IBS způsobovat únavu? Častým příznakem IBS je únava, která se může objevit společně s několika příznaky, včetně příznaků souvisejících s trávicím traktem a úzkosti. To snižuje kvalitu života.
I chronická nebo akutní bolest v podbřišku je častým příznakem. V případě onemocnění se objeví pocit sytosti typický pro poruchy činnosti střev, bolestivé křeče, vedle toho nevolnost, bolesti zad a také celková slabost. Častým příznakem je i únava, která se může objevit společně s několika příznaky, včetně příznaků souvisejících s trávicím traktem a úzkosti. Toto snižuje kvalitu života. Onemocnění znamená velkou zátěž i z psychického hlediska a může způsobit depresi a skleslost.
Je dobré vědět, že přítomnost různých parazitů a jejich larev v mnoha případech produkuje příznaky podobné IBS, a proto je nezbytné vyšetření stolice, které může tuto možnost vyloučit. Důležité může být i vyšetření alergie, protože na IBS se mohou podobat i některé potravinové intolerance a alergie. Endoskopické vyšetření se vyplatí udělat i u mladých pacientů, v jejichž rodině se už objevila rakovina tlustého střeva. Toto onemocnění některými svými příznaky připomíná syndrom dráždivého střeva.
Diagnostika IBS. Jak se dá stanovit diagnóza?
Syndrom dráždivého tračníku vyšetření. Kromě základního gastroenterologického vyšetření jsou zapotřebí i mnohé další vyšetřovací metody. Například ultrazvukové vyšetření nebo kolonoskopie, a proto lékař může nařídit i tato. Proč je třeba tato vyšetření udělat? Proto, aby bylo možné vyloučit jiná vážná onemocnění trávicího traktu, jako například zánětlivé onemocnění tlustého střeva, trávicí a vstřebávací poruchy, celiakie. Také onemocnění slinivky, a tak diagnostikovat syndrom dráždivého střeva. Průjem a zácpa často provázejí i taková vážná onemocnění, jakými jsou rakovina nebo zánět tlustého střeva.
Jak dále? Léčba onemocnění
Několik výzkumů potvrzuje, že u pacientů, u nichž se projevují příznaky syndromu dráždivého střeva, se změní složení střevní flóry. Střevní flóra přímo ovlivňuje činnost některých orgánů.
Syndrom dráždivého tračníku psychosomatika
Pokud se množství probiotických střevních bakterií sníží, od normálu se odchýlí i činnost mozku, a proto i chování. Rozhodující mohou být výzkumy, které našli souvislost mezi složením střevní flóry a vznikem onemocnění. Stav střevní flóry má kromě trávení vliv i na mentální zdraví, její poškození vede k vzniku mnoha onemocnění. Střevní flóra hraje roli při regulaci trávení a při účinné činnosti imunitního systému. Její narušení však může vyvolat i vznik mentálních onemocnění, jakými jsou deprese, kompulzivní porucha, úzkost a panické záchvaty.
Pokud se sníží poměr probiotických bakterií žijících v tlustém střevu, objeví se trávicí poruchy. Zhorší se účinnost vstřebávání, poškodí se sliznice střeva a nepravidelnými se stanou i pohyby střev, které jsou důležité z hlediska onemocnění. Několik výzkumů potvrzuje, že složení střevní flóry osob trpících onemocněním se změní negativním směrem. V našem organismu je mnohem méně dobrých probiotických bakterií.
Po stanovení diagnózy se změnou poměru kmenů bakterií, které tvoří střevní flóru, dá onemocnění i dobře léčit. Důvodem je, že pokud se počet kolonizovaných, probiotických bakterií žijících v tlustém střevu sníží, objeví se trávicí poruchy. Zhorší se účinnost vstřebávání a může se poškodit sliznice střeva. Objeví se problémy s vyprazdňováním, nepravidelné se stanou i pohyby střev.
Probiotika při dráždivém tračníku – příjmem probiotických bakterií se zlepší látková výměna, napraví se pohyby střev a regeneruje se sliznice střeva. Napravení střevní flóry blahodárně ovlivňuje trávení. Kromě toho podporuje vstřebávání živin, různých minerálních látek, mezi nimi i hořčíku a železa. Prebiotika a probiotika společně dále zlepšují účinnost trávení. Pomáhají při zachování zdravé činnosti trávicího a imunitního systému. V případě jejich nedostatku se organismus stane vůči patogenům zranitelnějším.
Zlepšit stav pacienta mohou pomoci různé léky, ale to je možné dosáhnout i léčivými čaji. Snažme se však o přírodní řešení.
Může IBS zmizet?
Vypuknutí onemocnění může trvat 2 až 4 dny, potom se příznaky mohou buď zmírnit, nebo úplně zmizí. Známky a příznaky se mezi jednotlivci značně liší. Často jsou podobné jiným onemocněním a stavům.
Syndrom dráždivého střeva dieta, domácí léčba onemocnění
IBS-dieta je nejpřirozenější metodou domácí léčby onemocnění. O svém jídelníčku si veďme deník, takto můžeme snadněji zjistit, které potraviny vyvolají příznaky typické pro onemocnění. Vyhýbat bychom se měli mléčným výrobkům včetně mléka a sýrů (příznaky laktózové intolerance mohou být podobné jako příznaky IBS). Některé druhy zeleniny zvyšují tvorbu plynů (například květák, brokolice, zelí, kapusta nebo fazole), tyto nekonzumujme. Nedoporučují se ani mastná nebo pečená jídla, alkohol, kofein a sycené nápoje. Zvláštní pozor dejme i na potraviny s obsahem lepku a laktózy. Během diety se vyhýbejme různým druhům cibule, luštěninám, brukvovitým a obecně košťálové zelenině.
Jak lze zmírnit IBS? Vláknina pomůže zmírnit zácpu, ale může zvýšit tvorbu plynů a křečí v břiše. Vyhýbejme se problémovým potravinám a vyřaďme ze svého jídelníčku ty, které mohou vyvolat příznaky. Stravujme se pravidelně a nevynechejme ani jedno jídlo. Pokusme se jíst každý den ve stejnou dobu, abychom tak podpořili činnost střev. Důležitý je i pravidelný fyzický pohyb.
Které nápoje jsou nejlepší pro pacienty s IBS? Různé ovocné šťávy, pokud neobsahují glukózový sirup. Příznivě působí zeleninové polévky, káva a čaj bez kofeinu nebo bylinkové čaje. Vhodné jsou i zázvorové nápoje a bezlaktózové mléko.
Osoby, které projdou očistou střeva, nereferují pouze o zmírnění příznaků. Ve většině případů potvrzují úplné odstranění bolestí v podbřišku, nadýmání a zácpy. Čištění střev může být provedeno pomocí vlákniny, doplňky stravy, ale také dobře naplánovaným programem na očistu střeva, výhodné a účinné je zejména to poslední.
Zelenina, ovoce a celozrnné obiloviny bohaté na vlákninu podporují činnost střev a vážou vodu, dejme však pozor na jejich poměr. I když se konzumace sezónního ovoce a zeleniny vysloveně doporučuje, během diety je konzumujme dušené nebo spařené. Místo masa si vyberme ryby, a to v dušené formě. Z jídelníčku vynechejme i mastná jídla nebo jídla připravovaná na tuku a také hotová jídla a polotovary bohaté na přídavné látky. Dietní jídelníček nepodporuje ani různé druhy oříšků, čerstvé houby a citrusové ovoce.
Konzumujme pětkrát denně menší porce. Je obzvláště důležité, abychom potraviny připravovali a konzumovali vhodným způsobem: vyhýbejme se velmi studeným a horkým jídlům a na jídlo si dopřejme vždy dostatek času. Každé sousto důkladně rozkousejme.
IBS je jedním z témat, které patří na internetu mezi nejvyhledávanější. Mezi často hledané výrazy můžeme zařadit: syndrom drazdiveho streva, syndrom dráždivého střeva bez průjmu, Syndrom dráždivého tračníku test, Syndrom dráždivého tračníku wiki, Syndrom dráždivého tračníku bylinky. Věříme, že vám náš článek poskytl odpověď na otázky, které jinak nemáme odvahu vyslovit nahlas.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3966170/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5444258/