Rakovina tlustého střeva: Co bychom měli vědět v souvislosti s onemocněním?
Rakovina tlustého střeva je velmi agresivním typem rakoviny, a pokud ji včas neodhalíme nebo zanedbáme její léčbu, ve většině případů vede k smrti. Nejlepším způsobem prevence je pravidelné provedení kolonoskopického vyšetření, zatímco riziko jejího vzniku můžeme snížit užíváním probiotik, ale probiotická kúra může pomoci i jako doplňková léčba při léčbě rakoviny střeva.
Rakovina tlustého střeva může vzniknout v kterékoliv části střevního traktu, je velmi nebezpečná, často končí smrtí pacienta, a přitom patří mezi nejznámější typy rakoviny, kterým lze snadno předcházet.
Druhy a příčiny vzniku
Többféle bélrák létezik, a leggyakoribb a vastagbélrák, amelynek előfordulása az összes bélrákos megbetegedést tekintve, mintegy negyven százalék. Az esetek körülbelül negyede a szigambelet érinti, de a kór a vékonybelet és a vastagbelet sem kíméli. Közvetett előzményei a
Existuje několik druhů rakoviny střeva, nejčastější je rakovina tlustého střeva, jejíž výskyt je nejčastější ze všech druhů rakoviny střeva, téměř čtyřicet procent. Přibližně čtvrtina případů se týká sigmoidu, ale onemocnění nešetří ani tenké střevo a tlusté střevo. Mezi nepřímé předchůdce patří střevní polypy a vzácněji i jiné změny na sliznici střeva, proto i vředy a rány. Existuje spojitost mezi colitis ulcerosa a vznikem rakoviny. Jeho riziko je výrazně zvýšeno sedavým životním stylem a zejména nezdravou stravou. Výzkum ukázal, že riziko vzniku rakoviny střev zvyšuje převážně konzumace polotovarů a hotových jídel obsahující přídavné látky, marinovaná, solená jídla, nadměrná konzumace červeného masa a alkoholu a strava chudobná na vlákninu.
Rakovinu tlustého střeva může způsobit Crohnova choroba, ulcerativní kolitida nebo obezitou způsobena cukrovka 2. typu. U pacientů, u kterých byla dříve diagnostikována rakovina dělohy, děložního čípku nebo rakoviny prsu, může být také zvýšené riziko. Rakovinu tlustého střeva způsobuje i parazitární infekce, protože parazité produkují toxiny, které poškozují tkáně.
Kromě výše uvedeného, sice v malé míře, ale vykazují se i dědičné predispozice nebo vrozené poškození orgánů. Rozhodující je však věk, rakovina střeva je onemocněním osob nad 50 let a postihuje více ženy. Právě proto, ve vlastním zájmu, po dosažení 50 let si určitě nechte udělat kolonoskopii tlustého střeva. V případě negativního nálezu ji opakujme každých 10 let!
Příznaky rakoviny tlustého střeva
Jak jsme již zmínili, vzniku rakoviny střeva se dá snadno předcházet, ale ne proto, že příznaky jsou jednoznačné. Dokonce v počátečním stádiu jsou pacienti zcela bez příznaků, později mohou objevující příznaky naznačovat i jiná onemocnění trávicího systému.
Prevence je lepší než léčba, zejména u rakoviny tlustého střeva. Jakmile se objeví následující příznaky, nepodceňujte je, a co nejdříve navštivte lékaře:
- chronický průjem a/nebo zácpa, případně jejich střídání,
- stále častější zácpa,
- opakující se plynatost a nadýmání,
- nepřetržité pálení v žaludku, které nezmizí ani po podání léků proti pálení, antacid,
- vracení nestrávené potravy nebo žaludeční kyseliny,
- zvýšená produkce střevních plynů,
- nepřetržité špatné trávení,
- opakované zvracení a nutkání na zvracení,
- žaludeční nebo střevní křeče po jídle,
- celkový pocit nepohodlí, únava.
Průvodním příznakem rakoviny v pokročilejším stádiu je výrazná ztráta hmotnosti, může se stát, že pacient začne mít odpor k masitým jídlům, zatímco pro kuřáky je typické, že se sníží touha po nikotinu. Následkem pokročilé rakoviny může být i krvavé zvracení, nepřetržitá bolest břicha, vážná chudokrevnost, oteklé kotníky, pigmentace pokožky a krvavá stolice.
Mnozí si myslí, že to poslední určitě naznačuje rakovinu střeva. Není to docela tak, protože krvácení se neobjevuje vždy, navíc krev může naznačovat i jiná onemocnění (nejčastěji zlatou žílu). Přesto to berme vážně a vždy si dejme vyšetřit její příčinu.
Stadia rakoviny tlustého střeva
Onemocnění dělíme podle závažnosti na pět stupňů (0, I., II., III. a IV.):
Stupeň 0: počáteční stadium, kdy se nádor objeví na vnitřní straně stěny střeva
Stupeň I.: nádor už srostl s vnitřními vrstvami stěny střeva
Stupeň II.: nádor se rozšířil dále do svalové vrstvy stěny střeva
Stupeň III.: nádor se rozšířil i do lymfatických uzlin
Stupeň IV.: nádor se rozšířil i do jiných orgánů – vznik metastáz.
Léčba rakoviny tlustého střeva
Léčba rakoviny tlustého střeva může probíhat několika metodami, ale nejúspěšnější je tehdy, pokud se dá chirurgickým zákrokem odstranit celý nádor. Kromě chirurgického zákroku mohou hrát klíčovou roli i ozařování a chemoterapie a také cílené a podpůrné léčebné metody. Klasické chirurgické řešení znamená odstranění nádorového úseku střeva. V případě včasného odhalení nádoru v počátečním stadiu může tato metoda přinést pacientovi uzdravení. Kolektomie je však vážný zákrok a v pokročilém stadiu se odstraní nejenom nádor, ale také okolní rakovinné tkáně a případně lymfatické uzliny, co zabraňuje opakování onemocnění nebo tvorbě metastáz. Když je vyoperovaná krátká část střeva, střevo se sešije, v případě vyoperování delší části střeva se vytvoří chirurgický otvor nazývaný stomie, přes který se vylučuje do stomického sáčku připevněného na vnější stěnu břicha. To je pro pacienty často obtížné. Při léčbě se používá i laparoskopie (operace přes otvor), která se provádí endoskopem. Její výhodou je, že není třeba řezat břišní stěnu, pouze 3 až 4 malé vstupní otvory, zákrok má minimální riziko a drobné rány se rychle zahojí. Ozařování se používá v první řadě při léčbě rakoviny konečníku. Chemoterapie je zaměřena na zabití rakovinných buněk léky. Na rozdíl od ozařování není lokální léčbou, ale všeobecnou léčbou, která ovlivňuje celé tělo. Po operaci se léčba v závislosti od rozsahu zákroku a stadia onemocnění může doplnit o ozařování a chemoterapii a také cílenou biologickou terapií.
Lék používaný v cílené biologické terapii je schopen zabíjet a zastavit růst nádorových buněk identifikovaných jejich různými biologickými vlastnostmi.
U všech druhů nádorových onemocnění je nutná podpůrná léčba, z nichž jednou je výživová terapie. Výživa má protinádorový účinek a brání vzniku metastáz, je však předepsaná, aby byla oficiální.
Jak mohou pomoci probiotika?
Dobré bakterie střevní flóry, tedy probiotika, hrají při zachování zdraví sliznice střeva významnou roli. Jde o to, že zpracují prebiotické vlákniny (polysacharidy), které se dostanou do trávicího traktu. Mastné kyseliny, které při tomto procesu vznikají (kyselina octová, kyselina propionová, kyselina máselná) vyživují buňky sliznice střeva a urychlují hojení případných ran a vředů. Kyselina máselná je ve spojení s glutaminem jedním z nejúčinnějších zdrojů energie pro buňky střevní stěny, přispívá k jejich rozmnožování a zdravému růstu. Dalším účinkem je, že zabraňuje rozmnožování nádorových buněk, čímž snižuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva.
Výzkum University of California (UCLA) prokazuje, že probiotické bakterie Bacillus polyfermenticus mohou zabránit růstu nádoru a mohou být klinicky použity jako preventivní léčba na prevenci vzniku rakoviny tlustého střeva. Nesmíme zapomenout, že užíváním probiotik můžeme povzbudit svůj imunitní systém, co je pro prevenci vzniku a léčbu rakoviny střeva nezbytné. Klíčem je rovnováha střevní flóry, pokud se naruší, tedy probiotické bakterie se dostanou do menšiny, náš organismus zabojuje proti nádorům s mnohem menší šancí. Řešením je proto užívání probiotik v co největším množství, co můžeme dosáhnout konzumací probiotických potravin (jogurty s živou kulturou, kvašené zelí, fermentovaná sója, kvašené okurky). Problémem je pouze to, že ne každý má tyto potraviny rád, potřebujeme jich poměrně velké množství a navíc neobsahují všechny potřebné, důležité kmeny bakterií. Nejlépe uděláme, když častou konzumaci probiotických potravin obohatíme o užívání kvalitního, probiotického doplňku výživy. Dejme pozor na to, aby přípravek obsahoval minimálně 8-10 kmenů živých bakterií. Nejlepší volbou jsou symbiotika, protože v nich se kromě bakterií nacházejí i prebiotické vlákniny nezbytné k jejich rozmnožování.
Při prevenci vzniku rakoviny tlustého střeva hraje důležitou roli i úplné odstranění toxinů a škodlivých usazenin, alespoň jednou za rok si udělejme detoxikační kúru a kúru na očistu střeva.
Screening rakoviny tlustého střeva
Při včasném odhalení rakoviny tlustého střeva je prognóza vyléčení velmi dobrá, avšak bez screeningu rakoviny tlustého střeva to není možné. Laboratorní vyšetření stolice je dobré pouze k tomu, aby prokázalo, zda obsahuje krev, avšak stolice nemusí být krvavá pouze kvůli nádoru. Na druhé straně může být klamný i negativní test, protože rakovina tlustého střeva není vždy doprovázena krví.
Pro screening rakoviny tlustého střeva je nejvhodnější kolonoskopie, tedy endoskopické vyšetření tlustého střeva, protože její pomocí se dají odhalit už i nejmenší změny, a dokonce se během vyšetření dají bezbolestně odstranit i střevní polypy. V zájmu vyloučení nádoru tlustého střeva je někdy nezbytné odebrání vzorku tkáně, ze kterého se dá vyšetřit přítomnost nádorových buněk, ale onemocnění se často potvrdí až obrazovým vyšetřením, pomocí CT a MRI. Kolonoskopie tlustého střeva je kromě prokázání rakoviny tlustého střeva vhodná i na odstranění střevních polypů, které se dají považovat za stav předcházející rakovině. Tento zákrok se už dnes dělá podáním analgetik, případně v anestezii, v bdělém stavu může případnou bolest způsobit vstříknutí vzduchu nebo přechod endoskopu přes zahnuté části střeva. Hospitalizace není nutná, ale 3-4 dny před vyšetřením se doporučuje konzumace speciální stravy s dostatečným příjmem tekutin, aby se tlusté střevo dostatečně vyčistilo. Večer před kolonoskopií je třeba užít projímadlo, případně se střeva vyčistí klystýrem. Přibližně 1,5 metru dlouhá, tenká trubička, na jejímž konci se nachází také kamera a světélko, se zavede přes anální otvor. V následujícím kroku se pomocí vstříknutí vzduchu střeva rozšíří, od toho se střevní záhyby vyhladí a dají se vidět ukryté polypy, nádory a záněty. V případě, že si během vyšetření lékař všimne nebezpečný polyp, přístrojem ho může snadno odstranit. Během kolonoskopie se mohou odebrat vzorky tkání, čímž se dají o případných změnách získat další, přesnější informace. Alternativou kolonoskopie tlustého střeva je RTG tlustého střeva s dvojitým kontrastem střeva, jinak nazývaná irigoskopie, co sice poskytuje nepřímý pohled na tlusté střevo, ale touto metodou není možné odebrat vzorky tkáně z podezřelých oblastí, ale pouze si prohlédnout záběry.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4420487/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16969130
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20520982
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rakovina_tlustého_střeva