Desmodium adscendens, spojenec jater

Zvýšená spotřeba tradičních léčivých rostlin je způsobena všeobecnou domněnkou, že tyto produkty jsou bezpečné a účinné. Jedním z nich je Desmodium adscendens, který kromě toho, že podporuje zdraví jater, je silným přírodním spasmolytikem (uvolňuje křeče) a uvolňuje svalstvo. Jeho farmakologické vlastnosti potvrdily i výzkumy.

Játra jsou jedním z nejkomplexnějších orgánů v lidském těle a jsou vystavena neustálému stresu. Mnoho vědeckých výzkumů potvrdilo, že Desmodium ascendens je schopen upravit poruchy jater. Rostlina může být použita i jako doplňková, ale i alternativní léčba.

Co je třeba vědět o rostlině?

I přesto, že bylinka Desmodium adscendens (Amor seco) je v Evropě poměrně málo známá, tato léčivá rostlinka, připomínající jetel, kterou lze nalézt v prostředí deštných pralesů, v Americe, Africe a v Asii, se již dlouho používá v rámci alternativní medicíny. Nazývá se také „silný hřbet„, protože může zmírnit bolesti zad a v oblasti krku. Velké množství studií potvrdilo jeho terapeutické výhody. Jedna z nich, která se uskutečnila v 80. letech, se zaměřila a zdůraznila anafylaktické vlastnosti rostliny, jinými slovy její případnou schopnost snižovat anafylaktické reakce zodpovědné za astmatické záchvaty.

Účinné látky

Amor seco je mimořádně bohatý na účinné látky, které zvyšují jeho terapeutické výhody. Obsahuje aminokyseliny a minerální látky (hlavně fosfor, hořčík, síru a draslík). Obsahuje také alkaloidy, flavonoidy, mezi které lze zařadit například astragalin, kosmosin dále sójové saponiny, bioamin (tyramin), mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina olejová, kyselina palmitová). Triterpenoidní glykosidy (a další fytochemikálie jako beta-fenyletylamin a tetrahydroisochinolin) přítomné v Amor seco jsou velmi silnými agonisty draslíkových kanálů. Aktivují draslíkové iontové kanály, které jsou na vápníku závislé. Když se ionty draslíku dostanou přes buněčné membrány, tón hladkých svalů zůstává nezměněn. Astragalinová sloučenina Amor seco má antibakteriální vlastnosti a lze ji objevit v oblíbené léčivé rostlině astragalus. Jeho účinky proti infekci a pohlavním nemocem, jako i vlastnosti hojení ran, pravděpodobně souvisí právě s touto sloučeninou rostliny.

Historie

Tato jedinečná léčivá rostlina vzbudila zájem jednoho francouzského lékaře, dr. Pierra Tubéryho, který objevil její prospěšné vlastnosti v Kamerunu během nemocniční práce v roce 1965. Tubéry, který mimořádně oceňuje tradiční medicínu, shromáždil zajímavé informace a zprávy od místních léčitelů ohledně účinku Desmodia proti hepatitidě a jeho úloze při obnovení funkce jater. Po návratu do Francie začal Tubéry ve spolupráci se svými farmaceutiky podrobně studovat biochemické mechanismy spojené se silou této rostliny. Podařilo se mu potvrdit jeho využití v medicíně a obohatil vědeckou literaturu o překvapivé výsledky. Následně po Tubéryho výzkumech bylo Desmodium ve Francii i v dalších západních zemích, schváleno jako přírodní a účinná alternativa v případě léčby mnoha onemocnění, zvláště nepříznivých stavů souvisejících s játry. [1] Ve Francii se tradičně používá jako doplněk výživy kvůli svým hepatoprotektivním účinkům, protože v rámci výzkumů in vivo se prokázalo, že má pozitivní účinky proti infekci jater.

Studie zabývající se aktivními složkami se poprvé objevila v časopise Journal of Ethnopharmacology v roce 1884, následně byly výsledky této první studie později rozšířeny v rámci výzkumů uskutečněných po roce 2000. V roce 2011 se skupině vědců podařilo identifikovat několik účinných látek rostliny Desmodium adscendens. Analýza těchto sloučenin potvrdila jeho přínos pro zdraví včetně účinku proti astmatu. Další studie a výzkumy stále probíhají, avšak nejnovější výsledky potvrzují terapeutický potenciál Desmodium adscendens.

V Brazílii se odvar z kořenů Desmodia používá k léčbě malárie, onemocnění jater, problémů souvisejících s patogeny a parazity, jako i k léčbě nadměrného krvácení, bolesti svalů a průjmu. Vypadá to tak, že pomáhá při bolestech zad a svalů, onemocněních ledvin a v případě poruch erekce. V Africe se například aplikuje v případě onemocnění a problémů, jako je žloutenka (počáteční stadium virové hepatitidy, zánětu jater), prevence alergie a astmatu, enterální infekce, pohlavní nemoci, žaludeční vředy, epilepsie, závratě a zácpa. [2.]

Jaké má léčivé účinky?

Játra jsou nejkomplexnějším orgánem v lidském těle a jsou vystavena neustálému stresu. Mnoho vědeckých studií potvrdilo, že rostlina Desmodium je schopna normalizovat funkci jater, podporovat uvolnění hladkého svalstva, usnadnit bronchodilataci (rozšíření průdušek) a působit jako antihistaminikum. Jak tvrdí dr. Tubéry, Amor seco je především spojencem jater, při kterém se prokázalo, že je stejně účinný v případě jednoduchých trávicích poruch a detoxikace, jako i při obnově poškozených buněk a usnadňuje hojení v případě závažných onemocnění, jako je například cirhóza jater. Vypadá to tak, že Desmodium je účinný i proti všem typům virové hepatitidy [3].

Ve studii, která probíhala v Itálii, v jejímž rámci se používal odvar z rostliny, došlo u 10 pacientů trpících chronickou hepatitidou (B, C nebo B + C) a 10 pacientů, kteří podstoupili chemoterapii, ke zlepšení biologických parametrů jater o 58 procent a poklesu transamináz o více než 10 procent. U sedmi z pacientů po chemoterapii bylo zaznamenáno výrazné zlepšení. V této studii doporučoval podávání Desmodia francouzský lékař: odvar připravený z 10 gramů sušeného desmodia a 1 litru vody, byl rozdělen do 3 dávek denně po dobu 45 dnů. Je třeba poznamenat, že v případě 26 procent případů nedošlo k žádným výhodám.

V rámci jedné studie vědci zkoumali bezpečnost extraktu z rostliny Desmodium adscendens na tácku s buněčnými kulturami pro buňky jater a ledvin. Použil se hydroalkoholický extrakt rostliny a na buňkách jater nebo ledvin byla provedena studie ohledně životaschopnosti nebo cytotoxicity. Následně se vyhodnotil i cytoprotektivní účinek po vlivu oxidačního stresu na ledvinové buňky. Výsledky obou studií ukázaly, že dávka rostliny 1 mg / ml nebo 10 mg / ml chrání LLC-PK1 ledvinové buňky před oxidačním stresem vyvolaným glukózou. [4.]

Shrnutí, závěr

Desmodium adscendens je užitečný u všech zánětlivých stavů. Zmírňuje bolest a křeče, čistí krev, blokuje histamin, rozšiřuje průdušky, uvolňuje svaly, zvyšuje vylučování moči, má mírně projímavé účinky (působí jako projímadlo) a je dobré proti nervozitě. Rostlina může být užitečná také v případě hepatitidy (virové nebo toxické), poruch funkce jater, problémů s játry způsobených vlivem alkoholismu a chemoterapie. Pomáhá snižovat hladinu jaterních enzymů v krvi. Amor Seco se podílí na prevenci cirhózy jater a normalizaci transamináz. Obnovuje chuť k jídlu a zahání únavu. Podporuje zdravou zánětlivou reakci a urychluje regeneraci kolen, ramen a dalších kloubů a šlach v těle.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4566765/
https://www.researchgate.net/publication/280759111_Safety_of_Desmodium_adscendens_extract_on_hepatocytes_and_renal_cells_Protective_effect_against_oxidative_stress

1. http://tubery.pierre.free.fr/articles.php?lng=fr&pg=3
2. http://tubery.pierre.free.fr/articles.php?lng=fr&pg=12
3. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4566765/
4. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4566765/