Funkce jater, onemocnění
Játra v těle člověka mají různorodé funkce, vykonávají téměř 500 různých úkolů. Představují jednu z částí trávicího systému, je jeho součástí. Kromě detoxikace provádí syntézu bílkovin a produkuje sloučeniny podporující trávení a má i mnoho funkcí důležitých pro život. Např. buňky kapilár v játrech jsou schopny zahubit (doslova požírat) bakterie a jiné mikroorganismy.
Játra jsou nepostradatelným orgánem lidského těla. Zodpovídají za celou řadu fyziologických procesů, např. metabolismus, imunita, trávení, detoxikování, ale ukládají i vitamíny, minerály a energii. Interagují s endokrinním a gastrointestinálním systémem (střevo a žaludek), takže když jsou funkce jater nedostatečné, může to mít několik následků. Na jejich fungování má vliv i stres.
Příznaky špatného fungování jater
- Stolice a oči nažloutlé barvy (žloutenka)
- Bolesti a nafouknutí břicha
- Otok nohou a lýtek
- Svědící pokožka
- Tmavě zbarvená moč
- Stolice světlé barvy
- Chronická únava
- Nevolnost a zvracení
- Nechutenství
- Náběh na tvorbu krevních podlitin
Stavba a funkce jater
Játra (Hepar) jsou největším orgánem a žlázou v těle člověka, jejich hmotnost dosahuje až jeden a půl kilogramu a během jedné minuty jimi proteče až 2 litry krve. Je to jediný orgán, který je schopen obnovy.
Játra a anatomie:
Játra jsou největší žlázou v těle. U dospělého člověka mají tvar pravoúhlého trojúhelníku a nacházejí se v pravé části břišní dutiny. Jsou zásobním orgánem a mají důležitou roli při detoxikaci organismu.
Mají červenohnědou barvu, hustou měkkou konzistenci a celkově se skládají z pravého a levého laloku. Pravý lalok je podstatně větší než levý. Každý lalok je tvořen tzv. jaterními boltci uvnitř s průměrem 1 – 2 mm, které tvarem připomínají hranol. Jsou pokryta pobřišnicí a mají na sobě několik peritoneálních vazů. Žebra – součást hrudního koše chrání tento důležitý orgán před vnějším poškozením.
Játra tvoří přibližně dvě procenta celkové hmotnosti dospělého člověka. O podrobné anatomii by se mohli psát celé odstavce, avšak podrobný popis tohoto životně důležitého orgánu bude obsahovat již náš další článek..
Hlavní funkce jater
Úkoly mají různorodé. Je to orgán, ve kterém se doslova neutralizují určité škodlivé látky, např. produkty látkové přeměny, jsou zodpovědná za metabolismus důležitých látek i zásobování živin. Účastní se na mnohých fyziologických procesech, z nichž jsou nejdůležitější následující:
- Jaterní buňky syntetizují komplexní sacharid zvaný glykogen.
- Reguluje srážení krve.
- Hrají roli ve funkci hormonu štítné žlázy.
- Ukládají vitaminy A, D, E, K a B12.
- Ukládají železo ve formě feritinu a jsou připravena k produkci nových červených krvinek.
- Vytvářejí albumin, který transportuje aminokyseliny, metabolity, bilirubin a volné mastné kyseliny, hormony a léky, slouží také jako rezerva aminokyselin.
- Produkují angiotensinogen – hormon zvyšující krevní tlak zužováním krevních cév.
- Neutralizují významný počet toxických látek a mikroorganismů, které se dostávají do našeho těla a čistí krev.
- Produkují sacharidy, tuky a bílkoviny. Dále zužitkují živiny absorbované ze střeva.
- Produkují cholesterol a podílí se tak na produkci žluči potřebné na trávení. Žluč je nezbytná pro absorpci vitaminu K.
- Vytvářejí koagulační faktor.
- Skladují škrob, ze kterého tělo podle potřeby vyrábí energii.
U snížené funkce ovlivňuje další orgány, jako je mozek a ledviny, a navíc ovlivňuje i stavbu kostí. Špatná funkce se zase může projevit i chronickou bolestí hlavy, svalů a kloubů.
Jak škodíme játrům?
Úkoly tohoto orgánu v organismu se mohou zhoršit z mnoha důvodů. I přesto, že se játra mohou regenerovat, neznamená to, že je můžeme poškozovat bez jakýchkoliv následků. Je mnoho látek, které poškozují játra. Jednou z nich je alkohol, který poškozuje jaterní buňky, zabraňuje jejich opětovné produkci, a když se játra poškodí na velké ploše, následkem je odumření jaterních buněk. Přijímáme velmi mnoho „potravin“ plných různých umělých přísad a také sladké a příliš mastné potraviny nebývají k játrům zrovna přátelské. Měli bychom se jim vyhýbat. Trávicí enzymy jsou však pro lidský organismus potřebné. Množství nahromaděného cukru, který se ukládá v játrech, narušuje jejich činnost. Při nadměrném množství soli je situace stejná: při nadbytku soli játra nedokážou produkovat dostatek bílkovin, a proto krevní kapiláry nedokážou zadržovat tekutinu. Když k tomu dojde, tekutina prosakuje do tkání a způsobuje otok – edém.
Selhání jater nastává tehdy, pokud už játra nejsou schopna vykonávat svoji funkci v důsledku náhlého nebo dlouhotrvajícího závažného poškození jejich velké části. Jestliže játra přestávají zcela fungovat, má to za následek úmrtí, pokud není možnost transplantace okamžitě nebo v krátké době. K selhání pak může dojít z následujících příčin:
- Žloutenka B nebo C, resp. jiné virové infekce
- Nedostatečná výživa
- Konzumace alkoholických nápojů
- Autoimunitní onemocnění
- Otrava houbami
- Toxiny
- Ztučnělá játra
- Některé léky
- Maligní (zhoubný) nádor na játrech
- Onemocnění metabolismu
Jsou mimořádně přizpůsobivá a schopná regenerace. V játrech se mohou vyvinout nové buňky, avšak nadměrná konzumace alkoholu (nadměrné pití) může postupem času snížit jejich schopnost regenerace. To může způsobit vážné a trvalé poškození.
Uzdravení závisí od toho, v jaké fázi má kdo cirhózu a zda přestane pít. Pouze 50 procent osob postižených těžkou alkoholickou cirhózou jater přežije dva roky a pouze 35 procent přežije 5 let. Rychlost zotavení se zhoršuje po propuknutí různých komplikací (např. Gastrointestinální krvácení). V mírnějších případech může vést k výsledkům i konkrétní léčba, jejímž cílem je co nejdéle udržet, zachovat funkci částečně fungujícího orgánu.
Onemocnění jater
Zde je několik existujících druhů onemocnění:
- Nemoci způsobené viry, např. žloutenka typu A, B a C
- Nemoci způsobené drogami, toxickými látkami nebo velkým množstvím alkoholu (ztučnělá játra, cirhóza)
- Rakovina jater
- Dědičná onemocnění, např. hemochromatóza a Wilsonova choroba
Wilsonova choroba je nemoc metabolismu mědi. Při tomto onemocnění játra nedokážou odstranit přebytečnou měď žlučí a ta se v nich hromadí. U hemochromatózy se velké (škodlivé) množství železa ukládá v játrech. Nemoc orgánu signalizuje i změna moči a stolice, bolest břišní oblasti, podbřišku, trávicí potíže a chronická únava.
Co je hepatitida?
Hepatitida (žloutenka) poukazuje na zánětlivý stav jater. Je obvykle způsoben virovou infekcí, ale existují i jiné příčiny žloutenky. Sem se dá zařadit autoimunitní hepatitida, resp. forma hepatitidy, která by se mohla vyskytnout jako sekundární důsledek užívání drog, toxinů a alkoholu. U této hepatitidy si tělo vytváří protilátky proti orgánovým tkáním. Chronická hepatitida se vyvíjí pomalu a je velmi obtížné ji včas odhalit kvůli mírným příznakům.
Tipy na předcházení hepatitidy
Mimo očkování je jedním z nejvhodnějších způsobů předcházení hepatitidy typu A, správná hygiena. A to z důvodu, že tento druh se šíří prostřednictvím jídla, nápojů a výkalů infikovaného člověka.
Jestliže jedeme na cesty do rozvojových zemí, měli bychom být opatrní a dodržovat následující:
- Konzumujme výlučně balenou vodu
- Nekonzumujme syrové ústřice, ovoce a zeleninu
U žloutenky typu B, C a D, které se šíří za pomocí krve a tělesných tekutin, je možná prevence následovně: vždy používejte jenom své osobní věci.
- Jehly, které používáme k intravenózní aplikaci drog, nepůjčujme druhé osobě
- Nepoužívejme cizí holicí strojek, žiletku ani zubní kartáček
- Nedotýkejme se cizí krve
Žloutenka typu B a C se přenáší pohlavní cestou v rámci intimního vztahu. Používání kondomů pomáhá při prevenci.
Stanovení jaterních enzymů pomáhá posoudit celkový stav jater. Testy ALT a AST měří druhy enzymů, které játra uvolňují v reakci na poškození nebo onemocnění. Test na albumin ukazuje, do jaké míry játra produkují albumin, zatímco test na bilirubin ukazuje, do jaké míry jsou schopna vylučovat bilirubin. Test ALP lze použít k vyhodnocení stavu jater a žlučových cest.
Co je třeba vědět o rakovině jater?
V játrech se může vyvinout mnoho druhů rakoviny. Nejběžnějším typem rakoviny je hepatocelulární karcinom. Mnohem méně se vyskytují typy rakoviny, ke kterým patří intrahepatální cholangiokarcinom a hepatoblastom. Většina pacientů nemá v počátečních stádiích primární rakoviny žádné příznaky. Když už se objeví, zahrnují následující:
- Ztráta na hmotnosti – hubnutí
- Nechutenství
- Bolest v horní části a otok v oblasti břicha
- Žaludeční potíže a zvracení
- Obecná slabost a únava
- Žluté zbarvení kůže a očního bělma (žloutenka)
- Bílá křídová stolice
U některých případů je příčina rakoviny známá, například u chronické infekce hepatitidou. Ale někdy se zároveň vyskytne i u pacientů, kteří netrpí žádným základním onemocněním a není jasné, proč onemocnění propuklo.
Rizikové faktory u primární rakoviny jsou následující:
- Chronická infekce virem hepatitidy B (HBV), virem hepatitidy C (HCV) zintenzivňuje riziko rakoviny
- Cirhóza je progresivní a nezvratný stav, který zapříčiňuje vznik jizvové tkáně v játrech a zintenzivňuje pravděpodobnost vzniku rakoviny.
- Některá dědičná onemocnění heparu (hemochromatóza a Wilsonova choroba)
- Cukrovka
- Nealkoholová ztučnělá játra. Hromadění tuku v játrech zvyšuje riziko rakoviny heparu
- Vystavení působení aflatoxinů (jed produkovaný plísňovými houbami)
- Nadměrné pití alkoholických nápojů
Screening rakoviny jater
V souvislosti se screeningem rakoviny není prokázáno, že klesá riziko úmrtí na rakovinu jater. Pacienti postiženi infekcí žloutenky B a C, cirhózou, mohou zvážit screening. To obecně zahrnuje přihlásit se na krevní test a ultrazvukové vyšetření břišní dutiny.
Bez heparu není možné žít, ale dá se tak jenom v případě, že je část jaterních tkání stále funkční. Jestliže někdo trpí známým onemocněním jater s nutností transplantace, je možnost zvážení transplantace od živého dárce.
Jak se regenerují játra?
I když disponují úžasnou schopností regenerovat, způsobů, kterými se dá přispět k jejich regeneraci je skutečně mnoho. Existuje více druhů potravin, léčivých rostlin a přírodní prostředky, jejichž spotřeba může proces obnovy podpořit a co se účinnosti týká stojí na čele pomocníků v procesu, nazývaném detoxikace jater. Předpokládá se, že vaječný žloutek, bohatý na cholin je pomáhá detoxikovat. V kuřecím masu se nachází karnosin, který byl testován ve spojení s účinky proti poruchám heparu. Červená řepa obsahuje pigment nazývaný betalamin, který chrání játra před oxidačním stresem a chronickým zánětem. Některé druhy zeleniny, ke kterým patří brokolice, cibule, zelí, květák a růžičková kapusta mohou mít očistný účinek na játra. Vitaminy skupiny B, zejména vitaminy B3 a B12 podporují zdraví a působí blahodárně na celý organismus. Ryby obsahují taurin, omega-3 a několikanásobně nenasycené mastné kyseliny nezbytné pro správnou funkci. Zdá se, že strava s bohatým obsahem olivového oleje pomáhá snižovat hromadění triglyceridů v játrech a problémy s játry. Experimentální studie zmiňují, že i káva má účinný vliv, avšak podle vědců jsou v tomto směru nutné další výzkumy. Jedna metaanalýza naznačila souvislost konzumace zeleného čaje a sníženým rizikem onemocnění. U jedinců, kteří konzumovali více než 10 šálků zeleného čaje denně, bylo riziko rakoviny jater menší. Artyčoky snižují hladinu cholesterolu a podporují zdraví jater. Česnek obsahuje selen, tedy minerál, který pomáhá při detoxikaci, čistí cévy a aktivuje jaterní enzymy. Ovoce jako například grapefruit, pomeranč, limetka a citron zvyšují čisticí schopnost heparu. Snížení či úplné vyloučení spotřeby alkoholu je jedním z nejlepších kroků na ochranu jater i tehdy, když jsou ještě zdravá!
Z hlediska obnovy jsou mimořádně významné následující léčivé rostliny:
- Ostropestřec mariánský
- Pískavice řecké seno
- Šťovík
- Kořen pampelišky
- Sladké dřívko (lékořice)
- Benedikt lékařský
- Čekanka obecná
- Máta peprná
- Zlatobýl
- Kurkumin
Jestliže přijímáme Lactobacillus plantarum a Bifidobacterium bifidum, které jsou přítomny ve střevní flóře, poškození jater způsobené alkoholem by se mohlo spíš zlepšit, zatímco aplikací přípravků obsahujících probiotické kmeny by se mohlo zefektivnit čištění a obnova jater.
Očista jater je řešením problémů, mezi které patří zácpa způsobená přítomností parazitů, nadýmání a trávicí potíže.
Co tedy nemáme konzumovat?
Kromě alkoholu se doporučuje vyhýbat následujícím:
- Hotové pokrmy a polotovary
- Mastná jídla
- Bílá mouka a bílý cukr
- Nadměrné solení
- Léky bez předpisu (užívat jenom zřídka podle potřeby)
- smažená jídla, konzumace tuků
- kofein
Péče o játra a žlučník má významnou roli při prevenci. Zdravá strava, speciální, bylinkové nápoje a vitamíny nám pomohou předcházet problémům. Onemocnění se často nevyhnou ani děti.
Pokud se chcete dozvědět více informací na téma srdce, žlučník, kůže, metabolismus tuků, doporučujeme hledat na naší stránce, kde se všechny uvedené nacházejí.
Zdroje:
https://www.medicinenet.com/liver_anatomy_and_function/article.htm
https://www.medicalnewstoday.com/articles/305075
https://www.healthline.com/health/liver-diseases
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/liver-cancer/symptoms-causes/syc-20353659
https://www.healthline.com/health/hepatitis
https://www.healthline.com/health/liver-function-tests
N.V.Kolesnikov – Anatomie člověka