Necítíte se dobře? Detoxikace jater může pomoci
Bezdůvodná skleslost, únava, chronické trávicí potíže: pokud si všimneme tyto těžkosti, na svá játra ani nepomyslíme. Přitom je dost pravděpodobné, že řešení problémů může poskytnout pročištění jater (hepar).
Hepar je hlavním detoxikačním orgánem. Smutné, avšak pravdivé: i naše okolí je plné toxických látek. S nimi naše orgány zápasí každodenně, ale k tomu, aby fungovaly ideálně, mohou potřebovat i trochu pomoci. Proto bychom se o ně měli náležitě starat. Kromě nezdravého životního stylu i v rámci prevence je možné zařadit dvakrát ročně kúru, jako je detoxikace jater.
Naše vylučovací orgány se pravidelně snaží zbavit naše tělo toxinů dostávajících se do těla a od škodlivých usazenin nahromaděných v tlustém střevě. To nazýváme detoxikace. Náš největší vylučovací orgán je kůže, přesto největší část této činnosti vykonávají játra, která čistí tělo od jedovatých látek, ledviny a tlusté střevo. Co se týká dělby práce, filtrace a čištění krve je v první řadě úkolem jater. Zdraví krve znamená celkové zdraví, protože jenom takto bude zabezpečena bezproblémová přeprava životně důležitého kyslíku a také sbírání a vyloučení toxinů (přes játra) z organismu. Zdraví heparu je proto z hlediska vhodného fungování našeho organismu nezbytné. Pokud se objeví nějaká dysfunkce, například nemoc, nadměrná konzumace alkoholických nápojů, užívání drog nebo zranění, škodlivé následky se projeví velmi rychle. Tehdy totiž toxiny přes krevní oběh zaplaví celé tělo, nahromadí se v jiných životně důležitých orgánech a způsobí chemické reakce, jenž mohou mít vážné, v krajním případě až fatální následky. Naštěstí je velmi ojedinělé, že se to stane ze dne na den (to je možné pouze tehdy, když se játra najednou zastaví), a proto je správná chvíle na vykonání potřebných obranných kroků, začátek léčby. Mnohem lépe uděláme, pokud budeme klást důraz na prevenci: k tomuto slouží kúra na detoxikaci jater, kterou můžeme nejčastěji účinně aplikovat i tehdy, když už se objeví nepříjemné potíže. Velmi důležité je dodržování pitného režimu, k čemu je nejlepší voda s citronem nebo jaterní čaje s bylinkami.
Funkce jater důležité pro zdraví, na které nesmíme zapomenout
K čemu vlastně játra v těle slouží? Hepar je našim druhým největším orgánem, který se podílí na mnoha fyziologických procesech.
Mezi nejdůležitější patří následující:
- Neutralizují značnou část toxinů dostávajících se do našeho těla (mikroorganismy, cizí látky), očistí krev.
- Jsou centrem látkové výměny, produkují bílkoviny, tuky, sacharidy, zužitkovávají živiny vstřebávající se přes střeva.
- Produkováním cholesterolu se podílí na tvorbě žluči, která je důležitá při trávení.
- Jsou skladištěm škrobů, z kterých se dá v případě potřeby vytvářet energie.
- Regulují srážení krve.
Proč je potřebné detoxikovat detoxikační orgán? Jaký je důvod očisty tohoto orgánu?
Tato otázka se – právem – vždy objeví, když se ke slovu dostane očista jater. Kvůli nezdravému životnímu stylu bývají játra často přetěžována, co může vést k jejich zhoršené funkci. Játra ovládají také nervový systém. Skutečně je tedy třeba je očistit? Játra jsou králem detoxikace a neustále pracují na tom, aby byla krev zbavena škodlivých látek.
To však neznamená, že zvládnou všechno, že jim nemůže nic uškodit. Vzpomeňme si na drogy a alkohol jako na toxiny nejčastěji znečišťující játra. Existují také další, s kterými si játra nedokážou poradit a nesmíme zapomenout ani na to, že jestliže je neustále bombardujeme toxickými látkami, po nějaké době už nebudou schopna plnit své úkoly v plném rozsahu. O které se jedná? Patří sem například škodlivé přídavné látky nacházející se v potravinách (zejména v polotovarech a hotových jídlech) nebo i účinné látky některých léků. I ty se mohou nahromadit v našem organismu, stejně jako ani mastná jídla se nemohou nazývat přáteli jater. Cukr, který se dostane do těla ve velkém množství, se ukládá v játrech a naruší činnost trávicích enzymů, jenž játra produkují. Nebezpečné je i mnoho soli: játra z důvodu velkého množství soli nejsou schopna produkovat dostatek bílkovin, sníží se schopnost cév zadržovat vodu, tekutina prosakuje mezi tkáně, co pak způsobuje vznik otoků. I nahromadění většiny přísad chemického původu způsobuje poškození v játrech. Vlivem intenzivní zátěže může v játrech vzniknout zánět, co by mohlo být problémem i tehdy, když je tento náš orgán samotným znovuzrozením: játra mají schopnost vybudovat zpět téměř dvě třetiny svého objemu. Jedním z hlavních nepřátel je výše uvedený alkohol, který může vést k cirhóze. Ta ohrožuje více ženy, než muže. Jestliže se ho dostane do těla příliš mnoho, vážně to poškodí jaterní buňky, brání opakované tvorbě a poškození na velké ploše zase vede k jejich odumření. Na toto však v žádném případě nečekejme: uděláme mnohem lépe, když pomocí očisty heparu jednou za nějakou dobu odbřemeníme naš centrum očisty. Detoxikace vám pomůže i u problémů jako je zácpa, nadýmání, plynatost a trávicí poruchy způsobené parazity.
Kdy je tedy správná chvíle? Kdy se doporučuje detoxikace jater?
Když chceme vsadit na jistotu, můžeme ji udělat jednou za rok, v případě zdravého životního stylu třeba i dvakrát ročně. Sepsali jsme pro vás následující příznaky, upozorňující na její potřebu.
- bezdůvodná únava, slabost,
- poruchy spánku,
- bezdůvodné přibírání,
- vysoká hladina LDL cholesterolu
- chronické nadýmání,
- častá nebo chronická zácpa
- bolesti kloubů,
- u žen menstruační poruchy
Přírodní řešení, která nic stojí, avšak jejich účinek je mimořádný
Ať už ji budeme dělat jakoukoliv metodou, hlavní je, abychom snížili zátěž doléhající na játra. Důležitou částí je změna způsobu života:
- Minimalizace příjmu alkoholických nápojů.
- Vyhýbání se hotovým jídlům, polotovarům a také uzeným a připáleným jídlům.
- Vyhýbání se mastným jídlům (je třeba dát si pozor zejména na nasycené tuky).
- Snížení příjmu bílé mouky a bílého cukru.
- Denně 30 minut pohybu.
- Snížení nadváhy, hubnutí.
- Redukování hladiny cholesterolu.
- Konzumace menšího množství soli.
Očista jater jídelníček. Jezme co nejvíce vlákniny, čerstvé zeleniny a ovoce. Obzvláště doporučená je mrkev a červené plody a rostliny. Jogurty s živou kulturou, kvašené okurky, s mírou kyselé zelí přispívají k odlehčení jater posílením střevní flóry i k úspěšnosti jejich očisty. Dobrou volbou je olivový olej, dušená čekanka a citronová šťáva. Obecně jsou ovocné šťávy pokládány za velmi účinné. Když každé ráno na lačný žaludek vypijeme sklenici citronové vody, přispějeme tak k jejich čistotě, avšak proces pomocí panenského olivového oleje nebo bylinkami (často vyhledávaný výraz na internetu je i detox bylinkami) není úplným řešením.
Léčivé rostliny na očistu jater. Bylinky, které nikdy nezklamou.
Existují vysloveně léčivé rostliny, jenž můžeme i samotné použít k jejich očištění.
Ostropestřec mariánský: antioxidační silymarin získaný z ostropestřce mariánského slouží na ochranu jater, zároveň pomáhá regeneraci jejich buněk, u odstranění zánětu a zničení nádorových buněk. Můžete si ho vypěstovat i sami. Regenerace jater a detoxikace. Naskýtá se otázka, jak dlouho trvá regenerace, kterou je dobré jednou za nějakou dobu ulevit našim játrům. Na tu však není jednoznačná odpověď. Celý proces závisí na obtížnosti postižení a způsobu očisty.
Lékořice: chrání zdraví trávicího traktu a jater, podporuje regeneraci jater a je účinným detoxikantem. Může dobře posloužit i jako doplňková léčba zánětu heparu.
Pískavice řecké seno: je silný antioxidant, už ve starověku si všimli jeho schopnost chránit játra. Při konzumaci ve formě čaje přispívá k prevenci vzniku a léčbě onemocnění jater a urychluje léčbu poškozených tkání jater.
Šťovík: je registrován jako účinný čistič krve a jater, podporuje tvorbu žluči, co zlepšuje činnost jater, díky čemu se i toxiny rychleji vyloučí z těla.
Dieta, která šetří játra. Jaká strava je nejlepší?
Pro dobré trávení konzumujme potraviny chudé na tuky, bohaté na vlákninu a vitamín C, dejme pozor na to, aby na našem jídelníčku figurovalo co nejvíce přírodních potravin bez umělých přísad, a naopak v opačném poměru alkohol a kofein.
Už jsme si vyjasnili, že tzv. detoxikace jater je důležitá. Během detoxikace vysloveně prospívá zelenina zelené barvy, jakou je například špenát, hořčičná semínka, avokádo a grapefruit. Pijme hodně tekutin, čím usnadníme proces detoxikace: výbornými nápoji na doplnění tekutin je zelenina a šťavnaté ovoce, ovocné a zeleninové šťávy – z červené řepy, jablečná šťáva a mrkvová šťáva, která obsahuje velké množství vápníku, přiměřeně ovlivňuje trávicí systém a posiluje zuby, nehty a kosti, léčivé čaje a nesycená minerální voda.
Víme však, že 100% zdravá strava se při současném životním stylu realizuje jen velmi těžko, a proto může našim přetíženým játrům jednou za čas pomoci spolehlivá detoxikační kúra.
Rychlé a bezpečné řešení pro dosažení požadovaného účinku
Změnou životního stylu, dodržováním zásad zdravé životosprávy, dostatečným pitným režimem a spánkem a použitím léčivých rostlin uděláme v zájmu očisty hodně. Očista jater bylinky – jejich účinek můžete stupňovat užíváním kvalitních doplňků výživy. Důraz je na kvalitě, při výběru produktu se přesvědčme o jeho pravé hodnotě. K tomu máte k dispozici odborná fóra a recenze zákazníků (diskuze).
Doplněním bakterií Bifidobacterium bifidum a Lactobacillus plantarum nacházející se ve střevní flóře, se může rychleji zlepšit poškození jater způsobené alkoholem. Užíváním přípravků s obsahem bakterií zahrnující i tyto probiotické kmeny, je možné udělat očistu a regeneraci ještě účinnější. Mnohé zajímají v dané souvislosti i následující témata: detoxikace jater podle čínské medicíny, Očista jater a slinivky, detoxikace ledvin a jater, detoxikace jater – olej citron, detoxikace jater projevy, projevy detoxikace jater, detoxikace jater a žlučníku, Očista jater kdy provádět. Věříme, že náš článek odpověděl na většinu Vašich otázek.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2630703/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21466434