Trávicí potíže | Kdy a jak vznikají?
Veškeré potraviny, které konzumujeme, se dostávají do organismu ve formě, v jaké je naše tělo nedokáže využít. Před vstřebáním se jídlo a tekutiny rozkládají na menší molekuly živin, které pak prostřednictvím krevního oběhu vyživují tělesné buňky.
Při trávicím procesu se jídlo a tekutiny rozkládají na menší složky, které poskytují energii pro každodenní činnost našeho organismu. Trávení zahrnuje smíšení stravy se žaludeční šťávou, přechod trávicím traktem a rozklad molekul na menší částice.
Trávicí potíže, které způsobuje nesprávné stravování, jsou v dnešní vyspělé industriální společnosti častým problémem. Jen v USA postihuje toto onemocnění provázené nepříjemnými příznaky 60-70 miliónů lidí. Všeobecně platí, že tyto poruchy způsobuje znečištěné střevo, paraziti, nedostatek prospěšných bakterií, nedostatečný příjem vlákniny a pomalá produkce trávicích enzymů.
Fyzikální příčiny trávicích potíží
Za trávicími potížemi může stát mnoho příčin. Ale ať už jsou na příčině bakterie, infekce, různé léky anebo dokonce chronicky špatný zdravotní stav, příznaky trávicích problémů jsou v každodenním životě nejen nepříjemné, ale lidé, kteří jimi trpí, den za dnem čelí velkým problémům.
Mezi časté trávicí potíže patří střevní plyn, nadýmání, pálení žáhy, nedostatečné trávení, IBS, v určitých případech zácpa a průjem. Pokud tyto mírnější příznaky, které jsou varovnými signály vašeho těla, nebudete řešit dietní změnou a pravidelnou vnitřní očistou, mohou nakonec vést k vážným zdravotním problémům.
Vážnější trávicí potíže mohou provázet příznaky jako například únava, poruchy spánku, závratě anebo dokonce neustálé nutkání na močení.
Týká se to více než třetiny postižených lidí
Podle statistických údajů trápí funkční trávicí potíže přibližně 30-40% obyvatelstva, ovšem sotva existuje člověk, který by během svého života podobné příznaky alespoň párkrát nepocítil.
Problémem je, že většina z nás raději zkouší domácké praktiky, přičemž ale léčba trávicích potíží není až tak jednoduchá. Různé žlučopudné léky, antacida, projímadla a různé léky bez předpisu mohou někdy víc uškodit než pomoct, proto je nejlepším řešením cílená dieta, střevní očista a změna stravování.
Pokud byste chtěli číst články související s tímto tématem, klikněte na klíčová slova: Detoxikace | Očista střeva | Paraziti | Únava
„Trávicí potíže – pre- a probiotika pomohou“
Zlepšení pohody uvědomělým stravováním!
Základní léčbou různých trávicích potíží je sestavení vhodného jídelníčku. Odstraněním problémů se viditelně zlepšuje pohoda, což souvisí se zlepšením fyziologického stavu a odstraněním nepříjemností.
Lze říct, že v akutních i chronických případech je nejdůležitější nasadit vhodnou dietu, uvědoměle se stravovat a žít správným životním stylem.
Cílem reformy životného stylu je usměrnění narušených vegetativních funkcí organismu a zmírnění nadýmání.
Je vhodné zřeknout se pití kávy, černého čaje, ale správnou volbou může být také pití ředěných ovocných šťáv, a dokonce také to, když nekonzumujeme zeleninu a ovoce v syrovém stavu bezprostředně po jídle, ale až s odstupem 1-2 hodin. K večeři jsou vhodnější raději potraviny, které obsahují méně vlákniny, protože se může stát, že právě potraviny tohoto druhu, jinak velice užitečné, mohou způsobit problémy v době nočního odpočinku. Během trávení v průběhu noci spouštějí totiž kvasící a hnilobné procesy, které způsobují silné křeče, nadýmání a průjem.
Tímto způsobem se vyhněte zhoršení onemocnění!
Jak jsme již uvedli, během svého života se s trávicími potížemi setká každý člověk. Samozřejmě, že při případných akutních, dočasných, přechodných příznacích není nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, postačí lehká očista střeva a zvýšená pozornost při stravování, a ihned se budete cítit lépe. V případě opakování, přetrvávání anebo zhoršování tohoto stavu vyhledejte co nejdříve lékaře, který vyloučí možné problémy tělesných orgánů a pomůže při výběru vhodné diety.
Doporučuje se vyřadit z jídelníčku pšenici, ječmen, žito, oves a rýži. Tyto základní potraviny lze perfektně nahradit bramborami, kukuřičnou moukou, pohankou, tvrdou pšenicí anebo prosem. Vedle toho konzumujte čerstvou brokolici, mrkev, chřest, červenou řepu a zelené fazolky, anebo ovoce – hrušky, jablka či banány. Vyhýbejte se pálivému koření, cukru, syceným nápojům a jižnímu kyselému ovoci, jako např. mandarinky anebo citróny.
Nakonec snižte na minimum spotřebu mléka a nahraďte ho opatrně a s mírou různými kyselomléčnými výrobky.
První krok: detoxikace
Dokonalá reforma životního stylu se zakládá zejména na vyloučení problémů s tělesnými orgány, následně vydatnou detoxikací, během které se tělo zbaví různých toxinů, díky čemu se trávicímu systému uleví a navíc se budete cítit mnohem lépe a fit!
Prvním krokem při zlepšení trávicích potíží je důkladná očista tlustého střeva, aby se obnovila správná funkce střev.
Jakmile se tlusté střevo zbaví nahromaděných toxinů, budete se cítit svěže a plní energie, a sníží se rovněž nepříjemné příznaky spojené s trávením. A když už organismus bude moct lépe využít přijaté živiny, nebudete víc trpět vlčím hladem. Dokonalý detoxikační program vás nezbaví jen dlouhodobých nepříjemných trávicích potíží, ale může byť také prvním krokem už dávno oddalované diety, protože řada lidí uvádí, že v průběhu kúry se jim břicho výrazně zmenšilo a zbavili se také několika kilogramů.
Neváhejte se co nejrychleji zbavit nepříjemných příznaků a nadbytečné váhy! Nejlépe osvědčené detoxikační metody: pomůže vám i Clean Inside program, o kterém se můžete dočíst více kliknutím na odkaz.