Sliznice, stavba, funkce | Ochrana sliznice střev
V našem organismu se nachází několik druhů sliznic, které mají různé úkoly. Jedním z nich je i ochrana proti patogenům.
Mnoho našich orgánů pokrývá sliznice, jejíž vrstva epitelu se liší od místa určení. Pokud se epitel nějakým způsobem poškodí, sliznice nemůže vykonávat svou funkci v plném rozsahu, co má za následek vznik různých onemocnění – zánět sliznice.
Co je to sliznice?
Jde o růžovou, někdy zářivě červenou, poměrně tenkou vrchní vrstvu, kterou tvoří nezrohovatělé epiteliální buňky, bohatou na vlásečnicové žilky a nervy. Toto je v podstatě stručný popis ochranné vrstvy mnoha orgánů, latinsky označovaná jako tunica mucosa. Pokrývá duté orgány a otvory těla a je navržena tak, aby blokovala průnik různých vnějších škodlivých vlivů do hlubších vrstev stěny daného orgánu. Tunica mucosa vylučuje hlen, díky čemu je její povrch hladký, chrání ho před dehydratací a patogeny.
Vrchní vrstva sliznice je tvořena epiteliálními buňkami (epithelium mucosa). Pod ní je vlastní vrstva pojivové tkáně (lamina propria mucosa) a svalová vrstva (lamina muscularis mucosa).
Tato citlivá ochranná vrstva je vystavena mnoha nebezpečím, které ji mohou snadno poranit a poškodit, co může vést k zánětu sliznice.
Funkce
Existuje mnoho různých druhů sliznic, podle toho, ve kterém systému orgánů je umístěna. Jiná stavba sliznice pokrývá dýchací systém, jiná trávicí systém a liší se i v případě urogenitálního systému.
Sliznice jednotlivých orgánů disponují speciálními funkcemi. Tunica mucosa žaludku a střev se podílí na trávení a vstřebávání živin. Nosní pomáhá čichu a její řasinkové vlasy zachycují prach a jiné nečistoty. Vaginální sliznice zase pomáhá přirozenému čištění a zajišťuje její vlhkost. Hlen vylučovaný sliznicí jícnu chrání jícen před erozí při polykání požité potravy.
T. mucosa a hlen, který vylučuje poskytuje v první řadě ochranu před různými vlivy a dehydratací konkrétního orgánu. Znečištění, chemikálie a patogeny se „chytí do pasti“ v sliznicích, což znamená, že nemohou proniknout do hlubších tkání, například v případě dýchacího systému do plic.
Dýchací systém
Nosní sliznice, která je hustě protkána cévami a vystýlá nosní dutinu, je velmi zranitelná. Zvlhčuje vdechovaný vzduch, zatímco chloupky v nose zachycují nečistoty přicházející zvenku. V případě nachlazení nebo chladného počasí produkuje víc hlenu, než obvykle, co má za následek obecně známý ucpaný nos a tekoucí nos.
Chloupky pokrytá sliznice pokrývá průdušnici a průdušky plic, kde dochází k výměně plynů.
Ve vrstvě pod tracheální sliznicí je několik drobných sliznic, jejichž sekrety pokrývají řasinkový epitel (pokrytý jemnými chloupky). Pohyb těchto chloupků pohání hlen z plic do hltanu. Toto téma zajímá snad nejvíce osob, protože v internetových vyhledávačích lze nalézt následující výrazy v obrovském počtu: Nosohltan sliznice, Nosní sliznice, Nosní sliznice wikipedia, Bukální sliznice, Poleptání nosní sliznice, jak snížit otok nosní sliznice, suchá nosní sliznice, zduřelá nosní sliznice, regenerace nosní sliznice, zvlhčení nosní sliznice, oteklá nosní sliznice
Dutina ústní
Sliznice v ústech. Na tvrdém ústním patře jsou tvrdé slizniční záhyby, které poskytují pevnější povrch na žvýkání. Kosti a ozubice (Perios) jsou pokryty těsně spojenou volnější slizniční vrstvou a obsahují množství malých sliznic. Mandle jsou soubory lymfatického systému nacházející se ve sliznici, s mnoha trhlinami a jamkami na povrchu. Obsahují lymfocyty, proto by se mandle měly považovat za jakýsi ochranný orgán.
Sliznice jazyka je tvořena vícevrstvým plochým epitelem a vláknitou pojivovou tkání pod ním. Obsahuje velké množství lymfoidních tkání, žláz a lymfatických folikulů. Na spodní ploše má dva malé nařasené záhyby a uprostřed menší, který se nazývá jazyková brzda.
Vnitřní povrch hltanu je také vystlán sliznicí, která pokračuje přímo do sliznice jícnu.
Trávicí systém
Hlen vylučovaný žlázami, které ho produkují, který se nachází pod sliznicí jícnu, chrání jícen před poškozením jídlem při polknutí.
Sliznice kardie (vchod – část těsně pod vyústěním jícnu) se od té v jícnu liší hlavně slizniční strukturou, v jeho vrstvě pojivové tkáně se nacházejí trubkové žlázy.
Sliznice žaludku vytváří záhyby, pokryté monovrstvou epitelových buněk. Mnoho z jeho žláz produkuje žaludeční šťávu nebo její části, pepsin, kyselinu chlorovodíkovou a hlen.
V určitých částech povrchu sliznice tenkého střeva se nacházejí válcovité střevní klky. Na povrchu těchto klků se nacházejí žlázové buňky a povrch epitelu pokrývají hlenem, který vykonává ochrannou funkci. Díky své propustnosti však epitel hraje významnou roli při vstřebávání živin. Díky svalovým buňkám, které najdeme na spodní vrstvě sliznice, jsou střevní klky schopné stěhovat se 4-6 krát za minutu, co podporuje cirkulaci krve a lymfy v cévách. Lymfatická žíla se nachází uprostřed střevních klků a do organismu přenáší tuky, bílkoviny a sacharidy.
Na povrchu sliznice tlustého střeva nejsou žádné střevní klky a má záhyby ve tvaru půlměsíce. Pokrývá ho jednovrstvý cylindrický epitel, ve kterém převládají pohárkové buňky. Vrstva pod sliznicí obsahuje lymfatické folikuly, které zabírají vlastní vrstvu pojivové tkáně. Pod sliznicí je vrstva pojivové tkáně, za kterou následují kruhové a podélné svalové vrstvy, které zajišťují pohyby střev, jinak nazývanou jako peristaltika střev.
V blízkosti konečníku jsou svislé slizniční záhyby a ve vrstvě pod sliznicí vrstva vláknité pojivové tkáně, která je dobře zásobená krevními cévami.
Urogenitální systém
Nazýváme ji endometrium. Má jednovrstvý cylindrický epitel s ciliárními buňkami. Cilia se míhají směrem k vagíně. Trubkovité žlázy děložní sliznice produkují alkalické chemické sekrety, zatímco žlázy krčku produkují hustý lepkavý hlen, který blokuje cervikální kanál.
Sekrece vaginální sliznice (v pochvě) zajišťuje, že je ve vagíně udržována přiměřená vlhkost a má také čisticí funkci.
Vnitřní povrch předkožky penisu je také tvořen sliznicemi, které pokrývají i žalud.
Urotel pokrývá sliznici močového měchýře. Urotel je pokryt vrstvou hlenu (glukosamin-glykan) z důvodu, aby látky s žíravým účinkem v moči nezpůsobily podráždění močového měchýře nebo močové trubice.
Stěna močové trubice je v části blízko močového měchýře pokrytá urotelem, uprostřed vícevrstvým cylindrickým epitelem a v dolní části vícevrstvým nezrohovatělým dlaždicovým epitelem.
Mezi často hledané výrazy na internetu na toto téma patří: bukální sliznice, atrofie poševní sliznice, vysoká děložní sliznice, výška děložní sliznice, regenerace poševní sliznice, nízká děložní sliznice, odlučování sliznice při menstruaci.
Proč je důležité zdraví sliznice střev?
Nezdravé stravování a s tím související životní styl, konzumace alkoholu, kouření, léky – to všechno jsou faktory, které způsobují poškození t. mucosa tlustého střeva. Vzhledem k tomu, že v této části střevního systému se vstřebávají z střevního obsahu tekutiny a různé minerální soli a vitamíny, děláme špatně, pokud se o ni nestaráme. Málokdo však ví, že téměř 70 procent našeho imunitního systému se nachází v tlustém střevě. Flóra tlustého střeva má nepostradatelnou roli při udržování zdraví, kromě toho také v ochraně před nemocemi a jejich eliminaci. Tuto svou funkci však může plnit pouze v tom případě, pokud zůstane vyvážená. Probiotické bakteriální kmeny střevní flóry zajišťují celistvost střevní sliznice a ochranu před infekcemi. Pomáhají předcházet vzniku zánětů a rozvoji nádorů ve střevním systému. Prospěšné střevní bakterie, které produkují kyselinu máselnou, důležitou pro funkci mozku, se podílejí i na produkci vitamínů B7 a B12 a vitamínu K. Pomáhají odbourávat sacharidy a tuky, také ovlivňují i naši celkovou náladu a pohodu, protože serotonin, látka přenášející stimuly, je produkovaná téměř výlučně buňkami střevní stěny.
Tunica mucosa tlustého střeva se může poškodit z několika následujících důvodů:
- Colitis ulcerosa (ulcerózní kolitida),
- Crohnova choroba,
- IBS, tj. syndrom dráždivého tračníku,
- zánět střev, který způsobuje divertikulitida.
Mezi příčiny zánětu střev lze zařadit potravinové alergie, virové a bakteriální infekce, užívání nesteroidních protizánětlivých léků a zvýšená konzumace alkoholu.
Ochrana střev vyššího levelu
V případě zánětu střev je mimořádně důležité i posílení imunitního systému, ve skutečnosti je to jeden ze základů eliminace. Je třeba zvýšit příjem prospěšných bakterií, aby se obnovila rovnováha střevní flóry. Doporučuje se vyloučit bílou mouku, jako i všechny ostatní rafinované potraviny plné cukru a různých přísad. Červené maso a potraviny s vysokým obsahem tuků mohou také souviset se vznikem zánětu střev, proto raději konzumujme mnohem zdravější rostlinné bílkoviny. Jelikož alkohol a kouření jsou obecně považovány za nepřátele celého organismu, včetně střevní flóry, podle možnosti se jim vyhýbejme, stejně jako nesteroidním protizánětlivým lékům. Díky tomu nejenom obnovíme zdraví svých střev, ale můžeme se zbavit i trávicích potíží.
Zdroje:
https://www.britannica.com/science/mucous-membrane
https://biologydictionary.net/mucous-membrane/
N.V.Kolesnikov – Anatomie člověka
https://cs.wikipedia.org/wiki/Sliznice