Pokud máte zájem o naše produkty, navštivte naši oficiální slovenskou webovou stránku NATURALSWISS, kde si je můžete pohodlně a bezpečně objednat.

Ztučnění jater, příznaky, příčiny a léčba

Játra jsou náš druhý největší orgán. Pomáhají při zpracování živin a svým způsobem odfiltrují škodlivé látky z krve. Pokud se v nich nahromadí příliš velké množství tuku, (způsobené buď zvýšenou tvorbou nebo sníženým uvolňováním tukových částic v játrech) může vzniknout zánět jater, který je může poškodit a způsobit zjizvení tkání. V závažnějších případech vede toto zjizvení k selhání jater. Je pravdou, že ve velké míře za tento stav může hlavně alkohol, ale steatóza (ztučnění) jater nemusí postihnout pouze osoby holdující  konzumaci velkého množství alkoholu. Nadměrné požívání alkoholu způsobuje také zánět jater – hepatitidu.

Ztukovatění jater (fatty liver diseases) vzniká tehdy, když se tuk hromadí v játrech. V normálních případech se může stát, že v jaterních buňkách je malé množství tuku, ale příliš velké množství může způsobit rovněž zdravotní problémy. Odborníci nevědí přesně, proč toto onemocnění u některých jedinců vzniká – celkově se týká 25 procent lidské populace, a z jakého důvodu u někoho vůbec. Příznaky se dlouhou dobu neprojevují.

PŘÍZNAKY ZTUČNĚNÍ JATER

Funkce jater se mohou zhoršit z mnoha důvodů, jedním z nich je nahromaděný tuk. Pokud se tento stav neléčí, může vzniknout jako důsledek závažné onemocnění jater. Kdy hovoříme o tomto stavu? Játra se považují za ztukovatělá tehdy, pokud více než 5 procent z nich představuje tuk. Onemocnění často nezpůsobuje žádné znatelné příznaky. Můžeme pociťovat únavu a slabost, případně se mohou ohlásit bolesti v pravé horní části břicha. Někdy se objeví komplikace, včetně zjizvení jater, které se nazývá fibróza jater. V případě závažné fibrózy vzniká cirhóza jater, na kterou mohou upozornit následující typické problémy:

Ztučnění jater příznaky:

  • nechutenství
  • ztráta hmotnosti
  • celková slabost
  • únava
  • krvácení z nosu
  • svědící pokožka
  • žluté zbarvení kůže a očí
  • rozšíření podkožních cév připomínající pavučinu
  • bolesti břicha
  • otok břicha
  • otoky dolních končetin
  • růst prsů u mužů
  • světlá, někdy až bílá stolice

 

Obyčejné ztučnění jater se zpravidla nestává tak závažným, aby způsobilo poškození jater a jiné komplikace. Ve velmi vážných případech však může vyvolat fibrózu a může vést k cirhóze a vzniku rakoviny jater. Nejdůležitějším rizikovým faktorem rakoviny jater je právě zmíněná cirhóza.

PŘÍČINY ZTUČNĚNÍ JATER

Steatóza může vzniknout tehdy, když organismus produkuje příliš mnoho tuku nebo ho v rámci metabolismu dostatečně nezpracuje. Přebytek tuku se ukládá v jaterních buňkách a pokud je ho přebytek, může způsobovat různé změny. Nahromadění tuku je způsobeno mnoha faktory. Tento jev může být způsoben mnoha faktory, ale nejčastější příčinou je nadměrná konzumace alkoholu. Tehdy vzniká alkoholická steatóza. Jde o první stádium onemocnění jater v souvislosti s alkoholem. Pro ty, kteří to s alkoholem velmi nepřehánějí, je příčina nealkoholického typu méně jasná a při jeho vzniku může hrát roli jeden nebo i více z následujících faktorů:

  • obezita
  • vysoká hladina cukru v krvi, inzulínová rezistence (cukrovka, diabetes mellitus)
  • vysoká hladina tuku v krvi, obzvláště cholesterol a triglyceridy v krvi
  • absorpční problémy

 

Některé geny také zvyšují riziko vzniku. Dokonce i buněčný stres může přispět k nealkoholickému ztučnění jater, jehož riziko významně zvyšuje například i cukrovka (diabetes mellitus).

V některých případech může být steatóza neboli ztučnění jater bez výraznějších příznaků. Jedná se o hromadění tukových částic v játrech, které může způsobit i nezvratné poškození jater. Mohou ji způsobit některé léky například kortikoidy a jedy (houby).Zvýšená hladina tuků v krvi zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Stejně tak za to mohou i nápoje slazené cukrem a rafinované sacharidy (uhlohydráty), stejně jako břišní tuk a poškozený střevní systém. Nejnovější výzkumy naznačují, že nerovnováha střevních bakterií, „prosakující střevo“ a jiné střevní problémy mohou přispět k rozvoji nealkoholického ztučnění jater. V jedné studii u obézních lidí, kteří během tří týdnů přijímali vysoce kalorickou stravu a rafinované sacharidy, zaznamenali průměrný nárůst tuku v játrech o 27 procent, i když se jejich hmotnost zvýšila pouze o 2 procenta.

Méně časté příčiny jsou následující:

  • gravidita (těhotenská steatóza jater)
  • rychlé hubnutí
  • určité typy infekcí, například hepatitida typu C
  • vedlejší účinky některých léků
  • vystavení různým toxickým látkám

 

Některé geny také zvyšují riziko vzniku. Dokonce i buněčný stres může přispět k nealkoholickému ztučnění jater, jehož riziko významně zvyšuje například i cukrovka (diabetes mellitus).

V některých případech může být steatóza neboli ztučnění jater bez výraznějších příznaků. Jedná se o hromadění tukových částic v játrech, které může způsobit i nezvratné poškození jater. Mohou ji způsobit některé léky například kortikoidy a jedy (houby).

DIAGNOSTIKA ZTUČNĚNÍ JATER

Usazování tuku v játrech je závažný stav. Lékař může v zájmu určení správné diagnózy nařídit fyzikální a laboratorní vyšetření, a kromě toho může pacientovi klást otázky týkající se jeho anamnézy, životního stylu, návyků, pravidelného užívání léků, resp. změn v jeho zdravotním stavu. Zvýšené hladiny jaterních enzymů jsou příznakem zánětu jater, jehož jednou z možných příčin je ztučnění jater, není to však pouze jediná příčina. Co se obrazotvorných vyšetření týká, pro kontrolu problémů s játry se používá ultrazvukové, CT, resp. MRI vyšetření. Biopsie jater se považuje za nejlepší metodu pro stanovení závažnosti nemoci jater. V rámci tohoto vyšetření lékař přes pokožku vpichuje jehlu do jater, následně odstraní (odebere) kousek tkáně. Vzhledem k tomu, že je tento proces bolestivý, ke zmírnění bolesti se podává lokální anestetikum. Tzv. Fibroscan vyšetření je podobné ultrazvukovému a může být alternativou biopsie a je vhodné pro měření obsahu tuku v játrech a také její fibrózy. (často vyhledávané výrazy: Steatóza jater ultrazvuk, ztučnění jater léčba, ztučnění jater lecba,  ztučnění jater steatóza jater léčba, ztučnění jater priznaky)

Steatózu jater může způsobit požívání alkoholu, obezita a také vysoké množství cholesterolu v krvi.

JAK LÉČIT ZTUČNĚNÍ JATER

V současnosti neexistuje žádný lék na léčbu a na jeho vývoj a testování jsou nezbytné další výzkumy. Správný životní styl a strava však mohou někdy pomoci toto nepříjemné onemocnění zvrátit. Důležité:

  • Omezení a vyhýbání se konzumaci alkoholu
  • Hubnutí
  • Změna stravovacích návyků
  • 30 minut pohybu denně

 

Pokud se rozvinula cirhóza jater, je možnost zvážit terapii léky a chirurgický zákrok. Cirhóza může vést k celkovému selhání jater, které, pokud je závažné, může vyžadovat transplantaci jater, protože se jedná o jediný způsob, jak zachránit život pacienta.

Bylo prokázáno, že hubnutí podporuje odbourávání tuků v případě nealkoholického ztučnění jater bez ohledu na to, zda byla ztráta hmotnosti výsledkem změn ve stravování, operace nebo pravidelného cvičení, resp. jejich kombinací. Studie prokázaly, že kondiční cvičení, nebo tzv. odporové tréninky několikrát týdně mohou výrazně snížit množství tuku uloženého v jaterních buňkách, který mají obzvláště obézní lidé, bez ohledu na to, zda dojde k úbytku hmotnosti. Stejně je prospěšný i intervalový trénink s vysokou intenzitou. (často hledané výrazy: Nealkoholové ztučnění jater, nealkoholické ztučnění jater, Steatóza jater Diskuze, Dieta při steatóze, dieta při ztučnění jater

KTERÉ POTRAVINY POMÁHAJÍ V LÉČBĚ JATER?

Dieta v případě steatózy (často vyhl. ztučnění jater dieta) obvykle obsahuje tyto přísady: velké množství zeleniny a ovoce, rostliny s vysokým obsahem vlákniny, jako například luštěniny a celozrnné obilniny. Tato strava neobsahuje přidaný cukr, sůl, trans tuky, červené maso, bílý chléb, rýži a těstoviny, rafinované uhlohydráty a alkohol. Omega 3 mastné kyseliny mají mnoho předností, mimo jiné mohou zlepšit u dětí a dospělých i zdraví jater. Několik důkazů poukazuje i na to, že doplňky výživy obsahující vitamin E mohou pomáhat v prevenci nebo léčbě poškození jater způsobené jejími onemocněními, ale v této souvislosti jsou ještě nutné další výzkumy. Příliš velké množství vitaminu E totiž škodí zdraví.

JAK SE DAJÍ JÁTRA DETOXIKOVAT?

Detoxikace jater má na organismus mimořádně příznivé účinky. Pokud ji provedeme, dbáme na to, aby naše játra vykonávala detoxikační funkci ještě efektivněji. Čištění ztučněných jater lze provést mnoha způsoby, dokonce i léčivými rostlinami. Jedním z nich je ostropestřec mariánský, také známý jako silymarin. Hepatoprotektivní a antioxidační aktivita (jde o silný antioxidant) této léčivé rostliny je způsobena její schopností potlačovat volné radikály, které pocházejí z metabolismu toxických látek, jako je etanol, acetaminofen a tetrachlormethan. Podle jedné studie, provedené před časem na lidech, léčba silymarinem mírně zvýšila dobu přežití pacientů s cirhózou vyvolanou alkoholem, ve srovnání s neléčenou či špatně léčenou kontrolovanou skupinou. Mezi další rostliny posilující játra patří již zmíněná pampeliška, kořen jamu, česnek a výše zmíněná kurkuma. V souvislosti s její účinnou látkou, kurkuminem, bylo zjištěno, že pomáhá při regeneraci jater v případě cirhózy, proto se její aplikace rozhodně doporučuje.

Zde je 7 způsobů detoxikace a očisty jater:

  • Zvýšení denního příjmu vlákniny.
  • Pravidelná konzumace zeleného čaje.
  • Konzumace česneku.
  • Zvýšení příjmu vitaminu C.
  • Zařazení kurkumy do stravy.
  • Konzumace ořechových plodů.
  • Upřednostnění zelenolisté zeleniny.

 

I přesto, že správná strava bohatá na živiny je mimořádně důležitá, vyplatí se zvážit občasný půst v zájmu další podpory detoxikačních procesů jater. Výzkumy naznačují, že během půstu jaterní buňky produkují více bílkovin, co může souviset s lepším metabolismem (látkovou výměnou) uhlohydrátů a sníženou hladinou tuků v játrech. Proti ztučnění jater může pomoci kromě změn životního stylu a léčivých rostlin i střevní flóra resp. její obnova. V tom jsou probiotika nejúčinnější. Díky rovnováze ve střevní flóře je pravděpodobnost obezity a různých střevních onemocnění, které ovlivňují vznik různých onemocnění, už nižší. Napravení zdraví střevního systému předchází tomu, aby člověk vysloveně toužil po potravinách s vysokým obsahem cukru, které přispívají k rozvoji steatózy. Upřednostňujme jídla s nízkým obsahem tuku a při nákupu si pozorně přečtěme na etiketách seznam přísad, resp. informujme se o obsahu tuku. V zájmu zotavení je správná výživa nezbytná. (často hledané výrazy:  Steatóza jater jídelníček, Jídelníček pro ztučnělá játra, Jak odtučnit játra,  ztučnění jater projevy, ztučnění jater zkušenosti

Před plánovaným půstem je třeba se v každém případě poradit s lékařem. Ženy v době těhotenství a kojící matky by ostropestřec neměly aplikovat!

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/fatty-liver
https://www.healthline.com/nutrition/fatty-liver#TOC_TITLE_HDR_3
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/nonalcoholic-fatty-liver-disease/symptoms-causes/syc-20354567
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/nonalcoholic-fatty-liver-disease/diagnosis-treatment/drc-20354573
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24672644/