Zdravá strava pro tlusté střevo | Probiotika | Kysané zelí
Dnes je už jednoznačně prokázáno, že kvalitu střevní mikroflóry přímo ovlivňuje složení stravy, kterou konzumujeme. Centrem našeho těla je trávicí soustava a od schopnosti přijímat živiny ze stravy závisí nejenom naše přežití, ale také kvalita našeho života. Dáváte přednost „fast foodům”, stravě „přecpané” tuky a absolutně bez vlákniny? Upřednostňujete stravu bohatou na zpracované maso a obiloviny, vajíčka či sýry? Pokud ano, Váš organismus trpí nedostatkem vlákniny. Vláknina je přitom pro zdravé střevo životně důležitá. Potraviny totiž nejsou jen zdrojem výživy, ale díky vláknině, kterou obsahují, podporují také činnost střeva.
Poskytují objemný materiál pro práci střevních svalů. Pomáhá zrychlit posun strávené potravy střevem a současně zrychluje vylučování škodlivých látek.
Vláknina se bohatě vyskytuje v luštěninách (fazole, boby, hrách, sója, cizrna), celozrnných obilovinách (oves, pšenice, ječmen, žito, špaldová pšenice) v rýži natural, v pohance, zelenině, ovoci, ve lněném semínku apod. Pokud jíme dostatečné množství zeleniny, jako jsou pórek, česnek, cibule, topinambury a artyčoky, můžeme zlepšit zdravotní stav svých střev. To všechno je zdravá strava pro střevo. Taková strava má totiž na střeva „probiotický” efekt. To znamená, že tělu pomáhá vytvářet vlastní, zdraví prospěšné bakterie. Zdravá strava podporuje rozmnožování bakterií, a je také velmi důležitá pro zdraví střev.
Kyselé zelí – přírodní lék pro střevo
Určitě ho všichni známe, možná i rádi konzumujeme. Přitom si možná ani neuvědomujeme jeho léčivé účinky. Zelí obsahuje: celou řadu vitamínů: betakarotén – (provitamín A) a vitamíny C, B, E a K, vysoký podíl minerálních látek: draslík, vápník, fosfor, železo, zinek a hořčík, stopové prvky, z kterých je nejdůležitější síra.
Kyselé zelí je bohaté také na fytochemikálie s antibiotickými a protirakovinnými účinky. Bohatě jsou zastoupené životodárné enzymy, aminokyseliny obsahující síru a hořčičný olej. Kyselé zelí je tudíž také zdravá strava pro střevo.
Týká se to však především jen netermizovaného, nesterilovaného a ani jinak tepelně neupravovaného kyselého zelí. Protože pouze v tomto stavu se v něm kromě ostatních živin zachovají i všechny termolabilní živiny – vitamín C, užitečné bakterie – probiotika, enzymy. Tyto živé enzymy působí stejně jako enzymy pankreatu, které pomáhají při trávení. Proto denní konzumace kyselého zelí je velmi účinnou pomocí u lidí, kteří mají sníženou činnost pankreatu, např. při udržování hladiny cukru u diabetiků.
Kyselina mléčná je nejcennější složkou kyselého zelí. Při součinnosti vitamínů skupiny B obnovuje poškozenou střevní sliznici. Pomáhá též přímo při trávení v žaludku tím, že kompenzuje nedostatek tvorby kyseliny solné. Šťáva z kyselého zelí:
- obsahuje probiotické bakterie, které brání patogenním a hnilobným bakteriím rozmnožovat se ve střevech a příznivě ovlivňují činnost žlučníku – snižují tím hladinu cholesterolu v krvi
- aktivuje činnost střev a vylučování toxických látek
- podporuje látkovou výměnu
- má odvodňující účinek, čímž umožňuje rychlé odstraňování odpadních látek z těla
- pomáhá i při chronické zácpě a divertikulóze.
1 dcl čerstvé šťávy se užívá 3-4x/den jako doplněk při léčbě různých problémů trávicího traktu, např: podrážděné nebo zanícené střevo, nežádoucí bakteriální kvašení, či při jiné nerovnováze v celém trávicím traktu.
Kyselé zelí přispívá k uzdravení střeva i díky nezanedbatelně vysokému obsahu celulózy, která:
- zlepšuje průchodnost střev,
- podporuje pravidelné vyprazdňování, a tak zabraňuje zácpě.
Nezapomínejme na kyselé zelí, je to zdravá strava pro střevo a výborný pomocník zejména tehdy, když nám naše střevo způsobuje zdravotní problémy.
Pokud byste chtěli číst články související s tímto tématem, klikněte na klíčová slova: Detoxikace | Očista střeva | Paraziti | Únava
„Tuto kůru doporučuji všem, ať mají či nemají nějaké problémy.“
Eliška, 20-02-2013
Pokud si chcete přečíst další, (notářem ověřené) reference zákazníků na téma zdravá strava, klikněte na následující odkaz:
Clean Inside je výborným doplňkem vlákniny
Pokud konzumujeme převážně stravu, ve které chybí vláknina, musíme ji tělu dodat ve formě výživového doplňku, aby naše střevo bylo zdravé a dobře vykonávalo svou funkci. Výborným doplňkem je Clean Inside vláknina, jedna ze složek Clean Inside program-u.
Obsahuje kromě látky psyllium (nejbohatší přirozený zdroj vlákniny) rozpustnou a nerozpustnou vlákninu z 15 různých léčivých rostlin. Při jeho pravidelném užívaní:
- dosáhneme optimální činnosti trávicího traktu, včetně tenkého a tlustého střeva
- podpoříme přirozený proces vyprazdňování
- zabráníme poškození sliznice střeva
- předejdeme vzniku různých střevních nemocí
Jitrocel – jedinečný zdroj vlákniny
Každodenní strava ne vždy obsahuje dostatečné množství vlákniny, takže ji musíme doplňovat. Samozřejmě nejlepší je vybrat si takový doplněk, který je nejbohatším přirozeným zdrojem, a tím je psyllium. Jak se získává? Vyčištěním obalů semen jitrocele indického. Když ho smícháme s tekutinou, začne silně pučet, vytvoří se gel a jeho objem se zvětší až 40násobně. Přesvědčíme se tak, že psyllium je zdrojem vlákniny; je lehce rozpustné stejným způsobem jako vláknina, která se nachází v některých obilovinách, (oves, ječmen). Přece jenom však je rozdíl v tom, že jeho obsah vlákniny je mnohem výraznější, než je tomu například u ovesných vloček.
Psyllium optimalizuje při pravidelném užívání fyziologickou funkci trávicího traktu, především tlustého a tenkého střeva. Je to tím, že vláknina na sebe váže velké množství vody, objem střevního obsahu se zvětšuje, což stimuluje peristaltiku střeva. Pokud si psyllium připravujeme k užívání, musíme dodržet přesný návod: obsah jedné lžíce nasypeme do 200 ml tekutiny (může to být mléko, voda, ovocná šťáva). Ale můžeme ho vmíchat i do jogurtu, případně podmáslí. Rychle promícháme a obsah ihned vypijeme. Vzápětí vypijeme ještě navíc 250 ml vody. Je opravdu nutné, abychom přesně dodržovali pitný režim!
Bakterie se ve střevě během života výrazně mění
Když se narodíme, náš zažívací systém je sterilní. Bakterie se do zaživacího systému dostávají postupně, zpočátku během kojení a později při kontaktu s prostředím, ale i při konzumaci potravin. S přibývajícím věkem se však složení střevní mikroflóry charakteristicky mění. Množství užitečných bakterií (např. bifido – bakterie) u starších lidí výrazně klesá, dokonce mohou úplně vymizet. Na druhé straně počet nežádoucích bakterií, jako jsou např. laktobacily, enterokoky, entero-bakterie a klostridie, se zvyšuje. To může způsobit, že ve střevě převládnou patogenní bakterie a toxické škodliviny se dostanou do celého těla. Důsledkem toho je výrazný nárůst výskytu celé řady onemocnění: porucha funkce jater, IBD – zánět střev (Crohnova choroba a ulcerózní kolitida), rakovina především tlustého střeva, IBS či gastroenteritida (zánět žaludku a tenkého střeva).
Probiotika – užitečné bakterie
Je nutné, aby se tyto „přátelské” bakterie nacházely v našich střevech v hojném počtu. V tom případě trávicí trakt a přívod živin funguje optimálně. Jejich úkolem je rozložit v tlustém střevě takové složky stravy, které nemají schopnost rozložit se v tenkém střevě. K nim patří např. složené cukry – oligosacharidy, bílkoviny, odolný škrob jakož i neškrobové polysacharidy, tj. vláknina a pod.
Je všeobecně známé, že do tlustého střeva dospělého člověka se denně dostane přibližně 60 až 80 g nestráveného zbytku potravy. V přední části tlustého střeva se potrava částečně rozloží díky činnosti například zástupců rodů Lactobacillus a Bifidobacterium na kyselinu mléčnou a mastné kyseliny s krátkým řetězcem (kyselina octová, propionová a máslová). Jsou to kyseliny, které mají pozitivní vliv na hostitelský organismus. Epitelové buňky tlustého střeva tak získávají energii, snižuje se pH, zvyšuje se absorpce vápníku, železa, hořčíku a dochází k velmi příznivému vlivu na metabolismus glukózy a lipidů v játrech.
Probiotika – mléčné bakterie užitečné pro naše střevo můžeme získat, když se zdravá strava pro střevo stane naší každodenní prioritou. Mezi probiotika patří mléčné výrobky, jako je bílý probiotický jogurt, sýr cottage nebo kefír, ale i nesterilované kyselé zelí. Pokud uvedené produkty nekonzumujeme pravidelně každý den anebo při určitých akutních zdravotních situacích (užívaní antibiotik, Průjem, zápal střev apod.), můžeme užitečné bakterie ve střevě doplnit ve formě výživového doplňku Swiss Probiotix.
Clean Inside Program pro vnitřní očistu
Rozhodující podmínkou udržení zdravého tlustého střeva jsou vysoce kvalitní rozpustná i nerozpustná vláknina. Jakmile se díky jeho složkám dosáhne pročistění tlustého střeva od shluků, usazenin a Parazitů, zmírní se nejen příznaky zácpy, ale ve většině případů zcela vymizí. Je to ideální preventivní prostředek, který nás chrání před propuknutím různých nemocí. Je velice doporučován a pro naše zdraví bude velmi prospěšné, když budeme v jeho pravidelném užívání dále pokračovat i po detoxikační kúře. Kromě látky psyllium totiž obsahuje rozpustnou a nerozpustnou vlákninu z dalších 15 léčivých rostlin.
Proč užíváme Clean Inside Program:
- šetrným způsobem podporuje přirozený proces vyprazdňování
- přináší úlevu při zácpě a hemoroidech
- omezuje tvorbu střevních dutin – divertikulózu
- zvyšuje pocit sytosti, brání příjmu dalších energetických potravin, čímž přispívá k redukci tělesné hmotnosti
- chrání sliznici střev před nežádoucím drážděním toxickými a karcinogenními látkami
- snižuje riziko vzniku karcinomu tlustého střeva a konečníku
Všichni uživatelé Clean Inside program-u se měli možnost přesvědčit, že je nejúčinnějším a nejbezpečnějším přirozeným řešením zácpy vůbec.