Pokud máte zájem o naše produkty, navštivte naši oficiální slovenskou webovou stránku NATURALSWISS, kde si je můžete pohodlně a bezpečně objednat.

Nejčastější cestovní nemoci – dávejte pozor!

Cestování patří pro mnohé mezi nejvzrušivější činnosti na světě, tedy, dokud neonemocníme. I ten nejlépe zorganizovaný výlet může překazit neplánované onemocnění, co může mít za následek to, že pečlivě vyhotovený cestovní plán se bude muset zrušit. Které jsou nejčastější cestovní nemoci? Jak se připravit na dovolenou, aby se minimalizovala pravděpodobnost případného onemocnění? Odpovědi na tyto a další otázky se dozvíte z našeho článku.

Cestování znamená pro každého z nás něco jiného: poznávání nových kultur, dlouhé procházky v neznámém městě, probádání turistických chodníčků v nádherné přírodě, celodenní lenošení na pláži. Cestování miluje asi každý, ale jenom malé procento z nás je připraveno na to, že během svých cest můžeme nečekaně onemocnět, co může celý výlet pokazit.

Poruchy, které se vyskytnou během cestování, se často označují také jako exotické nemoci, protože obvykle jsme vystaveni většímu riziku, pokud cestujeme co nejdále, do exotických zemí. Když se však na takovou cestu důkladně připravíme, riziko, že chytneme nějakou nemoc, se dá takto minimalizovat. Mezi často hledané výrazy na téma spojené s cestováním patří také: Tropická nemoc, tropické kožní nemoci, bezpříznaková nemoc

CESTOVATELSKÝ PRŮJEM

Už samotný název o něm prozrazuje mnoho: cestovatelský průjem (průjem během cestování) je stav, který se projevuje během cestování nebo bezprostředně po návratu domů. Nikdo nemá zájem během dovolené strávit většinu času na toaletě, i přesto jde o jednu z nejčastějších nemocí během cestování. Mezi její příznaky lze zařadit křeče v břiše, nadýmání, silné pohyby střev, horečku, nechutenství, slabost, malátnost a dehydrataci. Pokud někoho postihne toto onemocnění, určitě se nebude chtít celé dny procházet městem a jeho okolím. Naštěstí obvykle odezní během 3 až 5 dní, a to i bez léčby, ale úplně stačí k tomu, aby překazil celou dovolenou.

Jeho hlavní příčinou je konzumace znečištěné nebo kontaminované vody nebo potravin. Vycházeje z těchto poznatků je možné poměrně jednoduše předcházet tomuto stavu dodržováním obecných hygienických zásad. Pokud se zdržujeme v zahraničí, za žádných okolností nepijme vodu z vodovodu a také na čištění zubů se doporučuje používat balenou vodu. V restauracích se vyhněme kostkám ledu v nápojích, stejně tak se vyhýbejme konzumaci čerstvé zeleniny a ovoce a v podstatě všeho, co by nevzbuzovalo důvěru. Jako při léčbě každého průjmu, i v tomto případě je důležité pít hodně tekutin (čisté vody), aby se předešlo dehydrataci.

ZÁCPA BĚHEM DOVOLENÉ

Zácpa je mimořádně nepříjemné onemocnění, které se během cestování ještě víc zhoršuje. Samotné cestování vytrhne člověka z každodenní zavedené rutiny a to často ovlivňuje nejenom duševní stav, ale i fungování střev. Spousta lidí bojuje s problémem, že během dovolené prostě nemohou na cizím místě „jít na záchod“.

Hlavní příčinou zácpy během cesty je tedy napětí, obava, vymanění se z komfortní zóny. Bez ohledu na to, jak dobré je cestovat, se cestování často považuje za nový zdroj stresu, který často souvisí s tím, kdy a kde najdeme toaletu. Najdeme během delší poznávací cesty ve městě vůbec toaletu? V jakém stavu bude? Bude na nás čekat mnoho lidí? Tyto a mnoho podobných otázek nás trápí neustále. Během dovolené – a právě proto – přijímáme podstatně méně tekutin, co tomuto stavu také nepomáhá. Užívání doplňků stravy s obsahem vlákniny, jako je například Swiss Fiber Daily, může poskytnout řešení tohoto problému.

ZAŽÍVACÍ PROBLÉMY

Jak již bylo výše zmíněno, cestování je dalším zdrojem stresu pro náš organismus, který může vyvolat zažívací potíže. Během dovolené nemáme k dispozici obvyklou stravu, jíme víc než obvykle, zkoušíme nové a speciální příchutě, čím způsobujeme víc stresu našemu trávicímu systému.

Může se objevit pálení žáhy, nadýmání, průjem, nevolnost, a tyto příznaky mohou velmi znepříjemnit dovolenou. V těchto případech může také pomáhat pravidelné užívání doplňků stravy, jako je například Symbiotikum obsahující prospěšná probiotika, nebo Swiss Fiber Daily s vysokým obsahem vlákniny.

STŘEVNÍ INFEKCE, PARAZITÉ

Tento problém může vzniknout zejména tehdy, pokud cestujeme do exotické země a nevěnujeme dostatečnou pozornost hygieně. Paraziti se do našeho organismu totiž dostávají obvykle přes ústa (perorálně), prostřednictvím kontaminované vody. I syrové potraviny mohou obsahovat parazity, proto je třeba jim věnovat zvýšenou pozornost. Prvořadým příznakem při těchto infekcích je přetrvávající průjem, který může z dovolené snů udělat noční můru. Naštěstí dodržování základních hygienických pravidel může snadno zabránit střevním infekcím a mimo jiné se doporučuje užívat antiparazitární doplňky, jako je například Parasic.

ÚPAL, ÚŽEH, SPÁLENÍ

Dovolenou pro mnohé z nás představuje pláž, opalování, odpočinek, ale přehnané opalování s sebou přináší řadu rizik. V případě vážnějšího spálení na slunci může být výsledkem zarudnutí a svědění pokožky, tvorba puchýřů, ve vzácných případech i nádorů a v dlouhodobém horizontu až rakovina kůže. Přestože úpal a úžeh jsou v základě dva rozdílné stavy, jde o vážnější nemoci, které jsou nejčastěji důsledkem pobytu v extrémně vysokých teplotách, na slunci a představují vážnou hrozbu pro zdraví člověka. Organismus člověka je přehřátý (zahřeje se až nad 40 stupňů), zrychluje se puls, pociťuje závratě, nevolnost, nezřídka i křeče, bolesti hlavy (točení hlavy a zvracení) a ve vážnějších případech hrozí ztráta vědomí. Pokud máte podezření na úpal nebo úžeh, okamžitě volejte záchrannou službu!

V rámci prevence se doporučuje nepřehánět to s pobytem na slunci, a když už, vždy používejte opalovací krém a v době od 11. do 15. hodiny se vyhýbejte pobytu na slunci, protože právě v této době je riziko spálení sluncem největší. Pro opalování je mimořádně důležité doplňování tekutin, nezapomínejte proto na pití, nejlépe čisté vody.

EXOTICKÉ TROPICKÉ NEMOCI

Pokud se chystáme na cestu do exotických destinací, jako je například Asie nebo Afrika, nezaškodí se na takovou dovolenou připravit ještě důkladněji. V exotických zemích se totiž můžeme setkat s velkým množstvím onemocnění, které se jinde nevyskytují. Z tohoto důvodu se doporučuje před cestou absolvovat doporučené očkování. Při vstupu do některých zemí jsou povinně předepsaná očkování, takže nás do země nepustí, pokud nebudeme mít ochrannou vakcínu.

Mezi nejčastější exotické cestovní nemoci, které se mohou vyskytnout, patří malárie, horečka dengue, žlutá zimnice, cholera a tyfus. Vhodnou předpřípravou se těmto nepříjemným, v některých případech život ohrožujícím onemocněním, můžeme snadno vyhnout. Dnes již existuje očkovací vakcína proti žluté zimnici, choleře a tyfu, v případě zabránění malárie je možné užívat léky, avšak proti horečce dengue neexistuje zatím žádná vakcína, pouze ochrana před poštípáním komáry, ale většina postižených onemocnění překoná bez speciálních příznaků. Malárie, horečka dengue a žlutá zimnice bývají přenášeny komáry.

PREVENCE A LÉČBA

Nejlepším způsobem léčby na onemocnění je v každém případě předcházení problému, prevence. To samozřejmě neznamená, že raději nebudeme nikam cestovat. Spíše jde o to, že na každou cestu se vždy důkladně připravíme, čím můžeme minimalizovat riziko toho, že nás nějaká nemoc chytne během dovolené. Nabízíme vám několik tipů pro bezstarostnou dovolenou!

Probiotika, doplňky výživy

Probiotika jsou bakterie, které příznivě ovlivňují lidský organismus, především trávicí systém. Probiotika jsou často označována jako „dobré“ nebo „prospěšné“ bakterie, protože pomáhají udržovat zdraví střev. Nabízejí dokonalé řešení proti průjmu, narušené rovnováze střevní flóry, proto se vyplatí vzít si je s sebou na dovolenou. Kapsle Symbiotikum představují jedinečný doplněk výživy, který obsahuje 12,5 miliardy živých probiotik. Pomáhají odstranit akutní zažívací problémy a přispívají k obnově rovnováhy střevní flóry.

Užívání vlákninových doplňků stravy může být velkou pomocí v případě zácpy. Swiss Fiber Daily představuje ideální řešení, protože kromě toho, že obsahují probiotika, obsahují i ​​léčivé rostliny na podporu trávení, které pomáhají proti bolestem břicha. Vyplatí se vyhradit prostor v příručním zavazadle tomuto doplňku, protože může být obrovskou pomocí na cestách.

Stejně tak je mimořádně důležitá obezřetnost proti parazitům. V případě, že se chystáme na delší cestu, infekce tohoto druhu může dostatečně znepříjemnit její průběh. Náš přípravek Parasic je směsí 13 léčivých rostlin se speciálními účinky, pomocí kterého lze z organismu odstranit parazity a jejich larvy. Proto může být užitečným doplňkem před i během cest.

Očkování

Vakcína a cestování
Pokud je cílem cesty některá exotická destinace, je doporučeno zjistit předem, které nemoci se v daném regionu vyskytují a jaké očkování se doporučuje, případně je povinné, následně vyhledejme nejbližší očkovací centrum. Při cestě do většiny exotických zemí neexistuje žádná povinná vakcína, pouze se důrazně doporučuje. Zde přichází v úvahu očkování proti choleře, tyfu, v závislosti na regionu. V některých zemích je však očkování proti žluté zimnici povinné a do země je vstup povolen pouze po jeho absolvování. Očkování může být finančně náročné, ale šetření v tomto případě není na místě. Během dovolené není nic horšího, než návštěva nemocnice.

Důležité na cestách: pít pouze balenou vodu

Znečištěná voda z vodovodního kohoutku může být původcem mnoha problémů, mezi nimiž je nejčastější cestovatelský průjem. Pro státy v Africe a v Asii je typické, že taková voda není dostatečně čistá, proto se balená voda doporučuje dokonce i na mytí zubů. Zmíněnou balenou vodu mějme stále u sebe, pokud se chystáme navštívit exotické země, ale na tyto skutečnosti si posviťme kamkoliv cestujeme. Stejně tak platí, že nikdy nepožadujme led do nápojů, protože ten se připravuje právě z vody z vodovodu.

Ochrana před silným slunečním zářením

V zásadě platí, že kamkoliv se vybereme, přípravek na opalování s dostatečně vysokým ochranným faktorem v zavazadle nesmí chybět! Obecně se doporučuje ochranný faktor 30 až 50, protože poskytuje relevantní ochranu před škodlivými UVA a UVB paprsky. Zanedbání této ochrany může mít za následek spálení pokožky, které je mimořádně bolestivé a může být důvodem zkažené dovolené, případně její předčasného ukončení. Je lepší tomuto stavu předejít, než ho dodatečně léčit.

Hlavní zásada: mytí rukou

Pokud nás nemile známý covid něčemu naučil, tak je to fakt, že mytí rukou je mnohem důležitější, než jsme si dosud mysleli. Minimálně polovina vzniklých onemocnění z jídla je zapříčiněna neumytýma rukama během jeho přípravy. Jednoduché mytí rukou je jedním z nejlepších způsobů ochrany před nemocemi, jako jsou průjem, otrava jídlem, chřipka, nebo třeba i některé nové varianty  koronaviru.

Léky

Základní součástí příručního zavazadla by měly být léky proti bolesti, proti zánětu, černé uhlí proti průjmu, něco ke snížení horečky, pastilky na cucání na bolesti krku, náplasti, gel na bodnutí hmyzem. Může se to zdát hodně a přehnané, ale v případě, že se některý ze zmíněných problémů projeví, mějte po ruce okamžitou pomoc. Není totiž jisté, že v blízkosti svého pobytu najdete nějakou lékárnu.

Mezi další nemoci z cestování můžeme zařadit také nachlazení nebo chřipku, kterou mohou cestovatelé dostat v dopravních prostředcích, kterými cestují z nebo do své oblíbené cílové destinace.

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/travelers-diarrhea/symptoms-causes/syc-20352182
https://www.nomadicmatt.com/travel-blogs/ten-health-safety-tips/ 
https://www.cdc.gov/cholera/about/index.html
https://www.cdc.gov/yellow-fever/index.html
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/typhoid-fever/symptoms-causes/syc-20378661