Inhibitory protonové pumpy proti žaludeční kyselině?

Podle vědců u osob, které používají inhibitory protonové pumpy na žaludeční kyselinu, je riziko vzniku onemocnění ledvin, demence, kardiovaskulárních onemocnění a střevních lézí mnohem vyšší, než u těch, kteří používají jiné druhy léků.

Existují bezpečné, přírodní alternativy místo inhibitorů protonové pumpy.

U pacientů, u nichž jsou inhibitory protonové pumpy (PPI) nejčastějším typem léčiva proti kyselinovému refluxu, je míra úmrtí mnohem vyšší, než mezi pacienty, u kterých byly použity jiné podobné léčebné postupy.

V  novější studii byly sledovány lékařské údaje 275 000 uživatelů PPI a byly porovnávány s údaji jiných osob, které používaly jiné typy léků v souvislosti s léčbou gastroezofageálního refluxního onemocnění (GERD). Publikované studie spojovaly PPI se závažnými vedlejšími účinky včetně demence a poškození ledvin.

Víc na téma: Co způsobuje pálení žáhy? >>

PPI NA ŽALUDEČNÍ KYSELINU?

Léčba symptomů refluxu se stala doslova velkým byznysem. Některé výzkumy ukazují, že od roku 1999 se používání inhibitorů protonové pumpy na předpis zdvojnásobilo, například v případě dospělé populace USA vzrostlo z 3,9 procenta na 7,8 procenta.

Podle odhadů je každým rokem předepsaných přibližně 64 milionů receptů na léky snižující žaludeční kyselinu proti GERD včetně PPI a H2 blokátorů (méně známá skupina léků proti refluxu s menším počtem vedlejších účinků).

Přestože PPI jsou při nadměrné tvorbě žaludeční kyseliny běžné, jedna studie uvádí, že v případě 53 až 69 procent případů je užívání PPI, antacid v podstatě neodůvodněné.

Zdá se, že největším problémem je spíše předávkování nebo neodůvodněné předepisování receptů na tyto léky.

Mírné případy přetížení kyselinou pravděpodobně není třeba léčit pomocí PPI. Existuje několik produktů s mnohem nižším rizikem, kromě toho zmírnění mírných příznaků se může dosáhnout i změnou životního stylu.

Žaludeční kyselina nebo také žaludeční šťáva je bezbarvá vodnatá tekutina, která pomáhá trávit živiny z přijatých potravin

ÚČINEK PPI NA STŘEVNÍ SYSTÉM

Složení mikrobů žijících ve střevě je mimořádně citlivé na změny v místním prostředí. PH, míra kyselosti okolního prostředí, jsou důležitou součástí zdraví střev a obzvláště silným regulátorem mikrobiálních společenství. Aplikace PPI snižuje množství kyseliny produkované v žaludku a v konečném důsledku i její množství vstupující do střev. To způsobuje výraznou změnu v pH hodnotě střev.

V poslední době několik studií prokázalo, že PPI mění střevní mikroflóru tak, že snižuje její celkovou diverzitu. Oportunistické patogeny, mezi které lze zařadit i Enterococcus, Streptococcus, Staphylococcus a E. coli, se vyskytovaly častěji ve střevním traktu uživatelů PPI.

Napravení zdraví střevního systému není vůbec jednoduché, avšak správným způsobem života, pro- a prebiotiky, je to možné.

PPI POŠKOZUJÍ VSTŘEBÁVÁNÍ ŽIVIN

Dalším důsledkem dlouhodobého používání PPI je zhoršení absorpce živin. Žaludeční kyselina je nezbytná pro absorpci mnohých makro- a mikroelementů. Ukázalo se, že u uživatelů PPI je zvýšené riziko nedostatku vitamínů a minerálních látek, včetně vitamínu B12, vitamínu C, vápníku, železa a hořčíku. Nedostatek žaludeční kyseliny a atrofická gastritida (zánět žaludku) umožňují přemnožení bakterií, které přijímají mikroživiny, jako je vitamín B12, který následně organismu chybí.

RIZIKO KARDIOVASKULÁRNÍCH PROBLÉMŮ

Několik nedávných studií poukázalo na souvislost mezi zmíněnými inhibitory a kardiovaskulárními problémy. PPI výrazně zvyšují riziko srdečního infarktu a snižují také produkci oxidu dusnatého, přírodní látky, která podporuje vazodilataci (rozšíření cév) a zlepšuje průtok krve.

PPI NEGATIVNĚ OVLIVŇUJÍ KOGNITIVNÍ FUNKCE

PPI zhoršují i ​​kognitivní funkce. Studie z roku 2016 dospěla k závěru, že u pravidelných uživatelů PPI se riziko demence zvýšilo o 44 procent, na rozdíl od osob, které tyto léčiva neužívaly.

OPAKUJÍCÍ SE REFLUX

Organismus je mimořádně citlivý na změny a neustále se snaží udržovat stabilní rovnováhu, která se často označuje také jako homeostáza. Pokud jde o PPI, když zaregistruje sníženou produkci žaludeční kyseliny, organismus produkuje hormon gastrin, aby se pokusil o kompenzaci. Gastrin obvykle stimuluje její produkci.

MOŽNÉ ALTERNATIVY PŘI ŽALUDEČNÍ KYSELINĚ

Je tedy PPI skutečně nejlepším lékem na zažehnání pálení žáhy? Obecně tyto a mnohé další studie naznačují, že PPI nejsou až tak bezpečné, jak se zdají. V případě mírných až středně těžkých příznaků může jít o řešení problému pomocí přírodních alternativ.
První pomoc při pálení žáhy je dietní strava, dostatek tekutin a antacida.

Než se rozhodnete ukončit používání PPI, v každém případě se poraďte se svým lékařem a v zájmu vyhnout se abstinenčním příznakům dávkování snižujte postupně.

Masticha

Masticha guma nebo pryskyřice získávaná ze stálezelené, dvoudomé rostliny (stromu), dorůstající v některých případech až do výšky asi 3 metry. Tento strom pochází z oblasti Středomoří, vyskytuje se především na řeckém ostrově Chios. Tuto cennou pryskyřici už po staletí aplikují proti poruchám trávení (trávicí potíže) a v zájmu zdraví ústní dutiny a jater. Díky svému antioxidačnímu účinku v mnoha směrech podporuje naše zdraví, stejně může být použita i v případě zmírnění problému, který je ústředním tématem našeho článku.

Masticha všestranně podporuje naše zdraví, lze ji použít i v případě snížení žaludeční kyseliny

Tuto pryskyřici osoby obecně dobře snášejí, avšak v některých případech může způsobit bolesti hlavy, zkažený žaludek a závratě. Abychom minimalizovali případné vedlejší účinky, je vhodné začít s co nejnižší možnou dávkou a postupně se dopracovat k té úplné.

Vitamín U

Zdravá střevní sliznice a stěny žaludku: jejich strážcem je vitamín U. Vitamín U je terminologie zavedena počátkem padesátých let dvacátého století a slouží k identifikaci sloučeniny přítomné v zelné šťávě. Navzdory názvu vitamín U není skutečným vitamínem, ale je to aminokyselina methionin. Vitamín U je k dispozici nejenom jako doplněk výživy, ale přirozeně se nachází v různých potravinách, zvláště v košťálové zelenině, jako je například zelí, brokolice, růžičková kapusta a samotná kapusta.

Vitamín U se nejčastěji doporučuje v případě léčby, kdy se projeví žaludeční vředy, ale kromě toho zlepšuje i trávení, posiluje imunitní systém, chrání před potravinovými alergiemi, snižuje hladinu cholesterolu a urychluje hojení ran. Zdá se, že může být vhodnou alternativou k výše zmíněným inhibitorům.

Mezi prospěšné vlastnosti tohoto vitamínu patří následující:

  • Pomáhá při obnově sliznice střev
  • Urychluje hojení poranění
  • Zlepšuje metabolismus tuků
  • Urychluje hojení vředů trávicího systému
  • Pomáhá při prevenci vzniku vředů

 

Jeho aplikace se doporučuje v první řadě u nadměrné produkce kyseliny, refluxu, v případě vzniku a prevence žaludečních vředů, osobám užívajícím léky na regulaci produkce žaludečních kyselin, po chirurgickém zákroku, jako doplňková léčba. I navzdory všemu může také jít o doplňkovou léčbu nebo prevenci v případě onemocnění souvisejících s poraněním nebo ztenčením sliznice střev. Kromě toho je možná jeho aplikace, jako forma doplňkové léčby, při onemocněních trávicího systému.

 

Vitamín U se nejčastěji doporučuje proti žaludečním vředům, ale zlepšuje i trávení

Konzumace potravin bohatých na vitamín U, jako jsou již výše uvedené zelí, brokolice, růžičková kapusta a klasická kapusta, se obecně považuje za bezpečnou i v období těhotenství a kojení. No i přesto o bezpečnosti tohoto vitamínu ve formě doplňku výživy v tomto období máme k dispozici málo informací. Proto se užívání těchto doplňků ženám v uvedené době nedoporučuje.

Změny životního stylu

  • Přejděte na paleo stravu s nízkým obsahem uhlohydrátů
  • Vstřebávání uhlohydrátů může vést k přemnožení bakterií, což má za následek nadýmání a zvýšený tlak na břicho, a to způsobuje kyselinový reflux.
  • Léčte nízkou hladinu žaludeční kyseliny a přemnožení bakterií
  • Na rozdíl od tradičních předpokladů kyselinový     reflux vzniká často kvůli nízké hladině kyseliny, co má za následek přemnožení bakterií.
  • Konzumujte menší porce
  • Konzumujte menší množství tuků
  • Vyhněte se poloze vleže po jídle alespoň dvě hodiny
  • Vyhýbejte se tzv. snackům před spaním
  • Noste pohodlné, volné oblečení
  • Vyhýbejte se alkoholu, kouření a potravinám, které vyvolávají tyto příznaky

 

Změna stravy a životního stylu jsou klíčové při léčbě jakýchkoliv trávicích problémů, včetně GERD. Přechod na tzv. paleo dietu s nízkým obsahem uhlohydrátů a stravování pro zdraví střev je obecně mnohem bezpečnější a účinnější než užívání antacid, jako jsou PPI.
Ve vyhledávačích se častokrát objevují výrazy jako HCl v žaludku, nadměrná tvorba žaludečních šťáv, test kyselosti žaludku, koncentrace HCl v žaludku, žaludeční šťávy, žaludeční šťávy v krku, překyselení žaludku, funkce HCl v žaludku, málo kyseliny v žaludku příznaky a podobně.

Zdroje:

https://www.healthline.com/health-news/heartburn-drugs-may-increase-risk-of-death
https://www.healthline.com/health/gerd/proton-pump-inhibitors
https://chriskresser.com/the-dangers-of-proton-pump-inhibitors/comment-page-7/
https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-u
https://www.healthline.com/health/mastic-gum