Tlusté střevo | Smrt začíná právě tady
Není pochyb o tom, že tlusté střevo má velmi důležitou funkci, jeho zdraví je však křehké. Následkem nevhodné stravy a životního stylu, příjmem potravy, různých chemikálií, toxinů a léků, musíme počítat se špatným trávením, nadváhou, oslabeným imunitním systémem a také s řadou onemocnění.
Tlusté střevo (latinsky – intestinum crassum) je poslední částí zažívacího traktu. Zde již neprobíhá proces trávení, ale z obsahu střeva se vstřebává voda a také různé minerální soli a vitamíny. Přibližně 70 procent našeho imunitního systému se nachází v tlustém střevě, a proto je zachování jeho zdraví mimořádně důležité.
Tlusté střevo, jeho funkce a struktura
Jakou má délku? Jeho délka je asi 1,5 metru, svůj název získalo díky svému průměru, který je asi 6 cm. V tlustém střevě se absorbuje většina vody z výkalů, čím se stávají hustější a dochází ke vzniku stolice. Jakmile vstoupí stolice do konečníku, nervová zakončení, která se nacházejí v této oblasti, vyvolávají nutkání na vyprázdnění. Je poslední a přitom nejširší částí zažívací soustavy. Můžeme ho rozdělit na tři hlavní části:
- Na pravé části se nachází přibližně 7 cm dlouhý apendix,
- colon,
- konečník, rectum (15-20 cm část zažívací soustavy).
Toto střevo je pokračování slepého střeva. Můžeme ho dělit na čtyři části:
- tračník vzestupný
- tračník příčný
- tračník sestupný
- esovitá klička (colon sigmoideum).
Stěna je složena ze sliznice, tkání pod sliznicí, svalové hmoty a pobřišnice. Střevní klky nemá, jeho sliznice je pokryta jednou vrstvou epitelu. Stahování vnějších podélných a vnitřních kruhových svalů začíná shora. Stažení podélných svalů střevo stahuje, stažení kruhových svalů dutinu zužuje. Toto zvlněné stahování nazýváme peristaltika. Je schopno absorbovat velké množství vody, během tohoto procesu se obsah střeva zahustí. Zbývající obsah střeva posune dále směrem ke konečníku, přičemž se tento obsah postupně změní na stolici.
Význam střevní flóry, který nesmíme zanedbávat
Střevní flóra, která se nachází v tlustém střevě, hraje životně důležitou roli při zachování zdraví, při prevenci propuknutí onemocnění a také při léčbě. Důvodem je, že většina imunitních buněk se tvoří v střevním systému, díky čemu se téměř 80 procent imunitního systému spojuje s tlustým střevem. Stav buněk je zase přímo ovlivněn složením a stavem flóry. Mikroflóra se podílí i na látkové výměně, produkci vitamínů B7, B12 a K. Avšak vhodně fungovat dokáže pouze v tom případě, když obsahuje ve vhodném poměru probiotické bakterie. Dobré bakterie flóry hrají při zachování zdraví sliznice střeva významnou roli. Zabraňují rozmnožování nádorových buněk, čím snižují riziko projevu nádoru střeva.
Poškození zdraví této flóry lze dát do souvislosti s výskytem mnoha onemocnění. Mezi ně patří cukrovka 1. typu, obezita, některé alergie, Crohnova choroba, ale i celiakie. Kvalita této flóry výrazně ovlivňuje i stav mozku, protože mozek a střevní systém jsou schopny mezi sebou „komunikovat“. Buňky stěny produkují více než 90 procent serotoninu, který je zodpovědný za stimulaci nálady. Dohromady s jinými látkami přenášejícími vzruchy pak umožňuje potravě projít střevy. Nevhodná flóra může později způsobit depresi, kompulzivní poruchu, úzkost a panické záchvaty.
Tlusté střevo a nemoci, které nám hrozí
Hippokrates už dávno řekl: „Smrt začíná v tlustém střevě.“ Je těžké tomu uvěřit? Zeptejte se kteréhokoliv koronera. Pitva často dokazuje, že usazené nečistoty mohou colon zúžit až o 80 procent.
Mezi civilizační onemocnění této doby můžeme zařadit i problémy zažívacího traktu. Nedostatečná strava s nízkým obsahem vlákniny, potraviny plné umělých přísad, ale i stresující životní styl, to vše hraje významnou roli při počátku onemocnění a má vliv i na naše cévy. Změny ve stolici jsou varovným signálem, naše tělo tímto poplachem upozorňuje na existující problémy. Když vás trápí bezdůvodný průjem nebo zácpa, nadýmání, křeče, krvavá stolice či chudokrevnost, hned proti tomu začněte něco dělat, než se problém změní na velký.
Mezi nejčastější změny tlustého střeva patří:
- Zánět,
- polypy,
- divertikulitida (tzv. vyklenutí, zánět stěny colonu)
- rakovina tlustého střeva.
Každý dospělý člověk nad 50 let by měl alespoň jednou ročně absolvovat testy na odhalení polypů.
Jaké jsou varovné příznaky nádoru tlustého střeva?
Mezi příznaky patří: Přetrvávající změna vyprazdňovacích návyků, včetně průjmu či zácpy a změny hustoty stolice. Přetrvávající nepříjemné pocity v břiše, bolesti břicha, resp. pocit, že se vaše střevo úplně nevyprázdnilo. Pokud se agresivní typ nádoru včas neodhalí, případně je jeho léčba zanedbána, ve většině případů vede k úmrtí.
Co způsobuje bolest tlustého střeva?
Nejčastější poruchy jsou zánětlivá onemocnění střeva, jako například: ulcerózní kolitida, která nám způsobuje bolest v sigmoidálním tlustému střevě – poslední část, která vede ke konečníku. A jak pociťujeme bolest? Náhle se objevující bolest břicha, zejména v dolní části břicha, na levé straně a křečovitými stahy. Intenzita bolesti se může při každém záchvatu lišit. Může se vyskytnout plynatost a nadýmání.
Kdy pociťujeme bolesti sigmy střeva? Co nám naznačuje?
Vzhledem k tomu, že divertikulitida se většinou objevuje v sigmě colonu, bolest se objevuje nejčastěji v dolní části břicha vlevo, ale i v jiných oblastech, na začátku onemocnění může dojít k vyprázdnění s příměsí krve. Je označována za civilizační nemoc, prevencí je zdravé stravování, příjem vlákniny a dostatečný pitný režim. Při divertikulitidě je velmi častá teplota a někdy je doprovázena zimnicí.
Mimořádně důležitý screening tlustého střeva
Jak ho uzdravit? Šance na vyléčení při včasné diagnóze jsou dobré, to však bez screeningu není možné. Na odhalení nádoru je nejideálnější kolonoskopie, endoskopické vyšetření pomocí kolonoskopu, kterým je možné odhalit i počáteční změny. Na vyloučení rizika nádoru je někdy nezbytná biopsie. Z ní se dá vyšetřit přítomnost nádorových buněk, ale diagnóza v případě potřeby se dá stanovit i podle zobrazovací techniky, CT a MRI. Kolonoskopie může být kvůli vstřikování vzduchu trochu bolestivá, proto se provádí v lokální či celkové anestezii.
Alternativou kolonoskopie je rentgen podáním výplně s dvojitým kontrastem – irigoskopie. Ta zajistí nepřímý přehled colonu, ale touto metodou není možný odběr vzorků z podezřelých míst, pouze si prohlédnout záběry. Před vyšetřením musí být střevo důkladně vyprázdněno. V některých zdravotnických zařízeních už dnes existuje poradna pro pacienty s nádorovým onemocněním.
„Pravidelné vyprazdňování a očista tlustého střeva je nejlepší prevencí vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku.“
Komárno, 18-04-2015
Proč bychom tedy měli zvážit případnou očistu střev?
Příznaky, které vznikly následkem funkční poruchy colonu, se dají léčit i doma, když je naše zdraví důležité, měla by být důležitá i naše vnitřní čistota.
Význam očisty střeva by měl být zdůrazňován mnohem častěji, protože tak můžeme předejít propuknutí onemocnění. Můžeme zapomenout i na trávicí poruchy, neustálou únavu, a dokonce se rychleji zbavíme i přebytečných kilogramů. Je nezbytná i tehdy, pokud jsme často nemocní, všimneme si na sobě příznaky zánětů, zhorší se kvalita naší pokožky, objeví se na ní vyrážky, akné či Candida. V našem těle usazené toxické látky mají negativní vliv kromě jiného na stav flóry, co ve značné míře ovlivňuje účinnou činnost imunitního systému. Jak vyčistit colon? Očista a její použití není důležitá pouze proto. Odstraněním nahromaděných usazenin se zefektivní vstřebávání živin, čím se v našem těle účinněji zužitkují i potřebné vitamíny a minerální látky. Očista má příznivý vliv na trávicí systém. Vykonáním se napraví rovnováha flóry, účinněji budou fungovat i játra, může se odstranit zácpa a často se objevující trávicí těžkosti. Vyplavením toxinů a také vyloučením nahromaděných usazenin se z těla dostanou ven i střevní parazité usazení v tlustém střevě, kteří už nebudou odsávat vzácné živiny, co by pak mohlo vést k počátku onemocnění způsobených nedostatkem.
Přítomnost parazitů může způsobit neustálý průjem a zácpu, toxické látky ve výměšcích mají zase škodlivý vliv na činnost nervového systému. Budeme nervózní, podráždění, nesoustředění, cítit zvýšenou únavu, budeme náchylnější na propuknutí deprese a panických poruch. Očištěním colonu se náš psychický stav rychle zlepší. Budeme veselejší, energičtější, pohotovější, zmizí deprese, úzkost, zlepší se paměť, a proto se budeme moci rozloučit i se zapomnětlivostí. Detoxikace je důležitá i z hlediska péče o krásu. Vyloučením toxinů zmizí / již se neobjeví akné, vyrážky, zmírní se příznaky ekzému, pleť bude pevnější, ale má příznivý vliv i na nehty a vlasy. Odstraněním usazenin se zbavíme i přebytečných kilogramů, protože zrychlený metabolismus přispívá k účinnému hubnutí, dietě. Součástí trávicího ústrojí je také tenké střevo. Poruchy činnosti tenkého střeva mohou vést k obtížím jako jsou bolesti břicha či řídká stolice, krev v moči a další.
Musím tedy vykonat očistu colonu? Je skutečně tak důležitá?
Zastánci očisty colonu se domnívají, že toxiny pocházející z zažívacího traktu mohou způsobit celou řadu zdravotních problémů, jako je artritida a vysoký krevní tlak. Neexistuje však důkaz, že očista je odstraňuje a zda je skutečně prospěšná.
Nežijte s nepříjemnými příznaky jako je nadýmání, křeče v břiše, potíže se stolicí a nadměrná tvorba střevních plynů. Tomu všemu se dá vyhnout, pokud svá střeva zbavíte škodlivých usazenin. Clean Inside kúra na očistu střeva vyvinutá s ohledem na problémy dnešní doby je pro své přírodní složky nápomocná při odstraňování toxinů a škodlivých usazenin. Pokud si stále nejste zcela jisti, pak si přečtěte v souvislosti s kúrou na očistu střeva recenze a zkušenosti!
Věříme, že některým z vás tento článek poskytl odpověď na některé vaše otázky a pomohl vám v léčbě tohoto nepříjemného onemocnění. Mezi nejvíce hledané výrazy ve vyhledávačích patří: – bolest, Tenké střevo, – histologie, – Rakovina, – anatomie, – histologie, – zánět, – délka.
Zdroje:
N.V.Kolesnikov – Anatomie člověka
Dr. Michael Gershon – The Second Brain
https://cs.wikipedia.org/wiki/Tlust%C3%A9_st%C5%99evo