Žaludeční vředy, příznaky a léčba. Předcházejme vážnějším problémům
Můžeme bez obav prohlásit, že žaludeční vředy (ulcus ventriculi) představují onemocnění člověka dnešní moderní doby. Svým nezdravým životním stylem totiž děláme všechno pro to, aby se toto onemocnění projevilo. A tím nemyslíme pouze nezdravé stravování. U osob, které často prožívají stres, je více než pravděpodobné, že u nich toto onemocnění dříve nebo později propukne.
Žaludeční vředy se mohou projevit u osob v kterékoliv věkové kategorii. Je na omylu ten, kdo je přesvědčen, že mladí lidé se jim mohou vyhnout. Vředy na žaludku se mohou objevit i u dětí, které například těžce snášejí zátěž ve školních zařízeních.
CO JSOU ŽALUDEČNÍ VŘEDY?
Žaludeční vředy se tvoří tehdy, pokud se ztenčí silná vrstva sliznice, která chrání žaludek před účinkem trávicích tekutin. Ty mohou poškodit sliznici, následkem čeho mohou vzniknout poleptaná místa a rány. Tyto změny je možné velmi rychle léčit, avšak bez náležité léčby se stav může významně zhoršit. Jednou z možných komplikací může být perforace žaludku, kdy se žaludek doslova proděraví.
JAKÉ MAJÍ ŽALUDEČNÍ VŘEDY PŘÍZNAKY? CO NA NĚ UPOZORŇUJE?
Jak poznat žaludeční vředy. Lékařů se pacienti nejčastěji ptají, jak se žaludeční vředy projevují. Příznaky onemocnění mohou být často zavádějící, dokonce asi 75% pacientů trpících vředy neprojevuje žádné příznaky. Ne každého napadnou vředy, pokud je trápí pálivé bolesti v oblasti žaludku, pálení žáhy, nechutenství, nevolnost a nutkání na zvracení.
Jaké pocity vyvolává peptický vřed? Nejčastějším příznakem je pocit pálení nebo bolest uprostřed břicha, mezi hrudníkem a břichem. Typické pro bolest je, že je obvykle intenzivnější, když je žaludek prázdný a tento stav může trvat několik minut nebo i několik hodin. Mezi další obecné příznaky vředu patří tupá bolest v žaludku (na lačno i po jídle), zvracení, nechutenství, průjem. Pokud se však kromě uvedených příznaků objeví i nadýmání a zácpa spojená s namáhavým vyprazdňováním, je více než pravděpodobné, že máme co dělat s žaludečním vředem. Mezi příznaky krvácejícího vředu patří krvavá stolice a zvracení, kdy zvratky obsahují krev. Intenzita některých příznaků zesiluje zejména před jídlem a ustupují po jídle. Později, když se zkonzumované jídlo dostane z žaludku do střev, příznaky se mohou zhoršit. Pokud vřed zužuje ústí do žaludku, příznaky se během jídla zhoršují.
JSOU VŘEDOVÁ ONEMOCNĚNÍ ZÁVAŽNÁ?
Terminologie peptický znamená, že se týká žaludeční kyseliny. Vředy se mohou tvořit na sliznicích žaludku, jícnu nebo dvanáctníku. Může se stát, že vřed žaludku krvácí (stav známý jako krvácející vřed). Závažnější krvácení může ohrožovat život. Mírné krvácení vředu je však obvykle méně závažné a může zůstat bez povšimnutí, vyžaduje však léčbu.
Pacienti se často ptají, jak dlouho jsou peptické vředy přítomné? U žaludečních vředů bez komplikací může léčba trvat dva nebo tři měsíce, než dojde k uzdravení. Léčba dvanáctníkového vředu trvá asi šest týdnů. Vřed se může dočasně vyléčit bez antibiotik. Často se stává, že se vřed obnoví nebo se v jeho blízkosti vytvoří další, pokud se bakteriální infekce neléčí léky.
Příčiny vředu na dvanáctníku se shodují s příčinami žaludečního vředu. Sliznice je vlivem pepsinu poškozená a poleptaná. V případě dvanáctníku se bolesti projevují v oblasti jícnu nebo i pod pravým žebrovým obloukem, typicky několik hodin po konzumaci jídla.
JAKÁ MAJÍ RIZIKA?
Pokud se v důsledku přítomnosti vředů vytváří jizvová tkáň, může bránit potravě, aby opustila žaludek nebo dvanáctník. V některých případech přítomnost vředu zvyšuje riziko růstu rakovinných nádorů. Vřed se může vytvořit i na dvanáctníku (tvarem připomínající zahnutou podkovu), často se projeví společně se žaludečním vředem. Stav, kdy jsou oba dva typy vředů přítomny současně, nazýváme gastroduodenální vřed. Příznaky vředu na dvanáctníku jsou podobné jako v případě vředového onemocnění – latinsky se vřed nazývá ulcus ventriculi. V závažných případech může dvanáctník perforovat, t.j. proděraví se. Perforovaný žaludek je také vážný stav, který vyžaduje okamžitý chirurgický zásah, protože obsah žaludku se může dostat do břišní dutiny a způsobit peritonitidu – zánět pobřišnice. Rovněž může nastat situace, kdy vřed způsobuje prasknutí krevních cév a pacient může omdlít v důsledku těžkého krvácení. Bohužel, v důsledku vředového onemocnění může být postižena i slinivka, konkrétně onemocnění se může rozšířit i na tento orgán.
PŘÍČINY ONEMOCNĚNÍ
U koho je pravděpodobnost propuknutí žaludečního vředu zvýšená? Vředová onemocnění téměř v každém případě způsobuje některá z následujících příčin:
Infekce vyvolaná bakterií Helicobacter pylori (H.pylori).
Užívání nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID), jako jsou aspirin, ibalgin nebo nalgesin
Rodinná anamnéza,
Kouření,
Přítomnost jiných onemocnění (játra, ledviny, plíce)
Pravidelná konzumace alkoholu
Špatné stravovací návyky
Nadměrný stres
Příznaky infekce bakterií Helicobakter pylori většinou naznačují nějaké trávicí potíže v pozadí. Pokud je infekce neléčena a v pokročilém stadiu, klesá hmotnost pacienta a mohou se objevit potíže s polykáním, krev ve stolici, resp. rakovina žaludku.
Žaludeční a střevní vředy může také způsobit stav nazývaný Zollingerův-Ellisonův syndrom, protože může zvýšit produkci kyseliny v těle. Předpokládá se, že tento syndrom způsobuje méně než 1% všech peptických vředů. Stejně tak i nesprávné stravování (např. konzumace ovocných šťáv s vysokým obsahem kyselin na lačný žaludek, alkohol, káva, čokoláda, citrusové plody a rajčata).
Léky, které zvyšují riziko vzniku žaludečních a dvanáctníkových vředů:
Přípravky proti osteoporóze,
antikoagulancia, (léčiva snižující srážlivost krve)
dlouhodobé užívání nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID), jako jsou aspirin, ibalgin nebo nalgesin,
selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI),
určité léky aplikované v rámci chemoterapie.
Bakterie Helicobacter pylori se ve významném množství vyskytuje v zažívacím systému pacientů trpících vředovým onemocněním a způsobuje neustálé podráždění a zánět. V případě, že je její přítomnost potlačena léky, potíže se téměř bez výjimky zmírní.
DIAGNOSTIKA ONEMOCNĚNÍ
Diagnóza a léčba onemocnění závisí od příznaků a závažnosti vředu. V zájmu diagnostiky žaludečních vředů lékař nejdříve prověří anamnézu pacienta, jeho příznaky a seznam léků, které pravidelně užívá. K vyloučení infekce Helicobacter pylori je možné nařídit krevní test, vyšetření stolice nebo dechový test.
Žaludeční vředy vyšetření. Mezi další testy a postupy používané na diagnostiku vředových onemocnění patří:
Vyšetření bariem: polknutí barya pokryje horní část trávicího traktu a na rentgenových snímcích je jasně vidět stav žaludku a tenkého střeva.
Endoskopie: přes ústa je do žaludku nebo horní části tenkého střeva zavedena tenká trubice s kamerou na konci. Vyšetření tímto způsobem se používá i na detekci krvácení a případných poškozených tkání.
Endoskopická biopsie: během endoskopie se odebere malé množství žaludeční tkáně, která se následně analyzuje v laboratoři.
JAKÉ MOŽNOSTI LÉČBY EXISTUJÍ?
Jak léčit žaludeční vředy? Žaludeční vředy léčba. Pokud jsou žaludeční vředy výsledkem bakterie Helicobacter pylori, v tom případě bude třeba užívat antibiotika. Léky na žaludeční vředy, nazývané inhibitory protonové pumpy snižují žaludeční kyselinu a tzv. blokují činnost buněk produkujících žaludeční kyselinu.
Bolesti způsobené vředy můžeme zmírnit následujícími způsoby:
Stravujme se zdravě (zeptejme se dietologa, zda existuje na žaludeční vředy dieta, vhodná pro nás)
Zvažme konzumaci potravin, které obsahují probiotika
Vynechejme mléčné výrobky
Vyměňme léky proti bolesti
Vypořádejme se se stresem
Přestaňme kouřit
Omezme konzumaci alkoholu nebo se alkoholu vyhýbejme
Pokusme se spát dostatečně dlouho
Kromě běžných léčebných postupů může lékař doporučit následující:
Blokátory H2 receptorů (léky, které také zabraňují produkci kyseliny),
léky obsahující bismut (používané k léčbě zánětu žaludeční sliznice a jiných příznaků).
Ve velmi vzácných případech může žaludeční vřed vyžadovat operační zákrok. Pokud se neléčí, krvácí a perforuje žaludek nebo dvanáctník, je nezbytný chirurgický zákrok. V průběhu operace může být odstraněn celý vřed nebo může být snížen počet buněk, které produkují žaludeční kyselinu.
Je peptický vřed léčitelný? Pokud trpíme žaludečním vředem, který obsahuje vřed tenkého střeva nebo dvanáctníkový vřed, odpověď je ano. Tyto typy vředů je možné úplně vyléčit. U některé léčby je zřídka potřebná chirurgická léčba peptického vředu.
PŘÍRODNÍ TERAPIE A LÉČBA ŽALUDEČNÍCH VŘEDŮ
Zdá se, že některé potraviny, jako jsou potraviny bohaté na vlákninu a antioxidanty, mohou být užitečné v boji proti této nemoci a hrají roli při odstraňování infekce H. pylori. Některé z nich mají navíc probiotický účinek, tj slouží jako potrava pro probiotické bakterie. (Vyhl.Citrón a žaludeční vředy, žaludeční vředy a pivo)
Mezi takové potraviny lze zařadit například:
Brokolice, květák, zelí,
zelná šťáva obsahující vitamin U,
listová zelenina, například špenát a kapusta,
miso, kombucha, jogurt,
jablka a banány,
potraviny obsahující glutamin, např. kuře (libové maso), ryby, vejce,
olivový olej,
česnek,
zelený čaj bez obsahu kofeinu,
lékořice,
kurkuma.
Stejně tak by měla strava obsahovat brambory, avokádo, celer, meruňky, broskve, tvaroh a co se koření týká, vhodné jsou zejména: pažitka, petrželka, majoránka, kmín a kopr. Jaké nápoje jsou vhodné na vředy? Borůvky a výtažek z nich mohou pomoci v boji proti Helicobacter pylori. Pijme borůvkovou šťávu, konzumujme borůvky nebo užívejme výživový doplněk obsahující borůvky. Horní hranice neexistuje, pokud cítíme její příznivé účinky. (Měli bychom se však poradit s lékařem o konkrétním množství).
Během procesu léčby vředů se vyplatí vynechat pikantní a kyselé pokrmy. (Vyhl. žaludeční vředy dieta, jak dlouho se léčí žaludeční vředy, dieta žaludeční vředy)
BABSKÉ RADY NA ŽALUDEČNÍ VŘEDY
Úlevu od bolesti může přinést přiložení studeného obkladu na bolestivé místo nebo na oblast mezi lopatky.
BIOFLAVONOIDY POMÁHAJÍ
Výzkum naznačuje, že bioflavonoidy mohou být účinnou doplňkovou léčbou, co se žaludečních vředů týká. Flavonoidy jsou sloučeniny, které se nacházejí v mnoha druzích ovoce a zeleniny. Chrání sliznici žaludku a umožňují hojení vředů. Med obsahuje nejenom polyfenoly a různé jiné antioxidanty, ale je to přírodní antibakteriální látka, o níž se prokázalo, že zabraňuje růstu bakterie H. pylori.
NA PRVNÍM MÍSTĚ JE DŮRAZ NA PREVENCI
V zájmu předcházení šíření bakterií, které způsobují žaludeční vředy si pravidelně myjme ruce mýdlem a vodou. Ujistěme se, že všechny ingredience, které použijeme na přípravu jídel, jsou důkladně a správně očištěny, a následně uvařeny. V případě vředů způsobených NSAID ukončeme užívání těchto léků (pokud je to možné) nebo alespoň omezme jejich užívání. V případě, že musíme užívat nesteroidní protizánětlivé léky, v každém případě dodržujme doporučené dávkování a během užívání těchto léků se vyhýbejme konzumaci alkoholu. Takto ustanou i žaludeční problémy. (Vyhl. Jak dlouho se léčí žaludeční vředy, Volně prodejné léky na žaludeční vředy, Léky na žaludeční vředy, žaludeční vředy co pomáhá, Stresový vřed žaludku, žaludeční vředy příznaky, zaludecni vredy, žaludeční vředy projevy, zaludecni vredy priznaky, vředy žaludeční). Podnikněte kroky v zájmu zvýšení fyzické aktivity. Pravidelný pohyb aktivuje imunitní systém a pomáhá zmírňovat záněty v celém organismu.
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/stomach-ulcer
https://www.healthline.com/health/gastric-and-duodenal-ulcers
https://www.healthline.com/health/stomach-ulcer-diet#outlook
https://www.healthline.com/health/natural-home-remedies-ulcers
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDalude%C4%8Dn%C3%AD_v%C5%99ed