Nezbytné probiotické kmeny
Probiotické kmeny bakterií přispívají mimo jiné k zdravému fungování a k zachování zdravého fungování trávicího traktu, a je důležité, abychom se postarali o jejich doplnění. Které jsou nejčastěji?
Různé probiotické kmeny (probiotika) zajišťují zdravé fungování trávicího systému, zabraňují rozmnožení patogenů ve střevním traktu, ale odpovídají i za napravení střevní flóry. Kromě toho probiotika produkují trávicí enzymy, vitamin B7, vitamin B12, a také vitamín K, bez nich bychom trpěli nedostatkem těchto vitaminů. Protože hrají roli i při tvorbě kyseliny máselné, která chrání sliznici, snížení jejich množství se může dávat do souvislosti se vznikem zánětů střev. Mezi probiotickými kmeny se najdou takové, které stimulují imunitní systém – imunostimulační, ale i takové, které zmírní příznaky intolerance laktózy, případně průjmy způsobené antibiotickou léčbou. Nejčastěji probiotické bakterie patří do kmenů Lactobacillus a Bifidobacterium.
Lactobacily
Lactobacillus acidophilus je druh prospěšné mléčné bakterie. Podporuje trávení, zabraňuje množení patogenů a hub ve střevním systému. Přispívá k prevenci vzniku zácpy, pomáhá při léčbě některých zánětlivých onemocnění (IBS, Crohnova choroba), zlepšuje činnost imunitního systému a snižuje riziko vzniku některých onemocnění dýchacích cest. Lactobacillus casei chrání zdraví trávicí soustavy, stimuluje imunitní systém, zmírňuje průjem způsobeny antibiotiky. Zabraňuje obezitě, ale hraje roli i při ochraně a zachování zdraví vaginální flóry. Lactobacillus lactis je jednou ze složek lidské střevní flóry. Nachází se v mnoha fermentovaných potravinách. Reguluje trávení, brání rozmnožování patogenů v trávicím systému. Příznivě působí proti chorobám doprovázeným průjmem, proti některým střevním a kožním onemocněním, případně při jejich léčbě. Lactobacillus paracasei je prospěšná bakterie, která se nachází v lidské střevní flóře. Pomáhá při odstraňování průjmu, v některých případech zmírňuje příznaky alergie. Pomáhá regulovat krevní tlak a snížit hladinu cholesterolu, a také přispívá k zachování zdraví sliznice střev. Lactobacillus plantarum je jedna ze složek lidské střevní flóry. Může být úspěšně použita při léčbě některých zánětlivých onemocnění střev, posiluje imunitní systém, zabraňuje usazení a rozmnožování škodlivých bakterií ve střevním traktu. Lactobacillus rhamnosus je ochráncem žaludku a střevního traktu, stimuluje imunitní systém, zmírňuje ekzém, zabraňuje vzniku průjmu. Lactobacillus salivarius je jedna ze složek lidské střevní flóry. Podporuje trávení bílkovin, zabraňuje rozmnožování různých patogenů a hub ve střevním traktu. Lze ji úspěšně aplikovat během léčby různých zánětlivých onemocnění.
Bifidobakterie
Bifidobacterium breve hraje klíčovou roli při ochraně zdraví. Podporuje činnost tlustého střeva, zmírňuje zácpu a snižuje tvorbu plynů, nadýmání a průjem. Kromě toho podporuje imunitní systém, brání rozmnožování bakterie E. coli a houby Candida. Bifidobacterium infantis je také jednou ze složek lidské střevní flóry. Zlepšuje trávení, má protizánětlivý účinek a přispívá k zachování zdraví trávicího systému. Je účinná při zmírnění příznaků IBS – syndromu dráždivého střeva. Bifidobacterium lactis je jednou ze složek lidské střevní flóry. Najdeme ji ve většině probiotických mléčných výrobků. Úspěšně se používá k léčbě průjmu, na prevenci vzniku zácpy, ale účinnou pomoc poskytuje i během léčby některých zánětlivých onemocnění. Kromě toho přispívá ke správné činnosti imunitního systému a snižuje riziko vzniku některých onemocnění dýchacích cest. Bifidobacterium longum je taková bakterie s příznivým účinkem, která je součástí přirozené lidské střevní flóry. Přispívá k zachování zdraví tlustého střeva, zabraňuje rozmnožování škodlivých bakterií, a také příznivě ovlivňuje činnost imunitního systému.
Streptococcus a Enterococcus
Streptococcus thermophilus je druh mléčné bakterie, která se nachází ve fermentovaných mléčných výrobcích, používá se především při výrobě jogurtů. Přispívá k zachování zdraví a rovnováhy lidské střevní flóry, čímž i k zachování zdraví trávicího systému.
Enterococcus faecium je jednou ze složek lidské střevní flóry. Díky svému probiotickému účinku pomáhá odstranit průjem.
K rozmnožování kmenů probiotických bakterií jsou nutné i prebiotika, které organismus jinak neumí zužitkovat. Nejjednodušší je, pokud si vybereme takové produkty, jakými jsou symbiotiká. Pokud na to nemáme možnost, příznivý účinek probiotik můžeme zvýšit i příjmem inulinu.