Žlučníkové kameny: příčiny, příznaky a jejich léčba

Samotné žlučníkové kameny nezpůsobují bolest. Bolest se obvykle ohlásí tehdy, když zabraňují odtoku žlučových sekretů ze žlučníku. Každý, kdo už zažil žlučníkové křeče (žlučníkový záchvat), už ví, jaké trápení může způsobit třeba i malý kámen.

Podle American College of Gastroenterology disponuje 80 procent obyvatelstva tzv. „tichými žlučníkovými kameny“. To znamená, že postižení necítí bolest ani žádné symptomy, a přítomnost zmíněných kamenů se odhalí v souvislosti s vyšetřením nebo chirurgickým zákrokem břicha nařízeným z jiného důvodu.

HLAVNÍ PŘÍČINY VZNIKU OBÁVANÝCH ŽLUČOVÝCH KAMENŮ

Předpokládá se, že žlučníkové kameny jsou způsobeny změnami v chemickém složení žlučové tekutiny (žluči), která se nachází uvnitř žlučníku. Ve většině případů hladina cholesterolu v žlučníku stoupá až příliš a přebytek se mění na cholesterolové kameny. Pokud játra produkují větší množství cholesterolu, než může žlučník rozpustit, obávaná tvorba kamenů je téměř jistá.

Bilirubin, také známý jako žlučové barvivo, je produktem rozkladu hemoglobinu. Tvoří se v orgánech, které rozkládají zestárlé červené krvinky, např. v játrech. Vlivem některých stavů, jako je např. poškození jater a určitých nemocí krve, se produkuje v játrech více bilirubinu, než by mělo. Pokud žlučník nedokáže odbourat přebytečný bilirubin, tvoří se pigmentové kameny. Ty jsou často tmavě hnědé nebo černé barvy. Podle Harvard Health Publications je 80 procent žlučových kamenů tvořených z cholesterolu a dalších 20 procent z vápenatých solí a bilirubinu.

Ovlivnit nedokážeme následující důvody:

  • Genetika (tendence k tvorbě)
  • Estrogen zvyšuje hladinu cholesterolu v žlučníku
  • Věk nad 40 let
  • Některá etnika (např. obyvatelé Mexika, jsou náchylnější na žlučové kameny)

 

V zájmu toho, abyste se vyhnuli tvorbě, vyplatí se dodržovat následující doporučení:

  • Snížení hmotnosti. Obezita nebo nadváha zvyšují riziko vzniku. Je to proto, že žluč se může stát bohatší na cholesterol.
  • Pohyb. Neaktivní životní styl, anebo pokud trávíte příliš mnoho času v poloze sedu, zvyšuje riziko.

 

Příliš rychlé hubnutí je obzvláště škodlivé. Stává se tak proto, že játra v důsledku náhlého úbytku hmotnosti produkují více cholesterolu. Vyhněte se zkoušení různých lákavých aktuálně moderních diet, užívání doplňků na hubnutí a vynechání stravy. Dieta, která pomáhá předcházet vzniku, zahrnuje vynechání nezdravých tuků i sladkých jídel, anebo jídel s obsahem škrobu. Konzumujme více potravin pomáhajících snižovat hladinu cholesterolu. Patří sem jídla a potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako např:

  • čerstvá a mražená zelenina
  • čerstvé, mražené a sušené ovoce
  • celozrnný chléb a těstoviny
  • hnědá rýže
  • čočka
  • fazole
  • quinoa
  • kuskus

 

Nezapomínejme, že se vytvoří i u jedinců, kteří dodržují zdravou a vyváženou stravu a pravidelný pohyb.

JAKÝM ZPŮSOBEM ZJISTÍME, ŽE MÁME ŽLUČNÍKOVÉ KAMENY? PŘÍZNAKY, PROJEVY, SYMPTOMY MOŽNÉHO PROBLÉMU.

Ne vždy způsobují příznaky. Pokud se nacházejí v žlučovodu a způsobují jeho ucpání, výsledné příznaky a symptomy mohou zahrnovat náhlou a rychle se zvyšující bolest v pravé horní části břicha nebo bolest v střední části břicha, těsně pod hrudní kostí. Bolest, která je častokrát doprovázena nevolností a zvracením, je obvykle mimořádně intenzivní a obvykle se zmírní až po uplynutí několika hodin (tzv. žlučníková kolika) nebo přejde na zánět žlučníku s přetrvávající bolestí a horečkou. Blokování společného žlučovodu nebo Vaterovy papily je závažnější, než ucpání cystoidního kanálu, nacházející se ve spodní části žlučníku. Blokování dokáže způsobit rozšíření kanálů, způsobit horečku, zimnici a žloutenku (zbarvení kůže a očního bělma do žluta). Tato kombinace příznaků naznačuje, že se vyvinula závažná infekce, tj. akutní infekce žlučových cest. Bakterie se dostanou do krevního oběhu a způsobí otravu krve (sepsi). V játrech se také mohou vytvořit tzv. hnisavé hlízy – abscesy. Útvary blokující Vaterovu papilu, mohou také blokovat pankreatické kanály, co by mohlo způsobit zánět a bolest slinivky. Pokud se žlučník kvůli přítomnosti kamenů nedokáže vyprázdnit, hrozí perforace (proděravět) a zánět pobřišnice.

JAKÉ JSOU PRVNÍ PŘÍZNAKY NESPRÁVNÉ FUNKCE ŽLUČNÍKU? KDY JE ČAS ŘEŠIT ZDRAVOTNÍ PROBLÉM?

Nejběžnější příznaky problémů se žlučníkem jsou následující:

  • Bolest břicha, která může být tupá a ostrá a po konzumaci mastných jídlech se může zhoršit
  • Pálení žáhy, trávicí potíže a nadměrná tvorba plynů
  • Pocit plnosti břicha
  • Zvracení nebo nevolnost
  • Horečka, zimnice
  • Slabost

MOŽNOSTI URČENÍ DIAGNÓZY, TYPY VYŠETŘENÍ

V zájmu stanovení diagnózy je třeba ultrazvukové nebo jiné obrazotvorné vyšetření. Někdy se zjistí náhodou, kdy se podobné testy provádějí z jiných důvodů.

  • Vyšetření ultrazvukem je přesné na 95% při detekci žlučových kamenů ve žlučníku, ale je méně u žlučových cest.
  • Endoskopický ultrazvuk (EUS) je vhodný pro přesné určení kamenů menších rozměrů
  • Na kontrolu slouží magnetická rezonance (MRI) a počítačová tomografie (CT)
  • Pokud zobrazování žlučových cest magnetickou rezonancí (MRCP) není úspěšné, provede se endoskopický retrográdní test kontrastní zátěže (ERCP) pro kontrolu kamenů v žlučových cestách.
  • Krevní test

TYPY A MOŽNOSTI LÉČBY CHOLECYSTOLITIÁZY

Léčbu lze provádět několika způsoby

  • Odstranění žlučníku (cholecystektomie)
  • Rozpouštění kamínků
  • Endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie (ERCP)
  • Ultrazvukové drcení

 

Rozpuštění kamenů pomocí léků s největší pravděpodobností bude fungovat tehdy, když se kameny vytvořily z cholesterolu a není zablokovaný otvor žlučníku. I přesto, že se kameny úspěšně rozpouštějí, u poloviny z pacientů, u kterých byl tento proces proveden, se do 5 let opět kameny vytvoří. Asymptomatické kameny (tzv. tiché) nevyžadují léčbu. Pokud způsobují bolest, změna stravy (např. s nízkým obsahem tuků) bohužel nepomůže.

Většinu kamenů ze žlučových cest lze odstranit během ERCP. V rámci tohoto postupu lékaři přeřežou Oddiho svěrač (kde se společný žlučovod spojuje s tenkým střevem). Někdy je konec žlučovodu také přeřezaný a rozšířený. Odstraněním jeho konce zůstane otvor dostatečně široký, aby kameny opět se tvořící v budoucnu, mohly snadněji procházet tenkým střevem. Žlučové kameny nacházející se ve žlučníku se pomocí této techniky nedají odstranit.

Jakým jídlům se vyplatí vyhýbat v zájmu předcházení žlučníkovým kamenům?

Pokusme se vyloučit nebo omezit konzumaci jídel s vysokým obsahem tuku. Těmi jsou:

  • Pečená jídla
  • Zpracované potraviny (koblihy, koláče, zákusky)
  • Mléčné výrobky z plnotučného mléka (sýr, zmrzlina, máslo)
  • Mastné červené maso

 

Dieta pro žlučník (žlučníková), při žlučníkových kamenech nebo po operaci žlučníku je v podstatě změna stravy, kde jsou zahrnuty i různé léčivé bylinky. Jejím cílem je očistit orgán, resp. zabránit další tvorbě kamenů a zánětu žlučníku.
Zvyšte příjem kvalitní vlákniny, hořkých a kyselých potravin (rukola, citron, červená řepa), vypijte alespoň 2 litry čisté filtrované vody.

DŮLEŽITÉ ČASTÉ OTÁZKY A ODPOVĚDI NA DANÉ PROBLÉMY

Jak dlouho se vytváří žlučníkový kámen?
Často se formují několik měsíců nebo i několik let.

Co se stane, pokud se cholecystolitiáza neléčí?
Pokud žlučové kamínky zůstanou neléčené, mohou nastat život ohrožující stavy, jako např. cholecystitida a otrava krve (sepse). Kromě toho mohou v budoucnu zvýšit riziko vzniku rakoviny žlučníku.

Jaký je nejrychlejší způsob zmírnění bolesti žlučníku?
Teplý obklad může uklidnit křeče a zmírnit tlak způsobený nahromaděním žluči. Na zmírnění bolesti žlučníku navlhčete ručník teplou vodou a položte ho na postižené místo na dobu 10 až 15 minut. Můžete použít elektrickou ohřívací podložku nebo láhev s teplou vodou.

Mohou žlučníkové kameny odejít se stolicí?
Dobrou zprávou je, že některé drobné útvary opouštějí žlučník a mohou se dostat do žlučovodu. Ty, které se nezaseknou, se dostanou do tenkého střeva a vyprázdní se spolu se stolicí.

Způsobuje cholecystolitiáza větry?
Problémy se žlučníkem mohou vést k bolestem způsobeným nadměrnou tvorbou plynů. Může to být varovný signál nastávajících problémů se žlučníkem, pokud jsou doprovázeny příznaky jako je nevolnost, chronický průjem a bolesti žaludku.

Pomáhá voda při žlučníkových kamenech?
Voda pomáhá při vyloučení žluči. To nás chrání před žlučníkovými kameny a jinými problémy.

ROZPOUŠTĚNÍ ŽLUČNÍKOVÝCH KAMENŮ, POMOC PŘÍRODY, MOŽNOSTI PŘÍRODNÍCH ŘEŠENÍ

Vyvstává otázka: je možné je léčit doma? Najdou se tací, kteří na tento účel pijí jablečný džus. Domnívají se, že jablečný džus dokáže změkčit kameny a pomáhá se jich zbavit. Toto tvrzení pochází ze zprávy zveřejněné v roce 1999, která podrobně uvádí, že žena se úspěšně zbavila nepříjemných kamenů pomocí jablečného džusu. Neexistují žádné vědecké studie podporující toto tvrzení.

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) pomáhá při léčbě poruch žlučníku a jater. Předpokládá se, že stimuluje oba orgány, ale vědci nezkoumali jeho účinky na žlučové kameny zvlášť.

Artyčok – v souvislosti s ním bylo zjištěno, že je prospěšný u funkce žlučníku, stimuluje žluč a je prospěšný i pro játra. Žádná studie nezkoumala jen vliv artyčoků na řešení  žlučových kamínků.

Zlatobýl (Solidago virgaurea) se používá v tradiční čínské medicíně k léčbě žlučových kamenů a to na změknutí kamenů, aby se vyplavily.

Pomáhají také čaje z těchto bylinek: máta peprná, heřmánek, kurkuma, smetánka lékařská, boldovník vonný, řapík lékařský.

Ricinový olej je dalším lidovým lékem a někteří používají tuto metodu místo čištění žlučníku. Ricinové obklady údajně zmírňují bolest a pomáhají při léčbě. Neexistují žádné vědecké studie potvrzující účinnost tohoto způsobu léčby.

Akupunktura je schopna pomoci zmírnit bolest způsobenou žlučníkovými kameny, a to zmírněním křečí, usnadněním odtoku žluči a obnovením správné funkce orgánu. V této souvislosti je zapotřebí další výzkum.
Mezi hledané výrazy ve vyhledávačích na toto téma patří také:  Babské rady na žlučníkové kameny, Recept na žlučníkové kameny, Velké žlučníkové kameny, Kůra na žlučníkové kameny, Odstranění žlučníkových kamenů přirozeným, žlučníkové kameny rozpouštění, žlučníkové kameny a pivo, žlučníkové kameny operace, žlučníkové kameny odstranění, žlučníkové kameny velikost

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/gallbladder-attack#ongoing-relief
https://www.healthline.com/health/gallstones
https://www.clevelandclinicmeded.com/medicalpubs/diseasemanagement/hepatology/gallbladder-biliary-tract-disease/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3343155/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27321822/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23923586/
https://www.msdmanuals.com/home/liver-and-gallbladder-disorders/gallbladder-and-bile-duct-disorders/gallstones
https://gi.org/topics/biliary-tract-disorders-gallbladder-disorders-and-gallstone-pancreatitis/
https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-gallstones
https://www.health.harvard.edu/womens-health/what-to-do-about-gallstones
https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(05)77083-5/fulltext
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gallstones/symptoms-causes/syc-20354214