Žlučník: vše, co potřebujete vědět

Mnozí nevědí, kde je žlučník, ani to, jakou má vlastně funkci. Je pravda, že se o něm učíme ve škole, ale vzpomeneme si na něj jenom tehdy, jestliže nám způsobuje nějaké problémy, například křeče. Kdo to jednou zažil, ten ví že: bolesti žlučníku patří mezi nejnepříjemnější stavy. Zánět žlučníku už dnes patří mezi civilizační nemoci a postihuje hlavně ženy po 40. roce života. Vyznačuje se bolestí v pravém podžebří. Tato bolest může ale naznačovat i onemocnění kyčelních kloubů.

Jestliže se řekne, že se někomu zvedá žluč, znamená to, že se zlobí. A jestliže se zase řekne „Na kapku medu se chytí víc much než na sud žluči”, znamená to, že žluč není sladká. I když je žlučová tekutina ve skutečnosti hořká, je nezbytná při správném zažívání. Ale tady úkoly žlučníku ještě nekončí, protože je zodpovědný i za to, aby se z organismu vyloučily určité odpadové látky.

Kde se nachází žlučník a co je hlavním úkolem žlučníku?

Žlučník (vesica biliaris) je orgán ve tvaru hrušky, který je umístěn v dolní části jater. Slouží na shromažďování žluči, která se při konzumaci jídla dostává do dvanáctníku. Je velký přibližně sedm centimetrů a široký tři centimetry, u každého člověka je to však různé. A kde se žlučník nachází? Nachází se v přední části jater na místě nazývaném lůžko žlučníku. Když je plný, vyčnívá nad přední stranu jater a dotýká se břišní stěny. Můžeme ho rozdělit na tři části: zadek, tělo a krk. Jeho stěna se skládá z tenké svalové vrstvy, zatímco sliznice je svraštělá. Tyto vrásky se vzájemně překrývají a společně tvoří v kanálu žlučníku spirálovitou chlopeň. Občas se může stát, že někdo má dva nebo třeba i tři žlučníky.

Funkce žlučníku. V žlučníku se sbírá žluč produkovaná játry v objemu přibližně 30-50 ml, co za 24 hodin představuje 400-800 mililitrů. Tekutina žlučníku má zeleno – hnědou barvu, hořkou chuť a je alkalická. Působí na tuky, které přeměňuje na emulzi, kromě toho zvyšuje stahování svalů střev, neboli střevní peristaltiku. Při jedení se žluč dostává do dvanáctníku (duodenum) přes žlučovody, kde podporuje trávení. Množství žlučníkové tekutiny vyloučené do duodena regulují hormony cholecystokinin, sekretin, gastrin a somatostatin a také bludný nerv (nervus vagus).

Vesica biliaris je orgán ve tvaru hrušky, který je umístěn v dolní části jater. Slouží na shromažďování žluči, která se při konzumaci jídla dostává do dvanáctníku. Je velký přibližně sedm centimetrů a široký tři centimetry, u každého člověka je to ale různé. Kde se nachází? Nachází se v přední části jater na místě nazývaném lůžko žlučníku. Jestliže je plný, vyčnívá nad přední stranu a dotýká se břišní stěny. Ve stěně žlučníku se nacházejí lymfatické cévy. Můžeme ho rozdělit na tři části: zadek, tělo a krk. Stěna se skládá z tenké svalové vrstvy, zatímco sliznice je svraštělá. Tyto vrásky se vzájemně překrývají a společně tvoří v kanálu žlučníku spirálovitou chlopeň. Občas se stává, že někdo má dva nebo i tři žlučníky.

Funkce žlučníku.  Žlučník  se nachází v pravém podžebří. Hromadí se v něm žluč, která pomáhá při  trávení a vstřebávání tuků. V žlučníku se sbírá žluč produkovaná játry v objemu přibližně 30-50 ml, co za 24 hodin představuje 400-800 mililitrů. Ta vylučuje žlučové barvivo, toxické látky a cholesterol, které jsou potom vyloučeny z těla stolicí. Tekutina žlučníku má zeleno – hnědou barvu, hořkou chuť a je alkalická. Působí na tuky, které přeměňuje na emulzi, kromě toho zvyšuje stahování svalů střev, neboli střevní peristaltiku. Při jedení se žluč dostává do dvanáctníku (duodenum) přes žlučovody a podporuje zažívání. Množství žlučníkové tekutiny vyloučené do duodena regulují hormony cholecystokinin, sekretin, gastrin a somatostatin a také bludný nerv (nervus vagus). Žlučové cesty odvádí žluč z jater do dvanáctníku.

Žluč obsahuje:

  • Cholesterol
  • Žlučové kyseliny
  • Bilirubin
  • Vodu
  • Soli organismu (například draslík a sodík)
  • Měď a jiné kovy

Jak to funguje? Proces o kterém nevíme

Mezi dvěma jídly se žlučové kyseliny hromadí ve žlučníku, do střev proudí jen ve velmi malém množství. Jídlo, které se dostane do první části tenkého střeva vyvolá hormonální a nervové vjemy, které způsobují stahy žlučníku. V duodenu se žlučová kyselina smíchá s jídlem, žaludečními kyselinami a s trávicí tekutinou produkovanou slinivkou, co podporuje střeva při vstřebávání živin.

Denně se přemění na žlučové kyseliny přibližně 500 mg cholesterolu, pak se ve žluči vylučuje. Je zajímavé, že nedávno se potvrdilo, že se účastní na metabolismu cholesterolu tím, že fungují jako hormony. Nejsilnějším stimulem pro uvolnění cholecystokininu je přítomnost tuku v dvanáctníku. Jestliže se uvolní, podporuje stahy žlučníku a žlučovodů, co způsobuje, aby se žlučníkové tekutiny dostaly do střeva. Hormon sekretin se uvolňuje jako reakce na přítomnost kyselin v duodenu. Podporuje buňky žlučovodů k vylučování hydrogenuhličitanu a vody, co zvětšuje objem orgánu a zvyšuje proudění do střev. Žlučové kyseliny bývají důležité při přenášení v tucích rozpustných vitamínů a při jejich vstřebávání. Žlučová kyselina obsahuje čtyři druhy žlučových solí (kyselina cholová, kyselina dezochylátová, chenodeoxykol a kyselina lithocholové). Všechny z těchto kyselin se mohou spojovat s glycinem a taurinem, čím se tvoří složitější kyseliny a soli. V dolní části tenkého střeva se soli a kyseliny vstřebají a vrátí se do krevního oběhu. Když se dostatečně nevstřebají, sůl a voda pocházející ze žlučové kyseliny v tlustém střevě zabraňují vhodné tvorbě stolice, co vede ke vzniku průjmu a nadýmání. O zvýšené hladině žlučové kyseliny se už dlouho předpokládá, že způsobuje cirhotickou kardiomyopatii, tedy relativně srdeční selhání spojené s cirhózou. Podle nejnovějších výsledků je souvislost mezi zvýšenou hladinou a poruchou rytmu dospělých, co patří k příznakům nadměrné hladiny žlučových kyselin.

Onemocnění, která mohou trápit tento důležitý orgán

Co způsobuje potíže se žlučníkem? Nejčastěji jsou způsobeny zánětem žlučníku a okluzí v žlučovodech. Okluze jsou způsobeny zejména žlučníkovými kameny a bahnem. Autoimunitní onemocnění, například primární sklerotizující cholangitida (zánět a zúžení žlučovodů), může mít na žlučník také vliv. Ani budoucnost není růžovější, protože stále víc se rozšiřující obezita a metabolický syndrom předpovídají nárůst cholesterolových kamenů. Častokrát bývá příčinou bolestí žlučníku stres. Při chronické bolesti doporučí lékař laparoskopickou operaci. Žlučníkové kameny znamenají ve vyspělých zemích výrazný zdravotní problém, týkají se 10-15 procent dospělé populace. Snížená fyzická aktivita zvyšuje riziko vzniku. Onemocnění žlučových cest děti postihuje jenom zřídka.

Vyjmenujme nejčastější změny týkající se orgánu:

  • Žlučníkové kameny (kolelithiasis): Z neobjasněných příčin se látky ve žlučníku krystalizují, čím vytvářejí kameny. Mohou vzniknout vážné následky.
  • Kromě žlučníkových kamenů vzniká i žlučníkové bahno, které brání vyprázdnění orgánu a způsobuje přesně tytéž symptomy a komplikace jako kameny. Když je průtok žluči brzděn, hladiny žlučového barviva vykazují v krevním obraze zvýšené hladiny.
  • Cholecystitida (zápal žlučníku): infekce orgánu, často kvůli žlučníkovým kamenům, které, pokud se dostanou do kanálků, mohou způsobit zánícení orgánu. Symptomy zánětu žlučníku je nevolnost, zvracení a bolesti břicha. Mohou ho způsobit i bakterie. Cholecystitida způsobuje silnou bolest a horečku, jestliže infekce nezmizí nebo se opakuje, může být indikován chirurgický zákrok.
  • V případě stagnace se žluč zasekne mezi játry a dvanáctníkem.
  • U těch, kteří mají žlučové kameny, se může vzácně vytvořit hlen, co vede ke vzniku vředu.
  • Zaseknutý kámen blokuje vývodový kanálek ​​slinivky, čím způsobuje zánícení slinivky. Je to vážný stav.
  • Žlučníkové polypy jsou abnormální narostlé tkáně, většinou nezhoubné, nemusí se odstranit. Ve většině případů neznamenají riziko.
  • Zdravý orgán má velmi silnou stěnu, časem může usazeným vápníkem ztvrdnout a zesílit. To se nazývá „porcelánový žlučník“ a je velkým rizikem pro vznik rakoviny.
  • Žlučníkový kámen se může dostat do střev a může je ucpat. Kámen známý pod názvem ileus je vzácný stav, může však mít fatální následky. Nejčastěji se objevuje u osob nad 65 let.
  • Kameny mohou vést k perforaci žlučníku. Je to život ohrožující stav, způsobující vážnou infekci v břišní dutině.
  • Rakovina žlučníku je vzácná. Diagnostika je těžká a po objevení příznaků je už většinou ve velmi pokročilém stádiu. Symptomy se podobají příznakům již zmíněných kamenů.
  • Dyskineze žlučových cest je syndromem ucpaných žlučovodů, související s funkční poruchou Oddiho svěrače, tedy svěrače společného žlučovodu.

Jaké jsou příznaky onemocnění žlučníku? Kdy je čas řešit nemocný žlučník?

I když bývají potíže žlučníku smrtelné jen zřídka, je důležité je léčit. Když si všimneme následující symptomy, obraťme se na lékaře, který provede vyšetření žlučníku. Můžeme tak zabránit zhoršení stavu:

  • Žloutenka (žluté zbarvení kůže a očního bělma)
  • Bolest břicha, hlavně v pravé horní části pod žebrem
  • Nevolnost nebo zvracení, zácpa
  • Nechutenství, které způsobuje hubnutí
  • Únava, bušení srdce
  • Horečka nebo zimnice
  • Svědění
  • Světle hnědá moč
  • Mastná nebo jílovitá stolice

 

Jaké jsou příznaky špatně fungujícího žlučníku? Mezi příznaky může patřit bolest horní části břicha po jídle, nevolnost, nadýmání a trávicí poruchy, které se objeví po konzumaci mastných jídel. Při biliární dyskinézi (pokles tónu žlučníku) většinou žlučníkové kameny nejsou. Lékař může na diagnostiku stavu nařídit takzvané HIDA-vyšetření (izotopické vyšetření žlučovodů). V případě bolesti břicha trvající minimálně 5 hodin, vyhledejme lékaře. Když je podrážděný nebývá to legrace.

Často se naskýtá otázka, zda mu káva škodí? Po vypití bezkofeinové kávy nebo kávy s obsahem kofeinu byly hlášeny zvýšené hladiny cholecystokininu v plazmě, co způsobuje stahy žlučníku. To naznačuje, že kromě kofeinu mohou mít na tento orgán špatný vliv i jiné složky kávy.

Žlučníkové kameny, tichá hrozba

Žlučníkové kameny (postihují více ženy) mají velikost od zrnka písku až po golfový míček. Možná jejich přítomnost necítíme, dokud nezpůsobí bolest. Samy od sebe nezmizí a když začnou bolet nebo způsobí další symptomy, lékař se může rozhodnout, jestli ho odstraní. Tento druh chirurgického zákroku se nazývá cholecystektomie. Přibližně 80 procent lidí trpících žlučníkovými kameny potřebuje chirurgický zákrok.

Příčiny žlučníkových kamenů

Není přesně známo, co způsobuje žlučníkové kameny, ale s větší pravděpodobností se objeví, když:

  • Je ve žlučníku velké množství cholesterolu, proto se mohou vytvořit cholesterolové kameny
  • Je ve žlučníku nadměrné množství bilirubinu vlivem stavu, jako je cirhóza (ztvrdnutí jater), infekce a anomálie krve
  • Se nevyprázdní, co způsobí, že žluč bude velmi koncentrovaná

 

Prevence

Jistou dávku péče si zaslouží i žlučník. Soustředění se na zdravý životní styl, jehož součástí je i žlučníková dieta, je nejlepší šance prevence vzniku žlučníkových kamenů. První pomocí je nic nejíst a pít mírně slazený černý  čaj.  Mohou pomoci také doplňky stravy, které jsou běžně k dostání v lékárnách.

Nezapomínejme, že tato strategie chrání nejenom vesica biliaris, ale i zdraví srdce:

  • Denně se pohybujme.
  • Konzumujme zeleninu, ovoce, mléčné výrobky z nízkým obsahem tuku, celozrnné obiloviny a luštěniny.
  •  Snažme se o zachování ideální tělesné hmotnosti, vyhněme se rychlému hubnutí.
  • Vyhýbejme se potravinám s vysokým obsahem mastných kyselin a cholesterolu.

 

Když užíváme léky na snížení hladiny nebo hormony, konzultujme se svým lékařem, abychom zjistili, zda zvyšují riziko vzniku žlučových kamenů.

Dodržování žlučníkové diety se doporučuje těm, kteří již bolesti někdy měli. Je třeba vyloučit dráždivé potraviny, které mohou způsobovat potíže, následně i koliky, jako jsou česnek, cibule a další ostré a kořeněné potraviny. Pokud se chceme vyhnout nepříjemným příznakům, měli bychom více dbát o své zdraví. Úlevou mohou být i různé léčivé čaje a přírodní doplňky stravy.

Zvracení žluči

Když zvracíme tekutinu zeleno – žluté barvy, může to být žlučníková tekutina.

Příčiny bývají následující:

  • zvracení nalačno
  • nekontrolované pití
  • otrava jídlem
  • ucpání střev
  • zánět žlučovodů
  • žlučníkový reflux, vyskytující se tehdy, když se žluč dostane z jater do žaludku a následně do hltanu
  • zúžení střev
  • syndrom dráždivého tračníku
  • zánět jater

 

Léčba při vracení žluči závisí na tom, čím je problém způsoben. Jestliže je důvodem otrava jídlem nebo vypijeme mnoho alkoholu, může se stát, že budeme muset v nemocnici dostat intravenózně tekutinu a elektrolyty. Jestliže máme žlučníkový reflux, budeme potřebovat léky na vázání žluči nebo léky na změnu složení žlučníkové tekutiny (tzv. esenciální šťávy). To ale způsobuje nežádoucí účinky, například řídká stolice. Dalším krokem je operace. Toto je takzvaný žaludeční bypass, který se zvykne používat i k léčbě obezity.

Jaký se projevuje žlučníkový záchvat?

Žlučníkové křeče nazýváme záchvat žlučníkových kamenů, akutní cholecystitida nebo i žlučníková kolika. Blokování toku žluči, co způsobuje zvýšení tlaku v orgánu, někdy vede k jeho perforaci. Mezi příznaky žlučníkového záchvatu patří bolest v pravé horní části břicha nebo uprostřed. Bolest může být tupá, ostrá nebo křečovitá. Většinou se objeví nečekaně. Když bolí pravá horní část břicha, může to souviset se žlučníkem. Většinou se objevuje tehdy, když žlučníkové kameny uzavřou žlučovody. Když tato situace nastane, tekutina se nahromadí ve žlučníku. Ucpání a otok způsobují bolest. Často se objevuje po vydatném jídle, protože tehdy produkuje víc žlučníkové tekutiny, zejména když konzumujeme mastné. Skončí tehdy, když se žlučníkové kameny pohnou a žluč se vyprázdní.

Bolest způsobená žlučníkovým záchvatem je jiná jak u žaludku. Projevuje se následovně:

  • náhlá a ostrá, která trvá několik minut až hodin
  • tupá nebo křečovitá bolest v pravém podžebří, která se rychle zhoršuje
  • silná uprostřed břicha, přímo pod hrudní kostí
  • intenzivní, která ztěžuje sezení na jednom místě

 

Prochází dozadu mezi lopatky a do pravého ramene a může vystřelovat i do zad. Žlučníkový záchvat mívá i další symptomy, například nevolnost, zvracení, horečka, zimnice, zežloutnutí kůže a očního bělma, tmavá moč, stolice barvy podobné hlíně.

První pomocí při žlučníkovém záchvatu je úlevová poloha (polosed se skrčenýma nohama).

Ultrazvukové vyšetření břicha je nejčastější a nejrychlejší způsob zjištění žlučových kamenů. Na začátku se podávají léky proti bolesti a léky proti zvracení. Žlučníkový záchvat může zmizet i sám od sebe. Stane se tak tehdy, když kameny projdou žlučovodem a nezpůsobí komplikace. Léky s obsahem kyseliny ursodeoxycholové podporují rozklad cholesterolových kamenů, přispívají k odstranění žlučníkových kamenů a zabraňují vzniku nových kamenů. Účinkují jenom při malém množství žlučníkových kamenů, jejichž velikost je 2-3 milimetry. Často trvá i několik měsíců, než lék začne účinkovat. Pokud nedojde ke zmírnění nebo jestliže se záchvaty opakují, je nutné odstranění, co se obvykle provádí laparoskopicky. Co se stane, pokud se odstraní? Při odstranění žlučníku už není možné mezi dvěma jídly uskladňovat v této žláze žlučníkovou tekutinu, kterou produkují játra. Místo toho proudí přímo do střev. Velké množství mastného jídla nebo jídla s nadměrně vysokým obsahem vlákniny je hůře stravitelné. Je těžší hubnout bez žlučníku? Bez žlučníku organismus nedokáže odbourat množství tuku. Zatímco možné přímé následky operace, jako například průjem, vedou krátkodobě k hubnutí, odstranění orgánu způsobuje z dlouhodobého hlediska zvýšení indexu tělesné hmotnosti (BMI). Život bez žlučníku není jednoduchý. Jestliže vás toto téma zajímá, sledujte články na naší stránce.. Ve vyhledávačích figurují výrazy jako například: Úlevová poloha žlučník, Podrážděný žlučník příznaky, Babské rady na žlučník, Podrážděný žlučník jak dlouho trvá, žlučník bolest, podrážděný žlučník jak dlouho trvá, žlučník příznaky, žlučník dieta, co na žlučník  a další.

Zdroje:

N.V.Kolesnikov – Anatomie člověka
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/gallbladder-function
https://www.healthline.com/health/gallbladder-problems-symptoms#problems
https://www.healthline.com/health/gallbladder-problems-symptoms#when-to-see-a-doctor
https://www.healthline.com/health/can-you-live-without-a-gallbladder
https://www.healthline.com/health/throwing-up-bile#causes
https://www.healthline.com/health/gallbladder-attack#symptoms
https://www.healthline.com/health/bile-acid-malabsorption
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5299964/