Zelená stolice: kdy se máme obávat?

Zelená stolicaDomácí testování stolice je nezbytné k tomu, abychom měli jasno ohledně všeobecného stavu našeho trávení a prostřednictvím něj i našeho zdraví. Z barvy výkalů je možné vyvodit i množství užitečných závěrů: pokud se objeví zelená stolice, může naznačovat i vážné poruchy trávicího systému. V tomto případě je nejlepší zvýšit příjem vlákniny, co lze s největší pravděpodobností dosáhnout kvalitními doplňky výživy.

Když přijímáme potravu, významná část tuhých jídel se během trávení štěpí v trávicím systému, v první řadě v žaludku a tlustém střevě, následně potom se vstřebávají. Jde hlavně o vitamíny, minerální látky, stopové prvky atd. Zbývající odpadové látky se potom vyprázdní ze střev přes konečník. I přesto, že pojem stolice je pro mnohé už od nepaměti tabuizované téma, její textura, tvar a zápach mohou odhalit množství zdravotních problémů.

Důležitým zdrojem informací je také barva, z které je možné odvodit problémy, pokud jde o trávicí potíže, a dokonce i to, jestli změny způsobil nedostatek některé potraviny nebo naopak její nadměrná konzumace, případně nějací parazité. Podívejme se, co může způsobit, že se objeví zelená stolice.

NENÍ JEDNO, JAKOU MÁ BARVU

V mnoha případech může být změna barvy stolice ovlivněna příjmem potravy. Stolice odhalí složení naší stravy. Pokud dojde ke změně barvy pouze příležitostně, není důvod k obavám a takové změny se nemusíte bát. Tento jev však může být spojen s některými – lehčími nebo vážnějšími – onemocněními, případně s užíváním určitých přípravků. Častěji se však jedná o poruchu trávicího systému nebo konkrétně jednoho z orgánů trávicího systému. Zmíněná porucha orgánu je v mnoha případech výsledkem nezdravého životního stylu a abnormální zbarvení stolice se objevuje jako součást příznaků. Může být dokonce tekutá a zapáchající.

PROČ NENÍ HNĚDÁ?

Jednou ze složek žlučové tekutiny je bilirubin, který není ničím jiným než produktem rozkladu hemoglobinů. Z toho se během metabolismu vytváří sterkobilin, který ve výkalech zhnědne. Pokud zkonzumovaná potrava prochází tlustým střevem příliš rychle, organismus nedokáže zpracovat pigment biliverdin, který je také přítomen ve žluči, takže stolice nenabere běžnou hnědou barvu, ale získá nazelenalou. To je důvod, proč je častým společníkem v případě, že nás trápí průjem. K přítomnosti této barvy může přispět i čerstvý špenát, rukola, petržel, brokolice, salát, zelené fazole, hrášek, ale i potraviny s vysokým obsahem železa, jako i doplňky výživy. Tento odstín výkalů se může vyskytnout v důsledku potravinářských barviv používaných především v balených potravinách, zejména u osob, které jsou na tyto složky citlivé. Pokud například dítě snědlo na narozeninové oslavě dort s polevou, do které bylo použito syntetické barvivo, následující den by rodič neměl být překvapen, když v toaletní míse vidí něco zvláštního.

Zelená stolice u novorozence se může objevit z těchto příčin:

  • novorozenecká žloutenka
  • maminka konzumovala stravu obsahující vysoké množství železa
  • přechod na umělou výživu

Mezi často hledané výrazy ve vyhledávačích na toto téma patří také: zelená stolice u miminka, zelená stolice kojenec, zelená stolice s hlenem u kojence, zelená stolice u novorozence, zelená stolice u kojenců, zelená hlenovitá stolice u kojence, kojenec zelená stolice, zelená stolice s hlenem, zelená řídká stolice u kojence, tmavě zelená stolice u kojence, zelená stolice u miminek, černo zelená stolice, miminko zelená stolice Zelená stolice u batolete, Zelená stolice v těhotenství, Zelená stolice u starších dětí.

ZELENÁ STOLICE – MOHOU JI VYVOLAT I LÉKY

Užívání určitých léků, například antibiotik, může být také za neobvyklým zbarvením. Projímadlo (laxativum) do značné míry snižuje účinnost absorpce živin, co usnadní pronikání barviv do stolice, zatímco některá antibiotika ničí prospěšné střevní bakterie, nedostatek mikroorganismů je dalším důvodem změny barvy. Zpravidla však jde o dočasnou změnu, v případě ukončení antibiotické léčby do zelena zbarvená stolice zmizí.

KDYŽ STOLICE ZELENÉ BARVY UPOZORŇUJE NA NEMOC

Není důvod k panice a představy toho nejhoršího! Je sice pravdou, že výkaly různých barev mohou být znakem rakovinového nádoru, ale v případě rakoviny stolice často nabere černou barvu, nebo barvu dehtu. To obvykle naznačuje, že někde v horní části trávicí soustavy došlo ke krvácení.

Je pravděpodobnější, že v pozadí se ukrývají následující onemocnění: akutní gastritida a ulcerózní kolitida, divertikulitida způsobená bakterií Clostridium nebo Pseudomonas aeruginosa. Vzácně nese zodpovědnost takzvaný „Mirizziho syndrom“ – komplikace žlučových kamenů. Stejně tak ho může způsobit syndrom dráždivého tračníku – IBS, dále trávicí potíže vyvolané přítomností lepku nebo pikantních koření. Zodpovědná je i choroba graft versus host (štěpu proti hostiteli) jako komplikace vznikající v případě transplantace kostní dřeně.

5 nejčastějších příčin zelené stolice:

  • konzumace zelené nebo tmavězelené zeleniny (špenát, zelí, brokolice)
  • konzumace ovoce modrofialové barvy (borůvky, černý rybíz)
  • pooperační jev po operaci žlučníku
  • průjem
  • konzumace některých léků

VLÁKNINY NA NEDOSTATEČNÉ TRÁVENÍ

Pokud je stolice nazelenalá, je to způsobeno zhoršeným vstřebáváním, resp. poruchou trávení. V tomto případě může dobře sloužit přírodní vláknina. Je to proto, že čistí střevní systém od škodlivých usazenin, které brání zužitkování živin. Přírodní výživový doplněk Clean Inside®, který obsahuje 20 druhů rozpustné a nerozpustné rostlinné vlákniny, obsahuje doporučené denní množství, odstraňuje zácpu, upravuje trávení a rovnováhu střevní flóry. Vzhledem k tomu, že zpomaluje růst hladiny glukózy v krvi po jídle, doporučuje se konzumovat zejména osobám trpícím onemocněním diabetes.

Pozor!

V případě, že jsou výkaly neustále zelené nebo se tento stav pravidelně vrací, resp. jsou hlenové, případně krvavé, nevyplatí se zbytečně čekat, v každém případě se doporučuje návštěva lékaře. Rovněž je nutná pomoc odborníka, pokud jsou obtíže doprovázeny trávicími obtížemi, horečkami, nechutenstvím, nebo celkovým špatným pocitem.

Pokud si chcete přečíst související články, klikněte na klíčová slova: Světlá stolice: co znamená, příčiny vzniku a léčba | Stolice odhalí v jakém stavu je trávicí soustava nebo zadejte do vyhledávače následující výrazy: Zelená stolice rakovina, Černo zelená stolice, Živočišné uhlí zelená stolice, Zelená stolice covid, Střevní chřipka zelená stolice, tmavě zelená stolice, zelená stolice u dospělých,

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/311377
https://www.healthline.com/health/digestive-health/why-is-my-poop-green