Nadýmání: příčiny vyvolávající plynatost

Je zcela přirozené, že během trávení vznikají různé plyny, a jestliže jsou tyto procesy v souladu se zdravým fungováním organismu, způsobí pouze drobné nepříjemnosti. Situace je jiná, když je nadprodukce střevních plynů, nadměrné a časté nadýmání nebo když nejsou schopny vhodně odcházet, a proto se hromadí a vzniká nepříjemný pocit plynatosti.

Nafouknutí a plynatost většinou nebývá následkem vážnější nemoci, ale spíš nevhodné životosprávy. Ale ať už je v pozadí cokoliv, jedno je jisté. Jestliže známe příčiny vzniku, dá se snadněji odstranit a jednodušší je i prevence vzniku těžkostí. Posbírali jsme pro vás příčiny plynatosti. Ve vyhledávačích nejčastěji zadávané výrazy k tématu: alergie na lepek nadýmánínadymani,  nadymani, bolest pod pravým žebrem a nadýmání, nadýmání a bolest zad, Léky proti nadýmání Diskuze, Dieta při nadýmání, Nevolnost a nadýmání, nadýmání po každém jídle,

Příčiny nadměrného nadýmání

Co ho způsobuje? Hovoříme o častém stavu, a asi neexistuje člověk, který by se s tímto problémem během svého života ještě nesetkal. Silné nadýmání může mít mnoho možných příčin, včetně zadržování tekutin, syndromu dráždivého střeva a infekce. Ale v mnoha případech může být příčinou něco tak jednoduchého jako trávicí těžkosti nebo plyn v žaludku a ve střevech. Projevuje se příznaky jako je pocit pnutí v břiše, bolesti břicha, nadměrná tvorba plynů a křeče ve střevech. Vážněji je třeba se tomu věnovat tehdy, když tento stav těžko přestává a stává se chronickým, tedy se pravidelně vrací. Jestliže se objevuje společně s bolestí pod levým žebrovým obloukem, může se jednat o potíže se slinivkou.

Jak jsme již uvedli, tvorba plynů je zpravidla přirozený jev. Do určité míry je jím dokonce i nadýmání a to tak dlouho, když se objevuje jenom občas, nezpůsobuje vážnější potíže a trvá jenom krátce. Jestliže se nahromaděné plyny  ve formě větrů nebo říhnutí rychle odstraní, nemusíme dělat nic. Případně se vyplatí sledovat, co jsme jedli nebo pili a jaké léky jsme užili před několika hodinami. Zvýšená tvorba plynů může být tedy příležitostní, co je většinou způsobeno zkonzumovaným jídlem, například zeleninou a ovocem. Když chceme zůstat zdraví, na našem stole by neměly chybět. Rostlinné vlákniny, které se v nich nacházejí, jsou nezbytné pro správné trávení a detoxikaci organismu. Nadměrná konzumace však kvůli přirozeným kvasným procesům probíhajícím v střevním traktu může vyvolat nafouknutí břicha.

Hlavně ženy se často ptají: Proč vypadá moje břicho, jako kdybych byla těhotná? Nafouknutí obtěžuje mnohé ženy do značné míry zejména kvůli tomu, jak vypadají. Vypouklé způsobuje, že bývají považovány za těhotné. Některé ženy jsou frustrované, když zůstává i po hubnutí. Potravinová alergie, kyselinový reflux, intolerance laktózy a další poruchy trávení bývají také příčinou. Bolesti v dolní části břicha se mohou objevit i v době menstruace. Bolesti v oblasti žaludku doprovázené nadýmáním, patří také k příznakům refluxu.

Která jídla, nápoje a jiné potraviny způsobují nadýmání?

Mezi potraviny způsobující tvorbu plynů patří fazole a jiné luštěniny, různé druhy zelí (hlávkové zelí, kapusta, brokolice, květák), některé druhy cibule (česnek, cibule, pór), kořenová zelenina (červená řepa, ředkvička), kedluben, droždí, mléko, čokoláda a pšenice.

Jestliže jsme náchylní na tento problém, vyhýbejme se nebo alespoň omezme konzumaci různých druhů hub a zelí. Když je vyměníme za doplňky výživy v práškové formě, na obavy a vedlejší účinky můžeme zapomenout. S luštěninami je stejný problém, když je rádi konzumujeme, po uvaření je rozmixujme nebo co je ještě lepší, propasírujme je. Tímto způsobem je možné odstranit slupku, která je jedním z hlavních problémů.

Postupem času organismus některých lidí není schopen vůbec –  nebo pouze zčásti –  odbourat mléčný cukr (laktózu). To má za následek, že mléčný cukr, který jsme nedokázali strávit, začíná kvasný proces způsobující nafouklé břicho. Aby k tomu nedošlo, pokusme se o snížení konzumace mléka. Mezi potraviny můžeme také zařadit čerstvé mléčné výrobky, tvaroh a také nezralé sýry. Dejme volnou cestu kvašeným mléčným výrobkům, např. jogurt. Oblíbený sýr je možné nahradit rostlinným sýrem, jako je tofu, ale bez obav se dají pít rostlinné mléka, jako například ze sóji, ovsa nebo rýže.

Sycené nápoje obsahují oxid uhličitý, který téměř okamžitě nafoukne břicho. Přejděme raději na čistou neochucenou vodu, různé bylinkové nálevy, případně na léčivé čaje. Existují i čaje, které účinkují proti větrům. Mezi ně patří heřmánek, myrta, zázvor a kmín. Jestliže chceme mít krásně ploché bříško, vyhýbejme se alkoholu a kofeinu. Další příčinou mohou být sladkosti a pekařské výrobky s obsahem kvásku, přídavných látek a bílé mouky, nadměrný stres a střevní chřipka. Dejme tedy přednost verzi z celozrnné či špaldové mouky.

Polykání vzduchu – běžný zvyk způsobující nepříjemný stav nazývaný meteorismus

Chronickým se může stát ze dvou důvodů. Jedním z nich je takzvané polykání vzduchu (aerophagie), kdy člověk při dýchání a při jedení polyká jeho velké množství, druhou příčinou je zase kvašení, hnilobné procesy probíhající ve střevechTo nastane tehdy, když chybí enzym potřebný k trávení potravy nebo je přítomen pouze ve velmi malém množství, a z tohoto důvodu sacharidy a jiné složky odbourávají probiotické bakterie žijící v tlustém střevě a zčásti houby. Výsledkem těchto nechtěných kvasných procesů je nadměrná plynatost. Ve vážnějších případech může příčinu odhalit analýza odcházejících plynů. Nadměrné polykání naznačuje vyšší koncentrace dusíku, kyslíku a oxidu uhličitého, zatímco výsledkem nedostatku enzymů je zvýšený poměr kysličníku uhelnatého, vodíku a metanu. To druhé se dá účinně odstranit příjmem doplňků výživy s obsahem chybějících  enzymů. Kojené děti trápí tyto potíže z důvodu nesprávné techniky kojení, kdy dítě polyká i vzduch.

Chronické zánětlivé nemoci střevního systému bývají také jednou z možných příčin

Při vyjmenování příčin nesmíme zapomenout ani na střevní parazity, protože i jejich přítomnost může zvyšovat nezdravou a nadměrnou plynatost. Tito příživníci žijící v trávicím traktu totiž naruší trávení a během jejich látkové výměny se zase mohou tvořit plyny. Na přítomnost mohou upozornit kromě nadýmání bolesti břicha (bolestivé nadýmání), křeče ve střevech a také stavy nedostatku živin. Často se setkáváme s otázkou: Proč se mi břicho nadouvá a je tvrdé? Chronické zánětlivé nemoci jako je ulcerózní kolitida a Crohnova nemoc, mohou způsobit nadýmání a křeče, ale může se objevit i průjemDivertikulitida, zánět a infekce zažívacího traktu může také vést k nadýmání a ztvrdlému břichu.

Co způsobuje časté nadýmání u osob ženského pohlaví?

U žen se často vyskytuje nadýmání těsně před menstruací. Může se vyskytnout následkem toho, že byla vynechána antikoncepce či v době těhotenství (nadýmání v těhotenství), kdy se hladina estrogenu a progesteronu zvyšuje. Tehdy se střevní činnost zpomaluje. Může se vyvinout následkem chronické zácpy spojené s nezdravým stravováním a životním stylem s minimálním pohybem. Nadýmání může mít mnoho možných příčin nadýmání břicha, včetně zadržování tekutin, syndromu dráždivého tračníku a infekce, ale i nadýmání ze stresu. V mnoha případech bývá příčinou něco tak jednoduchého jako trávicí poruchy či příliš mnoho plynu v žaludku a ve střevech.

Co třeba vědět o tvorbě střevních plynů? Důležitá fakta o příčinách tvorby.

Odchod plynů nahromaděných ve střevech je přirozeným fyziologickým procesem. Vyjádřením v číslech to znamená, že 10-15 odchodů plynů denně se považuje za normální, ale existují i tací, pro které je ještě i toto množství nepohodlné a zároveň nepříjemné. Nepříjemný zápach plynů způsobují sirovodík a jiné plyny s obsahem síry. V pozadí mimořádně nepříjemného zápachu plynů mohou být poruchy trávení a vstřebávání, ale může to být způsobeno i celiakií. Nejčastějšími příčinami tvorby střevních plynů je jedení bez rozžvýkání, konzumace velkého množství rafinovaných potravin, jakými je bílý cukr, bílá mouka, nedostatečný příjem tekutin, nedostatek pravidelného pohybu, dále nervozita, napětí a úzkost. Procesu trávení se zúčastňuje i nervový systém a mozek. Procesy, které mezi nimi probíhají, určují chod ve střevech.

Co podniknout, jak se zbavit nepříjemného nadýmání?

Máme tendenci sáhnout po lécích, které slibují odstranění problému. S jednou věcí však nepočítáme: léčba příznaků není nikdy řešením, a navíc tyto léky poškozují i stěny střev. Přemýšlejme dlouhodobě a místo umělých řešení si vyberme přírodní. K tomu máme k dispozici mnoho léčivých rostlin, jejichž odvary zmírňují a odstraňují tento nepříjemný stav. Pokud však dáváme přednost surovému řešení, místo salátu si nastrouhejme jeden čerstvý fenykl. Můžeme ho dochutit extra panenským olivovým olejem, solí, pepřem, citronem. Skvěle odstraňuje větry a téměř okamžitě Vás zbaví plynů nahromaděných ve střevech. Vynikajícím pomocníkem na tyto potíže je i zázvor, můžeme si ho nastrouhat do svého oblíbeného jídla, ať už je řeč o polévkách či masu: jeho účinek je téměř okamžitý. Můžeme použít i jedlou sodu (soda bikarbona). Smíchejme ½ polévkové lžíce sody v 2 dl vody a pomoc je zaručená.

Léky na tento problém bývají dnes dostupné i bez předpisu. V souvislosti s užíváním léků se obraťte na ošetřujícího lékaře případně si vyžádejte informace v lékárně.

Užitečná očista střev, možná pomoc

Existují minimálně čtyři důvody, proč očista střeva může pomoci při účinném řešení problému. Očista střeva totiž odstraní zácpu, pomáhá napravit rovnováhu střevní flóry, která produkuje i trávicí enzymy, zlepšuje trávení a odstraňuje střevní parazity. Předtím však určitě konzultujme se svým lékařem, protože u některých onemocnění – např. ulcerózní kolitida či nádory, se očista nedoporučuje.

V zájmu prevence vzniku nadýmání dodržujme následující jednoduchá pravidla:

  •  jídlo důkladně rozžvýkejme
  •  jezme a pijme pomalu
  • snižme příjem potravin, které způsobují tvorbu plynů
  • dopřejme si pohyb každý den alespoň půl hodiny
  • pijme léčivé čaje, které snižují tvorbu plynů a/nebo podporují jejich odcházení (anýz, fenykl, máta)
  •  u plynných křečí poskytnou pomoc léky proti křečím

 

Pokud chcete konat v zájmu svého zdraví, vyměňte všechny nápoje za vodu a vyhýbejte se cukru, alkoholu a soli. Dohlížejte na příjem vlákniny, správně zvolte i ovoce a zeleninu.

Dále je velmi důležité zachování rovnováhy střevní flóry a/nebo její napravení, co lze vyřešit užíváním probiotik a prebiotik. Probiotika, tedy probiotické bakterie, obsahují kvašené mléčné výrobky, kvašené okurky, kyselé zelí, potraviny z fermentované sóji, zatímco prebiotika jsou potravinové vlákniny sloužící jako potrava pro probiotika. Nejlepším řešením je užívání doplňků výživy – symbiotik, která obsahují pro- i prebiotika zároveň.

Důležitost zdravé výživy nestačíme dostatečně zdůrazňovat, co je nezbytné i pro vhodné fungování našeho trávicího systému, a z tohoto důvodu přispívá i k prevenci vzniku a odstranění nadýmání. Konzumujme potraviny bohaté na vlákninu, dejme si však pozor na množství: více než 40-50 gramů vlákniny denně může způsobit nadýmání.

Co zmírňuje nadýmání? Jaký je nejlepší lék proti plynatosti? Znáte domácí recept proti nadýmání? Na každého platí něco jiného. Následující rychlé tipy nám mohou pomoci: vydejte se na procházku, vyzkoušejte jógu, cvičení, používejte mátové kapsle, léky proti plynatosti, masáž břicha, některé esenciální oleje, teplou koupel a zvýšený příjem vláknin. Potřebné vitamíny a minerály se do našeho těla mohou dostat i doplňky stravy. Podle typu příznaků máte dnes k dispozici velké množství léků a výživových doplňků, které jsou k dostání i bez receptu, jako např. léky na bolest, speciální dietní přípravky, které nám pomohou zlepšit náš zdravotní stav a přinést úlevu, co se pak projeví i na naší náladě.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3264926/

„Výrobky jsou perfektní skvěle fungují.“

Ráda bych vám poslala velké poděkování za Vaši perfektní ochotu a vstřícnost při vyřizování objednávek. Očistný program u vás objednávám již po druhé, jelikož při první očistné kůře byla obrovská spokojenost. Výrobky jsou perfektní skvěle fungují, nemají žádné vedlejší účinky. Již při prvním týdnu užívání, člověk pocítí účinnost těchto přírodních preparátů. Dokonale očistí tělo a vypudí vše co se v něm nacházet nemá, splaskne vám břicho pokud má někdo stále nafouklé, upraví celkově vyprazdňování, poradí si i s plynatostí a sem tam i nějaké to kilo se vám podaří shodit. Zlepší se vám pleť a hlavně se člověk začne cítit lépe s větší energii a chutí do života. To vše jsem sama na sobě pocítila hned v prvních týdnech užívání. Navíc představa, že je tohle možné i bez použití chemických přípravků je jen jedno velké plus pro přípravky Naturalswiss, které jsou čistě na přírodní bázi. Moc doporučuji všem je to perfektní očistná kůra .

Petra Šnoblová, Příbram, 01-07-2017