Schizandra čínská: účinky bobulí věčného mládí na organismus a játra
V Asii a Rusku se k léčebným účelům používá už celé generace, avšak dnes je už schizandra čínská známá po celém světě, stejně tak i její aplikace. Disponuje mimořádně rozmanitými účinky, které pozitivně ovlivňují zdraví. Nejdůležitějším je to, že jde o jednu z nejefektivnějších přírodních protilátek proti onemocnění ztučnění jater. Léčivé účinky rostliny byly potvrzeny i vědecky.
V tradiční čínské medicíně je tato popínavá rostlina s voňavými květy a bobulovitými plody považována za prospěšnou pro chi, tedy univerzální vitalitu, sílu života, která je vlastní živým bytostem a organismům. Předpokládá se, že klanopraška čínská (Schizandra chinensis) pozitivně ovlivňuje několik meridiánů těla, včetně srdce, plic a ledvin.
Co o ní musíme vědět?
Schizandra čínská – klanopraška čínská (Schisandra chinensis, bobule věčného mládí, Wu Wei Zi) pocházející z Dálného východu se často používá v čínské bylinné medicíně (aplikace léčivých rostlin), kde patří mezi padesát základních léčivých rostlin. Jde o vynikající tonikum, pomáhá v stresových obdobích a zvyšuje chuť do života. Považuje se za náhradu ženšenu a údajně má povzbuzující účinek jak na mužské, tak na ženské pohlavní orgány. Nazývá se také ovoce pěti chutí (sladké, slané, trpké, pálivé a kyselé). V Číně se domnívají, že každá chuť je identická s jedním z pěti prvků (elementů) nebo ovlivňuje funkci orgánu spojeného s tímto prvkem. Semena bobulí obsahují lignany, látky prospěšné pro zdraví.
Tato popínavá rostlina dorůstá do výšky několika metrů a má bobulovité ovoce rostoucí ve střapcích. Jeho suché, zralé ovoce, které je oficiálně uvedeno v čínské knize léčiv jako sedativum a tonikum, se používá jako důležitá součást různých receptů v Tradiční čínské medicíně (TCM). Ovoce s pěti příchutěmi se již dlouho používá především jako hepatoprotektivní bylina, tedy chrání játra. Četné studie prokázaly, že obsahuje hlavně lignany, polysacharidy, esenciální oleje, terpenoidy, seskviterpen a organické kyseliny. Bioaktivní chemické sloučeniny extrahované z ní jsou Schisandrin A, B a C.
Jaké zdravotní výhody má schizandra?
Schizandra čínská s adaptogenními účinky se používá v mnoha odvětvích medicíny. Vědecké údaje vyplývající z pokusů na zvířatech a lidech naznačují, že má pozitivní vliv na mnoho onemocnění. Bobule věčného mládí je také možné aplikovat v rámci prevence předčasného stárnutí a na prodloužení délky života, normalizaci hladiny cukru v krvi a krevního tlaku, stimulaci imunitního systému a urychlení zotavení po operacích. Používá se také k léčbě zánětu jater – hepatitidy a na ochranu jater před toxickými látkami. V tradiční čínské medicíně se věří, že zmíněné bobule mají vlastnosti zabraňující stárnutí a podporuje fyzickou, emocionální a dokonce sexuální kondici, výdrž. Plody nebo semena lze použít kromě jiného k léčbě zdravotních problémů, jako jsou kašel, astma, zažívací potíže, průjem, chřipka, nespavost, kožní alergie, bušení srdce, inzulínová rezistence a premenstruační syndrom. Jeho bioaktivní účinné složky dodávají energii, což zlepšuje fyzický výkon a koordinaci. Přestože se ve východní kultuře používá již celá staletí, zdravotní přínosy schizandry je třeba důkladněji prozkoumat.
Účinná ochrana jater
Sloučeniny obsažené ve Wu Wei Zi zlepšují funkce jater tak, že stimulují enzymy v játrech a podporují růst buněk. Studie prokázaly, že mnohé ze složek rostliny mohou zvýšit detoxikační funkci jater pomocí specifické hepatoprotektivní funkce. Jedna studie na potkanech například zjistila, že rostlinný extrakt může ochránit před akutním alkoholovým poškozením jater. Má silný a výrazný ochranný účinek před oxidačním stresem vyvolaným alkoholem a s ním spojenou zánětlivou reakcí. Zmírňuje alkoholem vyvolané histologické změny v orgánu, resp. může předcházet a zmírňovat dysfunkci jater vyvolanou alkoholem. Při studiu antioxidačních a hepatoprotektivních vlastností pylového extraktu z květu schizandry vědci dospěli k závěru, že chrání před akutní otravou jater vyvolanou tetrachlormetanem. Toto zjištění bylo podpořeno histopatologickým vyhodnocením jater myší. Hepatoprotektivní vlastnost může souviset se schopností bobulí věčného mládí zachytávat volné radikály, resp. s jejich schopností zabránit peroxidaci lipidů. [1.]
Většinu antioxidačních účinků lze připsat flavonoidům rostliny – obzvláště kvercetinu a hesperidinu. Podle jedné čínské studie, provedené v roce 2010 byly flavonoidy nacházející se v Schizandře schopny významně snížit hepatitidu u potkanů s těžkým poškozením jater vyvolaným alkoholem. [2.] Pokusem na zvířatech v roce 2013 bylo zjištěno, že pyl extrahovaný z rostliny schizandra vyvinul silný antioxidační účinek proti toxickému poškození v játrech myší. Schizandrin C byl účinný proti poškození jater u pacientů s akutní i chronickou hepatitidou, onemocněním jater.
Nealkoholové ztučnění jater (NAFLD) může být důsledkem mnoha onemocnění jater, jako je například hepatitida (virový zánět jater) a cirhóza. Vědci zjistili, že schisandrin B redukoval tyto mastné kyseliny u myší.
Zvyšuje duševní a fyzickou výkonnost, chrání mozek
První studie o stimulační a povzbuzující povaze bobulí věčného mládí byly publikovány v sovětských vojenských časopisech druhé světové války. Vědci hledali rostliny, které by mohly zvýšit duševní a fyzickou výkonnost zdravých lidí, zejména těch, kteří sloužili v armádě. Zjistilo se, že lovci Nanai používali bobule jako tonikum na zmírnění pocitu žízně, hladu a vyčerpání a zlepšení nočního vidění. Podle přehledu švédských studií v roce 2009 je schizandra schopna stimulovat nadledvinky a produkci hormonů, jako je adrenalin, který zvyšuje srdeční rytmus, svalovou sílu, krevní tlak a metabolismus cukrů. Tyto fyziologické změny znamenají zvýšenou duševní bdělost, energii, vytrvalost a mohou zvýšit libido.
Nedávný přehled se zabýval neuroprotektivními účinky adaptogenů. [3.] Autoři dospěli k závěru, že sloučeniny Schisandra chinensis se podílejí na ochraně mozkových neuronů před různými poraněními, což znamená, že mohou ovlivňovat neurodegenerativní mechanismy Parkinsonovy choroby. Studie z roku 2017 dospěla k závěru, že Schisandrin B měl příznivý účinek na Alzheimerovu chorobu, což bylo vyvoláno schopností Schisandrinu B blokovat tvorbu přebytečných beta-amyloidových peptidů v mozku. Tyto peptidy jsou složkami, které jsou zodpovědné za tvorbu amyloidového plaku, látky nacházející se v mozku lidí s Alzheimerovou chorobou. [4.]
Proti astmatu
Mnoho studií provedených v poslední době naznačuje, že extrakty z schizandry mohou hrát prospěšnou roli při léčbě určitých respiračních poruch (poruchy dýchání) včetně astmatu. Korejská studie z roku 2014 uvádí, že bobule schisandry vykazují antiastmatické vlastnosti inhibicí (zabráněním) imunoglobulinů (protilátek) indukujících alergeny a zároveň snižují hyperreaktivity způsobující křeče a obstrukci (uzavření, zúžení) dýchacích cest. [5.]
Snižuje vysoký krevní tlak
V korejské medicíně se schizandra někdy používá k léčbě kardiovaskulárních příznaků souvisejících s menopauzou. Ve studii z roku 2009, která se uskutečnila na Národní univerzitě v Pusanu, vědci zjistili, že různé orální extrakty schizandry jsou schopny uvolnit koronární tepny srdce u testovaných potkanů a zlepšily tak oběh a snížily krevní tlak. [6.]
Možné vedlejší účinky
Konzumace bobulí schizandry je v zásadě bezpečná, u některých osob se však jako důsledek může objevit pálení žáhy, žaludeční potíže, snížená chuť k jídlu a bolesti žaludku. Svědění a vyrážky jsou méně časté, ale mohou se vyskytnout. V zájmu vyhnout se vedlejším účinkům je důležité nepoužívat ho v nadměrném množství.
Bobule věčného mládí nejsou vhodné pro každého. Neměly by je užívat ženy v období těhotenství (gravidity), v období kojení, také by je neměly užívat osoby trpící žaludečními obtížemi, jako je například reflux, bez souhlasu lékaře. Mohou interagovat (vstoupit do reakce) s léky rozloženými v játrech (antibiotika, diuretika, antikoncepce). Protože schizandra metabolizuje i v játrech, může měnit koncentraci léčiv v organismu. V některých případech se koncentrace může zvýšit (zvyšuje tak riziko vedlejších účinků) a v jiných případech se může snížit (snižuje tak účinnost přípravku).
Dávkování
Neexistují univerzální pokyny pro dávkování. Zásadním pravidlem je nikdy nepřekračovat dávku doporučenou výrobcem produktu. Většina extraktů se může bezpečně konzumovat v dávkách od 500 do 2 000 miligramů denně.
Zdroje:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0102695X18306525
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0278691512008290
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3991026/
https://www.healthline.com/health/schisandra
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Schisandra+chinensis
https://cs.wikipedia.org/wiki/Klanopra%C5%A1ka_%C4%8D%C3%ADnsk%C3%A1
1. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0278691512008290
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3901324/
3, 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28891753/
5. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4047578/
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3434368/