Pokud máte zájem o naše produkty, navštivte naši oficiální slovenskou webovou stránku NATURALSWISS, kde si je můžete pohodlně a bezpečně objednat.

Světlá stolice: příčiny, léčba

Barvu stolice může změnit mnoho faktorů, mezi které můžeme zařadit vitamíny, infekce a určité pokrmy. Také její barva je ovlivnitelná některými základními zdravotními problémy, jako je například onemocnění žlučníku a jater. Stolice světlé barvy, zejména pokud je bílá nebo barvy jílu, však může naznačovat vážný zdravotní problém. A jak vypadá jílovitá stolice a co pomáhá na řídkou stolici? Na tyto a další otázky se pokusíme odpovědět v našem článku.

Stane se, že člověk má hrůzu v očích, když vidí, že se mu ze střev vyprazdňuje světlá stolice. Pokud stolice mění barvu, je to obvykle jedním z prvních znaků našeho organizmu, že máme nějaký problém se zdravím. Samozřejmě je možné, že se za tímto jevem ukrývá jenom nějaký banální důvod.

JAK A PROČ VZNIKÁ SVĚTLÁ STOLICE?

Bledá nebo i šedobílá stolice se vyskytuje zejména tehdy, když se žlučové výměšky nedostanou do tlustého střeva v dostatečném množství. To může být výsledek nějaké nemoci nebo špatné funkce organismu, není však třeba myslet hned na nejhorší. Taková barva se objevuje například v důsledku nadměrného příjmu určitých potravin nebo antacidových prostředků (přípravky vázající kyselinu). Bledá, bílá nebo jílovitá stolice může být výsledkem nedostatku žluči, ale může být také způsobena ucpáním žlučových cest. Po vyšetření tlustým střevem použitím bariové kaše se může vyskytnout světlá nebo jílovitá stolice, protože barium se může dostat do stolice. Abnormální, neobvyklé zbarvení se vyskytuje pouze příležitostně a trvá kratší dobu. Tuto změnu stolice můžeme spojovat s konzumovaným jídlem, užíváním léků, nebo třeba i zvýšeným stresem. Pokud změnu zbarvení způsobují trávicí potížeporuchy absorpce nebo toxické látky, existuje velká šance, že se dá tento jev eliminovat tak, že se upraví příjem vlákniny. Některá jídla mohou barvu stolice zesvětlit, zvláště mastná nebo potraviny, které obsahují barviva. Barva stolice se může změnit na bílou, pokud konzumujeme zejména brambory, rýži nebo tapioku, a to ve větším množství. Přípravky obsahující železo ji však zbarvují na tmavě hnědou.

Barva stolice se může měnit například kvůli nedostatku sekrece žlučníku. Zdravé hnědé zbarvení je důsledkem metabolismu bilirubinu, kdy se totiž bilirubin štěpí v tlustém střevě, vytváří se sterkobilin, který zbarvuje stolici. Příčinou velmi bledé, až šedobílé stolice je to, že žlučové sekrety obsahující bilirubin se dostávají do intestinum crassum v podstatně menším množství, než je běžné. Podobným účinkem disponují přípravky, které vážou žaludeční kyselinu, zejména ty, které jsou založeny na hydroxidu hlinitém, stejně jako přípravky proti průjmu obsahující subsalicylát bismutitý.

JE SVĚTLE HNĚDÁ STOLICE NORMÁLNÍ?

Všechny odstíny hnědého a dokonce i zeleného zbarvení stolice se považují za normální. Barva stolice pouze zřídka naznačuje potenciálně závažné onemocnění střevního systému. Je obvykle ovlivněna tím, co jíme a také množstvím žluči – žlutozelené tekutiny, která pomáhá trávit tuky – ve stolici. Jednou z příčin, kdy se objevuje zelená stolice je, že zkonzumované živiny, potrava procházejí tlustým střevem v příliš krátkém čase. V tomto případě organismus nedokáže zpracovat zelený pigment nazývaný biliverdin, nacházející se ve žluči, což znamená, že výkaly nezhnědnou, ale naopak zezelenají. Pokud přijímáme zeleninu bohatou na chlorofyl, můžeme s tímto jevem také počítat. Pokud však uvidíme v záchodové míse krev, měli bychom si dělat mnohem větší starosti. Krev ve stolici může mít skutečně mnoho příčin, od hemoroidů (zlatá žíla) po rakovinu tlustého střeva a vyšetření je v tomto případě nezbytné.

JAKÉ ONEMOCNĚNÍ MŮŽE NAZNAČOVAT SVĚTLÁ (ACHOLICKÁ) STOLICE

Co znamená světlá stolice

Bílá, resp. velmi bledá stolice může také naznačovat i závažné onemocnění jater – hepatitidu A, B, C, D, fulminantní selhání jater, cirhózu, nádor. Na podezření z nádoru by mělo myslet v tom případě, když má stolice světlou barvu delší dobu: v tomto případě je nejčastější podezření na žlučové kameny, protože ty mohou blokovat žlučovod, takže žlučníková tekutina se nemůže dostat do žaludku nebo do intestinum crassum. Bílou nebo světlou stolici může způsobit mimo jiné zánět žlučníku, sklerotizující cholangitida, méně časté zánětlivé onemocnění žlučových cest (způsobující jejich zúžení), zejména u dospělých mužů a biliární cirhóza, která je také vzácným, nevyléčitelným onemocněním a nádorová onemocnění žlučníku. Slabá stolice se může vyskytnout také v důsledku tzv. srpkovité anémie, zánětu slinivky, horečky Lassa – moru prasat – nebo infekční mononukleózy – žlázové horečky. Talasemie může také způsobit stolici světlé barvy: je to dědičné genetické onemocnění, jehož lehčí forma nevyžaduje léčbu, ale závažnější forma může mít za následek smrt.

Světlá stolice u dětí

Nedostatek žluči v trávicím systému u kojenců nebo u dospělých může být také příčinou světlé stolice. Hepatitida B, syndrom dráždivého tračníku nebo infekce žaludku mohou také způsobit jílovité zbarvení, které se také nazývá acholická stolice. Jedním z příznaků takzvané talasemie je možná i stolice bledé barvy, protože organismus není schopen produkovat dostatečný hemoglobin. Je proto na místě sledovat výměšky trávicího traktu.

Hnědá barva výkalů je způsobena rozkladem žlučového barviva. Pokud se objeví žlutá stolice, je pravděpodobné, že nedošlo k žádnému odbourávání tuků a bilirubinu. V případě parazitární infekce se může vyskytnout žlutá, slizovitá stolice. Cirhóza jater a hepatitida snižují nebo eliminují žlučové soli, které pomáhají při procesu trávení a vstřebávání živin. Žlučové kameny nebo jinak nazývané také bilární kaly ve žlučníku snižují množství žluči. To může způsobit nejenom bolest, ale také zežloutnutí.

JEDNOU Z MOŽNÝCH PŘÍČIN JE I CELIAKIE

V případě, že jsou výměšky bílé nebo bledé barvy lesklé a slizké, je pravděpodobné, že tato změna naznačuje slabé, nedostatečné vstřebávání živin, co je charakteristickým příznakem při poruše zvané celiakie – intolerance lepku. Tento jev se také často vyskytuje, když je funkce střev příliš rychlá v důsledku stresu nebo infekce. I v tomto případě může pomoci směs vláknin Clean Inside® s 20 přírodními vlákninami, které pročistí střevní systém, obnovují pohyb střev – peristaltiku, rovnováhu střevní flóry, metabolismus a trávení. Psyllium, které obsahuje, zvyšuje objem zkonzumovaných vláknin, co v podstatě zvyšuje účinek Clean Inside®.

DIAGNÓZA ZÁKLADNÍHO STAVU

V rámci léčby takové stolice je nutné v první řadě určit příčiny problému. Kromě celkové anamnézy je možné v zájmu stanovení diagnózy použít několik testů a vyšetření. Jde o následující:

  • Testy funkce jater: jaterní testy mohou pomoci zjistit, zda v játrech není přítomen stav, který způsobuje tvorbu bledé stolice.
  • Ultrazvuk břišní dutiny: Tento neinvazivní test prozkoumá vnitřek těla pomocí zvukových vln a může lékaři pomoci vidět vnitřní struktury, jako je například žlučník.
  • Krevní testy na zjištění infekce: Je možné provést různé krevní testy a ačkoli nechtějí diagnostikovat problém, mohou se použít ke snížení potenciálního stavu.
  • Endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie (ERCP): Tento typ endoskopie, který je viditelný uvnitř slinivky a žlučových cest, se používá zřídka.

LÉČBA

Světlá stolice příčiny

Nejčastější příčinou bývá infekční žloutenka, cirhóza jater nebo žlučové kameny, ale může jít také o nedostatečnou činnost ledvin.

Terapie závisí od základní příčiny. Pokud je příčinou absorpce tuků, můžete změnit stravu a vitamínové doplňky. V případě blokování žlučových cest se může zvažovat chirurgický zákrok k otevření zmíněných kanálků. Pokud je stolice příznakem jiného stavu, například hepatitidy, je třeba léčit její příčinu.

JE TŘEBA V PŘÍPADĚ BÍLÉ STOLICE ZVÝŠIT POZORNOST?

Stolice obvykle nebývá bílá, proto může být v některých případech nutná urgentní péče. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud máte příznaky jako jsou například silné bolesti břicha, vysoké horečky, silné zvracení, duševní stav nebo náhlá změna chování.

Pokud zpozorujete, že vaše stolice má bílé, jílovité nebo křídově šedé zbarvení, vyhledejte lékaře. V důsledku nestrávených tuků může mít stolice bledou nebo světlou barvu, může být lesklá nebo mastná, plovoucí na hladině vody a páchnoucí.

Zdraví trávicího traktu je mimořádně důležité pro správné fungování organismu, včetně imunitního systému. Mezi často hledané výrazy v souvislosti na toto téma na internetu patří také:  – plynatost, – že stresu, – a bolest břicha, Občasná -, – po viróze, – potraviny, -u dítěte, – u dospělých, světlá barva stolice u dětí, – po průjmu, – v těhotenství, tmavá moč -, – průjem.

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324582
https://www.healthline.com/health/stools-pale-or-clay-colored